Jump to content

Ας Το Παρουμε Απο Την Αρχη..............


toyomania8617

Recommended Posts

ευχαριστω ρε νικολα να εισαι καλα φιλαρακι!!!για να μπω να δω εσενα να παρω ιδεες γιατι μεσα στην εβδομαδα ξεκιναει το ξεστημα.....Νικολα δεν υπαρχει θεμα....με το που θα συμπληρωσω αλλα 280 λιτρα καινουριο νερο μαζι με σαμπ εννοω.....θεμα βιολογιας....θεμα ψαριων και κορραλιων....στρες???για δωσε πληροφοριες με το τσιμεντο ταχειως πηξεως...δεν υπαρχει παλι θεμα με τιμες πεχα και τετοια??

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 363
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

θα βαλεις μεγαλη ποσοτητα βακτηριδιων και ισως χρειαστεις και stabiliti στρες σιγουρα θα υπαρχει το θεμα ειναι ποιο δυσκολο για της ακροπορες το τσιμεντο δεν εχει κανε θεμα το αφηνεις τραβαει και το κομματο το ξεπλενεις με θαλασσινο νερο και μετα το βαζεις μεσα φουλαρεις το skimer και την κυκλοφορια και κλεις και τα φωτα βεβαια δεν μπορω να αποκλεισω καμια απολεια για να ειμαι ακριβης αλλα ο καιρος βοηθαει λογω θερμοκρασιας ,το ιδιο θα κανω και εγω που θα το βαλω το νεο στην ιδια θεση.

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη νικο η ιδεα το να τα βαλω ολα στο μικρο τα ζωντανα μιλαω....με φωτα και σκιμερ δεν ειναι καλα λες?και μετα με το πασο μου να κανω το στησιμο και να το αφησω να τρεξει και κανα 2 βδομαδες.........και αναλογα πρατω!!ετσι το σκεφτηκα για να μην εχω το αγχος των ζωντανων....!!Θα βαλω και 3 με 4 κιλα ζ.β. διοτι τα πολυπς απλωθηκαν σε μερικα βραχακια....θα βαλω και λιγο αραγωνιτη....και ολα τα υπολοιπα θα μπουν στο μεγαλο συν βραχο και αραγωνιτη!!Απο βραχο να βαλω στο μεγαλο νεκρο η ζωντανο λες??

Link to comment
Share on other sites

δεν λεω οτι ειναι λαθος απλα θα μπουν εκει και σε ενα μηνα θα ξαναβγουν θεωρο οτι υπαρχει αρκετο στρες,το ρισκο παραμενει οσο για τον βραχο εγω ειμαι υπερ του ζωντανου βεβαιος θελει ψαξιμο παρα πολλα ενυδρεια στηνοντε με νεκρο και πανε τρενο γιατι θα μπολιασει και θα ζωντανεψει

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα σου ελεγα το πρωτο γεμισμα αν ειναι δυνατον να το κανεις με νερο απο θαλασσα.Θα ειναι ποιο σιγουρα τα πραγματα.Βαλε αν θελεις και απο το δικο σου καποια ποσοτητα νερου μετακινησε καπου διπλα αυτο που φευγει και στην συνεχεια μπλουμ ολα στο νεο.Καλη συνεχεια :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Σου εύχομαι καλη αρχή στο νέο ενυδρείο και ολα να πανε καλα...

Αν σε παίρνει θα σε συμβούλευα να μην κάνεις χρίση του παλιού αραγωνιτη σου......

Εχεις την δυνατότητα να δουλέψεις τα 2 ενυδρεία παράλληλα για κάποιες μέρες?

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για την βοηθεια σας....Σταθη λιγο δυσκολο αν και καλη λυση το πρωτο γεμισμα απο θαλασσα γιατι δεν υπαρχουν τα απαραιτητα......Θαναση πες οτι υπαρχει η δυνατοτητα αυτη....να δουλευουν και τα 2 παραλληλα....για πες την σκεψη σου......

Link to comment
Share on other sites

Άρε Κώστα,μια να τα πάρουμε από την αρχή και μια και πάλι απ´ την αρχή

Εισσσς ωραίος,αν δουλεύουν και τα 2 παράλληλα είναι πιο εύκολο να γίνει η μετακόμιση....

Link to comment
Share on other sites

Άρε Κώστα,μια να τα πάρουμε από την αρχή και μια και πάλι απ´ την αρχή Εισσσς ωραίος,αν δουλεύουν και τα 2 παράλληλα είναι πιο εύκολο να γίνει η μετακόμιση....

:bigemo_harabe_net-146: :bigemo_harabe_net-146: Επρεπε εξαρχης να γινει ενα μεγαλο γρηγορη.....αλλα φοβομουν τα δυσαρεστα!!!Τωρα που καηκα και βλεπω οτι υπαρχει μερακι και αγαπη με το χομπυ ΠΡΕΠΕΙ να βουτηξω στα βαθεια!!!Μαλλον απ'οτι βλεπω εκει θα καταληξω....να τρεχουν και τα 2 παραλληλα και μολις στρωσει το μεγαλο μπλουμ ολα μεσα......για να δουμε.......

Link to comment
Share on other sites

Η αυλαια κλεινει στο παλιο και το εργο ειχε επιτυχια :bigemo_harabe_net-64:

Μπραβο toyo εφτιαξες ενα πολυ ομορφο ενυδρειο φιλε μου και σου ευχομαι το επομενο να

παει οπως αυτο και ακομα καλυτερα!

