Jump to content

Το Ριφάκι Μου


Παναγιώτης Κ

Recommended Posts

Έλα....υπάρχει και αλάτι joker?Ποιο;

Αρα δεν ξερω να μετραω ε;;; :D

Link to comment
Share on other sites

Έλα....υπάρχει και αλάτι joker?Ποιο;

Αρα δεν ξερω να μετραω ε;;; :D

Αυτο ειναι το πιο πιθανό... :)

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιω το red sea το απλο παρα παρα παρα πολυ καιρο.Ποτε δε μετρησα νιτρικα στη βαρελα,και μπορω να πω πως ειναι και πολυ κοντα στις τιμες που αναφερει,για τις συνθηκες τις οποιες τις αναφερει.Απεναντιας με αλλης εταιριας,που το ενα κουτι εχει α' τιμες,και αν ξαναπαρεις μετα απο κανα μηνα,εχει β' τιμες.

Βεβαια,παιζουν δυο τινα.Η να μην ξερω να μετραω,η να ειμαι απλα....τυχερος :)

Στράτο, αυτό χρησιμοποιείς?

http://aquario.gr/frontida/alatia/red-sea-r11040-salt-4kg.html#.UaiWVdhjF7M

Ποιο θα ήταν καλύτερα λες να χρησιμοποιήσω?

Αυτό?

http://aquario.gr/frontida/alatia/red-sea-r11220-coral-pro-salt-7kg-210.html#.UaiWzNhjF7M

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιω το red sea το απλο παρα παρα παρα πολυ καιρο.Ποτε δε μετρησα νιτρικα στη βαρελα,και μπορω να πω πως ειναι και πολυ κοντα στις τιμες που αναφερει,για τις συνθηκες τις οποιες τις αναφερει.Απεναντιας με αλλης εταιριας,που το ενα κουτι εχει α' τιμες,και αν ξαναπαρεις μετα απο κανα μηνα,εχει β' τιμες.

Βεβαια,παιζουν δυο τινα.Η να μην ξερω να μετραω,η να ειμαι απλα....τυχερος :)

και εγω χρησιμοποιω το ιδιο και δεν εχω θεματα εδω και 5 μηνες ...

Link to comment
Share on other sites

Έλα....υπάρχει και αλάτι joker?Ποιο;

Αρα δεν ξερω να μετραω ε;;; :D

Ποιο αλάτι βάζεις ρωτάω....ξέρεις να μετράς....μετράς παντού!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Στράτο, αυτό χρησιμοποιείς?

http://aquario.gr/frontida/alatia/red-sea-r11040-salt-4kg.html#.UaiWVdhjF7M

Ποιο θα ήταν καλύτερα λες να χρησιμοποιήσω?

Αυτό?

http://aquario.gr/frontida/alatia/red-sea-r11220-coral-pro-salt-7kg-210.html#.UaiWzNhjF7M

Το πρωτο χρησιμοποιω Παναγιωτη.

Το δευτερο το ειχα χρησιμοποιησει μια φορα,δε διαλυθηκε καθολου καλα,και εκανε ιζημα στον πατο του βαρελιου.Δυο μερες το εσπαγα και το νερο ηταν γαλα!!!

Link to comment
Share on other sites

Ποιο αλάτι βάζεις ρωτάω....ξέρεις να μετράς....μετράς παντού!!!!!

Γρηγορη αυτο χρησιμοποιω.

:)

Link to comment
Share on other sites

Το πρωτο χρησιμοποιω Παναγιωτη.

Το δευτερο το ειχα χρησιμοποιησει μια φορα,δε διαλυθηκε καθολου καλα,και εκανε ιζημα στον πατο του βαρελιου.Δυο μερες το εσπαγα και το νερο ηταν γαλα!!!

Oι τιμές που βγάζει όμως κάνουν για ριφ? Γιατί η εταιρεία το δίνει σαν sea salt.

Θυμάσαι πόσο έβγαζε kh, ca, mg στο δοχείο? Και σε τι αλατότητα?

Link to comment
Share on other sites

Oι τιμές που βγάζει όμως κάνουν για ριφ? Γιατί η εταιρεία το δίνει σαν sea salt.

Θυμάσαι πόσο έβγαζε kh, ca, mg στο δοχείο? Και σε τι αλατότητα?

Δες το ενυδρείο του Στράτου και το δικό μου για ναπάρεις την απάντηση που ψάχνεις!

Link to comment
Share on other sites

Παναγιωτη,επειδη ο καθενας...μας μπορει να λεει οτι θελει,κι επειδη εγω δεν ειμαι και επιστημονας,παρε μια δικιλη συσκευασια και κανε μια δοκιμη.Καλυτερο δεν ειναι απο το να ακους διαφορα και μπερδευεσαι;

Εγω το μονο που θα σου πω ειναι οτι το χρησιμοποιω παρα μα παρα πολυ καιρο :)

Link to comment
Share on other sites

Δες το ενυδρείο του Στράτου και το δικό μου για ναπάρεις την απάντηση που ψάχνεις!

Παναγιωτη,επειδη ο καθενας...μας μπορει να λεει οτι θελει,κι επειδη εγω δεν ειμαι και επιστημονας,παρε μια δικιλη συσκευασια και κανε μια δοκιμη.Καλυτερο δεν ειναι απο το να ακους διαφορα και μπερδευεσαι;

Εγω το μονο που θα σου πω ειναι οτι το χρησιμοποιω παρα μα παρα πολυ καιρο :)

:bigemo_harabe_net-64:

Θυμάται κανένας τι τιμές βγάζει στο δοχείο? Και σε τι αλατότητα?

Link to comment
Share on other sites

:bigemo_harabe_net-64:

Θυμάται κανένας τι τιμές βγάζει στο δοχείο? Και σε τι αλατότητα?

