Jump to content

Ενα Απλο Ενυδρειο


mad23

Recommended Posts

ok λογικο ακουγεται αλλα κατι ακομα εμενα που στρωνει τωρα το ενιδριο γιατι εχω εξαρση αλγων αφου δεν εχω <<λερωμα>>?

σηγνωμη αν χαλαω το θεμα αλλα εχω αποριες...

και οντος ο φιλος μας εχει τρομερο ενιδριο χαιρεαι να το βλεπεις!!!

Παίζουν πολλά ρόλο....από λάθος φωτισμό μέχρι και μη χρήση Α/Ο.......υπάρχουν πολλά πράματα να ψάξεις για να βγ΄λεις άκρη!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Όλες αυτές οι προσπάθειες που έκανες σου έδωσαν εμπειρία Μιχάλη κ φαινετε στο αποτελεσμα που έχεις καταφέρει αυτήν την στιγμη.....ελπίζω να καταφέρω να το φτάσω κ εγω έτσι κάποια στιγμη....

Link to comment
Share on other sites

ok λογικο ακουγεται αλλα κατι ακομα εμενα που στρωνει τωρα το ενιδριο γιατι εχω εξαρση αλγων αφου δεν εχω <<λερωμα>>?

σηγνωμη αν χαλαω το θεμα αλλα εχω αποριες...

και οντος ο φιλος μας εχει τρομερο ενιδριο χαιρεαι να το βλεπεις!!!

Όλα τα νέα θαλασσινά τον πρώτο μήνα βγάζουν ανεπιθύμητες άλγες επειδή είναι φρέσκα.

Όπως είπε και ο κώστας οι λόγοι είναι πολλοί!

Link to comment
Share on other sites

Παναγιώτη εγώ ήμουν τυχερός να το πω;δεν έβγαλα ποτέ καμία άλγη,πέραν του γνωστού φίλμ στα τζάμια!Είχα όμως από την πρώτη μέρα σε όλα τα ενυδρεία που έστησα αντιφώσφορο να τρέχει και φωτοπερίοδο η οποία δεν μπήκε με την μια,αλλά σταδιακά και με πολύ αργούς ρυθμούς!

Έγινε επεξεργασία - kostaskappa
Link to comment
Share on other sites

Παναγιώτη εγώ ήμουν τυχερός να το πω;δεν έβγαλα ποτέ καμία άλγη,πέραν του γνωστού φίλμ στα τζάμια!Είχα όμως από την πρώτη μέρα σε όλα τα ενυδρεία που έστησα αντιφώσφορο να τρέχει!

δεν εχει να λεει :)

Link to comment
Share on other sites

αν δεν κανει τον κυκλο της.......

Link to comment
Share on other sites

αν δεν κανει τον κυκλο της.......

Σίγουρα,αλλά αν την έχεις στην πείνα λογικά θα τον κάνει πιο γρήγορα!

MadΆκο στο κάναμε καλοκαιρινό το θέμα!

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα,αλλά αν την έχεις στην πείνα λογικά θα τον κάνει πιο γρήγορα!

MadΆκο στο κάναμε καλοκαιρινό το θέμα!

Μπορει ναι μπορει και οχι.

Συζηταμε για θεμα ενυδρειακο.Δεν κουρευουμε.Αν νομιζει ο συντονιστης της κατηγοριας οτι πρεπει,να σβησει τα ποστ.So simple!!!!!!!!!!!

:)

Link to comment
Share on other sites

Παιδεεεεες,συγνωμη για τις καθυστερημενες απαντησεις αλλα δεν ειχα προσβαση σε υπολογιστη τις τελευταιες ημερες! :bigemo_harabe_net-111:

Σιγα το κουρεμα του θεματος...τι πιο ωραιο να μιλαμε για ενυδρειακα ζητηματα!

ολα καλα! :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Παρακολούθησα όλα τα ποστ σου. Πολύ ωραίο στήσιμο του βράχου, ωραίο το bare bottom , χωρίς σαμπ , έξυπνη η μοντιπόρα στο τζάμι, πολύ άσχημο το φελιζόλ που είχες σε αρχικό στήσιμο και άσχημο το φουλ βράχο σε κάποιο άλλο στήσιμο.

