Jump to content

Κινέζικη Vortech Μρ40 Με Look Τunze?


Recommended Posts

Από γνωστό κινεζοσάιτ...αν βάλεις αναζήτηση στο google jebao-wp40 στο βγάζει πρώτο-πρώτο...

Κλάζ 1,7 ζυγίζει μαζί με κοντρόλερ στο κουτί... Από μέγεθος είναι όσο η Tunze 6105 αλλά στο 1/3 της τιμής της...σε ένα μεγάλο ενυδρείο δεν είναι πρόβλημα ο χώρος...

Το 99% απο αυτούς που έχουν Vortech είναι απλά για το μέγεθος της αντλίας...και ξέρω πολλούς που προτιμούν Tunze γιατί δεν θέλουν τον θόρυβο της Vortech...μην συγκρίνουμε ανόμοια πράγματα...

Μπορεί να βγει και λίρα 100 η αντλία και επιτέλους να πέσουν οι τιμές στους κυκλοφοριτές..είναι χαζό να πληρώνεις 1000ευρώ με το καλημέρα για κυκλοφορία...

Link to comment
Share on other sites

πολυ ωραιο εμενα μ αρεσουν οι κινεζιες !!!

εχει + και - και απο τους 2 κυκλοφορητες και σε καλη τυμη εμενα μ αρεσει πολυ παντος μιας και νομιζω οτι τα + ειναι περησοτερα

αν ειναι οντος πιο αθωρηβη απο την vortech (που δεν παλευεται και ειναι απαραδεκτο για μενα με τοσα λευτα που κανει) και περηστρεφεται οπος η tunze ενω εχει και την ροη της vortech ε τοτε το μεγεθος ειναι το λιγοτερο νομιζω αν ολλα αυτα ισχιουν ειναι value for money!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δε τα παω καλα με τα κινέζικα. Οσες φορες πηρε ο γαμπρός μου (εγω μια φορα κ το μετανιωσα) κινεζια απλα χαλασε σε χρονο ρεκορ.

Δεν ειναι ο κανόνας αυτό που λέω αλλά δεν παύει να είναι μια αλήθεια.

Link to comment
Share on other sites

Καλα λεει ο Αλεξ...Ας την δοκιμασει καποιος πρωτα και βλεπουμε μετα αν κανει η οχι.Ετσι και αλλιως απο Κινα εχουν βγει πολυ καλα προιοντα κατα καιρους

Link to comment
Share on other sites

Ετσι και αλλιως,,,ποσοι μα ποσοι απο εμας σε μικροτερα ενυδρεια δεν εχου/με/χω/ χουν ..κινεζικους κυκλοφορητες κλπ...αλλοι πηγαν αλλοι δεν πηγαν--- το κοστος..ομως σημερα που τα πραγματα, στα οικονομικα μας μας δεν ειναι και τα καλυτερα σε κανει να ρισκαρεις!! Βεβαια αν εχεις χρημα δεν το σκεφτεσαι , πας στην mercentes !!!!Eγω ΠΡΩΣΟΠΙΚΑ θα ρισκαρω (για την αγαπη μου στο χομπι,και για την αδεια μου ΤΣΕΠΗ) και θα αγορασω συντομα τον συγκεκρημενο wave maker,,, αλλιως θα εχω πολυ καιρο ακομα απεναντι μου ΕΝΑ ΑΔΕΙΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ 400 L να περιμενει να το γεμισω!! ΘΑ τον δουμε στη πραξη, και παλι εδω θα τα πουμε..

Link to comment
Share on other sites

Το όλο θέμα έχει περίπου 10 σελίδες στο Reef Central.
Εκεί μάλιστα προσπαθούν να το συνδέσουν και σε πιο εξελιγμένο κοντρόλερ όπως APEX, RKL, Tunze Multi.

Είναι η τρίτη γενιά wave maker.

Η πρώτη είναι απαράδεκτη τόσο απο θόρυβο όσο και απο εμφάνιση...η 2η τα έσπαγε αλλά θύμιζε πολύ κινεζιά...και τώρα αυτή η τελευταία νομίζω οτι θα τους δικαιώσει...

Είναι για μεγάλα ενυδρεία...πετάει πολύ νερό...τουλάχιστον για 300 λίτρα.

