Jump to content

Από Γλυκό Σε Θαλασσινό


Recommended Posts

Ηλίας :) σιγά σιγά θα μάθω και τα δικά σας, γιατί η παρέα είναι πολύ καλή και θέλω να μείνω .

την επόμενη εβδομάδα θα κάνω την υπερχείλιση τα ηλεκτρικά και την επιστροφή . μετά θα γεμίσω το ενυδρείο και αφού γίνει και αυτό

ξεκινάει η αναζήτηση βράχου και ταυτόχρονα και η κατασκευή του φωτιστικού

ερώτηση : υπάρχει πρόβλημα αν έχω τον βράχο ζωντανό και αραγωνιτη χωρίς φωτισμό ?

Link to comment
Share on other sites

όχι απλά δεν θα αναπτύξει κοραλλίνη και γενικότερα άλγες

Link to comment
Share on other sites

δεν με πειράζει αυτό. για καμιά εβδομάδα τ να μείνει χωρίς φώτα άντε δυο το πολύ

έτσι κι αλλιώς τα ψάρια θα μπουν μετά

Link to comment
Share on other sites

δεν με πειράζει αυτό. για καμιά εβδομάδα τ να μείνει χωρίς φώτα άντε δυο το πολύ

έτσι κι αλλιώς τα ψάρια θα μπουν μετά

Καλημέρα Ηλία και καλή αρχή , δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα.Δώσε κυκλοφορία στο βράχο και μην το φοβάσαι.Πρόσεξε τι βράχο θα πάρεις και από που ώστε να είναι όσο το δυνατόν καθαρός(δες για απταισιες)και πορώδεις.

Link to comment
Share on other sites

θα προσπαθήσω να έρθω στη συνάντηση να γνωριστούμε και από κοντά .αν και μπορεί να μην τα καταφέρω :(

όσο για τον βράχο ( ότι έχω δει από απταισιες η από άλλα παράσιτα είναι από φώτο ) και το πόσο καθαρός η μπουκωμένος είναι θα χρειαστώ καθοδήγηση...

είμαι πρωτάρης στο συγκεκριμένο θέμα :ooh2:

και είναι κάτι που με προβληματιζει πολύ γιατί έχω διαβάσει ότι έχουν καταστραφεί ενυδρεία από λάθος επιλογές ( η καλύτερα από κακούς πωλητές ) γιατί θεωρώ ότι είναι υποχρέωση του πωλητή να σου δώσει αυτό που ζητάς εσύ (καθαρό βράχο) στην τιμή που θέλει αυτός

Link to comment
Share on other sites

Ηλια μου,μακαρι να καταφερεις να ερθεις στη συναντηση.Θα ειναι πολυ ομορφα και θα υπαρχει και χρονος για ενυδρειακες κουβεντες :bigemo_harabe_net-64:

Απο τη στιγμη που θα πας σε ζωντανο βραχο να εισαι πολυ προσεκτικος.

Εχεις δικιο σε αυτο που λες οτι εχουν καταστραφει ενυδρεια απο λαθος επιλογες.

Το θεμα ειναι πως μερικα παρασιτα μπορει να γινουν προβλημα μετα απο 4-5 μηνες το οποιο ειναι ακομα χειροτερο γιατι ειναι στο σημειο που εχει στρωσει σχετικα το ενυδρειο και του εχεις δωσει μια "γραμμη"!

Αυτο με τους πωλητες και τα καταστηματα ειναι μεγαλη κουβεντα.

Προσωπικα θεωρω πως η αληθεια ειναι καπου στη μεση.

Πρεπει και εμεις να ειμαστε διαβασμενοι-ενημερωμενοι πριν κανουμε μια αγορα....σε οτι και αν αυτη αφορα.(ψαρι,κοραλι κτλ)

Π.χ αν μας δωσει ενα πωλητης καποιο κοραλι ενω δεν εχουμε ιδεα τι μετρησεις εχουμε στο νερο μας δεν μας φταιει εκεινος

αν μετα το χασουμε.

