Jump to content

Nano Reef Attempt 30Lt


DeLk

Recommended Posts

Νίκο για να του τραβήξει κάποιο κοράλι το kh πρέπει να είναι sps ή lps. Τα softies στην καλύτερη τραβάνε ελάχιστο kh(αμιλιτέα ποσότητα). Στην παρών φάση πιστεύω ότι δεν είναι για κοράλια ακόμα. Ίσως κανένα soft, αλλά και πάλι πολύ είναι για τώρα.Παναγιωτη μιλουσα μια μοντιπορα και οπως ειπες σωστα μια εφυλια δεν θα εχει τρομερη καταναλωση αλλα θα αρχισει να δουλευει σιγα σιγα το συστημα και θα τρεναρει λιγο τις αλλαγες.

Νίκο προς το παρών μέχρι να πέσει λίγο το kh μην βάλλεις ακόμα κοράλια. Βάλε το 1ο ζωντανό και μόλις πάνε όλα καλά βάλε και τα πρώτα κοράλια. Ούτως η άλλος τα ψάρια δεν έχουν θέμα με το kh.

Ίσως μπορεί να δοκιμάσει μια μοντι ή μια seria, αλλά όχι τώρα. Καλύτερα να το αφήσει λίγο να πέσει μόνο του τουλάχιστον στο 12 και μετά, γιατί σκέψου ένα κοράλι που ζει σε 8,9 Kh να μπει στο 15 με την μια.

Link to comment
Share on other sites

Ίσως μπορεί να δοκιμάσει μια μοντι ή μια seria, αλλά όχι τώρα. Καλύτερα να το αφήσει λίγο να πέσει μόνο του τουλάχιστον στο 12 και μετά, γιατί σκέψου ένα κοράλι που ζει σε 8,9 Kh να μπει στο 15 με την μια.

μονο του παραπολυ χρονοβορο ναι θα την ακουσει εγω θα εβαζα παντως.και μην ξεχνας οτι ολα Πανο τα κοραλια λιγο η πολυ καταναλωνουν kh.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

μονο του παραπολυ χρονοβορο ναι θα την ακουσει εγω θα εβαζα παντως.και μην ξεχνας οτι ολα Πανο τα κοραλια λιγο η πολυ καταναλωνουν kh.

Σε τόσα λίγα λίτρα πιστεύω δεν χρειάζεται να βιάζεται και ειδικά για κοράλια.

Το ότι όλα καταναλώνουν αυτό είναι γεγονός όπως έγραψα πιο πάνω. Άλλα πολύ, άλλα λίγο και άλλα πάρα πολύ λίγο.

Link to comment
Share on other sites

Οπότε τελικά τι είναι καλύτερο να κάνω? (Θα μου πείτε Α/ο αλλά προς το παρών είναι ανέφικτο, προς τα Χριστούγεννα πολύ πιθανό)

Το ενυδρείο το βλέπω να πάει αρκετά καλά, τα ζωντανά είναι πολύ καλά και η γαρίδα έχει προσαρμοστεί πλήρως, εδώ έβαλα το χέρι μου να βγάλω τον κυκλοφορητή πριν και όρμηξε να με καθαρίσει! :D

Μοντι και σερια είναι Lps ή sps?

Link to comment
Share on other sites

Οπότε τελικά τι είναι καλύτερο να κάνω? (Θα μου πείτε Α/ο αλλά προς το παρών είναι ανέφικτο, προς τα Χριστούγεννα πολύ πιθανό)

Το ενυδρείο το βλέπω να πάει αρκετά καλά, τα ζωντανά είναι πολύ καλά και η γαρίδα έχει προσαρμοστεί πλήρως, εδώ έβαλα το χέρι μου να βγάλω τον κυκλοφορητή πριν και όρμηξε να με καθαρίσει! :D

Μοντι και σερια είναι Lps ή sps?

Kαλύτερα περίμενε λίγες μέρες να δεις που θα πάει, και αν πέσει αισθητά βάλε τα πρώτα κοράλια.