Την μικρότερη θα την δοκιμάσω σίγουρα.Λέγεται μάλιστα οτι θα είναι στη μισή τιμή απο την 40άρα...

Έγινε επεξεργασία - Alexpsycho
Link to comment
Share on other sites

Τρέχει κινέζος στο ενυδρείο μου απο το 2008 (διπλός 6000 λτ) έχει βγάλει τα λεφτά του στο δεκαπλάσιο, όταν άρχισα με tunze και στο 6μηνο είχα προβλήματα με βραχίονες και τη μάζευα με tire up... Είναι βέβαια να σου τύχει κιόλας... Όταν βγει η μικρή σίγουρα αξίζει δοκιμή μ' αυτά τα χρήματα...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

http://youtu.be/GDLEJbHRp1o επανερχομαι στο θεμα..με δοκιμη σε ενυδρειο ...250 / 60 /70.....σε ελληνικο ηλεκτρονικο καταστημα ,ενυδρειακων προιοντων!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλο αποτελεσμα φαινεται να εχει.Πολυ θορυβο ομως δεν κανει? :bigemo_harabe_net-134:

Θα βαζεις δυνατα το ραδιο να μην τον ακους.:P

Πραγματι δειχνει εντυπωσιακο

Link to comment
Share on other sites

ΝΑΙ αυτο ακουσα και εγω,,,,,,,αλλα ολα απο.... ΑΥΤΗΝ ..... την καμερα ακουγονται δυνατα, ακομη και το κουνημα του νερου...θα το δουμε στην πραξη....

Link to comment
Share on other sites

ΝΑΙ αυτο ακουσα και εγω,,,,,,,αλλα ολα απο.... ΑΥΤΗΝ ..... την καμερα ακουγονται δυνατα, ακομη και το κουνημα του νερου...θα το δουμε στην πραξη....

Παντως καλο ειναι αντλιες τετοιου τυπου να δουλευουν σιγουρα μονες τους στο ενυδρειο,αλλα και να δοκιμαζονται μονες για να φανει ακριβως το τι κανουν

Link to comment
Share on other sites

Και μένα με αρέσει...αν δεν το έγραφε οτι είναι ο κινέζος θα την περνούσα για tunze...

magganas μόλις την πάρεις με το καλό θέλουμε εντυπώσεις...

Link to comment
Share on other sites

επανερχομασται στο θεμα μια και που η κινεζικη wave maker wp 40 ειναι στα χερια μου....την δοκιμαζω σε κενο ενυδρειο ,, με διαστασεις 150/50/60..εντυπωσεις αρκετα καλες....μπορω να πω οτι ειναι αθορυβη..για wave maker...και θα προτιμουσα να σας τα δειξω αλλα εχω προβλημα..δεν ξερω τον τροπο να ανεβασω μεγαλυτερο βιντεο απο 2 mb..ζητω λοιπον βοηθεια για το ανεβασμα του βιντεο!!!

Link to comment
Share on other sites

Φτιάχνεις έναν λογαριασμό στο youtube και το περνάς εκεί...μόλις τελειώσει με το καλό την επεξεργασία το περνάς σαν link εδώ...το βίντεο θα παίζει μόνο του.

Link to comment
Share on other sites

Εδω λοιπον το βιντεακι , δεν ειναι και οτι καλυτερο....αλλα πιστευω να παρετε καποια ιδεα περι τινουσ προκειται!!!!!!
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Πέτρο για την προσπάθεια νομίζω αυτά κοχυλάκια πολύ καλή ιδέα για να δούμε και πώς δουλεύει...

Ευχαριστούμε που μοιράστηκες την εμπειρία σου μαζί μας.

Link to comment
Share on other sites

Παίξε λίγο με το ύψος... πιο κοντά στην επιφάνεια δηλαδή και δοκίμασε και άλλες συχνότητες κυματισμού ή προγράμματα.

Πάντως είναι τελείως αθόρυβη και αυτό είναι από τα θετικά.

Link to comment
Share on other sites

Πετρακη μια χαρα το βλεπω το μηχανημα.Κι απο θεμα ογκου επισης αλλα και θορυβου.

Μακαρι να βγει λυρα 100.Θα λυσει σε πολλους τα χερια.

Μια αντλια ερχεται με τον κοντρολλερ;Και τελικη τιμη;

:)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...