Jump to content

Ψαροσύνθεση Για 280 Λίτρα!


Recommended Posts

Το ξέρω.. :bigemo_harabe_net-81: δεν ξέρω που θα καταλήξω...έχω βρει και green texas που φτάνει μέχρι 20εκ. αλλά με τι άλλο μπορώ να το συνδιάσω?vieja synspilus?! :bigemo_harabe_net-126:

Link to comment
Share on other sites

Τελικά στο ενυδρείο θα μπουν:parachromis loisellei(θηλυκό),vieja synspilus,green texas!θα προσπαθήσω να πάρω 300 λίτρα ενυδρείο και με 1,20 μήκος για να είμαι εντάξει!αυτά τα 3 ψάρια θα υπάρχουν και ένας πλέκο!

Link to comment
Share on other sites

Τελικά στο ενυδρείο θα μπουν:parachromis loisellei(θηλυκό),vieja synspilus,green texas!θα προσπαθήσω να πάρω 300 λίτρα ενυδρείο και με 1,20 μήκος για να είμαι εντάξει!αυτά τα 3 ψάρια θα υπάρχουν και ένας πλέκο!

Φίλε Γιώργο, παρακολουθώ την "κουβέντα" από την αρχή της, αλλά μη έχοντας γνώσεις για τις μεγάλες κιχλιδες που αναφέρονται εδώ δε συμμετείχα ιδιαίτερα.

Βλέποντας όμως μια εμμονή για μεγάλα ψάρια και αυτά στα οποία κατέληξες, είπα να γκουγκλαρω λίγο. Είδα λοιπόν πως έχεις καταλήξει σε τέσσερα ψάρια που ξεπερνούν τα 30 εκατοστά και το μόνο ήρεμο είναι ο πλεκο! Αν κανείς μια διαίρεση, θα δεις ότι δίνεις σε κάθε γίγαντα από 75 λίτρα νερού, και ελάχιστη επιφάνεια βυθού (ζωτικό χώρο). Έχεις διαβάσει καθόλου τα προφίλ τους; έχεις επιλέξει πολύ επιθετικές κιχλιδες, που κάθε μια ενηλικη θέλει μόνη της ένα ενυδρείο μήκους 120 εκατοστών κατ' ελάχιστο.

Εγώ θα πρότεινα να μην δοκιμάσεις τον παραπάνω συνδυασμό καθώς εκτός των παραπάνω που ανάφερα, δεν έχεις πείρα με ψάρια τέτοιου μεγέθους και χαρακτήρα.

Ας πούνε την γνώμη τους και όσοι έχουν "φιλοξενήσει" τέτοια ψάρια...

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Γιώργο, παρακολουθώ την "κουβέντα" από την αρχή της, αλλά μη έχοντας γνώσεις για τις μεγάλες κιχλιδες που αναφέρονται εδώ δε συμμετείχα ιδιαίτερα.

Βλέποντας όμως μια εμμονή για μεγάλα ψάρια και αυτά στα οποία κατέληξες, είπα να γκουγκλαρω λίγο. Είδα λοιπόν πως έχεις καταλήξει σε τέσσερα ψάρια που ξεπερνούν τα 30 εκατοστά και το μόνο ήρεμο είναι ο πλεκο! Αν κανείς μια διαίρεση, θα δεις ότι δίνεις σε κάθε γίγαντα από 75 λίτρα νερού, και ελάχιστη επιφάνεια βυθού (ζωτικό χώρο). Έχεις διαβάσει καθόλου τα προφίλ τους; έχεις επιλέξει πολύ επιθετικές κιχλιδες, που κάθε μια ενηλικη θέλει μόνη της ένα ενυδρείο μήκους 120 εκατοστών κατ' ελάχιστο.

Εγώ θα πρότεινα να μην δοκιμάσεις τον παραπάνω συνδυασμό καθώς εκτός των παραπάνω που ανάφερα, δεν έχεις πείρα με ψάρια τέτοιου μεγέθους και χαρακτήρα.

Ας πούνε την γνώμη τους και όσοι έχουν "φιλοξενήσει" τέτοια ψάρια...

Θα συμφωνησω απολυτα! Καταλαβαινω οτι σε μαγευουν αυτα τα ψαρια αλλα πρεπει να σκεφτεις κι εκεινα! Φαντασου τον εαυτο σου να ζει σε ενα ασανσερ ( και δεν εννοω αυτα των leeroy merlin )!!!

Link to comment
Share on other sites

τα έχω ψάξει τα προφίλ πάρα πολλές φορές!ένα ζευγάρι parachromis loisellei θα είναι στο τέλος με τον πλέκο!το vieja synspilus είναι το μόνο ήρεμο από την οικογένεια ''vieja'' αλλά γίνετε πολύ μεγάλο!το ζευγάρι στα 300 λίτρα μόνο του θα είναι εντάξει πιστέυω..! :bigemo_harabe_net-126:

Link to comment
Share on other sites

Δεν κανείς και καμία ερώτηση εδώ: http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showforum=78 για τα ψάρια που σε ενδιαφέρουν, μήπως πάρεις κάποια πιο έγκυρη απάντηση;

Link to comment
Share on other sites

Θα ανοίξω αυτό είναι σίγουρο :) πιστεύω να γίνετε να βάλω το ζευγάρι σε 300 λίτρα γιατί μου αρέσουν πολύ αυτά τα ψάρια!

