Jump to content

Ενα Απλο Ενυδρειο


mad23

Recommended Posts

Εγω παντως φιλαρακι με το που ειδα update σου...σταματησα...εκανα καφεδακι....εστριψα 3 τσιγαρα...........και αραξα να απολαυσω τ'ολο εγχειρημα σου!!!Οτι και να πω θα ειναι λιγο!!!!Πολλα μπραβο στα χερακια σου και στην υπομονη σου...!!!!!!!!!!! :bigemo_harabe_net-122::bigemo_harabe_net-122::bigemo_harabe_net-122: Οσο για το θεμα τυχης που αναφερες σε 2 ποστ σου....νομιζω πως η εμπειρια μιλαει απο μονη της μιχαλη μου... :bigemo_harabe_net-92: Εισαι γεννημενος για σκληρα....οπως και "πιστευω"οτι ξερεις την καθε αδυναμια τους.....και αυτο φαινεται απο τις φωτο!! Τοσο χερι μεσα...βαλε,βγαλε,κολλα εδω....κολλα εκει...και δεν γινανε μονο μια φορα αυτα....εχεις αλλαξει ποσες φορες θεσεις(rescape)!!! Αυτο εγω το λεω "ΕΜΠΕΙΡΙΑ".....με σχεδον μηδενικες απωλειες!!! Οπως θελεις πες το...ειτε τυχη,ειτε εμπειρια.....εγω ειμαι μαζι σου με χιλλια γιατι το κανεις με μεγαλο μερακι αυτο που τοσο πολυ αγαπας!!! Σου ευχομαι τα καλυτερα....για ολα τα ζωντανα σου!!!!Οσο για τον Αχιλλεα.....θα το ξανα πω"ΣΠΑΩ ΜΕΣΗ"!!!! :bigemo_harabe_net-146::bigemo_harabe_net-146::bigemo_harabe_net-146:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ότι και να σου πω για κοράλλια και στήσιμο είναι λίγο… εξάλλου όταν βλέπεις τον φιλαράκο σου εκεί μέσα – κατοικίδιο –μέλος τις οικογένειας, δεν κοιτάς ούτε κοράλλια ούτε τίποτα!!! Δεν ξέρω τι να σου πω μιας και ο ψαρις σου λειτουργεί σαν σειρήνες και δεν βλέπεις κάτι άλλο!!

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο σου Μιχαλιο, πολύ καλή δουλειά όπως πάντα φίλε.

Με το σπασμένο κοράλι και την κοραλίνη που πίανει τί σκοπεύεις να κάνεις; Θα κάνεις σκούπα - ανακάτεμα συχνά;

YΓ 2 idol μέσα.....

Link to comment
Share on other sites

Τι γίνεται εδώ και εγώ κοιμάμαι;Το στήσιμο καταπληκτικό και το ψαράκι θεϊκό.Απολαμβάνει βλέπω το ενυδρείο και παρατηρώ τρελή ανάπτυξη σε ενάμιση χρόνο.Μπράβο ρε Μιχάλη.Βέβαια σημαντικό ρόλο παίζει και ότι είναι μόνος του.Άστον στην ησυχία του Μιχάλη μα δε θέλει παρέα.

Να'σαι καλα νικο!

Χαιρομαι που σου αρεσει!

Το τι χαζομαρες κανει μπροστα στους κυκλοφορητες,δεν λεγεται.

Θα τραβηξω και βιντεο καποια στιγμη.

Οντως εχει μεγαλωσει γρηγορα.Εχεις δικιο σε αυτο που λες...τεραστιο ρολο εχει παιξει το οτι ειναι μονος του.

Βεαβαια τρωει και 6-7 φορες την ημερα και ειναι ολα δικα του :bigemo_harabe_net-134:

Αυτο που λες στο τελος με προβληματιζει....οτι μαλλον ο ιδιος δεν θελει παρεα!

Και μου το ειχε δειξει με την υποδοχη που εκανε στον μανταρινο...απο τα απιστευτα που εχω δει! :bigemo_harabe_net-111:

Ευχαριστω και παλι!

Link to comment
Share on other sites

Το πολυπόθητο update, από όλο το φορουμ νομίζω, εγινε γεγονός...και εγώ το είδα μία μέρα μετά...(μία μέρα δεν μπήκα και πρωι πρωί ..ανοιξε το μάτι μου...) Τα λόγια είναι περιττά, τα είπαν οι προηγούμενοι. Τρεις σελίδες Posts...

