Jump to content

Ενα Απλο Ενυδρειο


mad23

Recommended Posts

To sump....

To sump ηταν απο τις φασεις που λες "αμα θελει ο θεος....."....

Στο παρων θεμα πριν 1,5 μηνα,στο post#526 ειχα αναφερει..."Το sump τελικα θα το κανω 80x20x40 και χωρις χωρισματα.".

Μετα απο αρκετες μερες λοιπον βρεθηκα στο σπιτι του βασιλη(reefkeeper) μπας και του μαθω κανενα ποδοσφαιρακι....δυστυχως δεν το εχει ο φιλος μου :P και οταν βαρεθηκαμε ριξαμε μια ματια στο παλιο του ενυδρειο και οταν ανοιξα ο χωρο του sump εμεινα καπως ετσι.... :bigemo_harabe_net-59: ...

Το παλιο ενυδρειο του βασιλη ειχε ως sump ενα μακροστενο διαστασεων 90χ25χ50....το οποιο ετοιμαζοταν να πεταξει μαζι με το ενυδρειο που δεν ταιριαζει σε αλλο χωρο!!!! :hysterical::hysterical:

Μολις δηλαδη μερικα εκατοστα διαφορα απο αυτο που ηθελα :excl:

Για να μη λεω πολλα,πριν φυγω το sump ηταν μεσα στο αμαξι του λυκουργου και πριν προλαβω να ανεβω σπιτι το ειχα κανει

καινουργιο.

Βασιλαρε δεν με νοιαζει αν θα το πεταγες,αν θα το εκανες κορνιζα,αν σου εκανα χαρη που το πηρα....ευχαριστω φιλε ;)

Φυσικα ειχε δυο διαμερισματα που εβγαλα και το εκανα αεροδρομιο :P

Πλεον απο το sump περνανε μονο 40 λιτρα,ισως και λιγοτερα.

Μεχρι στιγμης αυτα που εχω δει ειναι

-οτι δεν βρωμιζει με τιποτα το κατω μερος του.Ελαχιστα ισως πισω απο την αντλια επιστροφης

-Το νερο ζεσταινεται πιο γρηγορα και απο πριν που τα ειχα ολα μεσα στον πυργο της υπερχειλσης(χωρις sump)

-δεν υπαχρουν ανεκμεταλευτοι χωροι με τσαμπα λιτρα(να ψυχθουν,να ζεσταθουν,να ερθουν οι τιμες κτλ) και να εμποδιζουν τη ροη.

-Το skimmer δουλευει καλυτερα αφου του ξεφευγει πολυ μικρη ποσοτητα απο αυτη που περναει συνολικα απο το sump ανα ωρα.Και επισης ειναι πιο δυσκολο να του ξεφυγει το νερο που βγαινει απο το ριακτορα με τα pellets,το οποιο ειναι πολυ σημαντικο να σκιμμαρεται οσο καλυτερα γινεται.Δεν εχει καπου το νερο να "καθισει" η να ξεφυγει...αναγκαστικα θα περασει μεσα απο αυτα τα δυο σημαντικα κομματια πλεον του ενυδρειου.

-Λογω το οτι εχει πολυ μικρο πλατος το νερο(σε συναρτηση παντα με την 5000 λ/ω αντλια επιστροφης) αποκτα περισσοτερη δυναμη οταν κατεβαινει απο το κεντρικο ενυδρειο και εχω πολυ καλη αναταραξη στην επιφανεια του νερου και στο sump.

Αρνητικα δεν μπορω να βρω,οχι γιατι δεν υπαρχουν αλλα γιατι το δουλευω ακριβως με αυτα που χρειαζομαι και συγκεκριμενα απλα πραγματα.

Δηλαδη προσαρμοσα το sump αυστηρα,σε αυτα που ηθελα να χρησιμοποιησω και οχι για πιθανοτητες.

