Jump to content

Ενα Απλο Ενυδρειο


mad23

Recommended Posts

+100000000

τι να τον κανεις?που θα τον βαλεις?

Νίκο και εγώ και ο Κώστας να τον πειράξουμε θέλαμε όχι να του πάρουμε το ψάρι :-P :-D

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

+100000000

Μεχρι τελευταιας πνοης που λενε νικο ;)

Όλα ωραία.

Μια παρατήρηση. :poster_oops:

Μιχάλη βάλε τα σωληνάκια από τις δοσομετρικές μέσα στο νερό στην έξοδό τους διότι στεγνώνουν στην άκρη και κάποια στιγμή θα σου φράξουν.Μου έχει τύχει και δεν έριχνε και κάποια στιγμή μου είχε πατάξει και ένα σωληνάκι από την πίεση.Και ακόμα καλύτερα αν θέλεις βάλε σωληνάκια σιλικόνης που δεν ξερένoνται και στο τέλος βάλε σωληνάκι πβσ 6 χιλ από δέκα πόντους περίπου στο καθένα για να βαρύνει και να μην είναι στην επιφάνεια ώστε να μπαίνουν φυσαλίδες ,οι οποίες σιγά σιγά ανεβαίνουν πάνω και κάνουν πηξίματα. :sarcasm:

Ευχαριστω πολυ για τη παρατηρηση νικο.

Θα το εχω στο νου μου.

Νίκο και εγώ και ο Κώστας να τον πειράξουμε θέλαμε όχι να του πάρουμε το ψάρι :-P :-D

Πιο ευκολα θα πατησετε στο φεγγαρι... :P:P:hysterical:

Ωραιο και το sump μιχαλη...απλο,λυτο και λειτουργικο!!!

Να'σαι καλα κωστα!Ευχαριστω πολυ φιλε.

;)

Link to comment
Share on other sites

Εδω να πω πως τον ριακτορα το πηρα απο τον λουκα....δεν ηθελε χρηματα...εγω δεν τον επαιρνα χωρις χρηματα...τελικα εκεινος χρειαζοταν κυκλοφορητη για το sump του..ειχα εναν 6085 tunze που καθοταν και μειναμε ευχαριστημενοι και οι δυο! :D:D

win win....που λενε και στο χωριο μου! :P

Φαγαμε και το σοκολατοτσουρεκακι μας,τα ειπαμε και περασαμε και καλα! :):):)

:bigemo_harabe_net-112: Καλά το τσουρέκι ήταν μούρλια μιλάμε. Εύχομαι να πάνε όλα βάση σχεδίου φίλε.

Μεταξύ μας κολόφαρδος είσαι που δεν έχει microbubles γτ θα σου έλεγα εγώ αν θα το ευχαριστιόσουν το αεροδρόμιο ή αν θα έπρεπε να αδειάζεις sump και να κολλάς μπάφλες σαν ένα γνωστό σου :bigemo_harabe_net-74:

Έγινε επεξεργασία - Crazy_Beaver
Link to comment
Share on other sites

Τελειο!! Πραγματικη εμπνευση!!

Ευχαριστω πολυ φιλε mfjones!Να'σαι καλα,το εκτιμω αφανταστα.

:bigemo_harabe_net-112: Καλά το τσουρέκι ήταν μούρλια μιλάμε. Εύχομαι να πάνε όλα βάση σχεδίου φίλε.

Μεταξύ μας κολόφαρδος είσαι που δεν έχει microbubles γτ θα σου έλεγα εγώ αν θα το ευχαριστιόσουν το αεροδρόμιο ή αν θα έπρεπε να αδειάζεις sump και να κολλάς μπάφλες σαν ένα γνωστό σου :bigemo_harabe_net-74:

Εχω παρει αλλες δυο φορες...απλα το λεω! :hysterical:

Ελπιζω να ειναι ολα οκ με τις φυσαλιδες,ομως τωρα ε? :bigemo_harabe_net-82:

Υπέροχο πραγματικα!

Ευχαριστω πολυ καλε μου φιλε!Χαιρομαι που σου αρεσε.

Εχει δρομο ακομα ομως,πρωτα ο θεος.

:bigemo_harabe_net-122::bigemo_harabe_net-122: :bigemo_harabe_net-122:

:bigemo_harabe_net-146: ,να'σαι καλα φιλε tasso!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ φιλε mfjones!Να'σαι καλα,το εκτιμω αφανταστα.

Εχω παρει αλλες δυο φορες...απλα το λεω! :hysterical:

Ελπιζω να ειναι ολα οκ με τις φυσαλιδες,ομως τωρα ε? :bigemo_harabe_net-82:

Ευχαριστω πολυ καλε μου φιλε!Χαιρομαι που σου αρεσε.