Απο την αλλη πωλητης ο οποιος γνωριζει τι ειναι οι aptaisia και τις πουλαει σε καινουργιο χομπυστα σαν ανεμωνες(ανεμωνες ειναι βεβαια) ειναι το λιγοτερο...παλιοχαρακτηρας :)

Link to comment
Share on other sites

θα προσπαθήσω να έρθω στη συνάντηση να γνωριστούμε και από κοντά .αν και μπορεί να μην τα καταφέρω :(

όσο για τον βράχο ( ότι έχω δει από απταισιες η από άλλα παράσιτα είναι από φώτο ) και το πόσο καθαρός η μπουκωμένος είναι θα χρειαστώ καθοδήγηση...

είμαι πρωτάρης στο συγκεκριμένο θέμα :ooh2:

και είναι κάτι που με προβληματιζει πολύ γιατί έχω διαβάσει ότι έχουν καταστραφεί ενυδρεία από λάθος επιλογές ( η καλύτερα από κακούς πωλητές ) γιατί θεωρώ ότι είναι υποχρέωση του πωλητή να σου δώσει αυτό που ζητάς εσύ (καθαρό βράχο) στην τιμή που θέλει αυτός

εγω στην θέση σου θα ξεκιναγα απο την αρχη με νεκρό και θα είχα το κεφάλι μου ήσυχο!

Link to comment
Share on other sites

Καλη αρχη να έχεις και να περάσεις όσο πιο ευχάριστα μπορείς, σε ένα απο τα καλύτερα και ομορφότερα κομμάτια που έχει το χόμπι. "ΤΟ ΣΤΉΣΙΜΟ "

Απο μεριάς θα σου πω ότι ,

την αντλία επιστροφής που εχεις μπορείς να σπας αλάτι και να πάρεις πιο άμεσα μια πιο δυνατή και ελεγχόμενη.

Θα συμφωνήσω με τον φίλο που λέει ότι την πατάς και με τα επώνυμα-ακριβά μηχανήματα. ( παθών φίλοι και γω με αναπλήρωση 170€ )

Το τεφλον κανει πολυ καλη δουλεια και δεν έχεις να το φοβηθεις αφου δεν έρχεται σε επαφή με το τρεχουμενο νερο. Απλα στην αρχη του σπειρωματος θα βάλεις λίγο για να πιάσουν εύκολα τα πάσα και μετα προς το τέλος θα το βάλεις πολυ για να καργαρει πριν τερματίσει το βιδωμα. Πρόσεξε την φορά που θα το τυλιξεις ώστε όταν βηδωνες να μην σου σουρωσει το τεφλον.

Το χτενακι που ψάχνεις το έχουν και ενυδρειακά μαγαζια, προσωπικά το περνω απο aquaristic.net. Αλλα σε μαύρο.

Στο sump σου έκανες πολλα χωρισμα με πολλα και ανώφελα bubble trap. Αν κατάλαβα σωστα παει η εισαγωγή του νερου πρώτα skimmer μετα refugium μετα βράχο και τέλος αντλία επιστροφής. Στο refugium μην κανεις dsb( dead sand bed ) βάλε μόνο αλγες.

Με τον τροπο που έκανες τα bubble trap θα έχεις παντου προτεινικο φιλμ που εμποδίζει την καλη οξηγονωση του νερου.

Μόνο στο τελευταίο διαμέρισμα της αντλιας επιστροφής δεν θέλεις φούσκαλες για να μην σου τις φέρνει μέσα στο main tank. Η σειρά θα θα πρότεινα είναι, αλγες , skimmer, βράχος, επιστροφή με αναπλήρωση.

Δοχείο αναπλήρωσης που θα έχεις ;;;;;;; Οεο.

Μονη κατεβασια και βανα, συγουρη συνταγη για πλυμιρα !!! Μόνο αν έχεις και δεύτερη εφεδρικη κατεβασια μπορείς να βάλεις βανα. Ένα ψαράκι να στουπωσει στην βανα, έγινε ζημια.

