Jump to content

Καινουρια Στο Χομπι Βοηθεια !


Recommended Posts

προτεινω μαυρο φοντο! θα δειξει πολυ ωραιο!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 154
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

προτεινω μαυρο φοντο! θα δειξει πολυ ωραιο!

ευχαριστω σε λιγο θα ανεβασω βιντεακι το ενυδρειου !

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

το σωλινάκι αν θες μπορείς να το βγάλεις πάω από το στόμιο του φίλτρου, για να μην κρέμεται έτσι

Link to comment
Share on other sites

το σωλινάκι αν θες μπορείς να το βγάλεις πάω από το στόμιο του φίλτρου, για να μην κρέμεται έτσι

προσπαθησα και δεν βγαινει λες να το κόψω τελιος?

Link to comment
Share on other sites

ανεβασε και αλλο την σταθμη να εχει χωρο να κολυμπαει ;)

Link to comment
Share on other sites

οκ

Link to comment
Share on other sites

ανεβασε και αλλο την σταθμη να εχει χωρο να κολυμπαει ;)

με φοβαται παρα πολυ και κρυβεται δεν ξερω αν τρωει κιολας αν και δεν βρηκα παλιες γαριδουλες δεν ειμαι τοσο σιγουρη επισης δεν παει καθολου στην στερια ολο μεσα στο νερο ειναι !

Link to comment
Share on other sites

ειναι λογικο να σε φοβαται!η τροφη που της ριχνεις πρεπει να ειναι οσο το μεγεθος του κεφαλιου της.σε καμια περιπτωση μη ριχνεις παραπανω τροφη ακομα και αν δεν εισαι σιγουρη αν εχει φαει.ακομα και αυτο να εχει συμβει μια μερα δε θα παθει τιποτα! οι τροφες πρεπει επισης να ειναι καλης ποιοτητας.να αποφευγεις τα χυμα προιοντα.υπαρχουν αρκετες συσκευασμενες τροφες υψηλης ποιοτητας για υδροβιες χελωνες στα πετ σοπ.αν παλι δε βρισκεις στην πολη σου μπορεις να κανεις μια παραγγελια απο το ιντερνετ.καλο ειναι την μια μερα της εβδομαδας να της δινεις λαχανικα.το θεμα της διατροφης ειναι μεγαλο προβλημα σε οποιον ασχολειται πρωτη φορα.Αρκετοι(μεσα σε αυτους και γω) εχουμε κανει το λαθος να ταιζουμε αρκετα τις χελωνες τα πρωτα χρονια της ζωης τους με συνεπεια να εχουν μια γρηγορη αναπτυξη και υπερσυσσωρευση λιπους.

δεν ειναι κακο να καθεται μεσα στο νερο.αρκει εσυ να τις παρεχεις αρκετο οξυγονο.αν εχεις χρονο παρατηρησε τις κινησεις που κανει.αν μπορει να ανεβει στην στερια και καθεται μεσα στο νερο δεν ειναι προβλημα.αν δεν μπορουσε να ανεβει θα ηταν.

Link to comment
Share on other sites

ειναι λογικο να σε φοβαται!η τροφη που της ριχνεις πρεπει να ειναι οσο το μεγεθος του κεφαλιου της.σε καμια περιπτωση μη ριχνεις παραπανω τροφη ακομα και αν δεν εισαι σιγουρη αν εχει φαει.ακομα και αυτο να εχει συμβει μια μερα δε θα παθει τιποτα! οι τροφες πρεπει επισης να ειναι καλης ποιοτητας.να αποφευγεις τα χυμα προιοντα.υπαρχουν αρκετες συσκευασμενες τροφες υψηλης ποιοτητας για υδροβιες χελωνες στα πετ σοπ.αν παλι δε βρισκεις στην πολη σου μπορεις να κανεις μια παραγγελια απο το ιντερνετ.καλο ειναι την μια μερα της εβδομαδας να της δινεις λαχανικα.το θεμα της διατροφης ειναι μεγαλο προβλημα σε οποιον ασχολειται πρωτη φορα.Αρκετοι(μεσα σε αυτους και γω) εχουμε κανει το λαθος να ταιζουμε αρκετα τις χελωνες τα πρωτα χρονια της ζωης τους με συνεπεια να εχουν μια γρηγορη αναπτυξη και υπερσυσσωρευση λιπους.

δεν ειναι κακο να καθεται μεσα στο νερο.αρκει εσυ να τις παρεχεις αρκετο οξυγονο.αν εχεις χρονο παρατηρησε τις κινησεις που κανει.αν μπορει να ανεβει στην στερια και καθεται μεσα στο νερο δεν ειναι προβλημα.αν δεν μπορουσε να ανεβει θα ηταν.

δεν την εχω δει να ανεβαινει μονο 1 φορα και δεν ξανα πηγε λες να μην μπορει να ανεβει στην πετρα?? η τροφη ειναι μαρκας tropical πιστευω ειναι καλη ..οταν ενοεις λαχανικα τι λαχανικα να τις δινω?? δεν την παραταιζω 2 3 γαριδες τις δινω

Link to comment
Share on other sites

αν ανεβηκε σημαινει οτι μπορει απλα παρακολουθησε την

Link to comment
Share on other sites

προσπαθησα και δεν βγαινει λες να το κόψω τελιος?

