Jump to content

Το Ριφάκι Μου


Παναγιώτης Κ

Recommended Posts

Εγω βλεπω ενα ομορφο λιτο και καθαρο reef...

Παναγιώτη να το χαίρεσαι και να το δεις τουμπανο!!

Και ο ψαρις κουκλος!!!

Κουρειο???

Χμμμμμ....

Λείπει το υπολοιπο προσωπικο... :)

Link to comment
Share on other sites

Πανέμορφο και εξελίξιμο Παναγιώτη μπράβο!!

Link to comment
Share on other sites

Εγω βλεπω ενα ομορφο λιτο και καθαρο reef...

Παναγιώτη να το χαίρεσαι και να το δεις τουμπανο!!

Και ο ψαρις κουκλος!!!

Κουρειο???

Χμμμμμ....

Λείπει το υπολοιπο προσωπικο... :)

Ευχαριστώ Γιάννη! Η αλήθεια είναι ότι έδωσα μάχη να το κρατήσω καθαρό και μέχρι στιγμής πέτυχα!

Θέλει και άλλο στοκάρισμα βέβαια!

Όσον αφορά τους κουρείς, είναι μέχρι να μπουν! Άμα μπουν άντε να τους βγάλεις!

Πανέμορφο και εξελίξιμο Παναγιώτη μπράβο!!

Ευχαριστώ Στέλιο!

Αύριο έρχονται 2 άκρος!

Απο κάτω θέλω να το γεμίσω με ζωανθά και γενικώς μαλακά αναριχώμενα, και στα ψηλά φουλ σκληρά.

Η αλήθεια πάντως είναι ότι δεν μπορώ να βγάλω καλές φωτό και να αποτυπώσω σωστά τα χρώματα.

Αν έχετε καμια συμβουλή-τιπ που πρέπει να προσέξω ευπρόσδεκτο.

Έγινε επεξεργασία - ΠαναγιώτηςCR7
Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο...ο κιτρινιάρης σκέτος έρωτας.Τι μηχανή έχεις;

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο...ο κιτρινιάρης σκέτος έρωτας.Τι μηχανή έχεις;

Τι ειν αυτα ρε.....ακου κιτρινιαρης..... yellow ειναι :P

Eνα παπακι εχει νομιζω :bigemo_harabe_net-74:

Link to comment
Share on other sites

Τι ειν αυτα ρε.....ακου κιτρινιαρης..... yellow ειναι :P

Eνα παπακι εχει νομιζω :bigemo_harabe_net-74:

Τελευταια φορα τον ειδα με Yamaha R1 ρε ... πουλησε κατι ζωανθακια και την πηρε.. :bigemo_harabe_net-119:

Link to comment
Share on other sites

Τελευταια φορα τον ειδα με Yamaha R1 ρε ... πουλησε κατι ζωανθακια και την πηρε.. :bigemo_harabe_net-119:

:P

Link to comment
Share on other sites

:bigemo_harabe_net-66: :bigemo_harabe_net-66:

Αν έπαιρνα μηχανή πάντως δεν θα ήταν R1! Σίγουρα cbr!!!! :bigemo_harabe_net-64: :bigemo_harabe_net-64:

Πολύ όμορφο...ο κιτρινιάρης σκέτος έρωτας.Τι μηχανή έχεις;

Όντως μεγάλος έρωτας!

Όπως λέει και ο στράτος παπάκι είναι:

Aλλά σίγουρα μπορώ να βγάλω καλύτερες φωτό με αυτήν. Τσάμπα 150 ευρώ την πήρα?

8χ οπτικό, 14,5 μεγκαψιψίνια.

13941-m580main.jpg

Link to comment
Share on other sites

Που εισαι ρε Γρηγορη;Ολα καλα φιλε; :D

Link to comment
Share on other sites

Που εισαι ρε Γρηγορη;Ολα καλα φιλε; :D

Ναι,κάτι ενοχλήσεις με άφησαν το απόγευμα,εσυ;

Link to comment
Share on other sites

Παναγιωτη οπως βλεπεις δεν θα συμμεριστω τους σπαμεραδες απο πανω μου....

Oσο για τις φωτο που λες ...