Γράψε μας αν έχεις λίγο χρόνο για παραμέτους και νιτρικά , φωσφορικά.

Άλγες στον βράχο νομίζω δεν έχεις ? Πως αφου δεν έχεις αντιφώσφορο ?

Φιλε μου ΜΑΝΤΑΛ θα συμφωνησω σε ολα μαζι σου.

Απλα πριν απορριψω κατι μου αρεσει να το δοκιμασω γι'αυτο και ολα αυτα τα πειρα(γ)ματα που εκανα.

Σε ευχαριστω πολυ και για τα καλα σου λογια,το εκτιμω ;)

Οι τιμες των νιτρικων,φωσφορικων ειναι μηδενικες.

Τα νιτρικα ειδικα,παλευω να τα ανεβασω στο 1-2 αλλα το καταφερνω μονο εαν δεν κανω αλαγη νερου για 2 μηνες

και παλι δεν θα πανε πανω απο 2.Αντιφως δεν εχει μπει ποτε οπως και με τα νιτρικα δεν εκανα ποτε κατι οσο

ειμαι Bare bottom.Οταν ειχα αμμο ομως ειχα χρησιμοποιησει το nopox της red sea το οποιο εκανε απιστευτα πραγματα

αλλα οταν το σταματαγα παλι ανεβαιναν οι τιμες.

Αλγες ευτυχως δεν εχω καθολου και η μονη που εκανε την εμφανιση της και αυτη στο πολυ αρχικο σταδιο του ενυδρειου ηταν η διατομικη η οποια δεν κρατησε και πολυ καιρο.

Οι λογοι ειναι οι εξης,παντα κατα την ταπεινη μου αποψη και μικρη εμπειρια

1.ξεκινησα μονο με νεκρο βραχο οποτε δεν ηρθαν στο συστημα ανεπιθυμητες αλγες.

Η μονη που εκανε την εμφανιση της ηταν η διατομικη την οποια καθαρισαν πολυ γρηγορα τα σαλιγκαρια,τα limpets(τα οποια κανουν απιστευτη δουλεια) και οι συχνες αλλαγες.

2.Η απουσια της αμμου,αμεσα και εμμεσα.Το μεγαλυτερο μερος των φωσφορικων,εαν οχι ολο,ερχεται στα ενυδρεια μας μεσω των τροφων.(και νερο βρυσης εαν καποιος δεν χρησιμοποιει οσμωση)

Αυτο γινεται μεσω των υγρων απο τις κατεψυγμενες αλλα κυριως απο τα flakes,pellets,nori κτλ

Αφου δεν εχω αμμο μπορω να εχω(και πρεπει στο bare bottom) πολυ κυκλοφορια με αποτελεσμα να μην μενουν τροφες

στασιμες πουθενα στο ενυδρειο.Σχεδον παντα οση τροφη θα μπει θα καταναλωθει.(δεν υπαρχει και sump ωστε να μεινει-"κολλησει"- μερος τους σε cryptic zone,chaeto,βραχο,dsb κτλ)

Ακομα και τα φωσφορικα που θα προελθουν απο τα περιττωματα των ψαριων θα τα εχω αφαιρεσει πριν προλαβουν

να βγουν στη στηλη του νερου με τις εβδομαδιαιες αλλαγες νερου(παλαιοτερα ανα 2 εβδομαδες).Αυτο γινεται πολυ ευκολα με σιφναρισμα των detritus που θα μαζευτουν σε ενα η' δυο σημεια στον πατο του ενυδρειου.

3.Μεγαλο ρολο παιζει και οτι υπαρχουν μονο 3 ψαρια στο ενυδρειο.Δυο μικρα και 1 μεγαλο,τα οποια σιγουρα τρωνε

σαν να ειχα 20 ψαρακια μεσα(εχω βαρυ χερι :D και κολλημα να τα βλεπω χοντρουλικα) αλλα σιγουρα δεν

"αφοδευουν" :P σαν 20 ψαρακια.Ακομα και να "βγαλουν" κατι παραπανω θα ειναι εκει το σιφωναρισμα,οπως ανεφερα παραπανω.