Τον θόρυβο μπορείς να τον μειώσει , με σπιραλ σωλήνα, με κλήση του σωλήνα , και με καλτσα στην έξοδο του νερού μέσα στο sump.

Έτσι θα γλυτωσεις και απο τα αλατια που δημιουργούν οι φούσκες μέσα στο sump.

Αυτα απο μένα τελείως φιλικά.

Μην σκάς για ότι έκανες, η αλλαγές στο χόμπι δεν τελειώνουν ποτε.

Υπομονή σε βλέπω ότι έχεις και είναι το μεγαλύτερο σου όπλο για αρχη, το δεύτερο είναι η παρέα του ΑΖ.

Καλη συνέχεια να έχεις.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα ειχα μεχρι τωρα 8 ενυδρεια.

Τα 5 απο αυτα δουλεψαν με μονη επιστροφη και βανα και δεν χυθηκε πουθενα,ποτε ουτε σταγονα.

Απαραιτητη προϋπόθεση την οποια τηρουσα στα 4 απο τα 5?Σιγαστηρας,τουλια και πατεντες η' καποιο "ποτηρακι"(τυπου) σαν ασφαλεια ωστε να μην περναει τιποτα προς τα κατω.Ποτε δεν περσε ουτε σαλιγκαρι.Τα δυο απο τα τεσσερα(τα πρωτα φυσικα) τα ξεκινησα χωρις βανα και μετα απο ενα μηνα εβαλα.Προσωπικα δεν βλεπω εναν λογο περα απο το οικονομικο φυσικα(που δεν ειναι πολλα τα χρηματα) να μην υπαρχει βανα εστω και αν ειναι παντα ανοιχτη. :thumbup:

Ειναι κατι σαν τους αεροσακους του αυτοκινητου...ολοι το βαζουμε στον εξοπλισμο ακομα και αν με την βοηθεια του θεου,δεν τρακαρουμε ποτε.

Και τα 5 ενυδρεια ηταν κατω απο 300 λιτρα στα οποια δεν με επαιρνε με βαση τα προσωπικα μου κριτηρια,λογω διαστασεων,να κανω και δευτερη τρυπα για ασφαλεια.

Στις μεγαλυτερες διαστασεις φυσικα κ υπηρχε δευτερη τρυπα σαν ασφαλεια,αφου δεν θα μου επιανε χωρο.

Οι καλτσες σε επιστροφη ειναι μεγαλη ταλαιπωρια στο καθαρισμα τους.

Ειναι πολυ δυσκολο να γινουν σαν καινουργιες και κοβουν και τη ροη στο sump αν επιλεξουμε με μικρες τρυπες η' χωρις να εχει,αφου μπουκωνει παρα πολυ γρηγορα.

Σε ολα τα υπολοιπα συμφωνω απολυτα ειδικα στο να μην κανεις dsb! ;)

Έγινε επεξεργασία - mad23
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά

Αν ξεκινήσω με νεκρό θα αργήσω υπερβολικά αν δεν μπολιάσω με ζωντανό, συν ότι θα δώσω και παρά πολλά χρήματα σε βακτήρια για να δημιουργήσω αποικίες.

Από την άλλη αν μπολιάσω νομίζω ότι έχω πανό κάτω τις ίδιες πιθανότητες στην αποτυχία-επιτυχία του βράχου με την περίπτωση να αγοράσω από ένα ενυδρείο στημένο όλο το βράχο και δεν παίρνω 2 κιλά από εδώ και 2 κιλά από εκεί.

Φιλέ bababrilio ευχάριστο για τις παρατηρήσεις και ίσως διορθωθώ η ίσως αλλάξω κάτι αν είναι εφικτό. Το σαμπ προσπάθησα να το κάνω όσο πιο λειτουργικό γίνετε με την ενημέρωση που είχα μέχρι εκείνη την στιγμή. Ίσως βάλω πρώτα άλγες και μετά σκιμμερ.. πρωτεϊνικό φιλμ δεν έχω ιδέα τι είναι (τώρα θα το gοoglαρω). δοχείο αναπλήρωσης θα μπει σε διπλανό έπιπλο και με φλοτερακι θα συμπληρώνει .

