Jump to content

Καινουρια Στο Χομπι Βοηθεια !


Recommended Posts

Γεια σας λογο οτι τα γενεθλια μου ειναι σε 4 μερες η αδελφη μου μου εκανε δωρο μια νεροχελωνα ειναι αρσενικη (δεν ξερω τι ειδος ειναι για αυτο και θα βαλω φωτο ) μεσα σε ενα πλαστικο κοκκινο πραγμα που δεν θεωρω καταλληλο αν και η χελωνιτσα ειναι πολυ μικρη ετσι εβγαλα το 100λ απο την αποθηκη και αρχισα να το στηνω για να γινει το νεο σπιτακι της χελωνιτσας μου επισης εχω λαμπα uva uvb καπως ετσι την ζητησα μου εδωσαν.. περιμενω τις πετρες γτ το σπιτακι στο βαθος δεν μου αρεσει καθολου αλλα δεν εχω αρκετες περτες μεγαλουτσικες για να καλυψω το μερος...

αποριες

Δεν εχω φιλτρο( ειναι πολυ μεγαλο το αλλο) αλλα παραγγειλα και θα αργησει να ερθει πιραζει?

το ενυδρειο ειναι πολυ ψιλο και οχι αρκετα μακρη ειναι προβλημα?

εβγαλα την αμμο γιατι πιστευω πως θα την καταπιει εκανα λαθος?

ποσες φορες να την ταιζω?

ποσες φορες να κανω αλλαγες?

τι ειδος ειναι?

ιδεες για να ομορφηνω το ενυδρειο?

παρακαλω ας μου απαντησει καποιος ευχαριστω !

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 154
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

φωτο post-50906-0-73343900-1374078667_thumb.jpgpost-50906-0-76418700-1374078690_thumb.jpgpost-50906-0-15621800-1374078729_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα

καταρχας διαβασε αυτο http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=65716 οτι αποριες εχεις μας λες.

το σπιτακι βγαλτο ειναι αχρηστο.στις πετρες μπορει να ανεβαινει?

εγω θα ανεβαζα και αλλο την σταθμη.μπορει να ναι πολυ μικρη αλλα αυτο δε σημαινει οτι δε κολυμπαει! πρεπει να εχεις λαμπα uvb 5%.αυτη πηρες? επισης θες και μια λαμπα θερμοτητας για να στεγνωνει το καβουκι τη.και οι δυο λαμπες πρεπει να ειναι πανω απο το σημειο που η χελωνα θα βγανει εξω.για αυτο ειναι προτιμοτερο να εχεις μια πετρα μεσαιου μεγεθους παρα πολλες διασπαρτες που σου τρωνε και χωρο.

το ξερεις ετσι οτι η χελωνα μεγαλωνει αρκετα και δεν ειναι και ευκολη στην συντηρηση της?εχει αρκετες απαιτησεις..

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα

καταρχας διαβασε αυτο http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=65716 οτι αποριες εχεις μας λες.

το σπιτακι βγαλτο ειναι αχρηστο.στις πετρες μπορει να ανεβαινει?

εγω θα ανεβαζα και αλλο την σταθμη.μπορει να ναι πολυ μικρη αλλα αυτο δε σημαινει οτι δε κολυμπαει! πρεπει να εχεις λαμπα uvb 5%.αυτη πηρες? επισης θες και μια λαμπα θερμοτητας για να στεγνωνει το καβουκι τη.και οι δυο λαμπες πρεπει να ειναι πανω απο το σημειο που η χελωνα θα βγανει εξω.για αυτο ειναι προτιμοτερο να εχεις μια πετρα μεσαιου μεγεθους παρα πολλες διασπαρτες που σου τρωνε και χωρο.

το ξερεις ετσι οτι η χελωνα μεγαλωνει αρκετα και δεν ειναι και ευκολη στην συντηρηση της?εχει αρκετες απαιτησεις..

οκ το σπιτακι το βγαζω στις πετρες νομιζω μπορει να ανεβει αν δεν κανω λαθος δεν ξερω ακομα δεν την εβαλα μεσα επισης ξερω οτι γινοντε μεγαλες και οσο μεγαλωνει θα παρω μεγαλυτερο ενυδρειο οπως και καθε αλλο ζωω ξερω οτι ειναι δυσκολο να την συντηρησεις δεν θα πνιγει ειναι πολυ μικρη και ισα ιδα τεντονετε να βγαλει λιγο το κεφαλι !

