Jump to content

Από Γλυκό Σε Θαλασσινό


Recommended Posts

ευχαριστώ παιδιά

θέλει αναμονή όμως με τόση σιλικόνη που έβαλα

η συσκευασία σε 5mm λέει ότι στεγνώνει σε μια βδομάδα !!!

Υπομονή τότε!

Γιατί δεν σκούπισες τους αρμούς για να φαίνεται πιο ωραίο?

Link to comment
Share on other sites

δεν είχα υπομονή :bigemo_harabe_net-72:

ότι μπορέσω θα το καθαρίσω μετά....

αλλά και να μην καθαρίσει τελείως μέσα στο έπιπλο θα μπει... να βλέπω και καμιά ατέλεια να θυμάμαι τα λάθη μου να διορθωθώ στο επόμενο :bigemo_harabe_net-82:

Link to comment
Share on other sites

δεν είχα υπομονή :bigemo_harabe_net-72:

ότι μπορέσω θα το καθαρίσω μετά....

αλλά και να μην καθαρίσει τελείως μέσα στο έπιπλο θα μπει... να βλέπω και καμιά ατέλεια να θυμάμαι τα λάθη μου να διορθωθώ στο επόμενο :bigemo_harabe_net-82:

'Eτσι!!!

Να μην χάνει βασικά μας νοιάζει! Το οπτικό έρχεται μετά! :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο φιλε ilfot!

Πολυ καλη δουλεια εκανες!

Αν οταν στεγνωσεις κανεις και τα "μαζεματακια" θα ειναι τελειο!

Καλη υπομονη μεχρι το στεγνωμα και ευχαριστουμε που το μοιραστηκες μαζι μας! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ ,το μόνο που με αγχώνει είναι μην χάνει και μην μου ανοίξει σαν τριαντάφυλλο

Link to comment
Share on other sites

Βάλε από κάτω αφρολέξ να πατάει,και κόλλα το με σιλικόνη επάνω του....εγώ ξέχασα να το κάνω,αλλά δεν θα ξεχάσω ποτέ τα 60+ λίτρα στο σαλόνι μου.......

Έγινε επεξεργασία - kostaskappa
Link to comment
Share on other sites

Επίσης πρόσεχε τα χέρια σου η βάλε λίγη σιλικόνη στα τζάμια πάνω, γιατι φαίνεται οτι κόβουν... Τα δικά μου αντί βράχια έμοιαζαν με χέρια ΕΜΟ στις αρχές που τα έχωνα ολο μεσα στο σαμπ...

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για τις υπενθυμίσεις

Βάλε από κάτω αφρολέξ να πατάει,και κόλλα το με σιλικόνη επάνω του....εγώ ξέχασα να το κάνω,αλλά δεν θα ξεχάσω ποτέ τα 60+ λίτρα στο σαλόνι μου.......

ένα λεπτό φύλλο πιστεύω να κάνει δουλειά, για το μπλε σκέφτομαι που είναι πιο σκληρό ? αφρολέξ και φελιζολ το ίδιο δεν είναι? η μήπως λέω κάτι άλλο ?

Επίσης πρόσεχε τα χέρια σου η βάλε λίγη σιλικόνη στα τζάμια πάνω, γιατι φαίνεται οτι κόβουν... Τα δικά μου αντί βράχια έμοιαζαν με χέρια ΕΜΟ στις αρχές που τα έχωνα ολο μεσα στο σαμπ...

όσο για τα τζάμια κόπηκα την μέρα που τα αγόρασα, και καλό κόψιμο ( θα τα περάσω με γυαλόχαρτο να γίνουν ασφαλή ) γιατί μάλλον τις πρώτες μέρες θα κοιμάμαι με τα χεριά μέσα στο sump

Έγινε επεξεργασία - ilfot81
Link to comment
Share on other sites

φελιζόλ θα βάλεις όχι αφρολέξ(είναι τελείως διαφορετικό υλικό). τρίψε τα τζάμια καλά με γυαλόχαρτα και μην βάζεις άλλη σιλικόνη αρκετή έβαλες(φτάνει :bigemo_harabe_net-134: )

Link to comment
Share on other sites

μεταμεσονυκτιες δοκιμές με ευχάριστα αποτελέσματα
και το video με το πρώτο γέμισμα

http://www.youtube.com/watch?v=AxWVe0x1Vnc

δεν έχασε σταγόνα αν και δεν μου έφυγε ακόμη το άγχος , να περάσουν 2-3 μέρες και μετά...

post-45043-0-14834800-1378591897_thumb.jpg

post-45043-0-80776200-1378591901_thumb.jpg

post-45043-0-84099400-1378591905_thumb.jpg

post-45043-0-09120500-1378591910_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - ilfot81
Link to comment
Share on other sites

Ωραιος ο μαστορας! :bigemo_harabe_net-64:

Χαιρομαι για το επιτυχημενο τεστ φιλε ilfot!Πιανουν τα χερια σου.

Οπως σου ειπαν τα παιδια ομως καλο θα ειναι να βαλεις και κατι απο κατω.

Τι επιστροφη(λ/ω) θα χρησιμοποιησεις?