Για την μονή κατεβασιά δεν είχα άλλες επιλογές για το μέγεθος του ενυδρείου, αλλιώς θα ήταν ακαλαίσθητο, επίσης σύμφωνο απολυτά με των mad23 αν δημιουργήσω ένα χτενάκι που να προσαρμόζετε στην εισαγωγή της σωλήνας και από επάνω ταπωθεί θα είναι αδύνατο να χωρέσει κάτι μέσα που να μπορεί να φράξει την βάνα (που περιπίπτοντος ειδή έχω αγοράσει )

Αλήθεια dsb γιατί όχι? Δεν βοηθάει στην βιολογία ?

Το ότι έχω κάνει λάθη είναι σίγουρο, και μονός μου διαπιστώνω κάποια και σίγουρα θα υπάρξουν κι αλλά στην πορεία λειτουργίας . αλλά δεν με πτοούν καθόλου και σίγουρα μαθαίνω από όλα αυτά. :bigemo_harabe_net-134:

Link to comment
Share on other sites

..............

....Το ότι έχω κάνει λάθη είναι σίγουρο, και μονός μου διαπιστώνω κάποια και σίγουρα θα υπάρξουν κι αλλά στην πορεία λειτουργίας . αλλά δεν με πτοούν καθόλου και σίγουρα μαθαίνω από όλα αυτά. :bigemo_harabe_net-134:

Τι αλλο να σου πω εκτος απο το οτι σε παραδεχομαι ηλια!Μπραβο σου για τον τροπο που σκεφτεσαι.

Ταπεινη μου αποψη ειναι πως δεν θα σου βγουν υπερβολικα τα χρηματα για τα βακτηρια

και καποια κωπιποδα η' αλλους οργανισμους.Υπολογισε ποσα θα χαλασεις για να τη ξεφορτωθεις,σε περιπτωση που σου ερθει μια μικρη aptaisia,σε ψαρια,υγρα,γαριδες κτλ μεχρι να δεις οτι ισως δεν δουλεψει τιποτε απο αυτα.

Η' hydroids τα οποια δυσκολα βλεπεις λογω μεγεθους και ακομα πιο δυσκολα ξεφορτωνεσαι

Κτλ κτλ κτλ

Βιολογικα δεν θ'αργησει πολυ να ζωντανεψει ο βραχος ωστε να γινει λειτουργικος.

Αισθητικα ομως οντως θα παρει αρκετο καιρο να γεμισει κοραλινη(ισως 3-4 μηνες αναλογα και τις συνθηκες.)

Η επιλογη βεβαια ειναι αποκλειστικα δικη σου :bigemo_harabe_net-64:

Αν θες να τον μπολιασεις παρε μονο 1-2 κιλα και αυτα οσο μπορεις λεια και μικρα κομματια ωστε να μπορεις ευκολα να τα ελεγξεις και να δεις τυχον pests.

Μπορεις να κανεις αρκετες πατεντες για να κλεισεις την εισοδο της υπερχειλησης.

Αν δεν θες να ταλαιπωρεισαι υπρχουν και καποιες ετοιμες "ταπες".

Ο λυκουργος ειχε παρει τετοιες για την δικη του υπερχειληση που ειναι ιδια με τη δικια σου.

Και τελικα εβαλε ενα "ποτηρι".

Λυκοοοοοοο βαλε στον ηλια καμια φωτο και απο τις δυο να εξετασει τι του κανει απο τα δυο.

Το dsb ηλια ειναι μια μεθοδος που θα δουλεψει υπο προϋποθέσεις,οχι σε ολα τα ενυδρεια και εχει και ημερομηνια ληξης αναλογα με τις ρουτινες του ενυδρειου.Ειναι η κυριοτερη αιτια που παλαιοτερα χανοντουσαν ενυδρεiα απο το λεγομενο old tank syndrome.

