Jump to content

Καινουρια Στο Χομπι Βοηθεια !


Recommended Posts

αα καταλαβα δλδ αυτο οσο παει θα γινεται κοκκινο? και εχω και μια απορια εδω και 2 μηνες που σχεδον την εχω δεν εχει μεγαλωσει καθολου !

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 154
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

αν τις παρεχεις τις σωστες συνθηκες θα εχει μια σωστη αναπτυξη και δε θα μεγαλωσει γρηγορα.παντως σε τοσο μικρο χρονικο διαστημα δεν βλεπεις καμια μεγαλη αλλαγη.ποσο μηνων ειναι?

Link to comment
Share on other sites

η μονη αλλαγη ειναι τα πορτοκαλι μαγουλα σε μεγεθος ειναι πολυ μικρη δεν ξερω ποσο μηνων ειναι

Link to comment
Share on other sites

post-50906-0-07999300-1378235864_thumb.jpgγια να καταλαβεις ποσο μικρη ειναι

Link to comment
Share on other sites

μακαρι και η δικια μου να ταν τοση!

μη σε προβληματιζει ρε συ! αφου ειναι πολυ μικρη σε ηλικια!

το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να τις μετρας καθε μηνα το μηκος του καβουκιου της και να την ζυγιζεις.

κρατα ενα ιστορικο και θα εισαι ενημερωμενη για την αναπτυξη της

Link to comment
Share on other sites

oκ ευχαριστω για την συμβουλη ! :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

παιδια βοηθεια το καβουκι της χελωνας μου ξεφλουδιζεται βγαζει κατι ασπρακια και οταν το πιανω νιωθω γλιτσα τι ειναι αυτο να την καθαρισω με μια οδοντοβουρτσα θα φυγει? επισης εχει μανια με τα λαχανικα το αγαπημενο της το μαρουλι πιραζει που την ταιζω λαχανικα αντι για γαριδες?

Link to comment
Share on other sites

Σε πιάνω αδιάβαστη..... Αυτή η "γλίτσα" είναι η αλλαγή του εξωσκελετού και είναι φυσιολογική.... Όσο βγαίνει μόνο του το αφήνεις... Για την τροφή πρέπει να δίνεις απ όλα

Link to comment
Share on other sites

αα δεν το ηξερα εχει γεμισει το νερο με ασπρα φλουδια ..οσο για την τροφη εχει κακομαθει να τρωει λαχανικα αν και τις ριχνω πελλετ και γαριδες μετα απο ωρα θα τα φαει ενω μολις δει να κραταω μαρουλι κανει σαν τρελη !

Link to comment
Share on other sites

οι χελωνες ειναι τοσο χαριτωμενες!!!τυχερουλα

εγω στο παζαρι ειδα κατι πολυ μκρα που δεν μεγαλωναν μου ειπε, κακως δεν πηρα να βαλω ενα στο 15 λιτρο

Link to comment
Share on other sites

δεν υπάρχει είδος που δεν μεγαλώνει..... αυτά τα λένε οι πλανόδιοι για να πουλήσουν....

Link to comment
Share on other sites

α αλήθεια; ειλικρινα τι ανθρωποι ειναι αυτοι,

Link to comment
Share on other sites

δεν υπάρχει είδος που δεν μεγαλώνει..... αυτά τα λένε οι πλανόδιοι για να πουλήσουν....

ακριβως ! και στην αδελφη μου ετσι της ειπαν οτι δεν θελουν πολυ χωρο ουτε πολυ νερο μονο ξηρα και μαι λεκανιτσα...η καημενη πηρε μια χελωνιερα και μου την εφερε ευτιχως εχουμε και το aquazone ...

Link to comment
Share on other sites

παιδια χθες η χελωνα δραπετευσε ετσι πως καθαριζα το ενυδρειο και την ειχα βαλει σε ενα βαζακι το αναποδογυρισε και εφυγε μετα απο ωρα ψαξιματος την βρηκα κατω απο το κρεβατι γεματο σκουπιδακια την επλυνα και την εβαλα στο ενυδρειο υπαρχει περιπτωση να κολλησε μυκητες η μικροβια θελει καποια απολυμανση ?

Link to comment
Share on other sites

άμα την ξέπλυνες καλά όχι, απλά κοίτα μην πήγε τίποτα στα μάτια της και την ενοχλεί

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

βρε παιδια η χελωνα μου μεσα σε 4 μηνες εχει παρει μονο 2 εκατοστα εχει νανισμο λετε γιατι δεν μεγαλωνει την ταιζω λαχανικα και 3,4 γαριδουλες αλλα δεν μεγαλωνει γρηγορα ειναι φυσιολογικο?

Link to comment
Share on other sites

4 μήνες στα 2 εκατοστά, δλδ 1 εκατοστό/ μήνα είναι καλά....

Από λάμπα και πρόσθετα σε ασβέστιο και πολυβιταμίνες???

Επίσης έχεις παρατηρήσει πόσες αλλαγές δέρματος έχει κάνει, στο περίπου?

Link to comment
Share on other sites

Λαμπες εχω βιταμινες οχι ασβεστιο εχω ειχε ξεφλουδιστει και μετα επανηλθε και τωρα παλυ αλλαζει δερμα απλα μου φαινεται περιεργο που δεν μεγαλωσε παρα μονο 2 εκ σε 100 λιτρα ενυδρειο γεμισμενο με 40 ειναι μικρο για 5 εκατοστα χελωνα ;

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά να ρωτήσω κάτι, έχω δυο χελώνες σε μια πλαστική χελωνιέρα, θέλω να τους φτιάξω ένα κανονικό σπίτι (ενυδρείο) αλλά μέχρι να γίνει αυτό θέλω να τους πάρω ένα θερμοστάτη, εάν πάρω ένα μεγάλο θερμοστάτη που θα με καλύπτει με το ενυδρείο και τον βάλω στη χελωνιέρα θα κάνει? ή θα ζεματιστούν?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...