Μοντι και σερια είναι sps. Απο τα εύκολα.

Link to comment
Share on other sites

Με μία ανασκόπηση που έκανα, το ΚΗ πήγε κάπως έτσι!

28 Σεπτεμβρίου στο θεό

30 Σεπτ. 13,7

9 Οκτ. 12,1

15 Οκτ. 11,2

Δηλαδή θα περιμένω 3 βδομάδες σχεδόν να πέσει το KH? :bigemo_harabe_net-101:

Link to comment
Share on other sites

Με μία ανασκόπηση που έκανα, το ΚΗ πήγε κάπως έτσι!

28 Σεπτεμβρίου στο θεό

30 Σεπτ. 13,7

9 Οκτ. 12,1

15 Οκτ. 11,2

Δηλαδή θα περιμένω 3 βδομάδες σχεδόν να πέσει το KH? :bigemo_harabe_net-101:

Όπως θες νίκο. Μπορείς να δοκιμάσεις και απο τώρα. Το ρίσκο είναι δικό σου.

Μιας και τα λίτρα είναι λίγα, σαν εύκολη λύση, όταν κάνεις αλλαγή μπορείς να παίρνεις απο το σούπερ μάρκετ ένα 4λιτρο απιονισμένο νερό και να σπάς το αλάτι του. Φτηνό είναι. Μέχρι να βολευτείς με όσμωση.

Link to comment
Share on other sites

Όπως θες νίκο. Μπορείς να δοκιμάσεις και απο τώρα. Το ρίσκο είναι δικό σου.

Μιας και τα λίτρα είναι λίγα, σαν εύκολη λύση, όταν κάνεις αλλαγή μπορείς να παίρνεις απο το σούπερ μάρκετ ένα 4λιτρο απιονισμένο νερό και να σπάς το αλάτι του. Φτηνό είναι. Μέχρι να βολευτείς με όσμωση.

Δεν ρισκάρω τίποτα και ειδικά με sps. Το σκέφτηκα για απιονισμένο, μου το έχει πει και κάποιος άλλος, αλλά είναι κατάλληλο ή όχι? Διότι είδα σε ένα κουτί απ'έξω που έγραφε πως δεν είναι πόσιμο! 1 4άλιτρο τη βδομάδα και 1 λίτρο βρύσης θα ναι μια χαρά!

Link to comment
Share on other sites

σου ειπα οτι καλο θα ηταν να περιμενες κανα μηνα τωρα υπαρχει και ετοιμο νερο που μπορεις να δουλεψεις

Link to comment
Share on other sites

Δεν ρισκάρω τίποτα και ειδικά με sps. Το σκέφτηκα για απιονισμένο, μου το έχει πει και κάποιος άλλος, αλλά είναι κατάλληλο ή όχι? Διότι είδα σε ένα κουτί απ'έξω που έγραφε πως δεν είναι πόσιμο! 1 4άλιτρο τη βδομάδα και 1 λίτρο βρύσης θα ναι μια χαρά!

Είναι το ίδιο με το να είχες όσμωση και μονάδα απιονισμού.

Λέει ότι δεν πίνεται γιατί δεν περιέχει τα απαραίτητα ιχνοστοιχεία για τον άνθρωπο.

Μέχρι να πάρεις όσμωση μια χαρά θα είναι.

Link to comment
Share on other sites

Οκ παιδιά ευχαριστώ πολύ!

Οπότε παίρνω σήμερα, κάνω αύριο την αλλαγή και βλέπουμε!

Πόσο % αλλαγή να κάνω? (Δεδομένου ότι έκανα αλλαγή 9 λίτρα χθες!) Να ξέρω πόσο να πάρω!!

:)

Link to comment
Share on other sites

Το σουπερμάρκετ δίπλα είναι, δεν είναι αυτό το θέμα!