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ φίλε μου.

έχω βάλει φελιζολ

και θα βάλω αντλία 1600λ/ω με δυνατότητα ανύψωσης 2,7 μέτρα

Έγινε επεξεργασία - ilfot81
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ , αν και ίσως να αργήσει λίγο η ολοκλήρωση .

και μια ερώτηση : αγόρασα κάτι αρδευτικούς συνδέσμους και γωνιές βιδωτές, για να μην χάνουν τα κομμάτια που είναι βιδωτά τι υλικό πρέπει να χρησιμοποιησω

θα προτιμούσα καλύτερο όχι σιλικόνη για να μπορώ να τα αποσυνδέω αν χρειαστεί

σκέφτηκα το τεφλον..αν το λένε έτσι (μια λευκή ταινία) που την τυλίγουμε γύρο από την σωλήνα και μετά βιδώνουμε αλλά δεν είμαι σίγουρος αν θα έχει αποτέλεσμα σε τόσο μεγάλο σπείρωμα..

post-45043-0-50782400-1378595754_thumb.jpg

post-45043-0-04756900-1378595756_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - ilfot81
Link to comment
Share on other sites

Τωρα ειδα και το φελιζολ!Σαν πλακακια μου φανηκαν στην αρχη :)

Το τεφλον θα σου κανει πολυ καλη δουλεια.Το εχω χρησιμοποιησει σε αρκετα σημεια(σωληνες επιστροφης-υπερχειλησης παλαιοτερα) και δεν ειχα κανενα προβλημα.Μην βαλεις πολυ για αρχη ωστε να πιασει οσο πιο κατω γινεται και να μην μαζευτει ολο

ψηλα καθως θα το βιδωνεις.

Δεν θα χρησιμοποιησεις βανα ε?

Link to comment
Share on other sites

μάλλον όχι αν και δεν είναι και η τελική μου απόφαση...αν μου παρουσιαστή κάποιος καλος λόγος ( αιτιολογία ) να βάλω τότε θα το κάνω..

απλά αν δεν θέλω να κατεβαίνει νερό θα σταματάω την αντλία και μετά από 10sec δεν θα κατεβαίνει και νερό.

το μόνο που σκέφτομαι είναι να μην πλημμυρίσω το sump όταν θα βουτάω και τα δυο χέρια μέσα

αλλά νομίζω ότι υπάρχουν αρκετά περιθώρια

Έγινε επεξεργασία - ilfot81
Link to comment
Share on other sites

Στην υπερχειληση θα βαλεις καποιο καπακι για ασφαλεια?

Προσωπικα θα εβαζα βανα για να

-μπορω να ρυθμισω τη ροη ωστε να μειωσω τον θορυβο απο το νερο(το βασικοτερο)

-Να μειωσεις-ελεγξεις πιθανες φυσαλιδες απο το νερο που θα επιστρεφει

-να μην ανησυχω για τη διαρροη που ανεφερες πριν(αν και το τεφλον θα σου κανει δουλεια) αφου ειναι κουμπωτα τα κομματια της και γινεται κολληση.

-ισως και αυτο που ανεφερες αν ειναι μικρο το sump

Αν υπαρχει κατι αλλο που μου διαφευγει ας το συμπληρωσει καποιος αλλος παιδες.

Φυσικα αυτα ειναι προσωπικη αποψη και δεν θελω να σε επιρρεασω σε περιπτωση που θες να

προχωρησεις ετσι οπως το ξεκινησες φιλε ilfot :thumbup:

Εχεις μπει πολυ ωραια και ειμαι σιγουρος πως θα δουμε ομορφα πραγματα απο το ενυδρειο σου! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

ναι στην υπερχείλιση σίγουρα θα βάλω χτενακι ή κάποιο καπάκι

όσο γι αυτό που λες ότι είναι προσωπική σου άποψη, φίλε mad23 με ενδιαφέρουν όλες οι προσωπικές απόψεις . :rolleyes:

για να φανταστείς το θέμα του θορύβου με ενδιαφέρει αρκετά μιας και τα μεσημέρια θα κοιμάμαι :bigemo_harabe_net-101: δίπλα στο ενυδρείο αφού είναι δίπλα στον καναπέ.

το ότι θα μειώσω τον θόρυβο με την μείωση της ροής δεν το γνώριζα.

οπότε η βάνα θα είναι κάτι που θα κάνω

Έγινε επεξεργασία - ilfot81
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ στην αρχή δεν είχα βάλει βανα και είχα αρκετό θόρυβο με την προσθήκη της μείωσα τον θόρυβο και της φυσαλίδες οποτε σε αυτό που λεει ο Μιχάλης έχει απόλυτο δικιο επισης σκέψου οταν θα θελήσεις να βγάλεις το σαμπ για καποιο καθαρισμα η κάποια μετρατοπη πως θα απομόνωσης το ενυδρείο με το σαμπ! Χωρις να ριξεις την σταθμη που μπορεί να επηρεασεις τους κυκλοφοριτες!