Ενυπωσιακό ευνδρείο..και pet ....Να δούμε και το sump να έχουμε συνολική εικόνα, όμως...

To σπασμένο κοράλι πότε το έβαλες πότε κοκκίνισε ...ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ που μας ανοίγεις τα μάτια...

Σιγα που περιμενε το φορουμ το δικο μου update βρε γιωργο μου!

Εχουμε τοσα στολιδια-διαμαντια(δοξα τω θεο) εδω που ειχα χρονο να αργησω το update!

Σε ευχαριστω παντως και ας εισαι υπερβολικος!χαχα :bigemo_harabe_net-146:

Ναι ναι,θα μπουν και απο το sump!Δεν το ξεχναω :thumbup:

Εχω 2-3 πραγματακια εκει που δεν εχω βαλει ακομα φωτο.

Το σπασμενο κοραλι γιωργο μπολιασε τοσο γρηγορα(οπως και ο βραχος),απο την κοραλινη που υπηρχε στον πατο του ενυδρειου που δεν το πιστευα!

Και προχθες που σιφωναρα λιγο κυανο απο εκει,η κοραλινη απο κατω ειναι ακομα υγειης! :alien:

Εγω ειμαι αυτος που πρεπει να πει ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ για τα καλα σας λογια παιδια.

Δεν κανω κατι παραπανω απο αυτο που αγαπαμε ολοι...απλα εχω χρονο να βαζω καμια φωτο. :thumbup:

Και εμενα μου ανοιγουν τα ματια ενυδρεια και ποσταρισματα αλλων παιδιων που μπαινουν στο κοπο να γραψουν 2 πραγματα ;)

Ευχαριστω φιλε και παλι και ας μην αξιζω τα περισσοτερα απο αυτα που ειπες! :P

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως φιλαρακι με το που ειδα update σου...σταματησα...εκανα καφεδακι....εστριψα 3 τσιγαρα...........και αραξα να απολαυσω τ'ολο εγχειρημα σου!!!Οτι και να πω θα ειναι λιγο!!!!Πολλα μπραβο στα χερακια σου και στην υπομονη σου...!!!!!!!!!!! :bigemo_harabe_net-122::bigemo_harabe_net-122::bigemo_harabe_net-122: Οσο για το θεμα τυχης που αναφερες σε 2 ποστ σου....νομιζω πως η εμπειρια μιλαει απο μονη της μιχαλη μου... :bigemo_harabe_net-92: Εισαι γεννημενος για σκληρα....οπως και "πιστευω"οτι ξερεις την καθε αδυναμια τους.....και αυτο φαινεται απο τις φωτο!! Τοσο χερι μεσα...βαλε,βγαλε,κολλα εδω....κολλα εκει...και δεν γινανε μονο μια φορα αυτα....εχεις αλλαξει ποσες φορες θεσεις(rescape)!!! Αυτο εγω το λεω "ΕΜΠΕΙΡΙΑ".....με σχεδον μηδενικες απωλειες!!! Οπως θελεις πες το...ειτε τυχη,ειτε εμπειρια.....εγω ειμαι μαζι σου με χιλλια γιατι το κανεις με μεγαλο μερακι αυτο που τοσο πολυ αγαπας!!! Σου ευχομαι τα καλυτερα....για ολα τα ζωντανα σου!!!!Οσο για τον Αχιλλεα.....θα το ξανα πω"ΣΠΑΩ ΜΕΣΗ"!!!! :bigemo_harabe_net-146::bigemo_harabe_net-146::bigemo_harabe_net-146:

χαχαχα...παντα πεθαινω με αυτο το "σπαω μεση" κωστα!χαχα

Τι να πω...ευχαριστω πολυ για τα καλα σου λογια φιλε μου! :blush:

Αυτο που ειπες οτι "κανουμε με μερακι αυτο που αγαπαμε" ειναι παρα πολυ σημαντικο!

Να'σαι καλα :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Φιλαράκι το aquascape σου φοβερό και αν μεγαλώσουν και τα κοραλλακια θα γίνει τέλειο, ενταξει για τον Αχιλλέα ουδέν σχολιον, απλά respect, για Moorish που σκέφτεσαι να βάλεις θα σου έλεγα να μην το κάνεις γιατί είναι ζωντανά με ημερομηνία λήξης, είχα ένα και ενώ έτρωγε κανονικά τα πάντα και δεν το πείραζε τίποτα ξαφνικά έτσι χωρίς λόγο μια Κυριακή έσβησε, αυτά τα ζωντανά είναι μόνο για να τα χαζεύουμε σε ντοκιμαντέρ στον ωκεανό.