Εχει δρομο ακομα ομως,πρωτα ο θεος.

:bigemo_harabe_net-146: ,να'σαι καλα φιλε tasso!

Ατακτούλη :bigemo_harabe_net-76:

Και επειδή προδόθηκες, ντροπή σου που ήρθες στην γειτονιά μόνο για το ζαχαροπλαστείο και δεν πέρασες απ το σπίτι! :bigemo_harabe_net-106:

Δυστυχώς δεν έχω κάτσει να το κάνω ακόμα λόγο έλλειψης χρόνου! Ευτυχώς έχω μπόλικες μέρες άδεια και θα κάτσω να κάνω διάφορες δουλίτσες που έχουν μαζευτεί.Θα ντύσω και την βάση επιτέλους! :bigemo_harabe_net-95:

Link to comment
Share on other sites

χαχαχα....δεν μπορεσα να αντισταθω ρε συ,και τις 2 φορες πηγαινα σε ενα φιλο που μενει εκει κοντα και

ειπα να παρω αυτο που πλεον το ονομαζω "θανατο" φιλε!χαχα

Τη μια φορα ειχα χρονο ρε συ να περασω αλλα ηταν μεσημερακι και ειπα πως θα ησουν δουλεια.

Αντε καλη ξεκουραση τωρα στην αδεια και κανε και καμια ενημερωση στο θεμα ρε συ(να μη χαλας το δικο μου...χαχα)

να μας πεις πως σκεφτεσαι να τη ντυσεις. :bigemo_harabe_net-106: ...ωπα μπερδευτηκα :bigemo_harabe_net-64: ..χαχα

Link to comment
Share on other sites

Reactor...

O ριακτορας ηταν για zeolith αλλα αποφασισα τελικα να ακολουθησω την συνταγη των bio-pellets γιατι δεν ηθελα να δινω ενα σκασμο λεφτα στη kz και μπορω να ριχνω οποια προσθετα(εταιρια) επιθυμω.

Ο ριακτορας αρχικα ηταν ετσι...
11053868936_d862be71e3_z.jpg
Απο 1122 by mad23_, on Flickr

Εβγαλα το κομματι που χρειαζοταν για την αναδευση του zeolith,εβαλα μια αντλια 1000 λ/ω στην υποδοχη που ειναι χαμηλα
και ξεκινησα την ολη διαδικασια με τα pellet.
Το προβλημα ηταν οτι οταν σταματαγε η λειτουργια της αντλιας(χειροκινητα η' απο διακοπη ρευματος) εβγαιναν σχεδον τα μισα pellet εξω απο το ριακτορα μεσω της αντλιας.

Οποτε για να λυσω αυτο το προβλημα εκλεισα την κατω εισοδο,κανοντας τον ριακτορα εναν απλο σωληνα και εφτιαξα το παρακατω ωστε να μην μπορει να "σιφωναρει" τα pellets σε διακοπη ρευματος αλλα και να ελεγχω τη ροη(αφου η αντλια που χρησιμοποιω δεν εχει αυτη τη δυνατοτητα) και την οποια δεν θελω να αλλαξω αφου καιει μολις 6,5w.

Τρυπησα και τη βαση για το zeolith και περασα απο εκει μεσα το pvc ωστε να βρισκει στην περιμετρο του σωληνα και να μην "παιζει" αλλαζωντας κατευθυνση στην εξοδο χαμηλα.



10924091816_0655af80a4_z.jpg
Απο 1250 by mad23_, on Flickr

Κολλησα και στην εισοδο αυτον τον ρυθμιστη,ωστε να χωραει το λαστιχο της αντλιας


10924026125_ec4c7303b2_z.jpg
Απο 1251 by mad23_, on Flickr

Και μετα απο ολα αυτα εγινε καπως ετσι


10924078496_d884efff1f_z.jpg
Απο 1257 by mad23_, on Flickr

Οποτε μπηκε σε λειτουργια....


Έγινε επεξεργασία - mad23
Link to comment
Share on other sites

πολυ καλο !!!και σωστη αναδευση του υλικου,πιστευω οτι δεν θα χεις καθολου προβλημα και αργοτερα που το υλικο θα αρχισει να λιωνει... :bigemo_harabe_net-64:

παντως εγω δεν θα αλαζα τις ρουτινες που μεχρι τωρα ειχες γιατι πιστευω οτι το ενυδρειο σου ειναι ηδη σουπερ και ο ''μικρος'' ολα τα λεφτα!!!!!!!!.........

