Jump to content

Κινέζικη Vortech Μρ40 Με Look Τunze?


Recommended Posts

Ξερετε αν μπορουμε να βρουμε την μικρη Jebao σε ελληνικο καταστημα? Την μεγαλη τη βρηκα στα 109Ε. αλλα την μικρη δεν την ειδα. Που μπορει να την βρει κανεις?

Link to comment
Share on other sites

Ξερετε αν μπορουμε να βρουμε την μικρη Jebao σε ελληνικο καταστημα? Την μεγαλη τη βρηκα στα 109Ε. αλλα την μικρη δεν την ειδα. Που μπορει να την βρει κανεις?

Τι την θες μωρέ σε Ελληνικό κατάστημα;;Σε μια εβδομάδα σου λέω την έχεις από το fish-street!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια στο δικο μου η μια 40αρα φτανει,να μη πω οτι παραφτανει!

τη δουλευα με μετασχηματιστη στα 18V οπως το βιντεο παρακατω και

πηρα και μια δευτερη για να βαλω απεναντι για καλυτερα...

Τελικα κρατησα τη μια να δουλευει στα 24V και τα σπαει...

Λοιπον το βιντεο και με αντλια στα 18V.

sorry για τη ποιοτητα

http://www.youtube.com/watch?v=MAlsHmksTVc

μολις μπορεσω θα βγαλω αλλο βιντεο που τρεχει η αντλα στα 24V για να

δειτε διαφορά (γιατι εχει διαφορά)

Έγινε επεξεργασία - valas
Link to comment
Share on other sites

Τι την θες μωρέ σε Ελληνικό κατάστημα;;Σε μια εβδομάδα σου λέω την έχεις από το fish-street!

Για εγγύηση ρε Κώστα! Ο κινέζος τι εγγύηση σου δίνει? ποσα χρονια?

Link to comment
Share on other sites

takiscorfu οι διαστάσεις του φιλου valas ειναι σχεδόν ιδιες με τις δικές σου και κανει μια χαρά δουλειά.

Γι'αυτο σου πρότεινα την 40αρα. ;)

Valas σε ευχαριστούμε για το βιντεο φιλε μου.

Οτι αλλες πληροφορίες εχεις καλοδεχουμενες(αν εχεις το χρόνο βεβαια) :thumbup:

Offtopic...το ενυδρειο σου ειναι πανεμορφο!μπραβο!

Ο ανταπτορας στην 40αρα μπηκε για να μπορεί να μπαινει και σε σχετικά μικρότερα ενυδρεια.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν ξέρω γιατί,αλλά εξακολουθώ να πιστεύω πως δύο 25άρες θα κάνανε πολύ καλύτερη δουλειά από μια 40άρα....ο φίλος την χρησιμοποιεί στα 18V στο video,(που παρεπιμπτόντως είναι πανέμορφο)και πάει μια χαρά....στα 24 πιστεύω πως τα μαλακά θα τρώνε χαστούκια...μην πω μπουνιές...άσε που μπορείς με δύο να παίξεις αλλιώς στο wave mode και να έχεις φοβερή κίνηση...με ΜΙΑ εγώ στο 1,20,ξαναλέω πως μέτρησα με μέτρο περίπου 20 πόντους κύμα.....τι άλλο να θέλει κανείς;;Μόνο και μόνο το πολύ (μα πάρα πολύ) μικρότερο μέγεθος της 25άρας,για μένα είναι κάτι που με κάνει να γέρνω προς αυτήν....!anyway,δεν είμαι εδώ για να διαφωνήσω με κανέναν,άσχετα αν η γνώμη μου σχηματίστηκε δουλεύοντας την και είναι διαφορετική!Ο καθένας μπορεί να κρίνει βάσει των αναγκών του.....

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Κωστα εαν ηξερα την ενταση της 25αρας θα συμφωνουσα μαζι σου,τωρα απλα δεν ξερω να σου πω.

τις πηρα αυτες με το σκεπτικο να τις βαλω μαζι να δουλευουν στα 12ν με 15ν αλλα ειδα οτι γινεται δουλεια και με τη μια.

τωρα με ξεχωριστο controller πιστευω οτι θα εχω μπαχαλο μεσα στο ενυδρειο και δε τις δοκιμαζω.(εχω και τη μια backup!!!)

εαν βρω τροπο, με ΕΝΑ controller και για τις δυο και ναναι φτηνη λυση,σιγουρα θα τις εβαζα για πιο ομοιομορφη ροη. :bigemo_harabe_net-64:

:bigemo_harabe_net-145: ευχαριστω για τα καλα σας λογια παιδια! :bigemo_harabe_net-145:

Link to comment
Share on other sites

Βάλε την μια από την δεξιά και την άλλη από την αριστερή πλευρά και προσπάθησε σε wave mode να τις κάνεις να δουλεύει η μια και μετά η άλλη κ.ο.κ....με το σωστό timing δεν θα πιστεύεις αυτό που θα δεις.....!

ΥΓ.Θα ανεβάσω video σύντομα μιας και μου έχει ζητηθεί μέρες τώρα και δεν έπραξα αναλόγως...έτσι θα δεις κι εσύ το πως δουλεύει σε μένα η μικρή.....!:)

Έγινε επεξεργασία - kostaskappa
Link to comment
Share on other sites

Λυκούργο όχι,αλλά έχει πολύ μικρή κατανάλωση και τουλάχιστον το δικό μου ups,την κρατάει up τουλάχιστον 2 ώρες......!;)

Link to comment
Share on other sites

Λυκούργο όχι,αλλά έχει πολύ μικρή κατανάλωση και τουλάχιστον το δικό μου ups,την κρατάει up τουλάχιστον 2 ώρες......!;)

δοκιμασμένο; και τι ups έχεις; ρωτάω γιατι θέλω να έχω μια πλήρη εικόνα μιας και έχω δει ανταλλακτικά εχει! φαίνεται δυνατή! αν είχε και back up θα ήταν τέλεια!

