Jump to content

Ας Το Παρουμε Απο Την Αρχη..............


toyomania8617

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 363
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλήμερα σας λόγω δουλειάς...μέσα στο σαββατοκύριακο θα κάτσω να το παρουσιάσω......

άντε ρε κοστακη θα μας σκάσεις......δώσε κάνα ψίχουλο και τα αλά από δεύτερα

Link to comment
Share on other sites

Να διευκρινίσω όλους τους φίλους που περιμένουν να δούνε την παρουσίαση.

Ο Κώστας είχε κάποιες τεχνικές δυσκολίες για το πως ανοίγουμε ένα νέο θέμα , και τον βοήθησα να το ξεκινήσει.

Οπότε... θα βρει χρόνο θα μας τα πει όλα.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου οπως και ενα reef .. ετσι και εδω θα κανουμε υπομονη.. τι να κανουμε ειναι που το ματι δεν χωρταινει ποτε :bigemo_harabe_net-134:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν καλησπερίζω όλο το ΑΖ και παράλληλα ευχαριστώ θερμά και για την φιλοξενία αλλά και για όλα τα αναλυτικά άρθρα που έχει!!!!!!Ένα τεράστιο μπράβο στους συντονιστές και χομπιστες που το στηρίζουν τόσο δυνατά!!!Έτσι και εγώ με κόλλησε αυτό το μικρόβιο και ξεκίνησα στην αρχή.....με γλυκό νερό....αλλά όχι για πολύ!!Αφού κάθε φορά που πήγαινα σε pet το μάτι μου κόλλαγε στα Θαλασσινά...!!!Για να μην τα πολύ λέω έτσι όπως ΌΛΟΙ σας....τουλάχιστον οι περισσότεροι την πατήσατε γιατί πέσατε σε λάθος άτομο στο ξεκίνημα!!!!Αφού λοιπόν γνώρισα τον συγκεκριμένο....στήσαμε το μικρο μου με σκέψεις fish only!!Έχουμε και λέμε το μικρο μου έχει ένα μέτρο μήκος...φάρδος 30 και ύψος 40 ονομαζόμενα 120 λιτρα!!Αφού το γεμίσαμε με νερό βρύσης προσθέσαμε και αλάτι για να πιάσουμε αλλατοτητα 1016-18 για να μην έχουμε θέμα με παράσιτα και τα σχετικά όπως γνωρίζετε!!Κοράλλια πάρα πολλά.....νεκρά όμως....και για υπόστρωμα χοντρό χαλίκι!!Βάλαμε εναν μικρο κυκλοφορητή τις Boyu 700 litr την ώρα για ανατάραξη της επιφάνειας .....και ένα εσωτερικό φίλτρο πάλι τις Boyu με 400 λίτρα την ώρα το οποίο είχε μέσα Βιομπαλλες για βιολογία και ο Θεος βοηθός!!!Να πω πως μέχρι εκείνη τη στιγμή δεν ήμουν μέλος στο ΑΖ και δεν ήξερα που πάνε τα τέσσερα περί Θαλασσινού....είχα Αυτόν για έμπειρο(ανάθεμα με)ο οποίος ισχυριζόταν και έλεγε πως είναι ο Καλύτερος .....έτσι λοιπόν έτρωγα το παραμύθι του....και Αυτός την τσέπη μου!!!!Κατέληξα να έχω σε αυτό το μικρο ενυδρείο 6 τανκ,2 αγγελοψαρα και 2 κλόουν!!!Το θέμα είναι οτι το ενυδρείο μου έτρεχε κάνα 8 μηνο κοντά....με συνεχόμενη χρήση ΧΑΛΚΟΥ για να μη έχουμε τίποτα αρρωστειες και απώλειες!!!Χώρια που στο 3μηνο επάνω βάλαμε και UV για να αποστειρώνουμε πλήρως το νερό......(δεν έφτανε η καθημερινή χρήση του χαλκού)!!Απορώ αν είχα καν βιολογία με αυτά τα πράγματα και πως ζούσαν αυτά τα ψάρια....!!Ξέρω οτι όλα ήταν λάθος απο το ξεκίνημα μέχρι το τέλος...αλλά όλα αυτά τα αναγνωρίζω ΤΏΡΑ που έχω ασχοληθεί και έχω διαβάσει αρκετά άρθρα από εδώ μέσα...και νόμιζα πως τότε είχα Θαλασσινό....!!!Με το πέρας του 8μηνου....ζήλεψα και ήθελα να βάλω ένα ζωντανό κοραλλι το οποίο ήταν και η καταστροφή του ενυδρείου μου και 2 ψαριών(ευτυχώς) γιατί μπορεί να ήταν και όλων γι'αυτο λέω ευτυχώς!!Μπορείτε να φανταστείτε ένα αποστειρωμένο ΠΛΗΡΩΣ περιβάλλον και χρήση ΧΑΛΚΟΎ τι μπορεί να κάνει σ'ενα κοραλι......??Αυτό έγινε σε μένα .....γιατί δεν γνώριζα και άπλα τον εμπιστευόμουν.Αυτό ήταν και το φινάλε στο να καταλάβω οτι ο τύπος είναι μόνο για να με τρώει τα λεφτά και τίποτα παραπάνω......και απορώ πως κάτι τέτοιοι άνθρωποι κρατάνε ΜΑΓΑΖΙΆ!!!!!!Δηλαδή να τρελαίνεσαι........και ο λόγος που έκατσα και τα έγραψα όλα αυτά είναι για να προστατέψω κάποιον....αν προλάβω βέβαια στο να μην την πατήσει όπως εγώ......και πως μου έμεινε αγκάθι η όλη ιστορία με το συγκεκριμένο ΆΤΟΜΟ!!!Ύστερα απο το μεγάλο σοκ που υπαιστει....μέσω ίντερνετ και εντελώς τυχαία έπεσα επάνω στο ΑΖ που για ακόμη μια φορά το ΕΥΧΑΡΙΣΤΏ ΠΡΟΣΩΠΙΚΆ που παιδιά μπράβο και σε εσάς.....με του καθενός το πρόβλημα μπορεί να λυθεί κάποιου άλλου απορία!!!!Χώρια που γνώρισα πολλά παιδιά που τα οποία τα Υπέρ ΕΥΧΑΡΙΣΤΏ για τις συμβουλές που μου δώσανε ....η και που ήπιαμε ένα καφέ να είστε ΌΛΟΙ σας καλά!!!Θα ανεβάσω κάποιες φώτο με το ενυδρείο πως ήταν όταν το ξεκίνησα σαν fish only........και μετά θα γίνει η τελική του παρουσίαση το πως έχει ως τώρα!!!