Ετσι και αλλιως απο οοοοολα ατα τα οποια εχω δοκιμασει ανα καιρους δεν μου δουλεψε κατι ωστε να το κανω αναποσπαστο κομματι του ενυδρειου και να κανω χωρο(εστω και σε αυτο το sump) για να το ξαναβαλω.

Ηθελα να εχω δυνατη ροη,ενα καλο σκιμμερ,τo pellet reactor,θερμοστατες,επιστροφη και εκανα ακριβως το χωρο που χρειαζοντουσαν αυτα.Το αρχικο sump ηταν ακομα πιο μικρο.

Αυτα τα πολλα και αναλυτικα :P

11053868936_d862be71e3_z.jpg
Απο 1122 by mad23_, on Flickr
Παρακαλω μη κοροιδεψετε τα μανταλακια.. :hysterical::hysterical: ...περιμενω βασεις για τα σωληνακια! :P


11053772255_4ed4d62333_z.jpg
Απο 1607 by mad23_, on Flickr

11053842936_f274f7d339_z.jpg
Απο 1608 by mad23_, on Flickr

11053858484_1511dfb63a_z.jpg
Απο 1611 by mad23_, on Flickr

11053693765_98800aaf22_z.jpg
Απο 1612 by mad23_, on Flickr

11053818476_bbec78e1b5_z.jpg
Απο 1613 by mad23_, on Flickr
Εβαλα και τις δοσομετρικες επιτελους.....
Και πισω απο τα βαρελακια ειναι το 60τρο ενυδρειο της αναπληρωσης

11053587235_d1b9ab5ed1_z.jpg
Απο 1614 by mad23_, on Flickr
Και να μη φαινεται τιποτα....εκτος απο το αλατι που εχει πεσει στο ξυλο παιδια :hysterical::hysterical: ...θα το καθαριζα αλλα εβγαζα τις φωτο! :P ...τρομερη δικαιολογια! :D

11053612936_de8055ed8a_z.jpg
Απο 1621 by mad23_, on Flickr
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τα biopellet σε ποιον ριακτορα τα έχεις;Μάρκα.

Ωραία τα μανταλάκια! :bigemo_harabe_net-74:

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο και πάλι μπράβο!Πολύ καλή δουλειά και φαίνεται πως είναι ακριβώς ότι χρειαζόσουν!Βουρ τώρα για ακόμα καλύτερα αποτελέσματα στο display!Ανυπομονώ να δω το ενυδρείο σε τρεις μήνες από σήμερα Μιχάλη!

Link to comment
Share on other sites

Τα biopellet σε ποιον ριακτορα τα έχεις;Μάρκα.

Ωραία τα μανταλάκια! :bigemo_harabe_net-74:

αααααχαχαχα ρε μακηηηηηη δεν ειπαμε να μη πεις τιποτα για τα μανταλακια??χαχαχα

Περιμενω τα στηριγματα καλε μου φιλε...τι να κανω....η αλλη επιλογη ηταν κλαμμερ για τα μαλλια!χαχαχα

Ειναι ενας atb που ειναι για zeolith αλλα με μερικες πατεντες εγινε ετσι.

Θα βαλω και φωτο απο την μετατροπη μετα ;)

Εδω να πω πως τον ριακτορα το πηρα απο τον λουκα....δεν ηθελε χρηματα...εγω δεν τον επαιρνα χωρις χρηματα...τελικα εκεινος χρειαζοταν κυκλοφορητη για το sump του..ειχα εναν 6085 tunze που καθοταν και μειναμε ευχαριστημενοι και οι δυο! :D:D

win win....που λενε και στο χωριο μου! :P

Φαγαμε και το σοκολατοτσουρεκακι μας,τα ειπαμε και περασαμε και καλα! :):):)

Μπράβο και πάλι μπράβο!Πολύ καλή δουλειά και φαίνεται πως είναι ακριβώς ότι χρειαζόσουν!Βουρ τώρα για ακόμα καλύτερα αποτελέσματα στο display!Ανυπομονώ να δω το ενυδρείο σε τρεις μήνες από σήμερα Μιχάλη!