βγαίνει, απλά έχει βεντουζώσει το σωλινάκι

Link to comment
Share on other sites

βγαίνει, απλά έχει βεντουζώσει το σωλινάκι

oκ θα προσπαθησω να το βγαλω !

Link to comment
Share on other sites

παιδια η θερμοκρασια ειναι στους 30 τι να κανω ?? επισης εχει πολλη υγρασια καθε μερα το τζαμι αν και εχω αφησει μεγαλο ανοιγμα στο καπακι!! η χελωνα δεν μπορει να σκαρφαλωσει στις πετρες και παει στο φιλτρο αλλα και σε αυτο δεν μπορει καλα επισης με φοβαται πολυ και το νερο εχει γινει πρασινο να το αλλαξω?

Link to comment
Share on other sites

Βγάλε το καπάκι τελείως.... Επίσης πρόσεξε το αυτό με την υγρασία, γιατί αν δεν έχει σωστό εξαερισμό, ευνοεί την ανάπτυξη μυκήτων

Link to comment
Share on other sites

post-50906-0-20617200-1374578841_thumb.jpgpost-50906-0-07661000-1374578877_thumb.jpgpost-50906-0-72318400-1374578921_thumb.jpgκαθαρισα το νερο και εκανα καινουρια διακοσμηση εβαλα αμμο σαν βουνο και την πετρα για ανεβασω την σταθμη και να μπορει η χελωνα να κολυμπαει και επισης τωρα μπορει να βγει και στην στερια θα παω να αγορασω ακομα ενα τσουβαλακι για να ανεβασω ακομα πιο πολυ την σταθμη ! μερικες φωτο !

Link to comment
Share on other sites

η χελωνα δειχνει πολυ χαρουμενη δεν σταματαει να κολυμπαει :P μα οταν με βλεπει πιανει πατο και τρεχει σαν τρελη ... :/

Link to comment
Share on other sites

Κι εμενα στις αρχες ηταν απιστευτα φοβιτσιαρα και τωρα αμα πλησιασω μονο που σκαρφαλωνει εξω απο το ενυδρειο :) χρειαζεται χρονος.

Link to comment
Share on other sites

πολυ καλο αυτο με την αμμο!προσεξε ομως να στεκεται καλα!

αν καταφερεις και αυξησεις και αλλο την σταθμη θα δεις ποσο πολυ θα της αρεσει!

Link to comment
Share on other sites

ειναι πολυ σταθερο την εχω βαλει καλα μεσα στην αμμο και η χελωνα εχει και χωρο να κολυμπαει και στερια

Link to comment
Share on other sites

Κι εμενα στις αρχες ηταν απιστευτα φοβιτσιαρα και τωρα αμα πλησιασω μονο που σκαρφαλωνει εξω απο το ενυδρειο :) χρειαζεται χρονος.

εμενα τρεχει να κρυφτει μολις με βλεπει τουλαχιστον τρωει δεν την εχω δει αλλα δεν ειδα ποτε απομειναρια γαριδας στο νερο σε ποσο καιρο δλδ θα με μαθει?

Link to comment
Share on other sites

μετρησεις στο ενυδρειο εχεις κανει?

Link to comment
Share on other sites

εμενα τρεχει να κρυφτει μολις με βλεπει τουλαχιστον τρωει δεν την εχω δει αλλα δεν ειδα ποτε απομειναρια γαριδας στο νερο σε ποσο καιρο δλδ θα με μαθει?

Και μενα ετσι ητανε και τωρα θελει να φαει και το χερι μου μαζι! θελει λιγους μηνες

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Αντζελίνα.

Να θυμάσαι πως η χελωνίτσα χρειάζεται αρκετά υψηλή στάθμη νερού για να μπορεί να κολημπάει όπως θέλει, αρκεί να υπάρχουν καποια σημεία που να μπορεί να σκαρφαλώσει άνετα και να στεγνώσει.

Πέραν απο όλα αυτά όμως, η ποιότητα νερού και οι μετρήσεις είναι πολύ βασικές.

Μην το ξεχνάς αφού είναι φανερό πως θέλεις το καλύτερο για την χελωνίτσα σου.

Αν αποφασίσεις να χρησιμοποιήσεις μεγαλύτερο φίλτρο και χρειαστείς μπόλι πες μου να σου φέρω ερχόμενος στο πατρικό μου στην Κατερίνη

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Αντζελίνα.

Να θυμάσαι πως η χελωνίτσα χρειάζεται αρκετά υψηλή στάθμη νερού για να μπορεί να κολημπάει όπως θέλει, αρκεί να υπάρχουν καποια σημεία που να μπορεί να σκαρφαλώσει άνετα και να στεγνώσει.

Πέραν απο όλα αυτά όμως, η ποιότητα νερού και οι μετρήσεις είναι πολύ βασικές.

Μην το ξεχνάς αφού είναι φανερό πως θέλεις το καλύτερο για την χελωνίτσα σου.

Αν αποφασίσεις να χρησιμοποιήσεις μεγαλύτερο φίλτρο και χρειαστείς μπόλι πες μου να σου φέρω ερχόμενος στο πατρικό μου στην Κατερίνη

εκανα μετρισεις σημερα λαο θα τις βαλω σε λιγο ..για φιλτρο ακομα το περιμενω το μεγαλο και μετα βλεπουμε !

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...