Jump to content

Το Ριφάκι Μου


Παναγιώτης Κ

Recommended Posts

Όμορφο το ενυδρείο σου Παναγιώτη, να το χαίρεσαι!

Link to comment
Share on other sites

Δεν έβαζες δεν έβαζες αλλά στο τέλος μας γέμισες ! :) Ωραίο το αλμυρό Παναγιώτη, υπομονή να έχεις και να τα χαρείς !

Link to comment
Share on other sites

Δεν έβαζες δεν έβαζες αλλά στο τέλος μας γέμισες ! :) Ωραίο το αλμυρό Παναγιώτη, υπομονή να έχεις και να τα χαρείς !

Πσιτ πσιτ, κύριος, πολύ την γυροφέρνεις την αλμύρα!

Προσοχή, είναι μεταδοτικό, άσε που μετά θα κάνεις παρέα με gio και Δια, τον νου σου! :bigemo_harabe_net-128:

Link to comment
Share on other sites

Πσιτ πσιτ, κύριος, πολύ την γυροφέρνεις την αλμύρα!

Προσοχή, είναι μεταδοτικό, άσε που μετά θα κάνεις παρέα με gio και Δια, τον νου σου! :bigemo_harabe_net-128:

Είναι η χαλάρωση Νίκο πριν την κατάκλιση... :P

Μεταδοτικό είναι αλλά παρόλο που θαυμάζω τα παιδιά με τα αλμυρά, δεν μπορώ να κυλήσω... :)

Link to comment
Share on other sites

Είναι η χαλάρωση Νίκο πριν την κατάκλιση... :P

Μεταδοτικό είναι αλλά παρόλο που θαυμάζω τα παιδιά με τα αλμυρά, δεν μπορώ να κυλήσω... :)

Μεγάλη μπουκιά φάε......
Link to comment
Share on other sites

Μεγάλη μπουκιά φάε......

Είναι πρακτικό το ζήτημα Κώστα. Εδώ που είμαι, δεν έχω κάποιον που να μπορεί να φροντίζει εύκολα ένα ενυδρείο όταν λείπω. Από τώρα ψάχνω να βρω κάποιον για τις 3 εβδομάδες που θα κατέβω για να προσέχει τα γλυκά ... Αν είχα θαλασσινό ; Εκτός και αν κανω λάθος γιατί δεν είμαι και πολύ ενημερωμένος.

Παναγιώτη σχώρα με. :)

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο παναγιωτη :bigemo_harabe_net-64:

Να το χαιρεσαι!παντακαθαρο,υγιεστατα ψαρακια και ομορφα κοραλια!

Μπραβο και παλι!

Link to comment
Share on other sites

Όμορφο το ενυδρείο σου Παναγιώτη, να το χαίρεσαι!

Eυχαριστώ Νίκο!

Δεν έβαζες δεν έβαζες αλλά στο τέλος μας γέμισες ! :) Ωραίο το αλμυρό Παναγιώτη, υπομονή να έχεις και να τα χαρείς !

Ευχαριστώ Δημήτρη!

Α, και που'σαι, και εγώ έτσι έλεγα για τα αλμυρά και να'μαι τώρα...

Σε βλέπω σε κανα 3μηνο να ψάχνεις για βράχο! :bigemo_harabe_net-134:

Μπραβο παναγιωτη :bigemo_harabe_net-64:

Να το χαιρεσαι!παντακαθαρο,υγιεστατα ψαρακια και ομορφα κοραλια!

Μπραβο και παλι!

Ευχαριστώ μιχάλη!

Η αλήθεια είναι ότι το ενυδρείο σου είναι έμπνευση!

Εύχομαι κάποια στιγμή να φτάσω εκεί!

Link to comment
Share on other sites

Αυτή την στιγμή αν το ξαναέκανα θα το έκανα bare bottom και θα κολούσα σε διάφορα σημεία του γυαλιού στον πάτο κιτρινα και πράσινα σταρ πόλυπς ώστε να γίνουν σαν γρασίδι με τον καιρό!!! Αλλά δεν το ρισκάρω τώρα να βγάλω τον αραγωνίτη στην παρών κατάσταση του ενυδρείου μιας και έχουν στρώσει τα πράγματα.

Στο ύψος που έχει το μεσαίο μικρό νησάκι που είναι τα μανιτάρια μπορώ να βάλλω σκληρά απο πάνω τους ή είναι πολύ χαμηλά?

Δείτε 2 φωτός να καταλάβετε που λέω:

100_1986_zps99c452fc.jpg

100_1982_zps2d78a5ae.jpg

Είμαι 160 βατ στα 180 λίτρα. Σχεδόν 1 βατ ανα λίτρο.

Επίσης, επειδή τα κίτρινα παραζωάνθους μου αρέσουν πολύ, έχετε να μου προτείνετε καμια καλή μεριά να τα βάλλω να εξαπλωθούν?