Ναι κωστα αυτο ειναι το θεμα φιλε,οτι απλα ηθελα να χωραει οτι μου ειναι απολυτως απαραιτητο.

Οτι χριεαζεται το ενυδρειο και οχι "για να χριεαζεται η' μηπως".

Παντα με βαση τα δικα μου κριτηρια...σε αλλα ενυδρεια το συγκεκριμενο μπορει να ειναι αχρηστο τελειως.

Καλα να ειμαστε και εγω θελω να το δω τοτε :P:P:D

Link to comment
Share on other sites

Δεν είπα τίποτα. :poster_oops:

Μανταλάκια είχα και εγώ.

Link to comment
Share on other sites

Μιχάλη , αυτό τον τύπο sump ( μακρόστενο ) , τον έχεις δει κάπου να τρέχει ?
Δεν έχει κανένα διαμέρισμα ?

Link to comment
Share on other sites

Το skimmer.....

Τωρα με τα pellets δεν ημουν σιγουρος αν θα μπορουσε το 9002 να αναταπεξελθει και επειδη εκλεινα στο οτι παντα θα ειχα την ανησυχια και πως δεν θα αρκει...εκανα και μια αναβαθμιση.

Πηρα το 9206 της tunze παλι το οποιο καιει μονο 12w...μολις 4w παραπανω απο το 9002 και η εταιρια το δινει για 600 λιτρα.

Βγαζει πολυ καλη ποιοτητα αφρου,ευκολο πολυ στο σεταρισμα,δεν χρειαστηκε περιοδο στρωσιματος και ειναι αθορυβο.

Εχει πολλα θετικα τα οποια μενει να φανουν και σε βαθος χρονου.

Σκιμμαρισμα σχεδον μιας ημερας,με ρυθμιση προς wet skimming....

11053521375_2a7f299e04_z.jpg

Απο 1617 by mad23_, on Flickr
Και ο αφρος στο εωτερικο
11053704973_c10afa56b8_z.jpg
Απο 1618 by mad23_, on Flickr
Link to comment
Share on other sites

Μιχάλη , αυτό τον τύπο sump ( μακρόστενο ) , τον έχεις δει κάπου να τρέχει ?

Δεν έχει κανένα διαμέρισμα ?

Οχι πανο μου,δεν τον ειχα δει καπου και γι'αυτο ειχα καποιες επιφυλαξεις.

Ειναι νωρις ακομα για απολυτα αποτελεσματα αλλα τουλαχιστον στον 1 μηνα μολις,που λειτουργει

εχω δει αυτα που ανεφερα παραπανω. ;)

Οχι δεν εχω βαλει κανενα διαμερισμα.

Δεν ηθελα η ροη να "βρισκει" σε κανενα τζαμι.

Το καλο ειναι οτι δεν εχω καθολου φυσαλιδες.

Εχω ρυθμισει αναλογα και τις βανες ωστε να δημιουργουνται οσο λιγοτερες γινεται.

Link to comment
Share on other sites

Σαμπ ξε σαμπ τις φωτογραφιες έπρεπε να τις κλείσεις με μια φώτο του 8 ball.... Από μανταλάκια χθες η γιαγιά μου πήρε ακριβώς τα ίδια!!! :-P πολύ ωραίο το σαμπ! Φαίνεται ότι ταιριάζει απόλυτα! Περιμένω να δω εξέλιξη με τον ριακτορα!

Link to comment
Share on other sites

To sump....

To sump ηταν απο τις φασεις που λες "αμα θελει ο θεος....."....

Στο παρων θεμα πριν 1,5 μηνα,στο post#526 ειχα αναφερει..."Το sump τελικα θα το κανω 80x20x40 και χωρις χωρισματα.".

Μετα απο αρκετες μερες λοιπον βρεθηκα στο σπιτι του βασιλη(reefkeeper) μπας και του μαθω κανενα ποδοσφαιρακι....δυστυχως δεν το εχει ο φιλος μου :P και οταν βαρεθηκαμε ριξαμε μια ματια στο παλιο του ενυδρειο και οταν ανοιξα ο χωρο του sump εμεινα καπως ετσι.... :bigemo_harabe_net-59: ...