Αν θες να το δοκιμασεις βαλε την αμμο σε καποιο ασφαλες για το ενυδρειο,δοχειο-λεκανη ωστε να μπορεις να την αφαιρεσεις ευκολα οταν χρειαστει.

Προσωπικη μου αποψη-οπως ειπε και ο θοδωρης(babarillios)- ειναι να μην το κανεις.Υπαρχουν αλλες μεθοδοι,πιο απλες-ευκολες στην λειτουργια-τοποθετηση -αντικατασταση για να σου κανουν τη δουλεια σου.

Link to comment
Share on other sites

to dsb το έχω αποκλείσει ( ίσως βάλω σε κάποιο κουβαδακι )

για τον βράχο δεν έχω αποφασίσει ακόμη

έκλεψα και αυτή την φώτο :shiftyph34r: θα ήθελα μερικές πληροφορίες παραπάνω για το συγκεκριμένο :)

post-45043-0-48853600-1379061400_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το πας πολύ μελετημένα και αυτό είναι καλό γιατί έτσι θα γίνει σωστό και δεν θα πετάξεις άσκοπα λεφτά!!

Καλά το πας! Συνέχισε έτσι!!

Link to comment
Share on other sites

to dsb το έχω αποκλείσει ( ίσως βάλω σε κάποιο κουβαδακι )

για τον βράχο δεν έχω αποφασίσει ακόμη

έκλεψα και αυτή την φώτο :shiftyph34r: θα ήθελα μερικές πληροφορίες παραπάνω για το συγκεκριμένο :)

λοιπόν για βράχο προτείνω νεκρό επειδη είμαι παθών!

τωρα για την υπερχειληση το πουλάει ο Σταματίου εμένα ήμουν τυχερός και μου το έφτιαξε φίλος μου θα το βγάλω φωτογραφία και θα το ανεβασω να το δεις ποιο καθαρά

Έγινε επεξεργασία - lykourgos
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα

Θέλω να κάνω μια ερώτηση γενικά με το υπόστρωμα

Έχω βρει αυτό http://www.seachem.com/Products/product_pages/GrayCoast.html

Θέλω να βάλω μαύρο υπόστρωμα αλλά το συγκεκριμένο σε σχέση με τα υπόλοιπα που συγκρίνω άλλου χρώματος έχει πολύ μεγάλη διάφορα (αδύναμο) στα συστατικά Ασβέστιο Μαγνήσιο Σίδηρος κ.α. θα έχω κάποιο πρόβλημα ?? έχει να μου προτείνει κάποιος άλλο αραγωνιτη άλλης εταιρίας (θα προτιμούσα νεκρό) αλλά πάντα σε μαύρο χρώμα

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

Θέλω να κάνω μια ερώτηση γενικά με το υπόστρωμα

Έχω βρει αυτό http://www.seachem.com/Products/product_pages/GrayCoast.html

Θέλω να βάλω μαύρο υπόστρωμα αλλά το συγκεκριμένο σε σχέση με τα υπόλοιπα που συγκρίνω άλλου χρώματος έχει πολύ μεγάλη διάφορα (αδύναμο) στα συστατικά Ασβέστιο Μαγνήσιο Σίδηρος κ.α. θα έχω κάποιο πρόβλημα ?? έχει να μου προτείνει κάποιος άλλο αραγωνιτη άλλης εταιρίας (θα προτιμούσα νεκρό) αλλά πάντα σε μαύρο χρώμα

To συγκεκριμένο φαίνεται καλό. Μην κοιτάς τι λένε απο τιμές. Δεν θα σου δίνει τις τιμές που θες η άμμος. Το αλάτι θα στις δίνει. Η άμμος θα σου δίνει μια απειροελάχιστη ποσότητα όπως και ο βράχος, αλλά και συγρόνως θα τραβάνε και τις τιμές αυτές.