Link to comment
Share on other sites

Αφου εξηγηθηκα πιο πανω...παμε τωρα να σας δειξω το πως τρεχει το Reefακι μου............εχουμε και λεμε ενα μετρο μηκος,30 ποντους φαρδος και 40 υψος.Skimmer aqua lobby Achilles Collection με την ασπρη αντλια τις DelteC και media box... μπορω να πω πως αξιζαν μεχρι μιας τα λεφτα που εδωσα......φοβερο μηχανημα!!15 κιλα ζωντανο βραχο,20 κιλα νεκρο αραγωνιτη και 10 κιλα ζωντανο μιξ!!Φωτιστικο το δικο του αλλα με diy κατασταση αφου εβαλα ενα χερι με τον πατερα μου για να το σηκωσω 9 ποντους απο το ενυδρειο....και να βαλουμε αλλες 2 λαμπες+1 που φοραγε+moonlight!!Απο κυκλοφορια 2 hydor korralia 2.800 λιτρα την ωρα.Να πω ενα μεγαλο ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ τον teo για οτι εχει κανει για εμενα......να σ'εχει ο Θεος καλα φιλε μου....επισης τον Bababrilios..Aiolos...clooyn...sammy...mario....grigoros και πολλα αλλα παιδια που σορι αν ξεχασα...που τους επριζα και θα συνεχιζω να πριζω αν εχω καποιες αποριες(χεχεχεχεχεχε).Αφου στρωσαμε(μαζι με teo) τον αραγωνιτη μιξ νεκρο με ζωντανο....το γεμισαμε με νερο απο α/ο 60 λιτρα +60 λιτρα μπολι ετοιμο!!Βαλαμε τον ζ.βραχο και το αφησαμε κανα 2 μερες να φυγει η πολυ θολουρα...μερικες φωτο με το στησιμο.....Αφου καθαρισε το νερο.....ξεκινησα το aquascape του βραχου.....ενω παραλληλα ο teo επαιρνε μετρα το πως θα κατσει το σκιμμερ......χαχαχαχαχαχαχα φωτο............................Παραλληλα γινοταν και η diy κατασκευη του φωτιστικου και ηδου τα αποτελεσματα.................

