Jump to content

Καινουρια Στο Χομπι Βοηθεια !


Recommended Posts

οριστε και μια φωτο επιτελους η χελωνα με εμαθε και δεν φοβαται τοσο πολυ ...1 εβδομαδα και 3 μερες και το νερο ειναι πεντακαθαρο !post-50906-0-80451900-1375359112_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 154
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

το ελπιζω εχει μαθει καλλητερα τον σκυλο μου παρα εμενα μολις την εβγαλα στον ηλιο εκανε και ο σκυλος μ ηλιοθεραπια μαζι της !

Link to comment
Share on other sites

παιδια σημερα η χελωνα δεν εκανε καθολου το μπανιο της ειναι ολη μερα επανω στην πετρα μονο μολις ειδε την τροφη πεταχτηκε να φαει δεν μετακινείται και πολυ ειναι κακο αυτο?

Link to comment
Share on other sites

μια χαρα με δαγκωνει κιολας αμα δεις τι κανει οταν με βλεπει τρεχει σαν τρελη κολυμπαει προς στο τζαμι και κανει σαν βαρκα με κοντεινερ πιτσιλαει νερο παντου στην προσπαθεια τις να βγει εξω απο το ενυδρειο και να παρει την τροφη τρελενεται επισης για ηλιοθεραπια το βραδυ ειναι συνεχεια στην πετρα και εχει τα ποδια τις τεντομενα για να λιαζοντε πλακα εχει ! !!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

δοκιμασε να βαλεισ το χερι σου μεσα στο νερο εγω το βαζω ολοκληρο και ανεβενει στη παλαμη μου :bigemo_harabe_net-66: τη χαιδεβω και μετα τη βαζω ξανα μεσα τη λατρεβω :bigemo_harabe_net-138: δοκιμασε το :bigemo_harabe_net-65:

Link to comment
Share on other sites

δεν μου αρεσει και πολυ να την ακουμπαω γιατι εχει σαλμονελα αλλα το εχω δοκιμασει μια φορα με φοβαται ακομα μονο για το φαγητο τρεχει :P

Link to comment
Share on other sites

κοιτα εχει σαλμονελα αλλα αμα πληνεισ τα χερια σου δε παθενεισ τιποτα :nuke: εμενα δε με φοβαται θα ανεβασω και φοτο :bigemo_harabe_net-65:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, όταν ένα ζώο έχει σαλμονέλλωση, έχει εμφανή σημάδια στην συμπεριφορά του ζώου, όπως κατάπτωση του οργανισμού, μειωμένη όρεξη, διάρροια που οφείλετε στην εντερική αιμοραγία που προκαλεί το βακτήριο, κι αν δεν ακολουθηθεί θεραπευτική αγωγή, θάνατος των νεαρών ζώων... Αν έχει ακολουθηθεί θεραπευτική αγωγή, το ζώο πρέπει να είναι απαλλαγμένο

Link to comment
Share on other sites

δεν το ηξερα αυτο εγω νομιζα οτι οι χελωνες κουβαλανε αυτο το μικροβιο !

Link to comment
Share on other sites

ενοω οτι αμα βαλεισ τα χερια σου στο στομα και τετοια για να μη κολησεισ πλενεισ τα χερια σου[τα βακτηρια και τα μικροβια που κουβαλα απο τισ ακαθαρσηεσ και αλλα μπορει να σε κολησουν αλλα οχι να περασει το μικροβιο απο το δερμα σου!] :bigemo_harabe_net-65: μη φοβασαι να τη πιασεισ τη χελονα δε παθενεισ τιποτα :bigemo_harabe_net-62:

Έγινε επεξεργασία - GIORGOSKAD
Link to comment
Share on other sites

φυσικα και τα πλενω και απο τα ψαρια και απο την χελωνα απλα νομιζα οτι ολες οι χελωνες εχουν σαλμονελα για αυτο απεφευγα να την πιανω ασε και που δεν ειναι καλο να την ενοχλεις ολη την ωρα δεν ειναι σαν σκυλος που θελει χαδια :) μια φορα στο τοσο καλο ειναι

Link to comment
Share on other sites

δεν το ηξερα αυτο εγω νομιζα οτι οι χελωνες κουβαλανε αυτο το μικροβιο !

Διάβασε για το βακτήριο Salmonella Typhimurium (αυτό είναι συνήθως που μολύνει τον άνθρωπο από μολυσμένο κρέας πουλερικών)

Μπορεί να είχαν στην χώρα από την οποία προήλθαν από τυχών μολυσμένα νερά, αλλά αυτό πλέον στις μέρες μας είναι απίθανο, γιατί οι έλεγχοι στους οποίους υποβάλλονται τα ζώα που μπαίνουν στην χώρα και είναι προς πώληση, είναι μεγάλοι.

Αυτό ήταν ένα από τα δύο ψέματα που μα έλεγαν όταν είμασταν παιδιά, προκειμένου να αποφύγουν να μας αγοράσουν χελωνάκι..... Το άλλο που μου έλεγαν είναι ότι ο παπαγάλος έχει Ψιττακίαση, που και αυτό ψέμα είναι για τα ζώα εκτοφείου.....