Τις ιδιες ρουτινες ακολουθουσα σε ολα τα παλιοτερα ενυδρεια και ομως παντα θα ειχα φωσφορικα και ανα διαστηματα αλγες,Βεβαια σε εκεινα ειχα αμμο και πολυ περισσοτερα ψαρακια.

Φιλε ΜΑΝΤΑΛ(εαν δεις την απαντηση πες κ ενα ονομα σε παρακαλω να μιλαμε με ακομα πιο φιλικο τονο ;) ) θα βαλω αργοτερα φωτο να δεις ποση "βρωμα" μαζευεται στα σημεια που σιφωναρω σε μολις 4-5 ημερες.

Εαν ειχα αμμο ολο αυτο θα πηγαινε εκει μεσα.

Link to comment
Share on other sites

Έχει να κάνει πιο πολύ με το τάσμα. Αν δεν έχει βαρύ φορτίο δεν θα έχει και φωσφορικά.

Επίσης αν ρίχνει πχ βοτκα(δεν θυμάμαι αν έριχνε στα προηγούμενα ποστ) θα του κατεβάζει και τα φωσφορικά.

Ποτε δεν εχω χρησιμοποιησει βοτκα σε αυτο το ενυδρειο πανο.

Παλιοτερα ναι(στο πρωτο στησιμο του 6ου ενυδρειου)

Μου εδωσε φοβερα αποτελεσματα αλλα ηταν προσωρινα και παντα με ρισκο-κατα την αποψη μου,σε αλλα παιδια μπορει να εκανα θαυματα-

Το 2ο στησιμο του 6ου ενυδρείου ήταν πολυ όμορφο aquascape,ειδικά το αριστερό νησάκι,όλο στον αέρα

Ευχαριστω γρηγορη :thumbup:

Και εμενα εκεινο μου αρεσε πολυ αλλα τα aefw ειχαν αλλη αποψη τα "γλυκουλια" και ειπαν να με γλεντησουν :bigemo_harabe_net-115:

Εμένα μου αρεσει το στησιμο το τελευταιο !! ειναι πανεμορφο .... !!! αυτο που πρεπει να συνηθισω ειναι το bare bottom :ph34r:

Ετσι ειναι γιαννη,στο bare bottom το αισθητικο κομματι παιζει τεραστιο ρολο!

Εμενα μου αρεσει πολυ,σε αλλα παιδια μπορει οχι.Γουστα ειναι αυτα :thumbup:

Σε αλλους αρεσουν οι ξανθιες,σε αλλους οι μελαχρινες κτλ κτλ..

Link to comment
Share on other sites

ok λογικο ακουγεται αλλα κατι ακομα εμενα που στρωνει τωρα το ενιδριο γιατι εχω εξαρση αλγων αφου δεν εχω <<λερωμα>>?

σηγνωμη αν χαλαω το θεμα αλλα εχω αποριες...

και οντος ο φιλος μας εχει τρομερο ενιδριο χαιρεαι να το βλεπεις!!!

ευχαριστω φιλε odis,να'σαι καλα :thumbup:

Οπως ειπαν και τα παιδια πριν απο μενα οταν ενα ενυδρειο στρωνει αντιμετωπιζει τα περισσοτερα προβληματα και για τους λογους που ανεφεραν

κ.α

Όλες αυτές οι προσπάθειες που έκανες σου έδωσαν εμπειρία Μιχάλη κ φαινετε στο αποτελεσμα που έχεις καταφέρει αυτήν την στιγμη.....ελπίζω να καταφέρω να το φτάσω κ εγω έτσι κάποια στιγμη....

Ευχαριστω πολυ αντωνη μου!

Πρεπει να φας 2-3 χαστουκια πριν μαθεις να σκυβεις ;)

Ειμαι σιγουρος οτι θα κανεις κατι φοβερο και πανεμορφο γιατι το αγαπας φιλε μου....ηδη εισαι σε πολυ καλο δρομο :thumbup:

Σίγουρα,αλλά αν την έχεις στην πείνα λογικά θα τον κάνει πιο γρήγορα!

