Jump to content

Καινουρια Στο Χομπι Βοηθεια !


Recommended Posts

δε ξερω πραγματικα αν οντως κανει αυτη η λαμπα.ισως βοηθησει και καποιος αλλος.

εσυ για τι ζωο την ειχες παρει και ποιος σου το πε οτι δεν κανει για χελωνα?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 154
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

για χελωνα την ειχα παρει και μου ειπε η ξαδερφη μου που της ειχα δωσει ενα χελωνακι που δεν ηθελα σε προηγουμενο θεμα οτι δεν ειναι καλη και δεν κανει τπτ επισης μου ειπε να την βγαζω εξω στον ηλιο μερικες ωρες ειναι το ιδιο και καλλητερο απο την λαμπα

Link to comment
Share on other sites

πηγα σε ενα καταστημα δλδ και μου την εδωσαν δεν την πηρα μονη μου

Link to comment
Share on other sites

το οτι ειναι καλυτερο να ερχεται σε αμεση επαφη με τον ηλιο την πηγη της ακτινοβολιας ναι ειναι λογικο.δεν ειναι και το σωστο ομως διοτι κανενας οργανισμος δε γουσταρει να αλλαζει το περιβαλλον του μεσα σε δευτερολεπτα και επισης να του κανονιζει καποιος αλλος ποτε θα λιαστει.μπορεις εσυ προσωρινα να την βγαζεις στον ηλιο καλο ειναι ομως να φτιαξεις ενα μερος στο ενυδρειο οπου θα μπορει να λιαζεται κατω απο τις αναγκαιες λαμπες.προσωπικη μου αποψη να προμηθευτεις αμεσα τις λαμπες και να μην την βγαλεις τοσο μικρη στο μπαλκονι.

Link to comment
Share on other sites

ποια λαμπα μου προτεινεις ?

Link to comment
Share on other sites

..... τελικα η λαμπα δεν ειναι καλη για χελωνες αλλα για φιδια τι να κανω ? να την βγαζω στον ηλιο μεχρι να βρω καινουρια?

Angelina γιατί μπερδεύεσαι και αγχώνεσαι μόνη σου??? Ποιός σου είπε ότι η συγκεκριμένη λάμπα είναι για φίδια??? Εμείς στα ερπετά δεν ξεχωρίζουμε τις λάμπες, ανάλογα με το είδος του ζώου, πχ άλλες για gecko, άλλες για χαμαιλέοντες, άλλες για βαράνους, άλλες για πύθωνες και άλλες για βόες.... Όλες είναι λάμπες για ερπετά, απλά υπάρχουν με μικρό ποσοστό ακτινοβολίας, για τα λιγότερα απαιτητικά ζώα, με μέση για τα ζώα των τροπικών περιοχών και γενικότερα γι αυτά που ζούν κοντά σε βλάστηση, που περνάει μέση ποσότιτα ακτινοβολίας, και σε αυτές με μεγαλύτερη για τα ζώα της ερήμου.

Άρα όλες οι λάμπες είναι για ερπετά, και για χελώνες που είναι ερπετά και αυτές.

Η συγκεκριμένη λάμπα, είναι UV-B, και μάλιστα βγάζει και θέρμανση μιας και είναι λάμπα καθρέπτου..

Ορίστε και το site από την εταιρεία της

http://www.dohse-aquaristik.de/en/p/37318/UV-Reptile-vital-160-W

εδώ το ενημερωτικό "φυλλάδιο" για τις λάμπες της και εδώ το "manual" της λάμπας

Έγινε επεξεργασία - Mr_Zoo
Link to comment
Share on other sites

Angelina γιατί μπερδεύεσαι και αγχώνεσαι μόνη σου??? Ποιός σου είπε ότι η συγκεκριμένη λάμπα είναι για φίδια??? Εμείς στα ερπετά δεν ξεχωρίζουμε τις λάμπες, ανάλογα με το είδος του ζώου, πχ άλλες για gecko, άλλες για χαμαιλέοντες, άλλες για βαράνους, άλλες για πύθωνες και άλλες για βόες.... Όλες είναι λάμπες για ερπετά, απλά υπάρχουν με μικρό ποσοστό ακτινοβολίας, για τα λιγότερα απαιτητικά ζώα, με μέση για τα ζώα των τροπικών περιοχών και γενικότερα γι αυτά που ζούν κοντά σε βλάστηση, που περνάει μέση ποσότιτα ακτινοβολίας, και σε αυτές με μεγαλύτερη για τα ζώα της ερήμου.