Έγινε επεξεργασία - grigoros
Link to comment
Share on other sites

Ότι και να σου πω για κοράλλια και στήσιμο είναι λίγο… εξάλλου όταν βλέπεις τον φιλαράκο σου εκεί μέσα – κατοικίδιο –μέλος τις οικογένειας, δεν κοιτάς ούτε κοράλλια ούτε τίποτα!!! Δεν ξέρω τι να σου πω μιας και ο ψαρις σου λειτουργεί σαν σειρήνες και δεν βλέπεις κάτι άλλο!!

Να'σαι καλα ρε γιανναρε!Ευχαριστω πολυ!

Χαιρομαι που σου αρεσει! :thumbup:

Αστα...οπως ειπα παραπανω το ψαρι,ειναι κοντα στον 1,5 χρονο και καθε μερα οποτε ειμαι σπιτι τον χαζευω σαν να τον εχω 1,5 λεπτο φιλε! :blush:

Τι να κανω αγαπησα...χαχαχα...και κανω το σταυρο μου που αξιωθηκα να εχω στο ενυδρειο μου το ιερο δισκοποτηρο μου :wub:

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο σου Μιχαλιο, πολύ καλή δουλειά όπως πάντα φίλε.

Με το σπασμένο κοράλι και την κοραλίνη που πίανει τί σκοπεύεις να κάνεις; Θα κάνεις σκούπα - ανακάτεμα συχνά;

YΓ 2 idol μέσα.....

Να'σαι καλα ρε λουκα!Ευχαριστω πολυ φιλε!

Το σπασμενο κοραλι θα το αφησω οπως ειναι.Αστο να μαζευει οτι βρωμα θελει(detritus,οργανικα κτλ) να ταιζει και τα pellets.

Μονο καποια σημεια σιφωναρα 2-3 φορες για να αφαιρεσω το κυανο που ειχαν πιασει.

2 moorish θα ηταν πολυ ωραια...ωραια προταση....αλλα δεν ξερω αν συμφωνει και ο αλλος!

Ντρεπομαι αλλα κουμαντο κανει αυτος στο ενυδρειο οσον αφορα στους κατοικους του ενυδρειου!χαχαχα

Ακομα και τα Leopard φοβαμαι οτι δεν θα εχουν τυχη :ph34r:

Φιλαράκι το aquascape σου φοβερό και αν μεγαλώσουν και τα κοραλλακια θα γίνει τέλειο, ενταξει για τον Αχιλλέα ουδέν σχολιον, απλά respect, για Moorish που σκέφτεσαι να βάλεις θα σου έλεγα να μην το κάνεις γιατί είναι ζωντανά με ημερομηνία λήξης, είχα ένα και ενώ έτρωγε κανονικά τα πάντα και δεν το πείραζε τίποτα ξαφνικά έτσι χωρίς λόγο μια Κυριακή έσβησε, αυτά τα ζωντανά είναι μόνο για να τα χαζεύουμε σε ντοκιμαντέρ στον ωκεανό.

Να'σαι καλα καλε μου φιλε,ευχαριστω πολυ! :bigemo_harabe_net-146:

Ειχα την τυχη να φιλοξενω ενα(πριν τον αχιλλεα) για περιπου 6 μηνες και πηγαινε καλα.Ετρωγε και τα παντα.

Τον εβγαλα για να μπει ο αχιλλεας και το μετανοιωσα πολυ που δεν τον κρατησα.

Εχω ακουσει ομως πολλες τετοιες ιστοριες σαν αυτη που λες,απο πολλα παιδια.

Και ειχα χασει και παλιοτερα εναν πανω στο μηνα αλλα εκεινος δεν μου ετρωγε τιποτα :(

Μεχρι στιγμης εχω πρωτη επιλογη τα leopard..θα δειξει! :blush:

Μπορει και να μη βαλω τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

Κάνε κρατει, μπορεί να βάλεις κανένα emperor reef safe σε λίγο καιρό!!!

Link to comment
Share on other sites

Φιλαράκι άσε τον οχτάμπαλλο μόνο του....μια χαρά σε πάει έτσι!Άσε που ότι και να βάλεις θα φάει την φάπα του αιώνα και θα γυρίσει η συμπεριφορά του πολύ....!