Link to comment
Share on other sites

Αφου εξηγηθηκα πιο πανω...παμε τωρα να σας δειξω το πως τρεχει το Reefακι μου............εχουμε και λεμε ενα μετρο μηκος,30 ποντους φαρδος και 40 υψος.Skimmer aqua lobby Achilles Collection με την ασπρη αντλια τις DelteC και media box... μπορω να πω πως αξιζαν μεχρι μιας τα λεφτα που εδωσα......φοβερο μηχανημα!!15 κιλα ζωντανο βραχο,20 κιλα νεκρο αραγωνιτη και 10 κιλα ζωντανο μιξ!!Φωτιστικο το δικο του αλλα με diy κατασταση αφου εβαλα ενα χερι με τον πατερα μου για να το σηκωσω 9 ποντους απο το ενυδρειο....και να βαλουμε αλλες 2 λαμπες+1 που φοραγε+moonlight!!Απο κυκλοφορια 2 hydor korralia 2.800 λιτρα την ωρα.Να πω ενα μεγαλο ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ τον teo για οτι εχει κανει για εμενα......να σ'εχει ο Θεος καλα φιλε μου....επισης τον Bababrilios..Aiolos...clooyn...sammy...mario....grigoros και πολλα αλλα παιδια που σορι αν ξεχασα...που τους επριζα και θα συνεχιζω να πριζω αν εχω καποιες αποριες(χεχεχεχεχεχε).Αφου στρωσαμε(μαζι με teo) τον αραγωνιτη μιξ νεκρο με ζωντανο....το γεμισαμε με νερο απο α/ο 60 λιτρα +60 λιτρα μπολι ετοιμο!!Βαλαμε τον ζ.βραχο και το αφησαμε κανα 2 μερες να φυγει η πολυ θολουρα...μερικες φωτο με το στησιμο.....attachicon.gifWP_000389.jpgattachicon.gifWP_000393.jpgattachicon.gifWP_000398.jpgattachicon.gifWP_000399.jpgattachicon.gifWP_000401.jpgΑφου καθαρισε το νερο.....ξεκινησα το aquascape του βραχου.....ενω παραλληλα ο teo επαιρνε μετρα το πως θα κατσει το σκιμμερ......χαχαχαχαχαχαχα φωτο...........................attachicon.gifWP_000405.jpgattachicon.gifWP_000407.jpgattachicon.gifWP_000417.jpg.Παραλληλα γινοταν και η diy κατασκευη του φωτιστικου και ηδου τα αποτελεσματα.................attachicon.gifWP_000449.jpgattachicon.gifWP_000451.jpgattachicon.gifWP_000471.jpg