Τελικά δεν το έχει μετρήσει κανένας αυτό το αλάτι? :bigemo_harabe_net-127:

Link to comment
Share on other sites

Τελικά δεν το έχει μετρήσει κανένας αυτό το αλάτι? :bigemo_harabe_net-127:

καλυτερα να κανεις αυτο που ειπε ο Στρατος , πηγαινε παρε ενα δικυλο και μετρα ... εγω προσωπικα χρησιμοποιω το απλο και δεν εχω παρατηρησει κατι το περιεργο στις μετρησεις μου ! εαν περιμενεις κανα δυο μερες θα παρω εγω για αλλαγη οποτε θα κανω ενα τεστ να σου πω .... παντως απο οτι λενε και οι αλλοι δεν εχουν δει καποιο προβλημα γιατι να μην το δοκιμασεις ? :);)

Link to comment
Share on other sites

καλυτερα να κανεις αυτο που ειπε ο Στρατος , πηγαινε παρε ενα δικυλο και μετρα ... εγω προσωπικα χρησιμοποιω το απλο και δεν εχω παρατηρησει κατι το περιεργο στις μετρησεις μου ! εαν περιμενεις κανα δυο μερες θα παρω εγω για αλλαγη οποτε θα κανω ενα τεστ να σου πω .... παντως απο οτι λενε και οι αλλοι δεν εχουν δει καποιο προβλημα γιατι να μην το δοκιμασεις ? :);)

για το απλο μιλαμε Γιαννη

Link to comment
Share on other sites

Οκ παιδιά, Έπεσε πολύ διασυλλογή για το τι αλάτι να πάρω και φοβάμαι θα τον κάψω τον εγκέφαλο... :bigemo_harabe_net-101:

Είμαι ανάμεσα σε αυτό και το aquarium munster reed sea salt που έχω ακούσει μόνο καλά λόγια...

Θα δω και θα πράξω αναλόγως...

Link to comment
Share on other sites

Πάνο,έχει τόσο μεγάλη διαφορά στην τιμή που αξίζει αυτήν την αλαγή;Ένα φραγκακι λιγότερο στον κουβά βγαίνει....Σόρρυ κιόλας,χωρίς να σε προσβάλλω....:)

Link to comment
Share on other sites

Πάνο,έχει τόσο μεγάλη διαφορά στην τιμή που αξίζει αυτήν την αλαγή;Ένα φραγκακι λιγότερο στον κουβά βγαίνει....Σόρρυ κιόλας,χωρίς να σε προσβάλλω.... :)

Με τις μετρήσεις μου, με το δικό μου για να φτιάξω 15 λίτρα με 1025 θέλω 700γρ.

Με αυτά θέλω 500γρ. Δηλαδή με 1500γρ με το δικό μου κάνω 2 αλλαγές και με αυτά κάνω 3. Όταν κάνω βδομαδιέαιες φαίνεται η διαφορά...

Όχι δεν με προσβάλλεις, απλά στους καιρούς που ζούμε σκεφτόμαστε και το ευρώ που θα το χαλάσουμε...

Link to comment
Share on other sites

Το άλλο με 500γρ σίγουρα φτάνεις 1.025 αλατότητα ή τα γρ που δίνει είναι για 1.022;

Link to comment
Share on other sites

Το άλλο με 500γρ σίγουρα φτάνεις 1.025 αλατότητα ή τα γρ που δίνει είναι για 1.022;

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=85359&p=796024

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=85359&p=796035

Mε το aquarium munster. Με το red sea δεν γνωρίζω, αλλά κάπου τόσο θα είναι και αυτό.

Κλείνω προς ΑΜ μεριά.

Link to comment
Share on other sites

Σε παρακολουθώ καιρό αλλα τωρα που μιλήσαμε κιολας έχω να πω ότι εσυ και το reefακι σου συναγωνίζεστε στο ποιος ειναι πιο μαματος! Σας χαίρομαι και τους 2! Έχεις τρομερή εξέλιξη!

Edit: παράκληση σε εναν διαχειριστή... Γιατι δεν μεταφέρετε το θέμα στο παρουσιάσεις ενυδρειων μελών να κάνει παρέα με τα δικά μας;! Ειναι κρίμα να παει χαμένο τέτοιο οφθαλμολουτρο!

Έγινε επεξεργασία - vales_red
Link to comment
Share on other sites

Σε παρακολουθώ καιρό αλλα τωρα που μιλήσαμε κιολας έχω να πω ότι εσυ και το reefακι σου συναγωνίζεστε στο ποιος ειναι πιο μαματος! Σας χαίρομαι και τους 2! Έχεις τρομερή εξέλιξη! Ευχαριστώ πολύ βαλε! Προσπαθώ να το βελτιώνω όσο μπορώ κόντρα στους καιρούς και στην περιοχή που μένω(επαρχία δυστυχώς).

Edit: παράκληση σε εναν διαχειριστή... Γιατι δεν μεταφέρετε το θέμα στο παρουσιάσεις ενυδρειων μελών να κάνει παρέα με τα δικά μας;! Ειναι κρίμα να παει χαμένο τέτοιο οφθαλμολουτρο!

Αν γίνεται, γιατό όχι. Δεν έχω πρόβλημα!

Βαλε, σου εύχομαι τα καλύτερα και στο δικό σου ριφ! :bigemo_harabe_net-146:

Μόνο και μόνο απο την μικρή κουβέντα μας κατάλαβα πόσο παιδί μάλαμα είσαι! Τώρα καταλαβαίνω τι παιδιά είναι οι θεσσαλονικείς! :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Πλέον θεώρησε και τον εαυτό σου "καρνταση"!

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...