Jump to content

Nano Reef Attempt 30Lt


DeLk

Recommended Posts

ΕΕΕΕΛΛΛΑΑΑ ΕΔΩ ΤΑ ΚΑΛΑ ΨΑΡΑΚΙΑΑΑΑΑ!!!!!!

:bigemo_harabe_net-134:

Κατά σύμπτωση, την ώρα που έρχονται τα ζωντανά είχα φροντιστήριο! :bigemo_harabe_net-82:

Link to comment
Share on other sites

pbt6.jpg
yz9k.jpg
5rc5.jpg
(Άθλιες φωτός αλλά δεν ήθελα να βάλω flash) :)
Ήρθαν όλα υγιέστατα, και έμεινα έκπληκτος από το clownfish, το οποίο είναι πολύ κινητικό και οικείο με το χέρι μου! Όταν έβαλα μέσα τα σαλιγκάρια, μόνο που δεν μου τσίμπησε το δάχτυλο! :bigemo_harabe_net-134:
Link to comment
Share on other sites

Και αν κρατάς την τροφή στο χέρι όταν ταίζεις να είσαι σίγουρος πως κάθε φορά που θα βάζεις το χέρι σου μέσα θα σε ''δοκιμάζει''!!!Καλώς τα δέχτηκες!

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο φίλε μου πολυ όμορφα πράγματα :D

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ παιδιά!

Προέκυψε πρόβλημα όμως δυστυχώς!

Μετά από τη δίωρη προσαρμογή τους σταγόνα-σταγόνα, το βάζω μέσα και βλέπω ότι το δεξί του μάτι είναι κάπως πρισμένο! Τι μπορεί να είναι?

Φώτο σε 2 λεπτά! :bigemo_harabe_net-111:

ep98.jpg
Έγινε επεξεργασία - nick_d
Link to comment
Share on other sites

9hp7.jpg


Link to comment
Share on other sites

Eϊναι Pop eye ¨η αλλιώς εξοφθαλμίαση.

Υπάρχουν 2 εκδοχές:

1η να ήταν ήδη άρρωστο απο το μαγαζί

και 2η να αρρώστησε κατα την διάρκεια της μεταφοράς.

Το pop eye είναι βακτηριακή μόλυνση που στην αρχή στα πρώιμα στάδια φαίνονται κόκκινα σημάδια στο δέρμα και κόκκινα στην βάση πτερύγια και μετά στο τελευταίο στάδιο καταλήγει στα μάτια. Αλλά το πιο πιθανό είναι να χτύπησε κατα την μεταφορά και να έπαθε αυτή την μόλυνση. Μην ανησυχείς. Το εχω πάθει και εγώ με κλόουν που είχε πάθει Pop eye Λόγω μεταφοράς. Το ξεπέρασε με σκορδόζουμο.

Αυτό που μπορείς να κάνεις προς το παρών είναι τάισμα εμποστισμένο σε σκορδόζουμο. Αν δεν έχεις σκορδόζουμο πάρε 1 σκελίδα σκόρδο, κάντην τελείως αλοιφή και σε ένα ποτηράκι του καφέ(ελληνικού) ή έστω μικρό ποτήρι βάλτο μέσα και ρίξε λίγο νερό απο το ενυδρείο. Έπειτα ανακάτεψε το καλά και άστο 10 λετπα. Μετά εμπότισε την τροφή του μέσα για κανα λεπτό και μετά δώστη του.

ΜΗΝ ΤΟΥ δώσεις σκόρδο καθεαυτού και μην ρίξεις το ζουμί στο ενυδρείο.

Κάντο αυτό για 3,4 μέρες και δες πως θα πάει. Το μείγμα το κρατάς στο ψυγείο για 3,4 μέρες.

Αλλά το καλύτερο είναι να πάρεις σκορδόζουμο.

Link to comment
Share on other sites

Eϊναι Pop eye ¨η αλλιώς εξοφθαλμίαση.