Link to comment
Share on other sites

διαβασα το αρθρο και εχω αποριες κανει να την πιανω συνεχεια για να την ταιζω εξω απο το ενυδρειο? η επειδη ειναι μικρη να την αφηνω μεσα επισης ειναι αναγκη να του παρω παρεα ? την αμμο την εβγαλα αν και ηταν πολυ λεπτη οπως λεει στο αρθρο λαθος εκανα?

Link to comment
Share on other sites

αρχικα βαλε το φιλτρο και βαλε μπολι απο το μονομαχοενυδρειο.τι εννοεις το φιλτρο ειναι μεγαλο?δε χρειαζεται να την βγαζεις απο το ενυδρειο για να την ταισεις.παρεα οχι δεν ειναι αναγκαια.και μονη της μια χαρα θα ναι.δεν θα εχει κανενα προβλημα με την αμμο.εσυ θα εχεις προβλημα διοτι θα σε δυσκολευει στο καθαρισμα.φυσικα αν εχεις δυνατο φιλτρο δεν νομιζω να εχεις καποιο ιδιαιτερο προβλημα

Link to comment
Share on other sites

τσαμπα εβγαλα 10κιλα αμμο θα φενοταν και καλλητερα :( το φιλτρο ειναι μεγαλο ψηλο και χοντρο δεν μπορει να φιλτραρει τοσο λιγο νερο παραγκειλα ενα μικρο και μακροστενο ειδικο για χελωνα περιπου για 200λ καλα δεν εκανα?μπολι θα βαλω σιγουρα επισης η χελωνα κρυβετε δεν βγαινει εξω καθολου πριν την εβαλα μεσα στο μεγαλο !

Link to comment
Share on other sites

δεν θελω να σε στενοχωρησω αλλα τσαμπα λεφτα.εφοσον θα εμπαινες στο φορουμ και θα ρωτουσες δε χρειαζοταν να κανεις βιαστικες ενεργεις.το φιλτρο δηλαδη που εχεις για ποσα λιτρα ειναι?

μπορουσες να παρεις ενα μικρο και φθηνο φιλτρο με λιγοτερα απο 20 ευρω μεχρι να ανεβαζες αρκετα την σταθμη του ενυδρειου σου.τωρα που την εβγαλες την αμμο μην την βαλεις!ασε να περασουν λιγες μερες μεχρι να συνηθισει και η χελωνα το νεο περιβαλλον.καλο ειναι να την αφησει στην ησυχια της.επισης μεχρι να βαλεις φιλτρο πρεπει να κανεις καθημερινες αλλαγες οποτε δε ξερω κατα ποσο σε συμφερει που την εβαλες στο 100αρι.κατα προτιμηση να την ταιζεις και μετα απο καμια ωρα να τις αλλαζεις το νερο.

Link to comment
Share on other sites

οσο για το φιλτρο δωρεαν θα μου το δωσουν λογο γενεθλιων :P κανει περιπου 40 ευρο τιποτα δεν πληρωσε η αδελφη μου μονο την τροφη της :) ..βλακεια εκανα και βιαστικα δηλαδη αλλαγες καθε μερα? το φιλτρο δεν γινετε να δουλεψει το νερο ειναι 15λ μονο στο ενυδρειο μεσα τι δλδ να την βαλω στην χελωνιερα?

Link to comment
Share on other sites

αν μπορεις να εισαι λιγο πιο ξεκαθαρη σε αυτα που γραφεις.απο την στιγμη που δεν εχεις φιλτρο επιβαλλεται.τωρα αν εσυ μπορεις πρακτικα να κανεις αλλαγη νερου σε ενα 100αρι ενυδρειο με μονο 15 λιτρα αυτο εσυ το ξερεις και εσυ θα το δεις στην πραξη.

Link to comment
Share on other sites

εχω ενα μικρο φιλτρο για πενηντα λιτρα αλλα ηταν του μονομαχου οταν τον ειχα σε 22λ να το βαλω με μπολι η θα παθει τπτ επειδη ειναι ψαριων?