Link to comment
Share on other sites

Δεν κανείς και καμία ερώτηση εδώ: http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showforum=78 για τα ψάρια που σε ενδιαφέρουν, μήπως πάρεις κάποια πιο έγκυρη απάντηση;

Ε ρε συνονοματε κι εγω τι ρολο βαραω εδω τοση ωρα! :bigemo_harabe_net-88:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ε ρε συνονοματε κι εγω τι ρολο βαραω εδω τοση ωρα! :bigemo_harabe_net-88:

Έχεις απόλυτο δίκιο φίλε μου! Συγγνώμη :)

Link to comment
Share on other sites

Όχι οι δίσκοι θέλουν από μόνοι τους 400-450 λίτρα για ένα κοπάδι 7-8 ατόμων και 65-70 εκατοστά ύψος, τα σκαλάρια πάλι ανάλογα με το είδος, τα κανονικά αγγελόψαρα για ένα κοπάδι 7 ατόμων το ενυδρείο σου είναι κατάλληλο, εφόσον βέβαια τα πάρεις μικρά 4-5 εκατοστά και τα κρατήσεις 4-5 μήνες μέχρι δηλαδή να φτιάξουν ζευγάρια, τότε εσυ θα αποφασίσεις ποιο ζευγάρι θα κρατήσεις και τα υπόλοιπα θα τα δώσεις, δίσκοι με σκαλάρια συνήθως συμβιόνουν στα 600+ λίτρα, τα ομορφότερα αγγελόψαρα είναι τα άλτουμ να ξέρεις, όμως δεν ξέρω αν μπαίνουν στο ενυδρείο σου. Καλή συνέχεια ;)

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ :) με λίγα λόγια τα περισσότερα ψάρια που μου αρέσουν δεν μπαίνουν.. :bigemo_harabe_net-111:

Link to comment
Share on other sites

Πάντως μπορείς να τα παραγκείλεις από κάποιο κατάστημα έτσι ώστε μέχρι να στα φέρουν να έχεις πάρει το ενυδρείο και να το έχεις στρώσει ;)

Link to comment
Share on other sites

Για το στρώσιμο δεν θα έχω πρόβλημα :) έχω γεμίσει και τα 2 φίλτρα στο 60ρι με siporax το οποίο θα μπει κατευθείαν στο καινούριο φίλτρο!φυσικά και δεν θα μου φτάσει αλλά πιστεύω ότι δεν θα έχω πρόβλημα..!θα το γεμίσω και το υπόλοιπο με καινούριο siporax!

Link to comment
Share on other sites

Δες σε κάποια σιγκεκριμένα μαγαζιά που φέρνουν σπάνια ψάρια, γιατί τα περουβιανά είναι σπάνια...

Link to comment
Share on other sites

Και πόσο θα έχουν κιόλας.. :ph34r: θα πάρω το ενυδρείο θα βάλω τον silver shark μέσα να κάνει τις βόλτες του που δεν μπορούσε τόσο καιρό και όταν τον δώσω θα πάρω ένα green texas και τέλος..! :bigboss:

Link to comment
Share on other sites

Όχι οι δίσκοι θέλουν από μόνοι τους 400-450 λίτρα για ένα κοπάδι 7-8 ατόμων και 65-70 εκατοστά ύψος, τα σκαλάρια πάλι ανάλογα με το είδος, τα κανονικά αγγελόψαρα για ένα κοπάδι 7 ατόμων το ενυδρείο σου είναι κατάλληλο, εφόσον βέβαια τα πάρεις μικρά 4-5 εκατοστά και τα κρατήσεις 4-5 μήνες μέχρι δηλαδή να φτιάξουν ζευγάρια, τότε εσυ θα αποφασίσεις ποιο ζευγάρι θα κρατήσεις και τα υπόλοιπα θα τα δώσεις, δίσκοι με σκαλάρια συνήθως συμβιόνουν στα 600+ λίτρα, τα ομορφότερα αγγελόψαρα είναι τα άλτουμ να ξέρεις, όμως δεν ξέρω αν μπαίνουν στο ενυδρείο σου. Καλή συνέχεια ;)

Φιλε Γιαννη για ποιο λογο να τα δωσει τα υπολοιπα; Εκτος βεβαια απ τα λιτρα!

Και πόσο θα έχουν κιόλας.. :ph34r: θα πάρω το ενυδρείο θα βάλω τον silver shark μέσα να κάνει τις βόλτες του που δεν μπορούσε τόσο καιρό και όταν τον δώσω θα πάρω ένα green texas και τέλος..! :bigboss:

Αλλη μια μεγαλη κιχλιδα! Τουλαχιστον μην βαλεις αλλα ψαρια μεσα!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Sturm ( Θοδωρη σε λένε; ) 280 λίτρα δεν είναι το ενυδρείο του; Στα 280 λίτρα μπορεί να κρατήσει 2 ζευγάρια τα οποία όταν και θα έχουν γέννα το ενυδρείο θα γίνεται ναρκοπέδιο :D Τα υπόλοιπα που θα μείνουν μπορεί να τα χαρίσει.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Sturm ( Θοδωρη σε λένε; ) 280 λίτρα δεν είναι το ενυδρείο του; Στα 280 λίτρα μπορεί να κρατήσει 2 ζευγάρια τα οποία όταν και θα έχουν γέννα το ενυδρείο θα γίνεται ναρκοπέδιο :D Τα υπόλοιπα που θα μείνουν μπορεί να τα χαρίσει.

Ναι Θοδωρη με λενε! Ενταξει γιατι καταλαβα λαθος! Ετσι καλα τα λες! :bigemo_harabe_net-117:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...