Jump to content

Nano Reef Attempt 30Lt


DeLk

Recommended Posts

Επίσης, είχα πάει βόλτα στη θάλασσα σήμερα και βρήκα κάτι κοχυλάκια, και νομίζόντας ότι είναι άδεια τα πήρα! Έλα όμως που ήταν όλα ερημίτες! Θα μπορούσα να βάλω μερικά στο ενυδρείο? :)

Link to comment
Share on other sites

Ph 8, χρειάζομαι και τις άλλες μετρήσεις? Ίσως αν πρόσθετα λίγο αλατόνερο με νερό βρύσης ώστε να ισοσταθμίσω το ΚΗ?

Όχι. Μην βάλλεις βρύσης. Κάνε την αλλαγή και βλέπεις...

Επίσης, είχα πάει βόλτα στη θάλασσα σήμερα και βρήκα κάτι κοχυλάκια, και νομίζόντας ότι είναι άδεια τα πήρα! Έλα όμως που ήταν όλα ερημίτες! Θα μπορούσα να βάλω μερικά στο ενυδρείο?

Μην τα βάλλεις μέσα καλυτερα. Ίσως να επιτεθούν στα σαλιγκάρια σου(πιο πολύ τα νασαριους), αλλά δεν ξερεις τι μπορεί να κουβαλάνε επάνω τους.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Έκανα αλλαγή περίπου 2,5 λίτρα

και έχω:

Salinity 1026

KH ~13.1

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Έκανα αλλαγή περίπου 2,5 λίτρα

και έχω:

Salinity 1026

KH ~13.1

Είδες? Πέφτει σιγά σιγά.

Άλλες δύο 2,5 λίτρα αλλαγές να κάνεις και θα πέσει κάτω απο 10 πιστεύω.

Link to comment
Share on other sites

Αύριο την άλλη αλλαγή σωστά?

Τώρα κάτι που έχω απορία, πως θα κάνω το KH να είναι 9 περίπου με το απιονισμένο? Θα ρίχνω και βρύσης?

Link to comment
Share on other sites

Από κοράλλια τι έχεις μέσα?

Τίποτα ακόμα, περιμένω να ξαναβάλω ψαράκια και μετά! :)

Link to comment
Share on other sites

από την στιγμή που δεν έχεις κοράλλια μην σε αγχώνει τίποτα!!!

Ο βράχος όταν αρχίσει και ζωντανέψει θα αρχίσει να τραβαει ΚΗ όποτε μην τρελαίνεστε και άσε να κάνει τον κύκλο του!

Link to comment
Share on other sites

Μαγνήσιο έχεις μετρήσει??

Κατά την γνώμη μου είναι από τα πρώτα που πρέπει να είναι σταθερά σε καινούριο ενυδρείο!

Link to comment
Share on other sites

από την στιγμή που δεν έχεις κοράλλια μην σε αγχώνει τίποτα!!!

Ο βράχος όταν αρχίσει και ζωντανέψει θα αρχίσει να τραβαει ΚΗ όποτε μην τρελαίνεστε και άσε να κάνει τον κύκλο του!

Το ενυδρείο τρέχει από 21 Σεπτεμβρίου με ζωντανό βράχο! Δεν θα είχε κάνει τον κύκλο του μέχρι τώρα?

Απλά ήθελα να έχω ένα φυσιολογικό ΚΗ για να μην έχουν πρόβλημα τα κοράλλια που θα μπουν!

:)

Link to comment
Share on other sites

Μαγνήσιο έχεις μετρήσει??

Κατά την γνώμη μου είναι από τα πρώτα που πρέπει να είναι σταθερά σε καινούριο ενυδρείο!

Μαγνήσιο δυστυχώς όχι, και δεν έχω και την δυνατότητα($$) να πάρω, εκτος αν δεν πάρω μετρονιδαζόλη ή vitality στην παραγγελία που έχω κάνει.

Ένα μήνα ενυδρείο είναι ακόμα καινούριο

Ε ναι... :D

Link to comment
Share on other sites

Μαγνήσιο δυστυχώς όχι, και δεν έχω και την δυνατότητα($$) να πάρω, εκτος αν δεν πάρω μετρονιδαζόλη ή vitality στην παραγγελία που έχω κάνει.