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να πετύχει η συνταγή φίλε kostaskappa και να έχουμε όλοι οι ριφαδες απο έναν στο ενυδρείο μας.

Link to comment
Share on other sites

Κάνε κρατει, μπορεί να βάλεις κανένα emperor reef safe σε λίγο καιρό!!!

Οσες φορες και να δκιμασα παλιοπαιδα μου βγηκαν γρηγορη μου.

Με τα lps βεβαια,τα sps δεν τα πειραξαν!

Μεσα απο την καρδια μου ομως ευχομαι σε εσενα να μην τσιμπησει τιποτα! :bigemo_harabe_net-146:

Φιλαράκι άσε τον οχτάμπαλλο μόνο του....μια χαρά σε πάει έτσι!Άσε που ότι και να βάλεις θα φάει την φάπα του αιώνα και θα γυρίσει η συμπεριφορά του πολύ....!

Εχει μεγαλωσει και εχει πολυ δυναμη(φαινεται απο τον τοπο που κολυμπαει μπροστα απο την vortech στο συνεχες mode που ειναι σχεδον στα 10.000 λ/ω) και αν αποφασισει να χτυπησει κατι θα το κανει με ασχημο τροπο :ph34r:

Link to comment
Share on other sites

Ας πετυχει πρώτα και θα το αναλύσω στο θέμα που είχα ανοίξει με τον emperor, δεν πρόκειται να το κρατήσω μυστικό, θα είναι όνειρο ζωής για πολλούς απο εμάς και δεν πρόκειται να το αφήσω κρυφό.

Link to comment
Share on other sites

Θα έχει πολύ "άσχημη" αντίδραση Μιχάλη είμαι σίγουρος!Τόσο καιρό μόνο του το ψάρι,τον έχει κάνει σπίτι του τον ύφαλο!Άστ΄τον στην ηρεμία του φιλαράκι...εμένα ούτε που θα μου πέρναγε από το μυαλό να βάλω κι άλλο ψάρι!

Link to comment
Share on other sites

Ας πετυχει πρώτα και θα το αναλύσω στο θέμα που είχα ανοίξει με τον emperor, δεν πρόκειται να το κρατήσω μυστικό, θα είναι όνειρο ζωής για πολλούς απο εμάς και δεν πρόκειται να το αφήσω κρυφό.

Άντε πασά μου....!Κάνε τα μαγικά σου!!!
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.. ειχα στο μυαλό μου να αλλαξω εξολοκλήρου την βαση και να κανω κ νεο sump αλλα μαλλον η αλλαγη της βασης θα γινει οταν και εαν ποτε αλλαξω τελειως aquascape ή στησιμο ή ενυδρειο..

Προς το πσρων μαλλον θα αρκεστώ να αλλαξω το τεραστιων διαστασεων άχρηστο sump μου...

Το main ειναι 120χ65χ60 και το sump 105χ58χ45 με τρια χωρισματα και έξτρα δοχειο αναπληρωσης 40 λιτρων. Στη ουσια το sump ειναι αδειο.. μεσα εχω μονο το ΑΤΙ τους 2 phosban και την αντλια επιστροφής... μου ειναι αχρηστο τοσο μεγαλο πραγμα εκει μεσα και σκέφτομαι να το αλλαξω με ενα πολυ μικροτερο να χωραει ο εξοπλισμος μου ισα σια και μια καλη αναπληρωση.Το θεμα είναι αν θα κανω ενα χωρισμα με bubble trap μετα το ΑΤΙ ή αν θα το αφησω ολο χωρις χωρισματα... θα δειξει.. :)

Γιανναρε μου,τωρα το ειδα φιλε!

Τα ιδια πραγματα σκεφτομουν και εγω!

Και αφου τιποτα απο τις γνωστες μεθοδους δεν εγινε αναποσπαστο κομματι σε κανενα απο τα ενυδρεια που ειχα,αποφασισα να κανω κατι που απλο που να χωραει ισα ισα αυτα που χρησιμοποιω και εχω αναγκη.Και να δουλευουν και καλυτερα!

Τα καθαρα λιτρα του sump ειναι 40! :blush:

Βοηθαει βεβαια και το κοντο skimmer!Εχω τρελλαθει με το 9206! :excl:

Θα δεις και στος φωτο.