Υπάρχουν 2 εκδοχές:

1η να ήταν ήδη άρρωστο απο το μαγαζί

και 2η να αρρώστησε κατα την διάρκεια της μεταφοράς.

Το pop eye είναι βακτηριακή μόλυνση που στην αρχή στα πρώιμα στάδια φαίνονται κόκκινα σημάδια στο δέρμα και κόκκινα στην βάση πτερύγια και μετά στο τελευταίο στάδιο καταλήγει στα μάτια. Αλλά το πιο πιθανό είναι να χτύπησε κατα την μεταφορά και να έπαθε αυτή την μόλυνση. Μην ανησυχείς. Το εχω πάθει και εγώ με κλόουν που είχε πάθει Pop eye Λόγω μεταφοράς. Το ξεπέρασε με σκορδόζουμο.

Αυτό που μπορείς να κάνεις προς το παρών είναι τάισμα εμποστισμένο σε σκορδόζουμο. Αν δεν έχεις σκορδόζουμο πάρε 1 σκελίδα σκόρδο, κάντην τελείως αλοιφή και σε ένα ποτηράκι του καφέ(ελληνικού) ή έστω μικρό ποτήρι βάλτο μέσα και ρίξε λίγο νερό απο το ενυδρείο. Έπειτα ανακάτεψε το καλά και άστο 10 λετπα. Μετά εμπότισε την τροφή του μέσα για κανα λεπτό και μετά δώστη του.

ΜΗΝ ΤΟΥ δώσεις σκόρδο καθεαυτού και μην ρίξεις το ζουμί στο ενυδρείο.

Κάντο αυτό για 3,4 μέρες και δες πως θα πάει. Το μείγμα το κρατάς στο ψυγείο για 3,4 μέρες.

Αλλά το καλύτερο είναι να πάρεις σκορδόζουμο.

:poster_oops::poster_oops::poster_oops:

Πολύ αργά είδα το ποστ σου Πάνο! :bigemo_harabe_net-69:

Έψαξα στο φόρουμ και ακολουθώντας τα λεγόμενα των παιδιών, πήρα λίγο σκόρδο, έβγαλα το πράσινο εσωτερικό, το έλιωσα με αυτό που λιώνουμε τα σκόρδα, και προσπάθησα να πάρω το ζουμί του (δεν είχε)! Έτσι, επειδή ήταν υγρό το χέρι μου από το σκόρδο, έτριψα λίγο τροφή στο δάχτυλο μου και την έριξα στο ενυδρείο. Έπεσε 1 με 2 πολύ πολύ μικρά κομματάκια σκόρδου, υπάρχει θέμα?

Θα ακολουθήσω αυτά που λες αύριο, μην το παρακάνω με την τροφή σήμερα!

Το πιο πιθανό είναι να το έπαθε στη μεταφορά, αλλά επικοινώνησα με το κατάστημα που το πήρα και σε περίπτωση που (χτύπα ξύλο) κάτι δεν πάει καλά, θα μου στείλουν άλλο!

Έγινε επεξεργασία - nick_d
Link to comment
Share on other sites

Κριμα :(

κανε αυτο που σου ειπε ο Παναγιωτης

για να στο λεει ξερει

οτι εχει αποτελεσμα

Link to comment
Share on other sites

Κριμα :(

κανε αυτο που σου ειπε ο Παναγιωτης

για να στο λεει ξερει

οτι εχει αποτελεσμα

Κάποτε είχα ξαναφτιάξει, χωρίς επιτυχία πάλι! Θα ακολουθήσω κατά γράμμα τα λεγόμενα του Πάνου, αλλά δεν θέλω να ξαναταϊσω τώρα, και βασικά τέλειωσε και το σκόρδο! -_- Επίσης να πω ότι δεν σχεδόν καθόλου από αυτό που του έριξα, 1 κομματάκι και αν!