MadΆκο στο κάναμε καλοκαιρινό το θέμα!

Ολα καλα κωστα,ωραιες ενυδρειακες κουβεντουλες.

Για την "πεινα" θα συμφωνησω με το στρατο...μπορει ναι μπορει και οχι,αφου μπορει να την πεινασεις απο φωσφορικα αλλα να εχει

τροφη απο αλλου.

Μονο αν βρεις τι την ταιζει εχεις ελπιδες :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

πολύ σωστή κίνηση να βάλεις φωτο-ρεπορταζ από όλη σου την πορεία μέχρι το τελικό στήσιμο του βράχου.

Είχες κανει από τα χειρότερα στησίματα που έχω δει σε ενυδρεία. Σε ένα εξ αυτών, αναγνώρισα και το δικό μου.

Το συνειδητοποίησα μόλις είδα το φουλ βράχο σου και το σύγκρινα με το δικό μου. Το δικό μου στήσιμο βράχου είναι απλά απαίσιο. Θα ήθελα χρόνο να πειραματιστώ αλλά αυτή την περίοδο βαριέμαι για αλλαγές. Έχουν αρχίσει και μεγαλώνουν τα sps μου και δεν θα ήθελα να τα πειράξω.

Τώρα τα καλά :

Πολύ καλό ενυδρείο σε όλα του.

Ζήτησα την άποψή σου για τα φωσφορικά επειδή μόνο εσύ μπορείς να ξέρεις στο ενυδρείο σου τι συμβαίνει και που οφείλετε.

Άρχισα , με την παραίνεση του VRILO και με τις δικές σου φώτο, να βγάζω τον αραγωνίτη πριν μία εβδομάδα.

Σε 60 λιτρα αλλαγή, δοκίμασα να βγάλω 1 κιλό αραγωνίτη. Όταν πέταξα το νερό στην μπανιέρα , αφενός, ήταν σαν γαλλικός καφές, σε χρώμα, αφετέρου, μύριζε περίεργα αλλά όχι θάλασσα.

Θα συνεχίσω να βγάζω αραγωνίτη μέχρι το Σεπτέβριο και μόλις τελειώσω ( πρώτα ο Θεός ) θα αλλάξω και το στήσιμο.

Και πάλι μπράβο. Από τα πιο ωραία ενυδρεία που έχω δει , που έχουν, όμως, όλο το πακέτο που θα ήθελα.

Κραταω σημειώσεις :

1) χωρίς σαμπ, επιστροφή, υπερχείληση ( πολλά έξοδα μείον ) συν την βρώμα στο κεντρικό διαμέρισμα του σαμπ

2) χωρίς αραγωνίτη ( πάλι μείον σε έξοδα )

3) χωρίς nopox ή βότκα ( ξεκούραστα χώρις ξεθωριάσματα σε χρώματα )

Πάντα προσωπικές απόψεις χωρίς να θέλω να προσβάλλω κάποιον. Άλλωστε ποτέ δεν ήμουν καλός στον γραπτό λόγο.

Παναγιώτης

Link to comment
Share on other sites

Γιατι εβγαλες μονο ενα κιλο;Θα γερασεις μεχρι να τον βγαλεις ολο :D

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστω και παλι παναγιωτη(μανταλ) για τα καλα σου λογια :thumbup:

Δεν προσβαλεις κανενα και γραφεις μια χαρα.

Δυστυχως εγω μπηκα σε ολα αυτα τα εξοδα και μετα τα παροπλισα.

Εχω sump που καθεται,πολλα κιλα αμμο,υπερχειληση(εσωτερικος πυργος) αλλα και εφαρμοσα και τις 2 μεθοδους(Vodka-nopox).

Δεν το μετανοιωνω ομως αφου μου αρεσει να κανω πραξη κατι πριν το απορριψω η' δεχτω.

Link to comment
Share on other sites

Ο στραταρος βαζει φωτο οταν βαριεται και εγω οταν δεν με παιρνει ο υπνος :P

Τωρα με τις συχνες αλλαγες υπαρχουν πολλες ευκαιριες για φωτο...

