Jump to content

Κινέζικη Vortech Μρ40 Με Look Τunze?


Recommended Posts

Κι εγω την εχω εδω και μια βδομαδα. Εκτος της λειτουργιας w1 που κανει το διακοπτομενο κυματισμο, οι αλλες λειτουργιες δεν ειναι ευκολα εφαρμοσιμες (ισως το σταδιακο ανεβασμα μεχρι max και το σταδιακο κατεβασμα μεχρι min κατι να λεει). Ο σενσορας λειτουργει μια χαρα! Το μονο που δεν μαρεσε ηταν οτι οταν παρελαβα την αντλια, μεσα στο κουτι ηταν χυμα ολα πεταμενα χωρις διαχωριστικα κτλ και θα ηθελα μια περισσοτερο προσοχη απο την εταιρια.

Το σκλαβακι που εκανε τη συσκευασια πεθανε,και μεχρι να βουτηξουν απο τα μαλλια να βαλουν αλλο στη θεση του,η αντλια σου ειχε ηδη ταχυδρομηθει!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χμμμμ...εμένα ήρθε σε αφρολέξ κομμένο ακριβώς για να εφαρμόσουν όλα τα εξαρτήματα της....πένα κυριολεκτικά!Βαλεντίνε πειραματήσου λιγάκι...αν και το on-off της απλά μαμεί!

Link to comment
Share on other sites

Εδω και μερικές μέρες είμαι και εγω κάτοχος της εν λόγο αντλίας και παίζει σε συνδυασμό με 2 vortech mp40 αντικαθιστώντας την tunze 6105 που έπαιζε τα τελευταία χρόνια άλλα παρέδωσε πνεύμα.....

Οι πρώτες εντυπώσεις μου είναι πολύ ενθαρρυντικές...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μετα απο κοντα ενα μηνα η αποδοση της αντλιας ειχε πεσει αισθητα.

Την εβγαλα και την καθαρισα και οντως λειτουργει σαν καινουργια.

Το μονο προβλημα που εχω ειναι ο αισθητηρας.ενω στην αρχη δουλευε κανονικα

τωρα οταν σβησουν τα φωτα του ενυδρειου ο αισθητηρας δεν παιρνει μπροστα και το παραξενο ειναι οτι

οταν παω να δω τι παιζει και αναψω τα φωτα του χωρου για να δω τον κοντρολερ ο αισθητηρας δουλευει ενω δεν θα επρεπε!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστουμε για το update φιλε τακη :bigemo_harabe_net-64:

Τα θεματα με τον αισθητηρα υπηρχαν απο την αρχη και γενικα κοιτανε να το διορθωσουν.

Γενικοτερα με τα κινεζικα ειναι καλο να παιρνουμε εκδοσεις 2ης 3ης γενιας οπου εχει περασει αρκετος καιρος

δοκιμων-τεσταρισματος και εχουν διορθωθει τα αρχικα μικροπροβληματακια.

Το εχω περασει αρκετες φορες και η 40αρα που σκεφτομαι να παρω θα ειναι μετα απο αρκετο καιρο ακομα.

Το θεμα με τη μειωση της αποδοσης δεν οφειλεται στην αντλια αλλα στο οτι τα πλαστικα χωρισματα(ειδικα στην 25αρα) εχουν πολυ μικρο κενο μεταξυ τους με αποτελεσμα να μπουκωνει πολυ ευκολα και να θελει πολυ συντομα καθαρισμα σε σε σχεση με τις αλλες αντλιες.