Τουλάχιστον υπάρχει και κάτι καλό για το ενυδρείο γενικά! Η γαρίδα, προς έκπληξη μου, πριν λίγο που έβαλα το χέρι μου να γυρίσω ένα σαλιγκάρι, ανέβηκε πάνω και μου καθάριζε τα δάχτυλα! :D

ΥΓ. Άλλο ένα καλό είναι πως είδα γέννα από τα μούλτις, αλλά αυτά στο άλλο θέμα :bigemo_harabe_net-134:

Link to comment
Share on other sites

:poster_oops::poster_oops::poster_oops:

Πολύ αργά είδα το ποστ σου Πάνο! :bigemo_harabe_net-69:

Έψαξα στο φόρουμ και ακολουθώντας τα λεγόμενα των παιδιών, πήρα λίγο σκόρδο, έβγαλα το πράσινο εσωτερικό, το έλιωσα με αυτό που λιώνουμε τα σκόρδα, και προσπάθησα να πάρω το ζουμί του (δεν είχε)! Έτσι, επειδή ήταν υγρό το χέρι μου από το σκόρδο, έτριψα λίγο τροφή στο δάχτυλο μου και την έριξα στο ενυδρείο. Έπεσε 1 με 2 πολύ πολύ μικρά κομματάκια σκόρδου, υπάρχει θέμα?

Θα ακολουθήσω αυτά που λες αύριο, μην το παρακάνω με την τροφή σήμερα!

Το πιο πιθανό είναι να το έπαθε στη μεταφορά, αλλά επικοινώνησα με το κατάστημα που το πήρα και σε περίπτωση που (χτύπα ξύλο) κάτι δεν πάει καλά, θα μου στείλουν άλλο!

Δεν πειράζει αν έπεσε λίγη ποσότητα.

Προσπάθησε να κάνεις αυτό που σου είπα.

Αν έχεις και βιταμίνες ψαριών βάλε και απ'αυτές στην τροφή τους.

Δεν πρέπει να είναι τίποτα. Λογικά μέσα σε 2,3 μέρες το πολύ θα το ξεπεράσει.

Πώς το βλέπεις γενικά? Πως συμπεριφέρεται? Ίσως έπρεπε να πάρεις 2 απο την αρχή.

Link to comment
Share on other sites

Δεν πειράζει αν έπεσε λίγη ποσότητα.

Προσπάθησε να κάνεις αυτό που σου είπα.

Αν έχεις και βιταμίνες ψαριών βάλε και απ'αυτές στην τροφή τους.

Δεν πρέπει να είναι τίποτα. Λογικά μέσα σε 2,3 μέρες το πολύ θα το ξεπεράσει.

Πώς το βλέπεις γενικά? Πως συμπεριφέρεται? Ίσως έπρεπε να πάρεις 2 απο την αρχή.

Βιταμίνες δυστυχώς δεν έχω!

Γενικά τώρα, δεν θα το χαρακτήριζα και πολύ κινητικό. Δηλαδή μετακινείται από τη δεξιά στην αριστερή γωνία, και κάθεται για λίγο. Ελπίζω να του περάσει!

Να ρωτήσω τώρα, μελλοντικά τι άλλο θα μπορούσε να μπει από ψάρια? Μου αρέσουν πολύ και τα goby! Κάπου πήρε το μάτι μου ότι υπάρχουν μικρά είδη!

Θα χωρούσε ένα γκομπι και 1,2 κλοουν?

Link to comment
Share on other sites

Κάποτε είχα ξαναφτιάξει, χωρίς επιτυχία πάλι! Θα ακολουθήσω κατά γράμμα τα λεγόμενα του Πάνου, αλλά δεν θέλω να ξαναταϊσω τώρα, και βασικά τέλειωσε και το σκόρδο! -_- Επίσης να πω ότι δεν σχεδόν καθόλου από αυτό που του έριξα, 1 κομματάκι και αν!

