Jump to content

120 Lt Wanna Be Reef


giannisss

Recommended Posts

Πάρε μικρούς και παίξε. Άσε την 3χίλιαρη για ανατάραξη, και πάρε άλλους 2 μικρούς (μέχρι 1500 ο ένας) και παίξε να δεις πως θα κάτσουν.

Link to comment
Share on other sites

θα δω μηπως παρω την κινεζικη wp25 - απομίμηση της vortech με look tunze ( Κωστα κανα νεοτερο ? )

τα προγραμματα και η δυναμη της ισως μου λυσουν τα χερια .... οπως και να εχει το κομματι που μαζευει το ιζημα και η ποσοτητα του ιζηματος δεν με ανυσηχει μιας και εκει ειναι περιοχη χωρις βραχο και χωρις κοραλλια ... καθαριζεται και ευκολα οποτε ... εχω αλλα πραγματα να με απασχολουν, εξαλλου απο κυκλοφορια σε ολα τα αλλα σημεια ειμαι τελεια - εως και δυνατα .... γενικα θα το εχω παντως στο πισω μερος του μυαλου μου ....

Link to comment
Share on other sites

Νομιζωοτι εαν εβαζες μια mp10 θα. καθαριζες

Link to comment
Share on other sites

η mp10 η vortech ειναι ακριβη για το budjet μου ... ;)http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=83588&page=10

εχει βγει απομιμιση ομως της mp40 με κοντα στα 80 ευρω ,.,,, οταν θα βγει η mp25 ( απομιμιση) λογικα θα εχει κατω απο την mp40 , αυτη ισως οταν βγει την παρω .... θα δειξει ...επισης πολλα ατομα την περιμενουν ...

Link to comment
Share on other sites

Για την wp25 θα πρέπει να κάνεις λίγη υπομονή ακόμα......το καλοκαιράκι θα βγει στην αγορά!

η Fugia είναι lps,θέλει καλή κυκλοφορία,αλλά όχι πλυντήριο.Θέλει πολύ φως και δεν θα πει όχι σε target feed γαριδούλα.Πάει στην άμμο και μπορεί να μετακινηθεί αν νιώθει ότι δεν "βολεύεται".Αν όλα πάνε καλά όμως θα μείνει εκεί που θα την βάλεις! ;)

Link to comment
Share on other sites

θα περιμενω Κωστα ! τι να κανουμε !

πωρε ... θυμαμαι που ειχα παει να παρω φουγκια και μου ελεγε ο μαγαζατορας παρε ειναι πολυ ευκολο !!

φωτισμος καλος ? και μπαινει στην αμμο ? αρα θα πρεπει να φθανει ο φωτισμος στην αμμο χαχα καταλαβα παμε σε κατι αλλο τοτε :Ρ

Link to comment
Share on other sites

λοιπον μεθαυριο θα παω να παρω αυτα

Feather Duster - White with Purple Dots Sabellastarte spp. M

Yellow Cucumber Paracucumaria sp. S

κανα σχολιο ?? ευκολα ζωντανα ειναι ?

Link to comment
Share on other sites

κανα διμηνο εε ,,, τι να κανουμε θα περιμενω ... απλα για να ξερω τι τρωει αυτο και πρεπει να αναπτυχθει αυτο που τρωει σε 2 μηνες ?

Έγινε επεξεργασία - giannisss
Link to comment
Share on other sites

κανα διμηνο εε ,,, τι να κανουμε θα περιμενω ... απλα για να ξερω τι τρωει αυτο και πρεπει να αναπτυχθει αυτο που τρωει σε 2 μηνες ?

Δίμηνο είναι λίγο. Απλά είναι ένα χ όριο. Άστο λίγο καιρό να τρέξει το σύστημα σου. Αν θέλεις κάτι που να σου καθαρίζει την άμμο βάλε καναν γοβιό(εκτός και αν δεν σου αρέσει το σκάψιμο). Ή ερημίτες. Αστερίες, γαριδες και αγγουρια όχι απο τώρα.

Link to comment
Share on other sites

εγινε Παναγιωτη ! :) ...

αντε το Σαββατο θα παω να παρω και το feather παιζει να παρω και κανα φραγκακι και θα ανεβασω φωτογραφιες !

τα ζωανθους μεγαλωνουν σαν τρελα αυτα που πηρα ... δεν εχω κλεισει μια βδομαδα και και απο 10 εχουν γινει 13 τα κεφαλλια με αλλα 4 μικρα να ειναι ετοιμα αρχιζουν να βγαινουν !!! :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

καλημερα ... εχω ενα προβληματακι με ενα ψαρι και θελω βοηθεια ... προχθες ηρθαν δυο φιλοι και μου φερανε 2 ψαρακια μιας και ειχα σκοπο να τα παω σημερα να τα χαρισω σε καποιο pet shop καθως του ενος το puffer δεν εχει αφησει σε ησυχια τιποτα και το dottyback bicolor του αλουνου που του το ειχα χαρισει εγω και οσο ηταν στο ενυδρειο μου ηταν μια χαρα . οταν πηγε στο δικο του δεν στεκοταν σε χλωρο κλαρι ! οπως και να εχει τα εβαλα στο ενυδρειο μου μιας και δεν εχω ουτε γαριδες να φαει το puffer ουτε μικροψαρα να φαει το bicolor .... το puffer το πιανω αλλα δεν μπορω να κανω τιποτα με το bicolor ...