Τώρα για επιλογές άλλες εκτός απο αυτόν που διάλεξες,

http://www.petsupermarket.gr/3314/%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%8A%CF%8C%CE%BD%CF%84%CE%B1/%CE%B1%CF%81%CE%B1%CE%B3o%CE%BD%CE%AF%CF%84%CE%B5%CF%82-%CE%BD%CE%B5%CE%BA%CF%81%CE%BF%CE%AF.html

υπάρχει και αυτός που Και της Nature's Ocean που είναι "φαινομενικά" ζωντανός αν και τους συσκευασμένους χωντανούς δεν τους πολυεμπιστεύομαι

http://www.petsupermarket.gr/3309/%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%8A%CF%8C%CE%BD%CF%84%CE%B1/%CE%B1%CF%81%CE%B1%CE%B3o%CE%BD%CE%AF%CF%84%CE%B5%CF%82-%CE%B6%CF%89%CE%BD%CF%84%CE%B1%CE%BD%CE%BF%CE%AF.html

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες για το ποτήρι τις υπερχείλισης και για τον αραγωνιτη

Έγιναν και τα ηλεκτρικά και τα υδραυλικά .

Τώρα είμαι στο ψάξιμο για βαρέλι και 3-4 μπιτόνια-δοχεία τον 15-20 λίτρων για να πάρω νερό από θάλασσα και ταυτόχρονα αναζήτηση αραγωνιτη και βράχο.

post-45043-0-60959400-1380022211_thumb.jpg

post-45043-0-96094100-1380022228_thumb.jpg

post-45043-0-91328700-1380022234_thumb.jpg

post-45043-0-94698100-1380022253_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μπήκε το σαμπ στη θέση του με μια αλλαγή … το σκιμμερ μπήκε στο δεύτερο διαμέρισμα και το πρώτο έγινε refugium. Μάζεψα και νερό από θάλασσα και έκανα το πρώτο γέμισμα του ενυδρείου

Στην επιστροφή έκλεισα τόσο την βάνα ώστε να κατεβάζει νερό και ο σωλήνας να είναι γεμάτος

Βεβαία δεν έχω θόρυβο καθόλου αλλά με ανησυχεί λίγο μην ξεχειλίσει το βράδυ ( μήπως να κοιμηθώ με το ένα μάτι κλειστό ? )

και έχω γεμίσει 100% νερό θαλάσσης και στο μέτρημα βγήκε 1029

στα 300λ που είναι όλο μαζί πόσα λίτρα αντίστροφη όσμωση να αλλάξω ?

υπάρχει κανένας τύπος υπολογισμού .

post-45043-0-64004900-1380411754_thumb.jpg

post-45043-0-11547100-1380411761_thumb.jpg

post-45043-0-76695900-1380411767_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - ilfot81
Link to comment
Share on other sites

Μπραβο ηλια! :bigemo_harabe_net-64:

Πολυ ωραια δουλεια!

Ασφαλεια στην υπερχειληση δεν εβαλες?

Μεχρι να βαλεις ασφαλεια και γενικα να δεις το πως δουλευει το συστημα καλυτερα να εχεις την βανα οσο πιο

ανοιχτη μπορεις.

Απο τη σταθμη που βλεπω στις φωτο,νομιζω πως την εχεις πολυ ψηλα.

Αν την εχεις τερμα ανοιχτη σου κανει θορυβο?

Χοντρικα θα χρειαστεις αναμεσα απο 10 με 30 λιτρα για να το κατεβασεις στο 1,025-26.

Ξεκινα σιγα σιγα να αφαιρεις νερο και να συμπληρωνεις με οσμωση και μετρα καθε φορα για να εχεις εικονα και για το μελλον,ποσα λιτρα θα επιρρεαζουν την αλατοτητα σου και ποσο.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ

έχω κάνει παραγγελία και περιμένω να έρθει ασφάλεια.

Προς το παρών δουλεύει μια χαρά έτσι με 5-6 δόκιμες να βγάζω την πρίζα της αντλίας και να την ξαναβάλω να δω αν υπάρχουν προβλήματα .. 5 ώρες δουλεύει τώρα έτσι

Αν και μπορώ να πω ότι με παίδεψε αρκετά μέχρι να βρω το σημείο στην βάνα

Έγινε επεξεργασία - ilfot81
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...