Jump to content

Ψαροσύνθεση Για 280 Λίτρα!


Recommended Posts

Σε εναν μηνα περιπου θα παρω επιτελους μετα απο ολα αυτα μαλλον ενυδρειο΅! :usd: Οι διαστασεις του ενυδρειου θα ειναι Μηκος:100-Υψος:60-Πλατος:47!Τωρα θα μου πειτε γιατι ανοιγω το θεμα απο τωρα αλλα τον silver shark θα τον ανταλλαξω με καποιο αλλο ψαρι ή ψαρια οποτε σκευτικα να επερνα τα ψαρια αυτα και να τα εβαζα στο 60ρι μεχρι να επερνα το αλλο ενυδρειο και να τα εβαζα εκει.!Θα τον δωσω περιπου σε 2 εβδομαδες τον καρχαρια και θελω να δω τι ψαρια θα μπουν για να ξερω και τι λεφτα θα χρειαστω για τα ψαρια και την διακοσμηση!Θελω να ειναι φυτεμενο με ξυλα και πετρες!

Αυτα που εχω σκευτει μεχρι τωρα ειναι:Ενα χαρεμι ραμιρεζι-10-15 καρδιναλιοι-ενα ζευγαρι Ancistrus sp3 και σκαλαρια μιας και το ενυδρειο εχει το καταλληλο υψος για αυτα!θα μπορουσε να μπει κατι αλλο?

δεν θελω να κανω αλλη πατατα αυτην την φορα και θελω ολα τα ψαρια να ειναι ανετα και χωρις προβληματα μεταξυ τους!στο θεμα αν υπαρξουν γεννες το ξερω οτι θα υπαρχουν κυνηγητα αλλα οχι κατι σοβαρο πιστευω!

:)

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ειναι οι καρδιναλιοι με τα αγγελοψαρα αν μπουν.. :bigemo_harabe_net-126: αρα οχι αγγελοψαρα..!το αλλο που σκευτικα ειναι ζωοτοκα οπως ξυφοφοροι και Poecilia velivera!

Έγινε επεξεργασία - Giorgos Kk
Link to comment
Share on other sites

Γεια σου φίλε, καταρχάς τα ραμιρέζι οι καρδινάλιοι και τα ανσίτρους θέλουν μαλακό νερό που σημαίνει ph 6,5 και κάτω, το νερό αυτό μπορείς να τους το προσφέρεις με διάφορους τρόπους αλλά οι βασικότεροι είναι η Α/Ο και η τύρφη, μπορείς να διαθέσεις χρήματα για κάτι τετοιο; Αν όχι καλύτερα ξέχνα τα και βάλε ζωοτόκα που θέλουν σκηρό νερό που στις περισσότερες περιοχές της Ελλάδος δεν θέλει καν επεξεργασία ( εννοώ ότι είναι ήδη υψηλό , αν μπορείς όμως να διαθέσεις όσμωση τότε θα συ έλεγα πως ναι μπορείς να βάλεις τα ψάρια που σκέφτεσαι μόνο που τα ραμιρέζι πρέπει να είναι διαπιστωμένο ζευγάρι ( καλύτερα όχι χαρέμι ) , καλή συνέχεια ;)

Link to comment
Share on other sites

Για Α/Ο με τιποτα!τωρα για τυρφη θα χρειαζεται σε καθε αλλαγη νερου ετσι δεν ειναι??ποσο θα μου στοιχισει π.χ τον μηνα?

Link to comment
Share on other sites

Όχι την τύρφη την βάζεις στο φίλτρο και την αλλάζεις κάθε δύο εβδομάδες, νομίζω κάνει 7-8 ευρώ, αλήθεια τι φίλτρο έχεις;

Link to comment
Share on other sites

Το φιλτρο θα ειναι εξωτερικο στο καπακι!και κιχλιδες μαλακο νερο θελουν ετσι δεν ειναι?μιλαω για χαπς! :bigemo_harabe_net-126:

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει θα ψαξω να δω τι ψαρια μου αρεσουν και θα ανοιξω καποιο θεμα εκει :) εσυ τι ψαροσυνθεση προτεινεις ραστα σε αυτα τα λιτρα? χωρις Α/Ο και τυρφη φυσικα!σε νερο βρυσης!

:)

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν ψαρακια για νερο βρυσης,μερικα ειναι τα παρακατω

Ζωοτοκα

pseudomugil gertrudae

peudomugil furcatus

iriatherina werneri

white cloud

Αυτα μου ερχονται τωρα :P

Link to comment
Share on other sites

Ωραια ψαρια αλλα μικρα :bigemo_harabe_net-126: Μαλλον σε αφρικανες θα παω!το θεμα ειναι οτι θελω να ειναι φυτεμενο αλλα τα πιο πολλα θελουν πετρες και μια ανουμπια ή βαλισνερια απο φυτα :bigemo_harabe_net-126: η Α/Ο ποσο στοιχιζει?και πως χρησιμοποιείτε?