Link to comment
Share on other sites

Κωστα το timming θα δουλεψει εως τη νυχτα,

μετα απο το night mode, το πρωι θα ξεκινησουνε μαζι και...παει το timing πανε ολα!!

Link to comment
Share on other sites

δοκιμασμένο; και τι ups έχεις; ρωτάω γιατι θέλω να έχω μια πλήρη εικόνα μιας και έχω δει ανταλλακτικά εχει! φαίνεται δυνατή! αν είχε και back up θα ήταν τέλεια!

Λυκούργο έχω το APC620 μόνο για να μου κρατάει την κυκλοφορία up! :)
Link to comment
Share on other sites

Κωστα το timming θα δουλεψει εως τη νυχτα,

μετα απο το night mode, το πρωι θα ξεκινησουνε μαζι και...παει το timing πανε ολα!!

Σίγουρα αυτό θα συμβεί,αν δουλεύεις με τον night sensor!Αν πάλι όχι....μια φορά setup και τέλος!;)

Link to comment
Share on other sites

Ο night sensor ενεργοποιείται οταν κλείσουν τα φώτα? πχ αν έχω τον κοντρολερ μεσα στο ντουλάπι θα λειτουργεί μόνιμα σε night mode?

Link to comment
Share on other sites

.... και αν χρειαστεί να ανάψει κάποιος τον φωτισμό του δωματίου στα άγρια μεσάνυχτα τι γίνεται.... τρικυμιά στα καλά καθούμενα? ή δεν έχει τόση ευαισθησία?

Link to comment
Share on other sites

νερο θα πινετε 1 ωρα πριν τον υπνο...

το βραδυ δεν εχει τσισακια....

ειναι αρκετα ευαισθητος!!!

Link to comment
Share on other sites

χαχαχα!

φιλε valas ο αισθητηρας σαν λειτουργια σου εχει βγαλει καποιο προβλημα?

Σαν λειτουργια η΄ οτιδηποτε γενικοτερα.

Link to comment
Share on other sites

Θα το μελετησω λιγο ακομα mad23 και θα δωτι θα παρω :)

Φιλε μου takscorfu(τακης οντως?) εσυ ξερεις καλυτερα απ'ολους μας το ενυδρειο σου και ο καλυτερος για να παρει την τελικη αποφαση εισαι εσυ! :thumbup:

Οποια και να παρεις να σου βγει η καλυτερη επιλογη φιλε μου,μεσα απο την καρδια μου στο λεω γιατι δεν ειναι η καλυτερη εποχη να χανουμε χρηματα :( .

Αν δεν σε πιεζει ο χρονος μελέτησε το-σκεψου το οσο μπορεις!

Δες βιντεακια ενυδρειων με τις ιδιες η' κοντινες διαστασεις με το δικο σου,που να χρησιμοποιουν αυτες τις αντλιες.

Αν βρω και καποιο αλλο βιντεακι οπως το προηγουμενο θα το ανεβασω :thumbup:

Ισως και ο φιλος Valas να μπορει να σου πει κατι παραπανω που εχετε σχεδον τις ιδιες διαστασεις

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ mad23 και ολους για την βοηθεια σας.Τακης το ονομα και κατεληξα μετα απο αρκετη ερευνα οτι μαλλον με εξυπηρετει η wp25.θα την παραγγειλω αυριο.οντως δυσκολες εποχες και αυτη η αγορα παρασπονδια ειναι γιατι και εγω στην ανεργια οπως δηστυχως και πολυ κοσμος.δεν θελω ομως να ριξω την ψυχολογια και γία αυτο μολις την παραλαβω και την δοκιμασω θα σας ενημερωσω και εγω με την δικη μου αποψη για τον κυκλοφορητη.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ mad23 και ολους για την βοηθεια σας.Τακης το ονομα και κατεληξα μετα απο αρκετη ερευνα οτι μαλλον με εξυπηρετει η wp25.θα την παραγγειλω αυριο.οντως δυσκολες εποχες και αυτη η αγορα παρασπονδια ειναι γιατι και εγω στην ανεργια οπως δηστυχως και πολυ κοσμος.δεν θελω ομως να ριξω την ψυχολογια και γία αυτο μολις την παραλαβω και την δοκιμασω θα σας ενημερωσω και εγω με την δικη μου αποψη για τον κυκλοφορητη.

Καλοδουλευτη και περιμένουμε σχολια και φυσικά βίντεο!

Link to comment
Share on other sites

Φιλε τακη καλως να τη δεχτεις! :thumbup:

Offtopic

Να σου ευχηθω να βρεις συντομα δουλεια!Ειμαι σιγουρος οτι ολα θα πανε καλα!

Μεχρι τοτε κανε αυτο που λες και ασχολησου με αυτο που αγαπας!Το ενυδρειο ειναι μεγαλο αγχολυτικο και

τροπος να "φευγουμε"!

Link to comment
Share on other sites

Πειραματίσου τόσο με τον κυματισμό, όσο και με τις θέσεις / ευαισθησία του αισθητήρα φωτισμού.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...