Έγινε επεξεργασία - ΠαναγιώτηςCR7
Link to comment
Share on other sites

Αυτή την στιγμή αν το ξαναέκανα θα το έκανα bare bottom και θα κολούσα σε διάφορα σημεία του γυαλιού στον πάτο κιτρινα και πράσινα σταρ πόλυπς ώστε να γίνουν σαν γρασίδι με τον καιρό!!! Αλλά δεν το ρισκάρω τώρα να βγάλω τον αραγωνίτη στην παρών κατάσταση του ενυδρείου μιας και έχουν στρώσει τα πράγματα.

Στο ύψος που έχει το μεσαίο μικρό νησάκι που είναι τα μανιτάρια μπορώ να βάλλω σκληρά απο πάνω τους ή είναι πολύ χαμηλά?

Δείτε 2 φωτός να καταλάβετε που λέω:

100_1986_zps99c452fc.jpg

100_1982_zps2d78a5ae.jpg

Είμαι 160 βατ στα 180 λίτρα. Σχεδόν 1 βατ ανα λίτρο.

Επίσης, επειδή τα κίτρινα παραζωάνθους μου αρέσουν πολύ, έχετε να μου προτείνετε καμια καλή μεριά να τα βάλλω να εξαπλωθούν?

βαλτα κοντα σε βραχο και φυγανε....

Link to comment
Share on other sites

Αυτή την στιγμή αν το ξαναέκανα θα το έκανα bare bottom και θα κολούσα σε διάφορα σημεία του γυαλιού στον πάτο κιτρινα και πράσινα σταρ πόλυπς ώστε να γίνουν σαν γρασίδι με τον καιρό!!! Αλλά δεν το ρισκάρω τώρα να βγάλω τον αραγωνίτη στην παρών κατάσταση του ενυδρείου μιας και έχουν στρώσει τα πράγματα

καλα θα κανεις ρε Παναγιώτη ειναι πραγματικα ονειρο το ενυδρειο σου ! και οταν τιγκαρει απο κοραλλια θα ειναι ακομα καλυρερο ! :sarcasm:

Link to comment
Share on other sites

καλα θα κανεις ρε Παναγιώτη ειναι πραγματικα ονειρο το ενυδρειο σου ! και οταν τιγκαρει απο κοραλλια θα ειναι ακομα καλυρερο ! :sarcasm:

Eνττάξει, τα παραλές λίγο :D . Όνειρο δεν είναι ακόμα, αλλά έχει μέλλον ακόμα.

Σήμερα προστέθηκαν άλλες 2 άκρο!

Δεν πιστεύω να θέλετε και φωτός...

Του χρόνου πάλι το μάη με τις παχιές τις μύγες! :bigemo_harabe_net-74:

ΥΓ: Γιάννη μου δεν θέλω να σου μπαίνω εμπόδιο στα όνειρα σου! Αν είναι όνειρο το ενυδρείο μου, τότε είναι όνειρο... :lol:

ΥΓ 2: Κάτι έπαθα σήμερα. Θέλω γιατρό. Μπορεί να φταίει η καταιγίδα...

Link to comment
Share on other sites

Eνττάξει, τα παραλές λίγο :D . Όνειρο δεν είναι ακόμα, αλλά έχει μέλλον ακόμα.

Σήμερα προστέθηκαν άλλες 2 άκρο!

Δεν πιστεύω να θέλετε και φωτός...

Του χρόνου πάλι το μάη με τις παχιές τις μύγες! :bigemo_harabe_net-74:

ΥΓ: Γιάννη μου δεν θέλω να σου μπαίνω εμπόδιο στα όνειρα σου! Αν είναι όνειρο το ενυδρείο μου, τότε είναι όνειρο... :lol:

ΥΓ 2: Κάτι έπαθα σήμερα. Θέλω γιατρό. Μπορεί να φταίει η καταιγίδα...

Για να λεμε τα πραγματα με το ονομα τους,επειδη ειναι σοβαρο το ζητημα,οι μυγες ειναι παχιες τον Αυγουστο

:D

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για να λεμε τα πραγματα με το ονομα τους,επειδη ειναι σοβαρο το ζητημα,οι μυγες ειναι παχιες τον Αυγουστο

:D

Εδώ παχαίνουν απο τον μάη! ;)

Φαίνεται τους πέφτει βαρύ το αρνί... :D :D

Link to comment
Share on other sites

Eνττάξει, τα παραλές λίγο :D . Όνειρο δεν είναι ακόμα, αλλά έχει μέλλον ακόμα.

Σήμερα προστέθηκαν άλλες 2 άκρο!

Δεν πιστεύω να θέλετε και φωτός...

Του χρόνου πάλι το μάη με τις παχιές τις μύγες! :bigemo_harabe_net-74:

ΥΓ: Γιάννη μου δεν θέλω να σου μπαίνω εμπόδιο στα όνειρα σου! Αν είναι όνειρο το ενυδρείο μου, τότε είναι όνειρο... :lol:

ΥΓ 2: Κάτι έπαθα σήμερα. Θέλω γιατρό. Μπορεί να φταίει η καταιγίδα...