Περασαν βεβαια κοντα 3 μηνες που εχει αλλαξει ουκ ολιγες φορες το

στησιμο....συν το οτι εχουν προστεθει κοραλια σοφτ και αρκετοι

ζωανθοι....το ενυδρειο ως τωρα τρεχει χωρις αντιφως(που τωρα καταλαβαινω

οτι πρεπει να βαλω γιατι ο αραγωνιτης πιανει μια πρασιναδα...)και χωρις

ανθρακα!!Απο ζουμια ριχνω ανα μια βδομαδα η 10 μερες αμινοξεα και

βιταμινες....ταιζω 3-4 φορες τη μερα απο λιγο και μια φορα την εβομαδα

κατεψυγμενη αρτεμια η μυσις.Ζωντανα εχω 1 dezardini small 1 blue tank

small 1 clooyn 1 magnifica....6 ερημιτες 2 αχινους 2 σαλιγκαρια 2 zebra britlle star fish!!Σας

παραθετω μερικες φωτο με το πως ειναι τωρα το Reef

μου............Αυτο ειναι

το μικρο μου προς το παρων....πιστευω να κανα κατι ωστε να αξιζε την

αναμονη............!!!Υ.Γ. GIOVANNI πρεπει να κανονισουμε να ερθεις για

να τραβηξεις καλες φωτο γιατι απο το κινητο μου χανουν οι φωτο...!!Καλο

σας ξημερωμα................

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!

Πολυ ομορφα ολα! Εχει πολυυυυ μελλον ακομα με υπομονη και συνεση θα γινει κουκλι φιλε μου!!

Υγ:Οποτε θες :bigemo_harabe_net-134:

Link to comment
Share on other sites

Μεγεια για το πολλα υποσχομενο υφαλο σου! Εχεις ωραιο μηκος (το πλατος θα σε δυσκολεψει λιγακι) αλλα εφοσον το φωτιστικο δεν παταει πανω στο ενυδρειο εισαι απλας! Keep us updated!

Link to comment
Share on other sites

Κώστα σου εύχομαι ότι καλύτερο για το ενυδρείο σου και η συμβουλή μου είναι υπομονή και όχι βιαστικές κινήσεις, ότι βοήθεια χρειαστείς εδώ είμαστε φίλε.

Link to comment
Share on other sites

μπραβο φιλε toyo! :bigemo_harabe_net-64:

εχεις κανει πολυ ωραιο στησιμο παρολο που το πλατος σου ειναι μικρο.

μπραβο και στα υπολοιπα παιδια που περασατε αυτες τις ωρες να στηνετε το ενυδρειο!

βλεπω οτι εχεις μπει σε εναν πολυ καλο δρομο και το ενυδρειο θα ομορφαινει μηνα με το μηνα :bigemo_harabe_net-64:

να μας κρατας ενημερους!

Link to comment
Share on other sites

toyomania8617 πολυ καλο και μην ξεχνας υπομονη και οχι βιαστικες κινησεις και οτι θες φιλε μου ρωτα.

Link to comment
Share on other sites

μπράβο Κώστα που με τέτοιο κακό ξεκίνημα δεν τα παράτησες,αλλά πείσμωσες και προσπαθείς για το καλύτερο

καλή συνέχεια σου εύχομαι στον ύφαλο σου

Link to comment
Share on other sites

Γνωμη μου θα ηταν να βαλεις στο mediabox ανθρακα και αντιφως.

100 γραμμαρια ανθρακα χοντροκοκκο μεσα σε καλτσα στο κατω μερος του mediabox και 35 γραμμαρια αντιφωσφορο παλι χοντροκοκκο μεσα σε καλτσα απο πανω.Αν θες βαζεις και ενα κομματακι σφουγγαρι αναμεσα ή και λιγο υαλοβαμβακα απο πανω απο τα 2 για να μην εχεις και πολλες φυσαλιδες να βγαινουν απο την εξοδο μεσα στο ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο toyo για την επιμονή σου, που από ότι φαίνεται έφερε πολύ όμορφα αποτελέσματα, keep reefing... Μπορείς να αγκαλιάσεις την γλώσσα του σκίμμερ με ένα σφουγγάρι (το οποίο θέλει συχνό καθάρισμα) για να μαζεύει τα χοντρά και να μειώνει τη ροή του νερού στην εξαγωγή...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...