Καλη επιτυχια στη μεταφορα.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για την βοηθεια σας....Σταθη λιγο δυσκολο αν και καλη λυση το πρωτο γεμισμα απο θαλασσα γιατι δεν υπαρχουν τα απαραιτητα......Θαναση πες οτι υπαρχει η δυνατοτητα αυτη....να δουλευουν και τα 2 παραλληλα....για πες την σκεψη σου......

Αν μπορούν να δουλέψουν παράλληλα η μεταφορά θα επιφέρει το χαμηλότερο δυνατό στρες σε όλα σου τα ζωντανά αφήνοντας στο παλιό μια μικρή ποσότητα βράχου και τα κοράλλια σου έτσι ώστε να μπορέσεις να φτιάξεις το aquascape όπως θες χωρίς το άγχος που θα είχες με τα κοράκια και τα ψάρια σου σε κουβαδες αλλά και τον λίγο χρόνο που θα είχες μέχρι να αρχίζουν να φεύγουν.....

Το όλο εγχείρημα θέλει καλή οργάνωση και καποια υπομονή και είναι βέβαιος ότι όλα θα πανε καλά.....

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορούν να δουλέψουν παράλληλα η μεταφορά θα επιφέρει το χαμηλότερο δυνατό στρες σε όλα σου τα ζωντανά αφήνοντας στο παλιό μια μικρή ποσότητα βράχου και τα κοράλλια σου έτσι ώστε να μπορέσεις να φτιάξεις το aquascape όπως θες χωρίς το άγχος που θα είχες με τα κοράκια και τα ψάρια σου σε κουβαδες αλλά και τον λίγο χρόνο που θα είχες μέχρι να αρχίζουν να φεύγουν.....

Το όλο εγχείρημα θέλει καλή οργάνωση και καποια υπομονή και είναι βέβαιος ότι όλα θα πανε καλά.....

+1 αυτο θα ειναι το ιδανικο

Link to comment
Share on other sites

πολυ ευχαριστη εξελιξη Κωστα.

αντε με το καλο στο μεγαλυτερο ευχομαι μεταφορα χωρις απωλειες και καλη συνεχεια να εχεις.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σας κυριοι...το σκεφτηκα το ξανα σκεφτηκα....αλλα θα κανω αυτο που λεει ο θανασης....ειναι σαφως η καλυτερη λυση.......ευχαριστω θερμα για τα λογια σας.....θα προσπαθησω για το καλυτερο αποτελεσμα!!!!!Υ.Γ. Γρηγορη φοβομουν ρε φιλε μην δεν μου πηγαινε το ριφ....η μηπως ηταν η τρελλα να το στησω και μετα να το αφηνα στο ελεος.....αλλα βλεπω οτι ολο και πιο πολυ μ'αρεσει και υπαρχει ενδιαφερον!!!Αλλη φαση να σχολας απο την δουλεια....να κανεις την καφεδαρα σου και να καθεσαι να το χαζευεις.......ΧΑΡΜΑΑΑΑ!!!!

Link to comment
Share on other sites

Και που είσαι ακόμα…. Σε λίγο καιρό θα βάζεις και ποτό θα φτιάχνεις και ποπ κορν και όσο περναν οι μέρες θα γουστάρεις ακόμα περισσότερο!!!

Link to comment
Share on other sites

Φιλε toyo ετσι ειναι...οσο πιο πολυ μενεις στο reef τοσο πιο πολυ σε τραβαει!Δεν ξεφευγεις ευκολα μετα! :)

Και παλι καλη επιτυχια και οπως ειπε ο νικος περιμενουμε τις φωτο!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα...........ευχαριστω και παλι παιδες.......βεβαια οταν με το καλο ξεκινησω θα εχετε και φωτο!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπερα ανεβαζω μερικες φωτο για να παρετε λιγο ματι....μιας και ακομα στο σαμπ δεν εχω τελειωσει με τα καλωδια...μολις ντυθυκε και η βαση του ενυδρειου με μαυρη λακα και γυαλι!!!το νερα τρεχουν 12 μερες(υπομονη μενρι να στρωσουν).....θα γινει αναλυτικη παρουσιασει οταν με το καλο τελειωσω......αυτο ειναι το κυβακι μου............. Ευχαριστω θερμα τον (teo)Παρασκευα για την φιλοξενεια των κορραλιων μου......και τον παναγιωτη απο το(Blue fish) που φιλοξενει τα ψαρακια μου.....μεχρι να στρωσει το ενυδρειο να ειστε καλα :bigemo_harabe_net-146: :bigemo_harabe_net-146: :bigemo_harabe_net-146: !!!!

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφο στησιμο.Περιμενουμε την ενδιαφερουσα συνεχεια.

Να σαι καλα να το χαιρεσαι φιλος :)

Link to comment
Share on other sites

Στραταρε ευχαριστω πολυ φιλος να εισαι καλα!!Υπομονη στο επομενο update θα ειμαι ετοιμος απο φωτισμο και κυκλοφορια.....

Link to comment
Share on other sites

Κωστα μπραβο ομορφο το στησιμο θα το πρωτιμουσα στη μεση για να εχει καλυτερη κυκλοφορια .να το χαιρεσε και υπομονη μεχρι να στρωσει.απο φως τι θα κανεις?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...