χαχαχα δεν μπαινεις Παναγιωτη μου , αλλα με βαση τα γουστα μου το ενυδρειο σου διχνει απιστευτα φυσικο και εχει προδιαγραφες να γινει τελειο !! ;)

Link to comment
Share on other sites

Λέω να αλλάξω αλάτι μόλις τελιώσει ο κουβάς προ ριφ.

Δεν είναι ότι είμαι δυσαρεστημένος, απλά είναι οικονομικό το θέμα. Λέω να πάω σε red sea coral pro.

Το θέμα είναι ότι στην πράξη η δοσολογία που δίνει η εταιρεία βγαίνει κατα πολύ παραπάνω(ίσως και μισή παραπάνω) με αποτέλεσμα με εβδομαδιαίες αλλαγές που κάνω εγώ να έχω σπατάλη. Με το red sea έχω ακούσει καλά λόγια για τις τιμές του και την δοσολογία του.

Τι λέτε? Αξίζει?

Link to comment
Share on other sites

Κάτι ανέφερε ο vrilo για no3=5 και διάφορα άλλα

Έγινε επεξεργασία - gregog7
Link to comment
Share on other sites

Λέω να αλλάξω αλάτι μόλις τελιώσει ο κουβάς προ ριφ.

Δεν είναι ότι είμαι δυσαρεστημένος, απλά είναι οικονομικό το θέμα. Λέω να πάω σε red sea coral pro.

Το θέμα είναι ότι στην πράξη η δοσολογία που δίνει η εταιρεία βγαίνει κατα πολύ παραπάνω(ίσως και μισή παραπάνω) με αποτέλεσμα με εβδομαδιαίες αλλαγές που κάνω εγώ να έχω σπατάλη. Με το red sea έχω ακούσει καλά λόγια για τις τιμές του και την δοσολογία του.

Τι λέτε? Αξίζει?

Κάτι ανέφερε ο vrilo για no3=5 και διάφορα άλλα

οντως ο vrilo ανεφερε οτι το απλο red sea εχει no3= 5 , το coral pro δεν εχω ακουσει να εχει σε κατι προβλημα ... τι αλατι χρησιμοποιεις τωρα ?

Link to comment
Share on other sites

Κάτι ανέφερε ο vrilo για no3=5 και διάφορα άλλα

Έχουμε το θέμα ή το ποστ για να το δω?

οντως ο vrilo ανεφερε οτι το απλο red sea εχει no3= 5 , το coral pro δεν εχω ακουσει να εχει σε κατι προβλημα ... τι αλατι χρησιμοποιεις τωρα ?

Έγραψα πιο πάνω χρησιμοποιώ ΤΜ προ ριφ. Το coral pro θέλω να χρησιμοποιήσω. Όχι το sea salt.

Link to comment
Share on other sites

Στο θέμα τι αλάτι χρησιμοποιήτε στο reef,αλλά αναφερόταν στο απλό

Έγινε επεξεργασία - gregog7
Link to comment
Share on other sites

Συνήθως τέτοιες αλλαγές δεν τις κάνουμε μια και έξω αλλά λιγο-λιγο πχ 50-50 στην αρχή 70-30 και μετά 100% στο τέλος.

Αλλά γιατί θες να το αλλάξεις;

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως τέτοιες αλλαγές δεν τις κάνουμε μια και έξω αλλά λιγο-λιγο πχ 50-50 στην αρχή 70-30 και μετά 100% στο τέλος. Αλλά γιατί θες να το αλλάξεις;

Το γνωρίζω αυτό.

Ο λόγος είναι παρακάτω.

Λέω να αλλάξω αλάτι μόλις τελιώσει ο κουβάς προ ριφ.

Δεν είναι ότι είμαι δυσαρεστημένος, απλά είναι οικονομικό το θέμα. Λέω να πάω σε red sea coral pro.

Το θέμα είναι ότι στην πράξη η δοσολογία που δίνει η εταιρεία βγαίνει κατα πολύ παραπάνω(ίσως και μισή παραπάνω) με αποτέλεσμα με εβδομαδιαίες αλλαγές που κάνω εγώ να έχω σπατάλη. Με το red sea έχω ακούσει καλά λόγια για τις τιμές του και την δοσολογία του.

Τι λέτε? Αξίζει?

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως τέτοιες αλλαγές δεν τις κάνουμε μια και έξω αλλά λιγο-λιγο πχ 50-50 στην αρχή 70-30 και μετά 100% στο τέλος. Αλλά γιατί θες να το αλλάξεις;

+1000

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιω το red sea το απλο παρα παρα παρα πολυ καιρο.Ποτε δε μετρησα νιτρικα στη βαρελα,και μπορω να πω πως ειναι και πολυ κοντα στις τιμες που αναφερει,για τις συνθηκες τις οποιες τις αναφερει.Απεναντιας με αλλης εταιριας,που το ενα κουτι εχει α' τιμες,και αν ξαναπαρεις μετα απο κανα μηνα,εχει β' τιμες.

Βεβαια,παιζουν δυο τινα.Η να μην ξερω να μετραω,η να ειμαι απλα....τυχερος :)

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...