Αυτό που ρωτάω είναι πόσα λίτρα αλλαγή να κάνω τώρα ώστε να πέσει το KH? :)

Έγινε επεξεργασία - nick_d
Link to comment
Share on other sites

:bigemo_harabe_net-88:

Έγινε επεξεργασία - nick_d
Link to comment
Share on other sites

Το σουπερμάρκετ δίπλα είναι, δεν είναι αυτό το θέμα!

Αυτό που ρωτάω είναι πόσα λίτρα αλλαγή να κάνω τώρα ώστε να πέσει το KH? :)

Ξεκίνα με 5 λίτρα και βλέπεις...

Επίσης θα σου πρότεινα να μετρήσεις το kh της αλλαγής πριν το ρίξεις στο ενυδρείο ώστε να ξέρεις που βρίσκεται.

Έγινε επεξεργασία - Παναγιώτης Κ
Link to comment
Share on other sites

Λογικά θα βάλω τώρα το νερό να σπάει το αλάτι έτσι ώστε να κάνω την αλλαγή αύριο και βλέπουμε!

Link to comment
Share on other sites

Μην ξεχάσεις να μετρήσεις το αλάτι πριν το ρίξεις μέσα, και να μετρήσεις και στο ενυδρείο αφού το ρίξεις.

Link to comment
Share on other sites

Μην ξεχάσεις να μετρήσεις το αλάτι πριν το ρίξεις μέσα, και να μετρήσεις και στο ενυδρείο αφού το ρίξεις.

Όταν λες το αλάτι? Την ποσότητα που θα ρίξω ή την αλατότητα? :)

Link to comment
Share on other sites

Όταν λες το αλάτι? Την ποσότητα που θα ρίξω ή την αλατότητα? :)

Όταν λέω το αλάτι λέω να μετρήσεις το kh του στο δοχείο αλλαγής πριν το ρίξεις μέσα.

Link to comment
Share on other sites

Όταν λέω το αλάτι λέω να μετρήσεις το kh του στο δοχείο αλλαγής πριν το ρίξεις μέσα.

Αααα οκ!

:)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά βρήκα αυτό y49f.jpg

πάνω σε πολλά σημεία του βράχου! Νομίζω πως είναι sponge αλλά δεν είμαι και σίγουρος, για πείτε!! :)
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά!

Το ΚΗ στο νερό του ενυδρείου είναι 15

ενώ το ΚΗ του νερού αλλαγής (5 λίτρα) είναι 6,4!

Τι κάνουμε τώρα? Να κάνω την αλλαγή?

Επίσης, είχα πάει βόλτα στη θάλασσα σήμερα και βρήκα κάτι κοχυλάκια, και νομίζόντας ότι είναι άδεια τα πήρα! Έλα όμως που ήταν όλα ερημίτες! Θα μπορούσα να βάλω μερικά στο ενυδρείο?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά!

Το ΚΗ στο νερό του ενυδρείου είναι 15

ενώ το ΚΗ του νερού αλλαγής (5 λίτρα) είναι 6,4!

Τι κάνουμε τώρα? Να κάνω την αλλαγή?

Επίσης, είχα πάει βόλτα στη θάλασσα σήμερα και βρήκα κάτι κοχυλάκια, και νομίζόντας ότι είναι άδεια τα πήρα! Έλα όμως που ήταν όλα ερημίτες! Θα μπορούσα να βάλω μερικά στο ενυδρείο?

Kάντην σιγά σιγά.

Δηλαδή κάθε μέρα αφαίρεσε 2 λίτρα και πρόσθεσε 2 απο το καινούριο. Έχεις ήδη ζωντανά μέσα(γαριδα, σαλιγκάρια) και θα τους πέσεις βαρύ.

Πολύ παράξενο όμως το 6,4. Τι αλατότητα έβγαλε?

Στις άλλες μετρήσεις πώς είναι?

Link to comment
Share on other sites

Ph 8, χρειάζομαι και τις άλλες μετρήσεις? Ίσως αν πρόσθετα λίγο αλατόνερο με νερό βρύσης ώστε να ισοσταθμίσω το ΚΗ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...