Εαν η μηχανη σου το εχει ( λογικα ναι) βαλτην στο Μ (manual) και το φλας κλειστο( γιατι δινει μια ασχημη οπτικη στο θεμα σου και χανεις τις ενδεχομενες σκιες και χρωματα που θα αναδειξουν την φωτογραφια σου).

Για FTS θα τραβήξεις χωρίς καθόλου ζουμ πάνω στον φακο , γιατί εκεί θα έχεις το μικρότερο δυνατό διάφραγμά f που σημαίνει πιο φωτεινή φωτογραφία.επισης το wb (White Balance-Eξισοροπηση Λευκου)θα το βάλεις στην ρυθμηση λάμπας φθορισμού για να έχεις αληθινά χρώματά (φυσικα αυτο διαφερει απο μηχανη σε μηχανη οποτε θα πρεπει να πειραματιστεις λιγο). Το ISO βάλτο στο 800 για αρχή και μετα δες το αν σου κατσει καλα εκει.

Ρυθμησε την εστίαση στο κέντρο μονο και όχι σε όσα σημεία εστιάσει η μηχανή.

Θα σημαδεψεις πάνω στο βράχο που είναι σχετικά πιο σκούρος από τα υπόλοιπά πράγματά του ενυδρείου και θα αρχισεις να τραβας και να ρυθμζεις ταυτοχρονα την ταχύτητα κλείστρου,λογικα στο 1/80-1/100. μετα εστιαζεις πάνω σε οποίο σημείο σου κάνει αίσθηση και με σταθερό χέρι τραβάς και μας λες αποτελέσματά! Μετά με τα κοραλια/ψαρια θα ανεβασεις φουλ ISO για να πάρεις πιο γρήγορες ταχυτητες κλείστρου για να βγουν όσο πιο "ακίνητες" γίνεται - εννοείται πως πρέπει να μην κουνιεται σχεδόν καθόλου το θέμα σου, όσο είναι δυνατόν τουλάχιστον..

αν δεν ξερεις πως να κανεις τις ρυθμησεις πες μου για να το παμε ακομη πιο αναλυτικα βημα-βημα..

(Το παραπανω ελαφρως τροποποιημενο απο εμενα ειδικα για εσενα και ειναι οτι μου ειχε πει ο δασκαλος Rythor οταν ψαχνομουν και εγω να βγαζω σωστες φωτο με την dslr ομως.)

Στράτο ολα καλα φιλε?? Πως πηγε η δουλεια?? :bigemo_harabe_net-74:

Link to comment
Share on other sites

Ναι,κάτι ενοχλήσεις με άφησαν το απόγευμα,εσυ;

χαλαρα ρε.

το καλοκαιρι για που εισαι;

Link to comment
Share on other sites

Παναγιωτη οπως βλεπεις δεν θα συμμεριστω τους σπαμεραδες απο πανω μου....

Oσο για τις φωτο που λες ...

Εαν η μηχανη σου το εχει ( λογικα ναι) βαλτην στο Μ (manual) και το φλας κλειστο( γιατι δινει μια ασχημη οπτικη στο θεμα σου και χανεις τις ενδεχομενες σκιες και χρωματα που θα αναδειξουν την φωτογραφια σου).

Για FTS θα τραβήξεις χωρίς καθόλου ζουμ πάνω στον φακο , γιατί εκεί θα έχεις το μικρότερο δυνατό διάφραγμά f που σημαίνει πιο φωτεινή φωτογραφία.επισης το wb (White Balance-Eξισοροπηση Λευκου)θα το βάλεις στην ρυθμηση λάμπας φθορισμού για να έχεις αληθινά χρώματά (φυσικα αυτο διαφερει απο μηχανη σε μηχανη οποτε θα πρεπει να πειραματιστεις λιγο). Το ISO βάλτο στο 800 για αρχή και μετα δες το αν σου κατσει καλα εκει.

Ρυθμησε την εστίαση στο κέντρο μονο και όχι σε όσα σημεία εστιάσει η μηχανή.

