Jump to content

Από Γλυκό Σε Θαλασσινό


Recommended Posts

Αυτο "το" σημειο στη βανα εχει παιδεψει πολυ κοσμο ηλια,μη στεναχωριεσαι :bigemo_harabe_net-134:

Και οσο δουλευει το ενυδρειο ισως και ν'αλλαζει.

Ειναι λιγες οι ωρες για να δεις τι ακριβως γινεται με την αντλια επιστροφης και τα λιτρα που κατεβαινουν,οποτε καλυτερα να την εχεις λιγο πιο ανοιχτη.

Τουλαχιστον μεχρι να σου ερθει η ασφαλεια.

Τελικα τι θα βαλεις?

Αν την εχεις τελειως ανοιχτη κανει θορυβο?

Έγινε επεξεργασία - mad23
Link to comment
Share on other sites

αν την έχω ανοιχτή κάνει πολύ θόρυβο

τώρα το τι θα βάλω δεν ξέρω ακόμη

απλά σχεδιάζω και πιστεύω να πετύχω ένα ωραίο reef

σίγουρα θα βάλω ένα ζευγάρι clown

έκανα και δοκιμές μιας λάμπας να δω πώς θα φαίνεται

θα μπουν 3 στο σύνολο και μερικές μπλε λίγον watt

post-45043-0-32045700-1380416203_thumb.jpg

post-45043-0-68372800-1380416210_thumb.jpg

post-45043-0-51642400-1380416219_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - ilfot81
Link to comment
Share on other sites

Στην φωτογραφία που έβαλες φαίνεται πολύ ωραία και το φάσμα του φωτισμού.

Τελικά απο φωτισμό τι σκέφτεσαι?

Link to comment
Share on other sites

Στην φωτογραφία δουλεύει μια λάμπα led 30w 20.000 kelvin με 60 μοίρες φακό

To πλήρες φωτιστικό θα έχει 3 led 30w 20.000 kelvin τα οποία θα έχον χρονοδιακόπτη και το κάθε led με χειροκίνητο διακοπτακι θα μπορεί να ανάψει/σβήσει ανεξάρτητα και 3 led 5w 450nm με dimmer τα οποία θα έχον ξεχωριστό χρονοδιακόπτη από τις λευκά led

Όλα τα led έχον φακούς 60 μοίρες

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους

Το ενυδρείο είναι γεμάτο με νερό και κάνει κύκλο μόνο του, θόρυβο δεν έχω από την υπερχείλιση μετά από την ρύθμιση τις βάνας και πλέον είμαι σε αναζήτηση βράχου

Και θέλω να ρωτήσω .. σε περίπτωση που αγοράσω νεκρό βράχο που ήταν σε ενυδρείο αλλά για τον άλφα ή βήτα λόγο βγήκε από κάποιο ενυδρείο το όποιο είχε pests μπορεί ο ιστός να έχει μείνει πανό στον νεκρό βράχο και να αναπτυχτεί μετά όταν ζωντανέψει ?

Και αν ένα κομμάτι ζωντανού βράχου βγει από ένα ενυδρείο μετά από ποσό καιρό θεωρείτε νεκρός ?

Link to comment
Share on other sites

Αν έχει στεγνώσει τελείως είναι και νεκρός!

Link to comment
Share on other sites

δηλαδή νεκρός βράχος δεν μπορεί να δημιουργήσει pests αν είχε πριν αλλά στέγνωσε τελείως

και συνήθως ο στεγνός βράχος μετά απο πόσο καιρό ζωντανεύει ? πότε βάζουμε συνήθως το πρώτο ψαράκι ? ( πάντα με μετρήσεις του νερού )

Link to comment
Share on other sites

δηλαδή νεκρός βράχος δεν μπορεί να δημιουργήσει pests αν είχε πριν αλλά στέγνωσε τελείως Έτσι εκριβώς!

και συνήθως ο στεγνός βράχος μετά απο πόσο καιρό ζωντανεύει ? πότε βάζουμε συνήθως το πρώτο ψαράκι ? ( πάντα με μετρήσεις του νερού )

Ανάλογα με το ενυδρείο θα ζωντανέψει. Πχ αν μπει σε ενυδρέιο με ζωντανό θα αποικηθεί σχετικά γρηγορα. Αν το ενυδρείο είναι νέο θα αργήσει λίγο.

Το 1ο ψαράκι μπαίνει μόλις το περιβάλλον είναι ιδανικό .

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους

Το ενυδρείο είναι γεμάτο με νερό και κάνει κύκλο μόνο του, θόρυβο δεν έχω από την υπερχείλιση μετά από την ρύθμιση τις βάνας και πλέον είμαι σε αναζήτηση βράχου

Και θέλω να ρωτήσω .. σε περίπτωση που αγοράσω νεκρό βράχο που ήταν σε ενυδρείο αλλά για τον άλφα ή βήτα λόγο βγήκε από κάποιο ενυδρείο το όποιο είχε pests μπορεί ο ιστός να έχει μείνει πανό στον νεκρό βράχο και να αναπτυχτεί μετά όταν ζωντανέψει ?