Άρα όλες οι λάμπες είναι για ερπετά, και για χελώνες που είναι ερπετά και αυτές.

Η συγκεκριμένη λάμπα, είναι UV-B, και μάλιστα βγάζει και θέρμανση μιας και είναι λάμπα καθρέπτου..

Ορίστε και το site από την εταιρεία της

http://www.dohse-aquaristik.de/en/p/37318/UV-Reptile-vital-160-W

εδώ το ενημερωτικό "φυλλάδιο" για τις λάμπες της και εδώ το "manual" της λάμπας

ευχαριστω αλλα να αγχωθηκα για να μην παθει τπτ η χελωνα δεν ξερω και πολλα για τα ερπετα ποτε μου δεν ειχα δλδ η λαμπα ειναι καλη?

Link to comment
Share on other sites

ναι απλα πρεπει να δεις τι θερμοκρασια πιανει στην στερια κιολας

Link to comment
Share on other sites

στο νερο ειναι 25 αλλα στην ξυρα πως θα μπορω να ξερω?

Link to comment
Share on other sites

επισης εβαλα το φιλτρο σωστα η ειναι πολυ η ροη ? και η χελωνα δεν βγαινει απο το καβουκι της ετσι καθεται post-50906-0-42363500-1374152268_thumb.jpgpost-50906-0-88615400-1374152289_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

δε βλεπω και πολυ καλα αλλα χωραει αυτο μεσα σφουγγαρακι και βιολογικο υλικο?

το φιλτρο θα το τοποθετησεις με τετοιο τροπο ωστε να καλυπτει τον ελαχιστο δυνατο χωρο.η ροη ρυθμιζεται μονο αν το φιλτρο εχει τετοια δυνατοτητα.αν μπορεις βγαλε μια φωτο που να δειχνει ολο το ενυδρειο και να ειναι ξεκαθαρος ο χωρος που καταλαμβανει η πετρα.η χελωνα ειναι ακομα φοβισμενη.μην ανησυχεις ομως.δωστης χρονο να συνηθισει.καλο ειναι να ειναι σε ενα ησυχο μερος με μικρη ανθρωπινη παρουσια

Link to comment
Share on other sites

το φιλτρο φενεται οτι εχει λιγο χωρο αλλα οχι εκτεινετε και μεσα εχω χωρεσει πολυ βιολογικο υλικο σπασμενο και σφουγκαρι θα βγαλω φωτο και θα την ανεβασω ... η χελωνα ειναι στο υπνοδωματιο στην ησυχια της!

Link to comment
Share on other sites

post-50906-0-52614700-1374155323_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

κρυβεται? :P

απο την στιγμη που ανεβαινει στην μεγαλη πετρα βγαλε την αλλη.ειναι αχρηστη διοτι σε τοσο μηκος της τρωει χωρο για κολυμπι.επισης μη φοβασαι να διπλασιασεις την σταθμη του νερου μη σου πω και πολυ παραπανω.απο την στιγμη που θα της παρεχεις ενα μερος στεριας με ευκολια προσβασης δεν θα χει κανενα προβλημα.αντιθετως θα καταχαρει!το λαστιχο που ριχνει το νερο απο το φιλτρο στο ενυδρειο ειναι το μπλε?