Το παλιο ενυδρειο του βασιλη ειχε ως sump ενα μακροστενο διαστασεων 90χ25χ50....το οποιο ετοιμαζοταν να πεταξει μαζι με το ενυδρειο που δεν ταιριαζει σε αλλο χωρο!!!! :hysterical::hysterical:

Μολις δηλαδη μερικα εκατοστα διαφορα απο αυτο που ηθελα :excl:

Για να μη λεω πολλα,πριν φυγω το sump ηταν μεσα στο αμαξι του λυκουργου και πριν προλαβω να ανεβω σπιτι το ειχα κανει

καινουργιο.

Να ευχαριστεις τον δασκαλο σου λυκουργο που σου εφτιαξε την ομαδα και ειδες ασπρη μερα.... :bigemo_harabe_net-74:

Link to comment
Share on other sites

Σαμπ ξε σαμπ τις φωτογραφιες έπρεπε να τις κλείσεις με μια φώτο του 8 ball.... Από μανταλάκια χθες η γιαγιά μου πήρε ακριβώς τα ίδια!!! :-P πολύ ωραίο το σαμπ! Φαίνεται ότι ταιριάζει απόλυτα! Περιμένω να δω εξέλιξη με τον ριακτορα!

Θα κατσω μια μερα να βαλω μερικες απο την αρχη για να φανουν οι αλλαγες στην πορτοκαλι βουλα.

Μεχρι τοτε αρκετες φωτο πηρε :P

Και εγω περιμενω να δω τα αποτελεσματα με τα pellet.

Το μονο που χρωσταω τωρα ειναι οι φωτο απο τον ριακτορα και ενα βιντεο με την αναδευση τους.

Link to comment
Share on other sites

καλή επιτυχία στο νέο σαμπ λοιπον Μιχάλη....έρε τι έχεις να ακούσεις για τα μανταλάκια.... :bigemo_harabe_net-76: :bigemo_harabe_net-76:

Link to comment
Share on other sites

Θα κατσω μια μερα να βαλω μερικες απο την αρχη για να φανουν οι αλλαγες στην πορτοκαλι βουλα.

Μεχρι τοτε αρκετες φωτο πηρε :P

Και εγω περιμενω να δω τα αποτελεσματα με τα pellet.

Το μονο που χρωσταω τωρα ειναι οι φωτο απο τον ριακτορα και ενα βιντεο με την αναδευση τους.

και την πατέντα.να μας.εξηγήσεις !!

καλή επιτυχία στο νέο σαμπ λοιπον Μιχάλη....έρε τι έχεις να ακούσεις για τα μανταλάκια.... :bigemo_harabe_net-76: :bigemo_harabe_net-76:

χαχαχαχα.ισχύει :-P:-P:-D
Link to comment
Share on other sites

Πάντως αν μιλάμε για pro 14',μπορώ άνετα να βάλω στοιχηματάκι όποιο κομμάτι θέλετε από τον κύβο!noobάδες μουουουουουουουουο!!!!!

ΥΓ.ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΑ μανταλάκια...δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν βλέπουν και δεν κατανοούν οι πεζοί reefάδες την κουλτουριάρικη πινελιά σου!!χαχαχαχαχα!!

Έγινε επεξεργασία - kostaskappa
Link to comment
Share on other sites

καλή επιτυχία στο νέο σαμπ λοιπον Μιχάλη....έρε τι έχεις να ακούσεις για τα μανταλάκια.... :bigemo_harabe_net-76: :bigemo_harabe_net-76:

χαχαχαχα...καλυτερα αυτα,απο τα κοκκαλακια και τα τσιμπηδακια που σκεφτομουν να βαλω!χαχα

Θα ερθουν οι βασεις ρε παλιοχαρακτηρες... :P

Ευχαριστω γρηγορη για τις ευχες!