Και αν ένα κομμάτι ζωντανού βράχου βγει από ένα ενυδρείο μετά από ποσό καιρό θεωρείτε νεκρός ?

νεκρος θεωρειτε αμεσα μεσα σε λιγες ωρες τωρα βεβαια εχει αναφερθει περιπτωση που ο βραχος 6 μηνες νεκρος στο μπαλκονι μπηκε στο ενυδρει ξκαι εβγαλε απταζιες,βραστον καλα πλυντον καλα φτιαξε το aquascape ξεβγαλετον και μετα τον βαζεις,και οπως ειπε και ο mad23 δεν θα εχει μεινει ουτε η σκια τους.

Link to comment
Share on other sites

δηλαδή αν κατάλαβα καλά βάζοντας νεκρό βράχο και ζωντανό αραγωνιτη (γιατί το χρώμα το βρίσκω μόνο σε ζωντανό )

και εφόσον οι μετρήσεις μετά από 5-10-15 μέρες είναι ιδανικές προσθετό το πρώτο ψαρί ( προσωπικά σκέφτομαι ένα ζευγάρι clown )

με την μονή διάφορα από ένα παλαιό ενυδρείο ότι θα πρέπει να κάνω πιο συχνές αλλαγές γιατί δεν θα υπάρχει ακόμη βιολογία

προσθέτοντας και βακτήρια για να ζωντανέψει..

Έγινε επεξεργασία - ilfot81
Link to comment
Share on other sites

δηλαδή αν κατάλαβα καλά βάζοντας νεκρό βράχο και ζωντανό αραγωνιτη (γιατί το χρώμα το βρίσκω μόνο σε ζωντανό )

και εφόσον οι μετρήσεις μετά από 5-10-15 μέρες είναι ιδανικές προσθετό το πρώτο ψαρί ( προσωπικά σκέφτομαι ένα ζευγάρι clown )

με την μονή διάφορα από ένα παλαιό ενυδρείο ότι θα πρέπει να κάνω πιο συχνές αλλαγές γιατί δεν θα υπάρχει ακόμη βιολογία

προσθέτοντας και βακτήρια για να ζωντανέψει..

15 μέρες είναι λίγες και ειδικά όταν ξεκινάς εξολοκλήρου με νεκρό βράχο.

Αν δεν θές καθόλου να βάλλεις ούτε ένα κομμάτι ζωντανό σαν μπόλι, για να ζωντανέψεις τον νεκρό βράχο τον ζωντανεύεις με ζωντανά κοπίποδα-αμφίποδα, βακτήρια και ξύσμα κοαρλίνης(αυτό βασικά είναι πιο πολύ οπτικό. Το ξύσμα μπορεί να σου το δώσει κάποιος χομπίστας απο το ενυδρείο του.)

Αλλά και πάλι συγκριτικά θα κάνει παραπάνω καιρό να στρώσει απ'ότι με ζωντανό.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους

Το aquacade έγινε με 10 κιλά νεκρό βράχο :rolleyes:

Τι επόμενες μέρες θα μπει και ο αραγωνίτης (αν και bare bottom πιστεύω καλό θα ήταν )

post-45043-0-50951800-1381159011_thumb.jpg

post-45043-0-24231900-1381159056_thumb.jpg

post-45043-0-64321500-1381159078_thumb.jpg

post-45043-0-68419700-1381159103_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά!! πολύ όμορφο θα δείξει!!! Έχω έναν μικρό ενδοιασμό για το δεξί κομμάτι τις τελευταίας φωτογραφίας, ότι κάνει πολύ σκιά… αυτό θα το δεις μόνος σου στην πορεία και θα εξαρτηθεί και από τα κοράλλια που θα βάλεις. Σου εύχομαι να το δεις όπως το έχεις φανταστεί!!

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο ηλια!!

Φοβερη δουλεια!

Δεν μοιαζει με βραχο αλλα με μικρα διαμαντακια!

Εχω εντυπωσιαστει!Ειμαι σιγουρος πως θα γινει πανεμορφο :bigemo_harabe_net-64:

Ευχαριστουμε για τις φωτο!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους

Ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια

Σήμερα έβαλα και αραγωνίτη μαύρο ( ζωντανό ) 18 κιλά τον όποιο είχα παραγγειλει από κατάστημα, κατά την παραλαβή από το κατάστημα είδα την ημερομηνία και είχε λήξει τον Φεβρουάριο του 12 έτσι δεν ντράπηκα να ζητήσω έκπτωση και τον πήρα σχεδόν σε τιμή νεκρού.