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ φιλε jimmy!Να'σαι καλα! :bigemo_harabe_net-64:

Ναι πετυχε πολυ καλα και δεν το περιμενα να πω την αληθεια.

Και στην αρχη που τα pellets ηταν λιγοτερα(100 ml) και η αναδευση ηταν πολυ περισσοτερη,απλα ειχα κλεισει λιγο τη βανα και

εδωσα τη ροη που ηθελαν.

Απο ρουτινες δεν αλλαξα κατι,παρα μονο το οτι μπηκαν τα pellets.

Αστα,ο "μικρος" ειναι μεγαλος ερωτας... :bigemo_harabe_net-82:

Σ'ευχαριστω και παλι...

Link to comment
Share on other sites

Μιχαλη αν δοκιμαζες να βαλεις απο τη μεσα πλευρα της παλιας εισοδου της αντλιας του ριακτορα,ενα κομματι pvc με μια γωνια κλειστη 90 ωστε να ερχεται σχεδον προσωπο με τον πατο του ριακτορα,θα εβλεπες πολυ καλυτερη αναδευση...Αυτο ακριβως εχω κανει στον δικο μου ριακτορα που ηταν zeo reactor παλια..

Link to comment
Share on other sites

Το δοκιμασα αλεξανδρε αλλα παλι μου τα "ξερναγε" οταν σταματουσε η λειτουργια του!

Ειναι πολυ χαμηλα η αρχικη εισοδος για την αντλια.

Τωρα λυθηκε το προβλημα και τα αναδευει ομοιομορφα. :bigemo_harabe_net-64:

Ευχαριστω πολυ φιλε για την συμβουλη παντως!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω κωστα.

Ειχα βαλθει να μην αλλαξω ριακτορα και ηταν ο μονος τροπος να δουλεψει.

Μεχρι στιγμης ειμαι ευχαριστημενος.

Θα δειξει και στην πορεια βεβαια :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά δουλεύει και θα δουλεύει Μιχάλη!Απίστευτη ανάδευση του υλικού!

Θα προσπαθήσω να φτιάξω το παλιό μου σκίμερ κι εγώ κάπως έτσι!

Το που θα μπει είναι ένα άλλο θέμα,αλλά στο κοντινό μέλλον θα μεγαλώσει το έπιπλο και το sump,οπότε θα μπορώ να προσθέσω κάτι τέτοιο κι εγώ στο σύστημα μου!

ΥΓ.Πιστεύεις πως ο κύβος θα ανταπεξέλθει καλά με χρήση bio pellets;

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα προτιμαω σιγουρευομαι πως δουλευει κατι κωστα,αφου περασει αρκετος καιρος(σχετικο ειναι αυτο βεβαια).

Στο πρακτικο κομματι οντως η αναδευση ειναι πολυ καλη.

Σε αυτο που με ρωτησες...γενικα τα Pellets δεν ειναι για ολα τα συστηματα.

Δηλαδη αν δεν εχεις νιτρικα,δεν ταιζεις πολυ κτλ δεν θα δουλεψει.

Συγκεκριμενα σε εμενα που ειχα πολυ χαμηλα νιτρικα δεν βλεπω καποια τρελλη διαφορα.

Ισα ισα με ταλαιπωρει το κυανο που βγαινει κυριως στο υποστρωμα και απο την ημερα που τα εβαλα βλεπω τον αχιλλεα να εχει βαριες ανασες.

Ολα αυτα παρα το γεγονος οτι ξεκινησα με 100ml μονο και 2 εβδομαδες μετα εβαλα αλλα 100ml.

Σημερα ειμαι στον 1 μηνα περιπου.

Γενικα αναφερουν πως ξεκινανε να δουλευουν μετα απο 3 με 6 εβδομαδες.

Ολο το ΣΚ διαβαζα σχεδον οτι υπαρχει για τα pellets στο ιντερνετ και ειδα πολλα πραγματα που δεν μου αρεσαν η' τουλαχιστον

με εκαναν να πιστεψω πως δεν θα δουλεψει στο δικο μου ενυδρειο.

Αν συνεχιστει καποιο απο τα 2 προβληματα που βλεπω εγω στο δικο μου ενυδρειο,ισως να τα βγαλω και να τα

ξαναξεκινησω μονο εαν δω το νιτρικα μου να ανεβαινουν.

Εκτος αν μετα παω σε zeovit που αρχικα σκεφτομουν.