Παντως γιαννη εμενα στα 90 εκατοστα μηκος δεν εχει φυσαλιδες απο την υπερχειληση και το σκιμμερ ειναι διπλα ακριβως απο την επιστροφη.

Βγαζει φυσαλιδες το ati?

Link to comment
Share on other sites

Αυτό για τον Αχιλλέα στο λέω διότι στη φύση ζει μόνος και μακριά από οποιοδήποτε άλλο ψάρι.Το δικό μου τον έχω από τις πρώτες μέρες του Δεκέμβρη του 2011http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=46520&page=6 και έχει μεγαλώσει λίγο σε σχέση με το δικό σου.Τα κόκκινα σημάδια του βέβαια είναι εμφανώς μεγαλύτερα αλλά τη δική σου ανάπτυξη σίγουρα δε την έχει.Να τους χαιρόμαστε λοιπόν και να τους βλέπουμε να μάχονται και να μεγαλώνουν.Που να δεις το δικό μου να την πέφτει σε Λευκόστερνο πολύ μεγαλύτερό του και να τα βάζει στα ίσα με Σοχάλ τριπλάσιο του.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό για τον Αχιλλέα στο λέω διότι στη φύση ζει μόνος και μακριά από οποιοδήποτε άλλο ψάρι.Το δικό μου τον έχω από τις πρώτες μέρες του Δεκέμβρη του 2011http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=46520&page=6 και έχει μεγαλώσει λίγο σε σχέση με το δικό σου.Τα κόκκινα σημάδια του βέβαια είναι εμφανώς μεγαλύτερα αλλά τη δική σου ανάπτυξη σίγουρα δε την έχει.Να τους χαιρόμαστε λοιπόν και να τους βλέπουμε να μάχονται και να μεγαλώνουν.Που να δεις το δικό μου να την πέφτει σε Λευκόστερνο πολύ μεγαλύτερό του και να τα βάζει στα ίσα με Σοχάλ τριπλάσιο του.

Υπαρχουν και αλλες πολλες πολλες λεπτομερειες(που κανουν ομως τη διαφορα) που κανουν αυτο το ψαρι τελειως διαφορετικο απο τα αλλα.

Στη συμπεριφορα αναφερομαι κυριως.

Δηλαδη τον εχεις δυο χρονια νικο?

Βρε συ κοιταζα αυτη τη φωτο σε αυτο το θεμα σου το δεκεμβριο του 11'

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=46520&page=6

post-4157-0-22265000-1385319126_thumb.jpg

Και αυτη σε αυτο εδω το θεμα σου το νοεμβριο του 13'

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=72609&page=10

post-4157-0-17061200-1385319321_thumb.jpg

...ρε συ το πορτοκαλι δακρυ δεν εχει μεγαλωσει σχεδον καθολου!

Ασε που μοιαζει σαν να εχει μικρυνει ο κακομοιρης.Πεεεες μου οτι δεν τον ταιζεις να χαλασουμε τις καρδιες μας!

Κοιταζα και αυτο το βιντεο του μαρτιου που ειχες βαλει για να δω αν ασχολειται καθολου με τους κυκλοφορητες και δεν τον ειδα καπου.Τον ειχες καραντινα?

http://www.youtube.com/watch?v=QYx65zOf0XQ#t=89

Link to comment
Share on other sites

μπράβο ρε φίλε για άλλη μια φορά αποδεικνύεις οτι δεν φτάνει μόνο το διάβασμα αλλα η εμπειρία πολλών ετών η επιμονή και η αγάπη που εχεις σε εχουν φτάσει σε πολυ υψηλό επίπεδο που φωτογραφίες απο την αρχη του θέματος τα λένε όλα!!!

μπράβο και σε ευχαριστω που δίνεις τα φώτα σου απλόχερα σε όλους!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να'σαι καλα ρε λυκο!

Ευχαριστω για τα καλα σου λογια φιλε!

Σιγα το υψηλο επιπεδο βρε και τα φωτα.Ποτε δεν τα μαθαινεις ολα στο θαλασσινο και απλα οταν εχω χρονο βαζω καμια φωτο,τιποτε παραπανω φιλε :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Ήταν σε ενυδρείο φίλου για 5 μήνες στο Ρέθυμνο που στήθηκε μόνο για αυτό το ψάρι.Το ενυδρείο αυτό δυστυχώς πλέον δεν υφίσταται και το ψαράκι μου επέστρεψε στα πάτρια εδάφη.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...