Σε λιγο καιρο(πρωτα ο θεος) θα κλεισει χρονο ο 8ball και εχει αρχισει να σχηματιζεται το C στην ουρα του...

Αυτο απο τη μια με χαροποιει αλλα απο την αλλη αυτο γινεται συνηθως οταν φτανει τελικο μεγεθος(εχει πολλα εκατοστα ακομα γι'αυτο) η' οταν

ωριμαζει....εαν μεινει η ωρα ετσι και αυτος σταματησει να μεγαλωνει απο σεπτεμβριο,αν βγει ωραια το καλοκαιρι,θα του μεγαλωσω το σπιτι...

Παρατηρηστε την ουρα.

jh022_zpsaf33a72d.jpg

ετσι ξεκινησαμε σχεδον 1 χρονο πριν...

IMAG0515_zps2612a3fa.jpg

Και μερικα κοραλια..

topdown2015_zps36de0a88.jpg

topdown2016_zps9e8573a3.jpg

topdown2038_zpsf677f712.jpg

topdown2039_zps930586f8.jpg

topdown2040_zps300b794f.jpg

topdown2042_zpsd70f4512.jpg

Link to comment
Share on other sites

topdown2087_zps700d3177.jpg

το γνωστο wild κομματι

topdown2089_zpsbe936b25.jpg

topdown2090_zps4a812b96.jpg

topdown2092_zpsb228fc61.jpg

οι red dragon αρχισαν να περνουν χρωμα..η μια(δεξια)

topdown2094_zps49aea3cd.jpg

topdown2096_zps281ed775.jpg

topdown2097_zps4193e8c1.jpg

topdown2101_zps53b3087b.jpg

topdown2102_zps0ee8d645.jpg

topdown2104_zpsab8aa38e.jpg

Link to comment
Share on other sites

αρχισαν οι επαφες...

topdown2105_zps48c8f776.jpg

θα τη βρω ποια ειναι,που θα παει...

topdown2106_zps553d868c.jpg

topdown2107_zps8a341638.jpg

topdown2108_zpse140046f.jpg

η δευτερη red dragon...

topdown2110_zpse7338f4f.jpg

topdown2111_zps79fda828.jpg

topdown2112_zps870174a0.jpg

για βρειτε τον γαλανοματη γοη...

topdown2115_zps1f50b35a.jpg

topdown2118_zps9624841c.jpg

topdown2119_zps80ceb853.jpg

Link to comment
Share on other sites

topdown2121_zps3070ce20.jpg

topdown2128_zps9f3e602e.jpg

topdown2134_zpsb5f4d35c.jpg

topdown2138_zps3ec0a7d0.jpg

topdown2143_zps7498dc05.jpg

topdown2144_zpsa8015774.jpg

topdown2145_zps6bdbf0b5.jpg

topdown2150_zps820892e9.jpg

topdown2151_zps1551fcf8.jpg

topdown2157_zps6c3225d8.jpg

μετα απο λιγο καιρο βγαινει σε τετοια φυλα η κοραλινη απο τον πατο του ενυδρειου...

topdown2169_zpsa276bd84.jpg

topdown2177_zps07233816.jpg

topdown2180_zpsbc1e0edc.jpg

topdown2186_zps5fbec73b.jpg

Ολες οι φωτο τραβηχτηκαν με ολες τις λαμπες ανοιχτες και στα μεσα της φωτοπεριοδου ;)

...επιτελους νυσταξα :D

καληνυχτα σε μενα...καλημερα σε οσους κοιμηθηκαν νωρις και ξυπνανε σιγα σιγα :bigemo_harabe_net-146:

Link to comment
Share on other sites

Και όπως έχει πει και ο Βαλές.....απαπαπαπαπαπαπα,οποποποποποποποπο,αμαναμαναμαναμαναμαναμαναμαν......Ξέρω που μένεις πλέον ε.......θα βάλω την στολή του αόρατου ninja και θα έρθω.....(να μείνει μεταξύ μας το ninja thing)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...