Δεν ξερω....θα δω :ph34r:

Link to comment
Share on other sites

Χμμμμ...εγώ με το ζόρι κρατάω τα νιτρικά μου πάνω από το μηδέν και το τάισμα μου είναι αρκετά χαλαρό και λίγο.....βαριές ανάσες ο οχτάμπαλος γιατί;;;Μάλλον θα κάτσω στα αυγά μου και θα αρκεστώ στο ΑΤΣ και στην μακροάλγη!;)

ΥΓ.Επειδή ακόμα μαθαίνω,μην κράξεις αλλά θα ήθελα να μάθω την διαφορά του zeovit με τα pellets!:)

Link to comment
Share on other sites

ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ ΠΡΟΣΟΧΗ ΟΣΟΙ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕΤΕ ΤΟΝ ΑΦΡΟ ΤΗΣ FAUNA!!

Παντα θα υπαρχει καποιος που θα πληρωνει το μαρμαρο οταν κανεις δοκιμες και πειραματα.....σε εμενα μαλλον θα ειναι ο 8ball....

Τις τελευταιες 2+ εβδομαδες ειχε γρηγορες ανασες τις οποιες χρεωνα στα Pellets(πιθανη αυξημενη δεσμευση οξυγονου απο τα βακτηρια)

Εδω και περιπου μια εβδομαδα αφοδευε "συννεφα" που συνηθως ειχαν πρασινο χρωμα.

Προβληματιστηκα αλλα δεν εδωσα σημασια.

Σημερα λοιπον λυθηκε το μυστηριο....

Αφου αγχωθηκα και τον παρατηρησα εξονυχιστικα,παρατηρησα στο σημειο οπου "αφοδευει" να εξεχει κατι μαυρο-γκρι μακρυ και γυρο του καποιες φυσαλιδες.Περιπου μισο εκατοστο...!!!!

Μεσα σε 10 λεπτα ηταν στην αποχη και αφαιρεσα αυτο που εξειχε.

Ειμαι σχεδον βεβαιος πως ειναι αφρος και απο τα γαστρικα υγρα ειχε γινει ενα σωμα και στο σχημα του εντερου.

Δεν ξερω ποση ποσοτητα ακομη εχει μεσα στο στομαχι του.

Εννοειται πως εχει σταματησει να τρωει.

Και σιγουρα δεν προκειται να τον ταισω,ωστε ολα αυτα τα υγρα που υπαρχουν στο στομαχι του να "ασχοληθουν" αποκλειστικα με οση ποσοτητα αφρου εχει μεινει.

Το καλο ειναι οτι η κοιλια του δεν φαινεται πρησμενη,αρα ισως να μην εχει πολυ.

Το τι θα κανω με τα βραχια και πως θα τα καλυψω ειναι το τελευταιο που με απασχολει τωρα,αλλα σιγουρα κατι θα κανω αφου δω την πορεια του ψαριου.

Πολυ πολυ προσοχη λοιπον παιδια.....οσοι χρησιμοποιησετε τον αφρο αυτο ΚΑΛΥΨΤΕ ΤΟΝ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟ ΥΛΙΚΟ!

Βαλτε τσιμεντο,εποξικη...οτι βρειτε!

Πολυ ευκολα τα tang που τσιμπολογανε ολη την ωρα απο το βραχο να βγαζουν και μικρες ποσοτητες του αφρου μαζι με την αλγη η' την κοραλινη.

Ειδικα στα σημεια τα οποια δεν ειναι και τοσο σκληρα.

Αναθεμα την ωρα και τη στιγμη που λυπηθηκα τα 30-40 ευρω για εποξικες για να καλυψω τα σημεια :(

Πολυ προσοχη λοιπον οσοι τον χρησιμοποιησετε :excl:

Έγινε επεξεργασία - mad23
Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα δεν είναι κόπρανα; Σκληρά στο σχήμα του εντέρου τα οποία λόγω βακτηριακής υπερανάπτυξης εχουν εγκλωβίσει φυσαλίδες παραγόμενων από τα βακτήρια αερίων; Νηστεία για τον ψαρί..και προσευχή από εμας...

Μη μας αναστατώνεις βραδυάτικα!!! Περαστικά....

Link to comment
Share on other sites

Αμάν αμάν!Όχι ρε φίλε..τι γκαντεμιά είναι αυτή ρε συ...!Πάλι καλά γιατί ετοιμαζόμουν να τον πάρω!Μιχάλη εύχομαι να το ξεπεράσει γρήγορα το ζωντανό....!Κοίτα από το πουθενά πως μπορείς να την πατήσεις.....!

Link to comment
Share on other sites

Μιχαλη ευχομαι ολοψυχα να μην χασεις το ψαρι σου

και μπραβο ρε φιλε που μοιραζεσαι αυτο που σου συνεβη

για να προλαβεις αλλα παιδια απο τη κακοτοπια.

ελπιζω ολα να πανε καλα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...