Γενικοτερα ειναι πολυ αξιολογη και οικονομικη αντλια και μολις λυθουν τα μικροθεματακια θα μπει σε πολλα σπιτια...εεμ ενυδρεια :P

Link to comment
Share on other sites

Ακριβως ετσι ειναι.μπορει η εταιρεια να βγαλει καποιο καινουργιο σενσορα.παντως για τα λεφτα της μεχρι στιγμης αξιζει να την αγορασει κανεις.θα ξανακανω update σε μερικους μηνες με την πορεια της!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Ναι την ειδα και νασου πω ειναι σουπερ πρωτον για τα nano ενυδρεια ειναι οτι πρεπει! και δευτερον για μεγαλυτερα ενυδρεια θα βολεψει για νεκρα σημεια κυριως που δεν μπορεις ουτε την 40αρα ουτε την 25αρα να βαλεις λογο δυναμης!

Link to comment
Share on other sites

Την ειλδα κι εγώ!Απλά φοβάμαι πως αν η 25άρα μπουκώνει για πλάκα....φαντάσου αυτή!!

Αυτό γιατί συμβαίνει και θέλει καθάρισμα;Εκτός από λίγη γλίτσα στην προπέλα δεν είχε τίποτα άλλο.Ούτε οι γρίλιες είχαν κλείσει από κοραλλίνη ούτε άλγες.Μόλις την καθάρισα έδωσε όλη της τη δύναμη πάλι.

sent from iphone

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ δεν μπορώ να το καταλάβω αυτό...τώρα με το επόμενο καθάρισμα θα τις περάσω λίγη βαζελίνη μπας και κρατήσει πιο πολύ γιατί μέσα σε 15 μέρες η απόδοση της πέφτει αισθητά....!

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ δεν μπορώ να το καταλάβω αυτό...τώρα με το επόμενο καθάρισμα θα τις περάσω λίγη βαζελίνη μπας και κρατήσει πιο πολύ γιατί μέσα σε 15 μέρες η απόδοση της πέφτει αισθητά....!

Αυτό με τη βαζελίνη το σκέφτηκα και εγώ,αλλά φοβήθηκα μήπως πέσει αμέσως η απόδοσή της

sent from iphone

Link to comment
Share on other sites

μη βάλετε βαζελίνη! το πιο πιθανό είναι να γεμίσει πιο εύκολα βρωμιά μιας και θα χει μια μαλακιά επιφάνεια για να κολλήσει επάνω!

Link to comment
Share on other sites

ναι, στις Vortech που έβαλα όλα μια χαρά ήταν.... μην φανταστείς μια πολύ λεπτή επίστρωση έκανα

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Απο Κινα ερχεται πολυ φθηνοτερα,ομως το καλοκαιρι οντως σου ανεβαζει την θερμοκρασια του νερου.

Πρεπει να δοκιμασεις διαφορα επιπεδα ισχυος ωστε να βρεις τι σου δουλευει σωστα με την ελαχιστη επιβαρυνση...

Link to comment
Share on other sites

Ολοι οι κυκλοφορητες που εχουν μεσα το μοτερ ανεβαζουν ελαχιστα την θερμοκρασια, δεν αξιζει καν να αναφερθει αυτο

Αναλογως και τα λιτρα......

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

καλησπερα μετα απο αρκετο καιρο

το 2013 ειχα αγορασει αποτον κινεζο την jebao wp 40 αλλα εδω και λιγο καιρο μετα αποτην λειτουργεια ταισματος δεν ξεκινα

πρεπει να την ανοιξω και να την γυρισω λιγο με το χερι για να παρει και παλι εμπρος

ξερει καποιος αν μπορουμε να βρουμε μονο το μοτερ της απο τον κινεζο και οχι ολη την αντλια

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου βγαλτην και κανε ενα καλο καθαρισμα με ξυδι και θα στρωσει

Συνηθες φαινομενο στις αντλιες θαλασσινου ενυδρειου

Έγινε επεξεργασία - vasilis4x4
Link to comment
Share on other sites

Βασιλη την εβγαλα και καθαρισα κατι που μου ειχε ξεφυγει , την βαση απο τον ροτορα μεσα με μια μπατονετα

δειχνει να δουλευει αλλα θα φανει μετα την λειτουργεια ταισματοσ

ευχαριστω

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...