Link to comment
Share on other sites

Ή το αλλο που σκευτικα ειναι:ξιφοφοροι μαζι με ενα ζευγαρι κριμπενσις αλλα σιγουρα και κατι αλλο γιατι το ενυδρειο θα φενεται αδειο...ανσιστρους σε 7-7,5 ph δεν μπορει να μπει?

Link to comment
Share on other sites

Η Α/Ο δεν είναι και πολύ ακριβή ανάλογα βέβαι και με τα λεφτά που μπορείς να διαθέσεις, καλύτερα βάλε μία αγγελία εδώ μέσα και αν δεν βρείς κανέναν τότε υπάρχουν οσμώσεις από 70 ευρώ και άνω, αυτά ;)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω ;) δεν θα ασχοληθω ακομα με Α/Ο!μαλλον ξιφοφοροι θα μπουν κριμπενσις αν γινετε ανσιστρους και αν βαλω καποιο αλλο ζωοτοκο!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω ;) δεν θα ασχοληθω ακομα με Α/Ο!μαλλον ξιφοφοροι θα μπουν κριμπενσις αν γινετε ανσιστρους και αν βαλω καποιο αλλο ζωοτοκο!

Δεν μου φαινεται και πολυ καλη επιλογη ψαριων, ειδικα εφοσον θα υπαρχουν κριμπς που γεννανε στον βυθο και απ την αλλη ανσιστρους που επισης γεννανε στον βυθο και οπως καταλαβαινεις θα γινεται πολεμος! Ειδικα τα κριμπς ειναι παρα πολυ επιθετικα οταν γεννανε!

Ειναι βεβαια και το θεμα οτι τα ψαρακια καταγονται απο διαφορετικα μερη του πλανητη και θελουν και αλλες θερμοκρασιες!

Εγω θα σου προτεινα να διαλεξεις μια ηπειρο και να παιξεις εκει. Κατι που εχω στο μυαλο μου εδω και καιρο και καποια στιγμη θα το κανω ειναι ασιατικο με pearl gourami χαρεμι και ενα μεγαλο κοπαδι rasboras.

Link to comment
Share on other sites

Για ριξε μια ματια εδω:http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=36962&p=323417

Υπαρχουν κι αλλα ειδη rasboras αλλα αυτα ειναι τα πιο διαδεδομενα. Τα βρισκεις πανευκολα!

Έγινε επεξεργασία - Sturm
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν ψαρακια για νερο βρυσης,μερικα ειναι τα παρακατω

Ζωοτοκα

pseudomugil gertrudae

peudomugil furcatus

iriatherina werneri

white cloud

Αυτα μου ερχονται τωρα :P

Ε τοτε μπορεις να ασχοληθεις με αυτα τα ψαρακια που λεει ο Κωστας ή αφρικανες. Προσωπικα τα ψαρακια που εχω κοκκινισει ειναι απ τα αγαπημενα μου αλλα δεν ξερω κατα ποσο ειναι ευκολο να τα βρεις.

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ειναι οτι θα ανταλλαξω τον silver shark με αλλα ψαρια για αυτο..!σκευτικα για rainbow shark αλλα δεν εχω βρει ακομα πληροφοριες!τι προβλημα θα υπαρχει αν καποιο ψαρι που πρεπει να ειναι στα 6-6,5 ph να το εχουμε στα 7-7,5? :bigemo_harabe_net-126:

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα κι αυτο που ειναι πολυ ομορφο ψαρι και ταιριαζει με γκουραμι: http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=42310&p=385550

Γενικα να ξερεις οτι τα ψαρια του εμποριου δεν ειναι μεγαλωμενα σε συνθηκες βιοτοπου οποτε ανεχονται και ψηλοτερα ή χαμηλοτερα ph. To θεμα ειναι οτι ισως δεν θα δεις τα καλυτερα τους χρωματα και τις καλυτερες τους συμπεριφορες και ισως δεν θα ζησουν οσα χρονια θα ζουσαν αν ηταν σε συνθηκες βιοτοπου. Επισης ειναι πιο ευαλωτα σε ασθενειες!

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον με αυτα που μου εστειλες στο λινκ θα παρω γιατι θα μπουν και στο 60ρι για κανα μηνα!θα παρω 8-9 και οταν παρω το πιο μεγαλο ενυδρειο σιγουρα θα χρειαστω αλλα 10-15 για να φενονται στο ενυδρειο!απο γκουραμι μονο pearl μπορω να βαλω?

Link to comment
Share on other sites

Για μενα ειναι τα πιο ωραια γκουραμι! Θυληκο και αρσενικο εχουν ελαχιστες διαφορες ως προς τον χρωματισμο και ειναι πολυ ησυχα και ειρηνικα και οταν κινουνται εχουν μια ακτινοβολια ρε παιδι μου! Εχουν το καταλληλο μεγεθος, ουτε πολυ μικρα ουτε πολυ μεγαλα ( 10 cm )! Εγω αυτα προτεινω σε αναλογια 1 αρσενικο 2-3 θυληκα.

Οταν τα βαλεις στο μεγαλο ενυδρειο, αυτα που σου στειλα πιο πανω, να κανεις ενα κοπαδι των 20 τουλαχιστον και δεν θα χασεις!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...