Ε ναι... :D

Νίκο τα ψάρια δεν έχουν θέμα με τις τιμές του νερού, αλλά επειδή έχεις ασπόνδυλα καλό είναι να κατέβει σιγά σιγά.

Κόψε τη μετρονιδαζόλη(έχουν τα φαρμακεία αν χρειαστείς) και πάρε ασβέστιο και μαγνήσιο.

Link to comment
Share on other sites

Νίκο τα ψάρια δεν έχουν θέμα με τις τιμές του νερού, αλλά επειδή έχεις ασπόνδυλα καλό είναι να κατέβει σιγά σιγά.

Κόψε τη μετρονιδαζόλη(έχουν τα φαρμακεία αν χρειαστείς) και πάρε ασβέστιο και μαγνήσιο.

Οκ θα τακτοποιηθεί, και λογικά μέσα στην επόμενη βδομάδα θα τα έχω, μιας και το κατάστημα που παραγγέλνω δεν έχει διαθέσιμο το vitality. Οπότε τα λέμε ξανά αύριο με τιμές ΚΗ!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι!

Μόλις έκανα κάπου στα 2 λίτρα που είχαν μείνει αλλαγεί και το ΚΗ είναι 11,8 - 12,1!

Θα πρέπει να πέσει κι άλλο έτσι?

Link to comment
Share on other sites

Το περιβάλλον όμως θα είναι κατάλληλο για κοράλλια? :umm:

Link to comment
Share on other sites

Τελικα σου επεσε και αλλο η kh?

Εβαλες κανα κοραλλι?

Το ΚΗ, επειδή δεν βαρέθηκα, μέτρησα τώρα και είναι περίπου 11,2.

Κοράλλια όχι ακόμη, κάτσε να πάρω τα ψαράκια αυτή τη βδομάδα! :)

Link to comment
Share on other sites

Το ΚΗ, επειδή δεν βαρέθηκα, μέτρησα τώρα και είναι περίπου 11,2.

Κοράλλια όχι ακόμη, κάτσε να πάρω τα ψαράκια αυτή τη βδομάδα! :)

Έτσι! :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά!

Τελικά η παραγγελία θα γίνει από βδομάδα, μιας και το κατάστημα ξέμεινε από πορτοκαλί ocellaris, και θα φέρει την επόμενη εβδομάδα.

Αυτό που ήθελα να ρωτήσω, είναι το αν θα πρέπει να παραμείνει στο κατάστημα για κάποιο καιρό. Το ρώτησα και μου είπαν ότι τα κρατάνε μια μέρα και μετά στέλνουν, και η διαδικασία της καραντίνας είναι άλλη.

Ποια η γνώμη σας?

:)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά!

Τελικά η παραγγελία θα γίνει από βδομάδα, μιας και το κατάστημα ξέμεινε από πορτοκαλί ocellaris, και θα φέρει την επόμενη εβδομάδα.

Αυτό που ήθελα να ρωτήσω, είναι το αν θα πρέπει να παραμείνει στο κατάστημα για κάποιο καιρό. Το ρώτησα και μου είπαν ότι τα κρατάνε μια μέρα και μετά στέλνουν, και η διαδικασία της καραντίνας είναι άλλη.

Ποια η γνώμη σας?

:)

Επειδή την έχω πατήσει με ψάρια μιας μέρας όπως και άλλοι εδώ μέσα, θα τους πεις να στο-στα κρατήσουν παραπάνω μέρες για να διαπιστώσουν αν είναι οκ στην υγεία τους. Δεν νομίζω 1,2 κλόουν να τρώνε πολύ ή να τους πιάνουν πολύ χώρο να τα κρατήσουν λίγο παραπάνω.

Εδώ στο Ελλαδιστάν είμαστε πολύ πίσω σε αυτόν τον τομέα. Κανονικά θα έπρεπε να περνάνε πρώτα απο καραντίνα και μετά να δίνονται πως πώληση όπως σε κάθε νορμάλ ευρωπαική χώρα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...