Link to comment
Share on other sites

δεν υπαρχει διαφορα στα φιλτρα!φυσικα και μπορεις να το βαλεις.αρκει να κανει για τα λιτρα που εχεις τωρα

Link to comment
Share on other sites

15 ειναι μονο τα λιτρα μεσα στο ενυδρειο οποτε καλο δεν θα ειναι?

Link to comment
Share on other sites

αυτο δεν μπορω να το ξερω.δοκιμασε το να δεις.η χελωνα τι κανει?καθεται στον πατο ή εχει ανεβει σε πετρα?

Link to comment
Share on other sites

Αντζελίνα, μην τρελαίνεσαι.... και με το παλιό φίλτρο θα έκανες καλύτερη δουλειά, μιας και θα ήταν ένα φίλτρο 100 λίτρων, να φιλτράρει 50 μόνο.... απλά έπρεπε να το βάλεις ξαπλωτό στο ενυδρείο....

Είμαστε πλάι σου ότι χρειαστείς...

Ακολούθησε αυτά που σου είπε και ο Μάριος και όλα μια χαρά θα πάνε....

Link to comment
Share on other sites

η χελωνα με φοβατε ειχε ανεβει στην πετρα και μολις με ειδε εξαφανιστηκε μολις παω να πλησιασω το ενυδρειο εξαφανιζεται εναι κακο σημαδι αυτο?

Link to comment
Share on other sites

το φιλτρο ειναι αυτο εδω δεν χωραει με τιποτα post-50906-0-88561300-1374089536_thumb.jpg

post-50906-0-28189900-1374089339_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - AngelinaA
Link to comment
Share on other sites

οποτε εβαλα το μικρο

Link to comment
Share on other sites

η χελωνα με φοβατε ειχε ανεβει στην πετρα και μολις με ειδε εξαφανιστηκε μολις παω να πλησιασω το ενυδρειο εξαφανιζεται εναι κακο σημαδι αυτο?

οχι.μην ανησυχεις.οπως σου ειπα και προηγουμενως πρεπει να την αφησεις να συνηθισει το νεο περιβαλλον.τον πρωτο καιρο δε χρειαζεται να ερχεσαι συχνα σε επαφη μαζι της.ακομα και το φαγητο να τις το αφηνεις μεσα στο ενυδρειο σχεδον αορατα.με το περας του χρονου να κανεις αισθητη την παρουσια σου.μη σου φανουν ακραια αυτα που σου λεω.οι χελωνες καταλαβαινουν πολυ περισσοτερα απο οσα νομιζουμε.ειναι λογικο οτι θα σε φοβαται για αρκετο καιρο ακομα(για μηνες σιγουρα)

Link to comment
Share on other sites

οχι.μην ανησυχεις.οπως σου ειπα και προηγουμενως πρεπει να την αφησεις να συνηθισει το νεο περιβαλλον.τον πρωτο καιρο δε χρειαζεται να ερχεσαι συχνα σε επαφη μαζι της.ακομα και το φαγητο να τις το αφηνεις μεσα στο ενυδρειο σχεδον αορατα.με το περας του χρονου να κανεις αισθητη την παρουσια σου.μη σου φανουν ακραια αυτα που σου λεω.οι χελωνες καταλαβαινουν πολυ περισσοτερα απο οσα νομιζουμε.ειναι λογικο οτι θα σε φοβαται για αρκετο καιρο ακομα(για μηνες σιγουρα)

λεω και εγω τρομαξα τωρα κοιματε κατω απο τις πετρες μεσα στο νερο πλησιασα σιγα σιγα αφου εσβησα και την λαμπα τελικα η λαμπα δεν ειναι καλη για χελωνες αλλα για φιδια τι να κανω ? να την βγαζω στον ηλιο μεχρι να βρω καινουρια?

Link to comment
Share on other sites

δε βλεπω να λεει κατι για uvb 5%.αυτη εσυ την αγορασες ή στην εδωσαν τσαμπα?

Link to comment
Share on other sites

την αγορασα πριν καιρο και ηταν και ακριβη

Link to comment
Share on other sites

ειπαμε δεν τα παιρνω και ολα τσαμπα :P φταιω εγω που μου τα χαριζουν?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...