Θα σημαδεψεις πάνω στο βράχο που είναι σχετικά πιο σκούρος από τα υπόλοιπά πράγματά του ενυδρείου και θα αρχισεις να τραβας και να ρυθμζεις ταυτοχρονα την ταχύτητα κλείστρου,λογικα στο 1/80-1/100. μετα εστιαζεις πάνω σε οποίο σημείο σου κάνει αίσθηση και με σταθερό χέρι τραβάς και μας λες αποτελέσματά! Μετά με τα κοραλια/ψαρια θα ανεβασεις φουλ ISO για να πάρεις πιο γρήγορες ταχυτητες κλείστρου για να βγουν όσο πιο "ακίνητες" γίνεται - εννοείται πως πρέπει να μην κουνιεται σχεδόν καθόλου το θέμα σου, όσο είναι δυνατόν τουλάχιστον..

αν δεν ξερεις πως να κανεις τις ρυθμησεις πες μου για να το παμε ακομη πιο αναλυτικα βημα-βημα..

(Το παραπανω ελαφρως τροποποιημενο απο εμενα ειδικα για εσενα και ειναι οτι μου ειχε πει ο δασκαλος Rythor οταν ψαχνομουν και εγω να βγαζω σωστες φωτο με την dslr ομως.)

Στράτο ολα καλα φιλε?? Πως πηγε η δουλεια?? :bigemo_harabe_net-74:

Λιγα πραματα ακομα δυστυχως :)

Link to comment
Share on other sites

με καλυψες Παναγιώτη ! :bigemo_harabe_net-64::bigemo_harabe_net-74: πανεμορφο !! :jawdrop:

Παναγιωτη ωραιοςςςς :bigemo_harabe_net-64:

Eυχαριστώ παιδιά!

Δυστυχώς κάνω ότι μπορώ γιατί η επαρχία δεν μου αφήνει και πολλά περιθώρια...

Παναγιωτη οπως βλεπεις δεν θα συμμεριστω τους σπαμεραδες απο πανω μου....

Oσο για τις φωτο που λες ...

Εαν η μηχανη σου το εχει ( λογικα ναι) βαλτην στο Μ (manual) και το φλας κλειστο( γιατι δινει μια ασχημη οπτικη στο θεμα σου και χανεις τις ενδεχομενες σκιες και χρωματα που θα αναδειξουν την φωτογραφια σου).

Για FTS θα τραβήξεις χωρίς καθόλου ζουμ πάνω στον φακο , γιατί εκεί θα έχεις το μικρότερο δυνατό διάφραγμά f που σημαίνει πιο φωτεινή φωτογραφία.επισης το wb (White Balance-Eξισοροπηση Λευκου)θα το βάλεις στην ρυθμηση λάμπας φθορισμού για να έχεις αληθινά χρώματά (φυσικα αυτο διαφερει απο μηχανη σε μηχανη οποτε θα πρεπει να πειραματιστεις λιγο). Το ISO βάλτο στο 800 για αρχή και μετα δες το αν σου κατσει καλα εκει.

Ρυθμησε την εστίαση στο κέντρο μονο και όχι σε όσα σημεία εστιάσει η μηχανή.

Θα σημαδεψεις πάνω στο βράχο που είναι σχετικά πιο σκούρος από τα υπόλοιπά πράγματά του ενυδρείου και θα αρχισεις να τραβας και να ρυθμζεις ταυτοχρονα την ταχύτητα κλείστρου,λογικα στο 1/80-1/100. μετα εστιαζεις πάνω σε οποίο σημείο σου κάνει αίσθηση και με σταθερό χέρι τραβάς και μας λες αποτελέσματά! Μετά με τα κοραλια/ψαρια θα ανεβασεις φουλ ISO για να πάρεις πιο γρήγορες ταχυτητες κλείστρου για να βγουν όσο πιο "ακίνητες" γίνεται - εννοείται πως πρέπει να μην κουνιεται σχεδόν καθόλου το θέμα σου, όσο είναι δυνατόν τουλάχιστον..

αν δεν ξερεις πως να κανεις τις ρυθμησεις πες μου για να το παμε ακομη πιο αναλυτικα βημα-βημα..

(Το παραπανω ελαφρως τροποποιημενο απο εμενα ειδικα για εσενα και ειναι οτι μου ειχε πει ο δασκαλος Rythor οταν ψαχνομουν και εγω να βγαζω σωστες φωτο με την dslr ομως.)