Link to comment
Share on other sites

απλα φοβαμε να μην πνιγει :P ναι ο ατιμουλης κρυβεται και φενεται αδειο το ενυδρειο το μπλε ειναι για να βγαζει φουσκες το εχει επανω το φιλτρο ! ηθελα να βαλω κιαλες πετρες μικρουλες και να ανεβασω την σταθμη γτ ειναι πολυ αδειο ετσι το ενυδρειο

Link to comment
Share on other sites

να βγαζει φουσκες?! δε θελω να σε στενοχωρησω αλλα να ξερεις οτι το ενυδρειο μιας χελωνας δε πρεπει να ειναι γεματο διακοσμητικα.οσο πιο αδειο τοσο καλυτερο για αυτην να κολυμπαει.δεν θα σου συνιστουσα να βαλεις μικρες πετρες.οτι χωραει στο στομα της θα το δοκιμασει με ασχημες συνεπειες.αν εχεις αμμο μπορεις να βαλεις.και φυτα μπορεις να βαλεις αλλα λιγα εχουν επιβιωσει σε χελωνοενυδρειο.ειναι προτιμοτερο για την χελωνα σου να δωσεις λεφτα για να βελτιωσεις τις συνθηκες διαβιωσης της παρα να της δειξεις την καλαισθησια σου! :) το φιλτρο ειναι στρωμενο?

Link to comment
Share on other sites

δεν βγαζει το εχω μεσα στο νερο...το φιλτρο ναι το πηρα απο το μονομαχοενυδρειο κατευθειαν ειχα 2 φιλτρα μεσα και πηρα το μικρο ! η αμμος ειναι πολυ ψιλη υπαρχει περιπτωση να την καταπιει? ειναι πολυ μικρες μπιλιτσες ! πια φυτα μπορω να βαλω?

Link to comment
Share on other sites

κοιτα και να την καταπιει δε θα χει προβλημα.αντιθετα αν καταπιει μια πετρα θα εχει προβλημα με το εντερο της.οσο για τα φυτα αυτο ειναι ζητημα της χελωνας ποια θα της αρεσουν και θα τα καταβροχθισει.ακομα και καλα να ταιζεται πρεπει να ξερεις οτι παντα θα ζηταει παραπανω και αν εχει ετοιμο φαγητο μπροστα της δε θα πει οχι.

Link to comment
Share on other sites

οκ φυτα τοτε δεν βαζω ..αμμο θα δω γτ ακουσα ειναι δυσκολο να την καθαρισεις ετσι και αλλιως δεν θα την βλεπει και κανεις μεσα στο δωματιο οποτε ας ειναι καλα η χελωνα και ας αφησουμε το decor !

Link to comment
Share on other sites

ειναι σιγουρο οτι με αδειο ενυδρειο το καθαρισμα θα ναι πιο ευκολο.καλο ειναι να κανεις μετρησεις να δεις αν ανταποκρινεται το φιλτρο στις απαιτησεις της χελωνας

Link to comment
Share on other sites

ειναι σιγουρο οτι με αδειο ενυδρειο το καθαρισμα θα ναι πιο ευκολο.καλο ειναι να κανεις μετρησεις να δεις αν ανταποκρινεται το φιλτρο στις απαιτησεις της χελωνας

oκ καλλητερα να ειναι πιο καθαρο παρα βρωμικο με μπιχλιμπιδια

Link to comment
Share on other sites

oκ καλλητερα να ειναι πιο καθαρο παρα βρωμικο με μπιχλιμπιδια

:bigemo_harabe_net-64:

δε μας ειπες τι το ταιζεις!

Link to comment
Share on other sites

γαριδουλες !

Link to comment
Share on other sites

Αντζελίνα, αν πιστεύεις ότι το ενυδρείο σου είναι έτοιμο, θές να μας κάνεις μια κανονική παρουσίαση συμπληρώνοντας την φόρμα να είναι όλα μαζεμένα?

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι ετοιμο πιστευω δεν εχω κανει μετρισεις ακομα και θελω να βαλω κατι απο πισω να φενεται ωραια σαν αφισα κατι να μην ειναι σκετο μολις το τελειωσω θα κανω παρουσιαση !

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...