Από εκεί και περά τον έβαλα όπως ήταν χωρίς να τον ξεπλύνω αφού είχε λήξη θεωρώντας ότι κάτι θα είχε μείνει από τα βακτήρια που υπήρχαν στην σακούλα …. Βέβαια το νερό θόλωσε όλο αρκετά.

Αγόρασα και από κατάστημα 1 κιλό κουραρισμένου βράχου για να μπολιάσω τον νεκρό (αλήθεια αυτός ο βράχος είναι ζωντανός δηλαδή έχει πάνω του κοπιποδα ??? ) γιατί δεν έχει κοραλλίνη οπότε αγόρασα και ζουμί για κοραλλίνη ( Kent marine ) το οποίο θα βάζω με φειδώ.

Επίσης βάζω ( Stability της Seachem ) ανάλογα με τις οδηγίες .

Μήπως είναι υπερβολικά όλα αυτα τα ζουμιά??? Μήπως τελικά κάνουν κακό ???

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους

Ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια

Σήμερα έβαλα και αραγωνίτη μαύρο ( ζωντανό ) 18 κιλά τον όποιο είχα παραγγειλει από κατάστημα, κατά την παραλαβή από το κατάστημα είδα την ημερομηνία και είχε λήξει τον Φεβρουάριο του 12 έτσι δεν ντράπηκα να ζητήσω έκπτωση και τον πήρα σχεδόν σε τιμή νεκρού.

Από εκεί και περά τον έβαλα όπως ήταν χωρίς να τον ξεπλύνω αφού είχε λήξη θεωρώντας ότι κάτι θα είχε μείνει από τα βακτήρια που υπήρχαν στην σακούλα …. Βέβαια το νερό θόλωσε όλο αρκετά.

Αγόρασα και από κατάστημα 1 κιλό κουραρισμένου βράχου για να μπολιάσω τον νεκρό (αλήθεια αυτός ο βράχος είναι ζωντανός δηλαδή έχει πάνω του κοπιποδα ??? ) γιατί δεν έχει κοραλλίνη οπότε αγόρασα και ζουμί για κοραλλίνη ( Kent marine ) το οποίο θα βάζω με φειδώ.

Επίσης βάζω ( Stability της Seachem ) ανάλογα με τις οδηγίες .

Μήπως είναι υπερβολικά όλα αυτα τα ζουμιά??? Μήπως τελικά κάνουν κακό ???

καλα εκανες.αυτος επρεπε να ντρεπεται που στον πουλαγε για ζωντανο.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή αγόραζα για πρώτη φορά το συγκεκριμένο προϊόν έψαχνα την ημερομηνία!!!

Που αν κάποιος την είχε σβήσει η ειχε κολλήσει κάποιο αυτοκόλλητο πάνω θα τον πλήρωνα για ζωντανό

post-45043-0-56000000-1381246725_thumb.jpg

post-45043-0-57392500-1381246731_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά!! πολύ όμορφο θα δείξει!!! Έχω έναν μικρό ενδοιασμό για το δεξί κομμάτι τις τελευταίας φωτογραφίας, ότι κάνει πολύ σκιά… αυτό θα το δεις μόνος σου στην πορεία και θα εξαρτηθεί και από τα κοράλλια που θα βάλεις. Σου εύχομαι να το δεις όπως το έχεις φανταστεί!!

ευχαριστώ φίλε μου . Ναι, κάνει σκιά αρκετή από κάτω από το βράχο αλλά δεν με πειράζει γιατί δεν θα βάλω κοράλλια από κάτω και εκτός αυτού θα μπούνε και 2 ακόμη led ίδιας ισχύος αριστερά και δεξιά από το υπάρχον οπότε θα μειωθεί αρκετά η σκιά που δημιουργείτε τώρα..

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ φίλε μου . Ναι, κάνει σκιά αρκετή από κάτω από το βράχο αλλά δεν με πειράζει γιατί δεν θα βάλω κοράλλια από κάτω και εκτός αυτού θα μπούνε και 2 ακόμη led ίδιας ισχύος αριστερά και δεξιά από το υπάρχον οπότε θα μειωθεί αρκετά η σκιά που δημιουργείτε τώρα..

:bigemo_harabe_net-117: :bigemo_harabe_net-117: :bigemo_harabe_net-117:

Link to comment
Share on other sites

και φώτο μαζί με τον αραγωνίτη

( νομίζω οτι αυτό είναι και το πιο δύσκολο στάδιο αναμονής ) :bigemo_harabe_net-88::bigemo_harabe_net-86::bigemo_harabe_net-87:

post-45043-0-83498500-1381335594_thumb.jpg

post-45043-0-23087200-1381335608_thumb.jpg

post-45043-0-96423500-1381335619_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...