Link to comment
Share on other sites

αν οδηγήσεις το νερό με 45 μοίρες γωνία και όχι κάθετα προς το σαμπ τότε δεν θα έχεις καθόλου θόρυβο. Εφόσον το νερό θα τρέχει είτε από υπερχείλιση κρεμαστού τύπου ή από τρύπα στο τζάμι δεν χρειάζεται να βάλεις βανάκι διότι όσο νερό στέλνει η αντλία επιστροφής τόσο νερό περνάει από την υπερχείλιση. Εννοείται ότι τους κυκλοφορητές τους τοποθετείς πιο κάτω από το σημείο που φτάνει το νερό όταν το ενυδρείο αδειάζει προς το σαμπ όταν θα απενεργοποιήσεις την αντλία ειίστροφής.

Link to comment
Share on other sites

Με τη βανα δεν ρυθμιζεις μονο τον θορυβο που θα κανει το νερο οταν πεφτει στο sump(και τις φυσαλιδες κατα συνεπεια),μπορεις να ρυθμισεις και τον θορυβο που κανει η υπερχειληση οταν τραβαει-ρουφαει το νερο για να το κατεβασει.

Πολλοι το ρυθμιζουν αυτον τον θορυβο με τον λεγομενο σιγαστηρα αλλα σαν κοστος ειναι πολυ υψηλοτερο απο αυτο μιας απλης βανας.

Ειναι παντα στα συν να εχεις την επιλογη να αποκοψεις τελειως το κυριως ενυδρειο απο το sump. :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - mad23
Link to comment
Share on other sites

αν έχεις υπερχείλιση την σηκώνεις ψηλά και δεν τραβάει νερό αν έχεις τρύπα κατεβάζεις λίγο πιο κάτω την στάθμη και αποκόβεις το σαμπ, δεν βρίσκω τον λόγο να χρησιμοποιήσεις βάνα για να το κάνεις αυτό! όσον αφορά τις φυσσαλίδες αυτές δημιουργούνται στο σωλήνα από την κάθετη πτώση με συνέπεια να δημιουργείται σιφωνάρισμα-θόρυβος, αν κατεβάσεις το νερό με κλίση και όχι κάθετα δεν δημιουργείται θόρυβος. τώρα πάλι αν θέλεις να χρησιμοποιήσεις βανάκι δεν είναι και τόσο ακριβό για να το παρακάμψεις, εγώ έχω και δεν το έχω χρησιμοποιήσει ποτέ είναι συνεχώς τελείως ανοιχτό!

Link to comment
Share on other sites

Ακριβως,δεν κοστιζει πολλα για να υπαρχει και μπορει να φανει χρησιμη σε περιπτωση που ο φιλος δεν εχει τα ιδια αποτελσματα με το δικο σου.

Καθε ενυδρειο ειναι διαφορετικο.

Απο την αλλη,προσωπικα ειχα βανα σε ολα τα ενυδρεια που ειχα και παντα μου φανηκε χρησιμη.

Ακομα και στο ενυδρειο που ειχα βαλει με κλιση τους σωληνες(λογω χωρου) οταν ειχα ανοιχτη τη βανα ειχα φυσαλιδες.

Οι φυσαλιδες δημιουργουνται απο τον αερα που παγιδευεται μεσα στο σωληνα κατι το οποιο λυνεται ρυθμιζοντας τη βανα

ωστε να περναει μονο νερο.(παιζει ρολο και τα λ/ω της αντλιας επιστροφης)

Θορυβο δεν ειχα στην επιστροφη στο sump αλλα ειχα στην υπερχειληση που τραβαγε το νερο αρχικα.

Η βανα μπορει να εχει 10-20 ευρω και ο σιγαστηρας 40-60.

Ο ilfot εχει υπερχειληση με τρυπα στο τζαμι.

Προσωπικα βρισκω λιγοτερη ταλαιπωρια να κλεισω απλα μια βανα,παρα να αφαιρω νερο ωστε να χαμηλωσω τη σταθμη

ωστε να αποκοψω το κυριως ενυδρειο απο το sump.

Link to comment
Share on other sites

θα ήθελα πολύ να κατεβάσω την υπερχείλιση σε γωνιά αλλά αυτό είναι αντιαισθητικό στην περίπτωση μου, λόγο του ότι το ενυδρείο βρίσκετε στο κέντρο του δωματίου.

οπότε μου φαίνεται μονόδρομος η χρήση της βάνας για την αποτροπή του θορύβου γιατί το θέμα τον φυσαλίδων δεν νομίζω να με επηρεάσει πολύ αφού το σαμπ είναι με 4 διαμερίσματα .

το βασικό θέμα είναι ότι κάνω να το κάνω εξ αρχής γιατί αν γεμίσει θα είναι πολύ πιο δύσκολο να το διορθώσω και να παιδεύομαι μέσα στο έπιπλο

Link to comment
Share on other sites

Πολυ σωστα σκεφτεσαι φιλε ilfot(ονομα? :) ).

Θα γλυτωσεις πολυ ταλαιπωρια αν τα σκεφτεις-υπολογισεις :thumbup: ολα πριν τα κανεις!

Ποτε περιπου υπολογιζεις να ξεκινησεις γεμισμα κτλ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...