Link to comment
Share on other sites

και την πατέντα.να μας.εξηγήσεις !!

χαχαχαχα.ισχύει :-P:-P:-D

Ε δεν ανακαλυψα και τον τροχο βρε!χαχα

Μια κατασκευη για να δινει νερο και να μη μου βγαζει τα pellet εξω.

Θα βαλω φωτο τις επομενες μερες.

Θελω να ανεβασω και το βιντεο.

Πάντως αν μιλάμε για pro 14',μπορώ άνετα να βάλω στοιχηματάκι όποιο κομμάτι θέλετε από τον κύβο!noobάδες μουουουουουουουουο!!!!!

ΥΓ.ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΑ μανταλάκια...δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν βλέπουν και δεν κατανοούν οι πεζοί reefάδες την κουλτουριάρικη πινελιά σου!!χαχαχαχαχα!!

Το 14' το καναμε σουβερακι για τις coca cola και τις μπυρες κωστα! :bigemo_harabe_net-111:

Τα μανταλακια δειχνουν οτι δεν εχω "απλυτα" :ph34r:

Ασχετα αν ειναι και καλλιτεχνικη πινελια!χαχαχα

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν θα σας μαζέψω μια μέρα εσάς του "αλήτες νυχτοβιους" και θα παίξουμε pro στο Χαιδάρι....θα βάλω έπαθλο και κανένα κορραλάκι για να έχει και ενδιαφέρον!:D

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν θα σας μαζέψω μια μέρα εσάς του "αλήτες νυχτοβιους" και θα παίξουμε pro στο Χαιδάρι....θα βάλω έπαθλο και κανένα κορραλάκι για να έχει και ενδιαφέρον! :D

Καποια μερα θα γινει και αυτο ;)

Κώστα εάν κανείς τον Μιχάλη να παίξει τον Αχιλλέα στο ποδοσφαιρακι παίζω και εγώ! Χαχαχα :-P

χαχαχα....απο το ενυδρειο θα βγει αν δεν αναπνεει εκεινος(φτου φτου φτου) η' αν δεν αναπνεω εγω.... :ninja:

Link to comment
Share on other sites

Κώστα εάν κανείς τον Μιχάλη να παίξει τον Αχιλλέα στο ποδοσφαιρακι παίζω και εγώ! Χαχαχα :-P

Γιάνναρε αν παίξει τον Αχιλλέα δεν θα φωνάξω κανέναν άλλο να είσαι σίγουρος!!αχαχαχαχαχα!!
Link to comment
Share on other sites

Καποια μερα θα γινει και αυτο ;)

χαχαχα....απο το ενυδρειο θα βγει αν δεν αναπνεει εκεινος(φτου φτου φτου) η' αν δεν αναπνεω εγω.... :ninja:

+100000000

Γιάνναρε αν παίξει τον Αχιλλέα δεν θα φωνάξω κανέναν άλλο να είσαι σίγουρος!!αχαχαχαχαχα!!

τι να τον κανεις?που θα τον βαλεις?

Link to comment
Share on other sites

Όλα ωραία.

Μια παρατήρηση. :poster_oops:

Μιχάλη βάλε τα σωληνάκια από τις δοσομετρικές μέσα στο νερό στην έξοδό τους διότι στεγνώνουν στην άκρη και κάποια στιγμή θα σου φράξουν.Μου έχει τύχει και δεν έριχνε και κάποια στιγμή μου είχε πατάξει και ένα σωληνάκι από την πίεση.Και ακόμα καλύτερα αν θέλεις βάλε σωληνάκια σιλικόνης που δεν ξερένoνται και στο τέλος βάλε σωληνάκι πβσ 6 χιλ από δέκα πόντους περίπου στο καθένα για να βαρύνει και να μην είναι στην επιφάνεια ώστε να μπαίνουν φυσαλίδες ,οι οποίες σιγά σιγά ανεβαίνουν πάνω και κάνουν πηξίματα. :sarcasm:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...