τι καθρεφτη εβαλα , τi παγιδα με μπουκαλι εφτιαξα ... απλα ΔΕΝ πιάνεται .... τι μπορω να κανω με αυτο ... εντομεταξυ θα ελεγα να το αφηνα μεσα αλλα κανει επιθεσεις και στο blue ... :( εχω απογοητευτει πραγματικα !! εντομεταξυ δεν θελω να χαλασω τα βραχια για κανενα λογο .... παντως εδω και 2 ωρες που προσπαθουμε να το πιασουμε δεν γινεται τιποτα ... και πραγματικα πρεπει να φυγει ...!!

εχετε καμια ιδεα?

Link to comment
Share on other sites

Τράβα παλικάρι μου στο supermarket και πάρε γαριδούλα γόνο.Μόνο πρόσεχε μην έρθει άλλο ψάρι να το τραβήξεις γρήγορα!

Link to comment
Share on other sites

χαχαχαχαχα καλο ! παιδια ειδα κατι οδηγιες KH που εχει γραψει ο αιολος αλλα εχω μπερδευτει ... μπορει καποιος να μου πει καποιος αναλυτικα τι κανω γιατι εχω μπερδευτει ?? το KH το καινουργιο που πηρα ειναι salifert ....

Link to comment
Share on other sites

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=40045

ξερεις τι λεει οδηγιες ειναι στα αγγλικα το καταλαβαινω αλλα μπερδευομαι στα τελευταια βηματα ... και στα ελληνικα ομως μπερδευομαι ακομα και ετσι οπως τα εχει βαλει ο Αιολος ... ( το καλο ειναι οτι δεν εχουν τα αγγλικα μου θεμα αλλα η χαζομαρα μου :ph34r: )

βαζω 4 ml νερο βαζω τεσσερις σταγονες απο το ΚΗ-ind και μετα μπερδευομαι με το ποσο απο το υγρο στο μεγαλο μπουκαλακι βαζω και τελος πως βλεπω το αποτελεσμα ?

Link to comment
Share on other sites

Μετά βάζεις 1μλ στην σύριγγα του 1μλ και ρίχνεις σιγά σιγά μέσα μέχρι να αλλάξει χρώμα. Όταν αλλάξει χρώμα συγκρίνεις την μέτρηση.

Τι δεν κατάλαβες? Πολύ αναλυτικά είναι!

Link to comment
Share on other sites

το θεμα ειναι οτι λεει να βαλλω και το στομιο με το στομιο δεν γεμιζει ενα ml με τιποτα ...γιατι παιρνει αερα ... μετα πως τα συγκρινω με ποιο τροπο ....?

μισο να ξανα δω τι να πω ,,,

Έγινε επεξεργασία - giannisss
Link to comment
Share on other sites

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=40045

ξερεις τι λεει οδηγιες ειναι στα αγγλικα το καταλαβαινω αλλα μπερδευομαι στα τελευταια βηματα ... και στα ελληνικα ομως μπερδευομαι ακομα και ετσι οπως τα εχει βαλει ο Αιολος ... ( το καλο ειναι οτι δεν εχουν τα αγγλικα μου θεμα αλλα η χαζομαρα μου :ph34r: )

βαζω 4 ml νερο βαζω τεσσερις σταγονες απο το ΚΗ-ind και μετα μπερδευομαι με το ποσο απο το υγρο στο μεγαλο μπουκαλακι βαζω και τελος πως βλεπω το αποτελεσμα ?

Βάζεις 4ml νερό απο το ενυδρειο και 4 σταγόνες απο το kh-ind ανακατεύεις για 10 δευτερόλεπτα και μετα με την συριγγα του 1ml αφού βάλεις την ροζ μιτη ρίχνεις σταγόνα σταγόνα και ανακατεύεις ταυτόχρονα μέχρι το χρώμα να γίνει ροζ-κόκκινο.

Τελος βλέπεις στην συριγγα πόσα ml εχουν μείνει και κανείς την αντιστοιχεια με τον πίνακα.

Sent from my iPad using Tapatalk HD

Link to comment
Share on other sites

το θεμα ειναι οτι λεει να βαλλω και το στομιο με το στομιο δεν γεμιζει ενα ml με τιποτα ...γιατι παιρνει αερα ... μετα πως τα συγκρινω με ποιο τροπο ....?

μισο να ξανα δω τι να πω ,,,

Εσύ θα βάλεις μέχρι την ένδειξη 1ml.

Sent from my iPad using Tapatalk HD

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...