Στράτο ολα καλα φιλε?? Πως πηγε η δουλεια?? :bigemo_harabe_net-74:

Ένα ISO έχει που λέει ότι είναι υψηλό. Δεν μπορώ να το αυξομειώσω.

Δεν κατάλαβα και πολλά απο αυτά που είπες, αλλά δεν πειράζει. Μην σε βάζω σε κόπο...

Πάντως σε ευχαριστώ που ενδιαφέρθηκες να μου πεις 2,3 πραγματακια.

Link to comment
Share on other sites

Παναγιωτη,μη σπαμαρεις σε παρακαλω :)

:P

Link to comment
Share on other sites

...

Ένα ISO έχει που λέει ότι είναι υψηλό. Δεν μπορώ να το αυξομειώσω.

Δεν κατάλαβα και πολλά απο αυτά που είπες, αλλά δεν πειράζει. Μην σε βάζω σε κόπο...

Πάντως σε ευχαριστώ που ενδιαφέρθηκες να μου πεις 2,3 πραγματακια.

Δες και αυτο...εχει πολλες επιλογες η μηχανη σου..

Παιξε λιγο με τις ρυθμισεις της και σιγουρα θα βρεις την ακρη. :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

μπραβο Γρηγορη πολυ καλο ο χαβανεζος ειναι και δικια αδυναμια ,καθαρα και υγιει τα ψαρια οσο για τος φωτο μην στεναχωριεσε ,προσεχε το γοβιο μην σου θαψει κανενα ζοανθο. :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

μπραβο Γρηγορη πολυ καλο ο χαβανεζος ειναι και δικια αδυναμια ,καθαρα και υγιει τα ψαρια οσο για τος φωτο μην στεναχωριεσε ,προσεχε το γοβιο μην σου θαψει κανενα ζοανθο. :bigemo_harabe_net-64:

Εεεε...χμ...ναι....του Παναγιώτη είναι το ενυδρείο....

Στράτο μάλλον Χαλκιδική,εσύ;

Link to comment
Share on other sites

Εεεε...χμ...ναι....του Παναγιώτη είναι το ενυδρείο.... Στράτο μάλλον Χαλκιδική,εσύ;

το σωνω,, :bigemo_harabe_net-74: Παναγιωτη να το χαιρεσε{αρε αμα βιαζεσε}

Link to comment
Share on other sites

Δες και αυτο...εχει πολλες επιλογες η μηχανη σου..

Παιξε λιγο με τις ρυθμισεις της και σιγουρα θα βρεις την ακρη. :bigemo_harabe_net-64:

Τις δοκίμασα όλες, αλλά δεν μπορώ να καταλάβω διαφορά εκτός απο μικρές διαφορές σε συγκεκριμένα προγράμματα. Τέλος πάντων, θα προσπαθήσω μπας και βγάλλω άκρη! Thanks! :bigemo_harabe_net-145:

το σωνω,, :bigemo_harabe_net-74: Παναγιωτη να το χαιρεσε{αρε αμα βιαζεσε}

Ευχαριστώ Νίκο! Τον γοβιό τον εκπαίδευσα! Τώρα τρώει τις φυσαλίδες κάτι απο ένα βράχο νομίζοντας πως είναι αμφίποδα.. Έχει πολύ πλάκα! :bigemo_harabe_net-77:

Παναγιωτη,μη σπαμαρεις σε παρακαλω :)

Συγνώμη Στράτο, δεν θα επαναληφθεί! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Τις δοκίμασα όλες, αλλά δεν μπορώ να καταλάβω διαφορά εκτός απο μικρές διαφορές σε συγκεκριμένα προγράμματα. Τέλος πάντων, θα προσπαθήσω μπας και βγάλλω άκρη! Thanks! :bigemo_harabe_net-145:

Ευχαριστώ Νίκο! Τον γοβιό τον εκπαίδευσα! Τώρα τρώει τις φυσαλίδες κάτι απο ένα βράχο νομίζοντας πως είναι αμφίποδα.. Έχει πολύ πλάκα! :bigemo_harabe_net-77:

Συγνώμη Στράτο, δεν θα επαναληφθεί! :lol:

καταλαβα εχει μπει σε σοβε,ετσι ετσι :bigemo_harabe_net-74: :bigemo_harabe_net-74:

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...