Link to comment
Share on other sites

επίσης εγω την βγαζω απο το ενυδρειο και ερχεται μονη τησ μετα φευγει και μερικεσ φορεσ τη χανο στο σπιτι :P την αγαπω πλ [αμα πλενεισ τα χερια σου δε εχεισ προβλημα]

Έγινε επεξεργασία - GIORGOSKAD
Link to comment
Share on other sites

επίσης εγω την βγαζω απο το ενυδρειο και ερχεται μονη τησ μετα φευγει και μερικεσ φορεσ τη χανο στο σπιτι :P την αγαπω πλ [αμα πλενεισ τα χερια σου δε εχεισ προβλημα]

καλο ειναι να την αφηνουμε στην ησυχια της.ο μονος χειρισμος που πρεπει να γινεται ειναι ψιλαφισμα του καβουκιου της για την προληψη και διαγνωση ασθενειων.

και στις περιπτωσεις που δεν εχει γινει ακομα αγορα λαμπας uvb και την βγαζεις στο μπαλκονι.

Link to comment
Share on other sites

εμενα αυτο μου ελεγαν μικρη για τις χελωνες γιατι ειχα τρελα με αυτες αλλα παπαγαλους εχει παρα πολλους και εχω εναν 13 χρονο αυτος που βλεπετε στην φωτο πριν τρια χρονια ηταν εκπεδευμενος δυστηχως τον αφησα στην φιλη μου που βρισκεται επισης στην φωτο και πεθανε απο ατυχημα ! :(

Link to comment
Share on other sites

τη βγαζω στο γρασιδη και λιαζετε οχι σε μπαλκονι :bigemo_harabe_net-64:

δε την ενοχλο συχνα επειδη δεν εχω και χρονο :bigemo_harabe_net-81:

Έγινε επεξεργασία - Mr_Zoo
Link to comment
Share on other sites

Διάβασε για το βακτήριο Salmonella Typhimurium (αυτό είναι συνήθως που μολύνει τον άνθρωπο από μολυσμένο κρέας πουλερικών)

Μπορεί να είχαν στην χώρα από την οποία προήλθαν από τυχών μολυσμένα νερά, αλλά αυτό πλέον στις μέρες μας είναι απίθανο, γιατί οι έλεγχοι στους οποίους υποβάλλονται τα ζώα που μπαίνουν στην χώρα και είναι προς πώληση, είναι μεγάλοι.

Αυτό ήταν ένα από τα δύο ψέματα που μα έλεγαν όταν είμασταν παιδιά, προκειμένου να αποφύγουν να μας αγοράσουν χελωνάκι..... Το άλλο που μου έλεγαν είναι ότι ο παπαγάλος έχει Ψιττακίαση, που και αυτό ψέμα είναι για τα ζώα εκτοφείου.....

μια σημειωση θελω να κανω.

κατα το παρελθον ειχαν σημειωθει πολλα περιστατικα με ανθρωπους να εχουν σαλμονελα λογω χελωνων.

για αυτο κιολας στις ΗΠΑ εχει απαγορευτει η πωληση χελωνων κατω των 4 μηνων.

στην ελλαδα οι χελωνες που ερχονται ειναι μεγαλυτερες των 4 μηνων.

Link to comment
Share on other sites

τη βγαζω στο γρασιδη και λιαζετε οχι σε μπαλκονι :bigemo_harabe_net-64:

δεν θελω να γινομαι υπερπροστατευτικος αλλα πρεπει να σαι σιγουρος οτι δεν ερχεται σε επαφη με αλλα ζωα που μπορει να την δαγκωσουν.

Link to comment
Share on other sites

μια σημειωση θελω να κανω.

κατα το παρελθον ειχαν σημειωθει πολλα περιστατικα με ανθρωπους να εχουν σαλμονελα λογω χελωνων.

για αυτο κιολας στις ΗΠΑ εχει απαγορευτει η πωληση χελωνων κατω των 4 μηνων.

στην ελλαδα οι χελωνες που ερχονται ειναι μεγαλυτερες των 4 μηνων.

Εχεις απόλυτο δίκιο, γι αυτό διευκρίνισα πως "τον καιρό εκείνο", γιατί τώρα έχω τύχει σε εισαγωγές χερσαίων ζώων με παλιούς φίλους έμπορους, και έχω δεί ιδίοις όμμασι τους ελέγχους που περνάνε και τα πιστοποιήτικά υγείας που ζητάνε....

Link to comment
Share on other sites

παιδια βοηθεια σημερα που καθαριζα το ενυδρειο παρατηρησα ενα πορτοκαλι χρωμα επανω στα μαγουλα τις χελωνας οταν την πηρα δεν το ειχε ειναι φυσιολογικο η ειναι καποια αρρωστια?post-50906-0-86187800-1378131471_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

θα το δείς ότι θα γίνει και ποιό έντονο, και κατά πάσα πιθανότητα μπορεί κάποιος πρόγονός της να ήταν red ear slider...

Link to comment
Share on other sites

τι ενοεις δλδ οτι ειναι μιξη ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...