Τουλάχιστον υπάρχει και κάτι καλό για το ενυδρείο γενικά! Η γαρίδα, προς έκπληξη μου, πριν λίγο που έβαλα το χέρι μου να γυρίσω ένα σαλιγκάρι, ανέβηκε πάνω και μου καθάριζε τα δάχτυλα! :D

ΥΓ. Άλλο ένα καλό είναι πως είδα γέννα από τα μούλτις, αλλά αυτά στο άλλο θέμα :bigemo_harabe_net-134:

Αυτο ειναι το καλυτερο που μπορεις να κανεις

και εγω αυτο θα κανω γιατι ειναι ενα εμπειρο μελος\οπως και αλλοι

να βαζεις το δαχτυλο να σου κανει πεντικιουρ :lmao::lmao:

ΥΓ μπραβο για την γεννα εμενα εχουν μεγαλωσει αρκετα

αλλα νωρις ακομα για γεννες

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ειναι το καλυτερο που μπορεις να κανεις

και εγω αυτο θα κανω γιατι ειναι ενα εμπειρο μελος\οπως και αλλοι

να βαζεις το δαχτυλο να σου κανει πεντικιουρ :lmao::lmao:

ΥΓ μπραβο για την γεννα εμενα εχουν μεγαλωσει αρκετα

αλλα νωρις ακομα για γεννες

Με τιμάνε τα λόγια σου, αλλά δυστυχώς ποτέ δεν μπορούμε να είμαστε έμπειροι. Όλο θα μαθαίνουμε κάθε μέρα και κάτι διαφορετικό.

Βιταμίνες δυστυχώς δεν έχω!

Γενικά τώρα, δεν θα το χαρακτήριζα και πολύ κινητικό. Δηλαδή μετακινείται από τη δεξιά στην αριστερή γωνία, και κάθεται για λίγο. Ελπίζω να του περάσει!

Να ρωτήσω τώρα, μελλοντικά τι άλλο θα μπορούσε να μπει από ψάρια? Μου αρέσουν πολύ και τα goby! Κάπου πήρε το μάτι μου ότι υπάρχουν μικρά είδη!

Θα χωρούσε ένα γκομπι και 1,2 κλοουν?

1 ζεύγος κλόουν και με το ζόρι ένα μικρό γκομπάκι πχ rainford είναι υπέραρκετά. Αλλά όχι για αυτή την στιγμή.

Link to comment
Share on other sites

Καλα εννοειτε αυτο οσο θα ζουμε θα μαθαινουμε κατι καινουργιο

εγω το λεω σε σχεση με αλλα μελη

Έγινε επεξεργασία - paul.asty
Link to comment
Share on other sites

Καταρχην περιμενεις να δεις πως θα παει το αρρωστο ψαρι εφοδον γινει καλα τοτε αποφασιζεις να βαλεις το 2ο επισεις μπορεις να βαλεις και μια cleaner και αργοτερα mini carpet.την θεραπεια με το σκορδο καντειν για τουλαχιστον 15 μερες, μην ανυσηχεις που επεσε σκορδο μεσα δεν τρεχει τιποτε επισεις οπως ειπε και ο Παναγιωτης βαλε και βιταμινες στην τροφη του.Η αρχη ειναι το ημιση του παντος.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην περιμενεις να δεις πως θα παει το αρρωστο ψαρι εφοδον γινει καλα τοτε αποφασιζεις να βαλεις το 2ο επισεις μπορεις να βαλεις και μια cleaner και αργοτερα mini carpet.την θεραπεια με το σκορδο καντειν για τουλαχιστον 15 μερες, μην ανυσηχεις που επεσε σκορδο μεσα δεν τρεχει τιποτε επισεις οπως ειπε και ο Παναγιωτης βαλε και βιταμινες στην τροφη του.Η αρχη ειναι το ημιση του παντος.

Ευχαριστώ για τις συμβουλές. Δυστυχώς βιταμίνες δεν έχω.

Cleaner έχω ήδη μία, δεν νομίζω να χρειάζεται άλλη (?)

Σκόρδο προμηθεύτηκα οπότε αύριο θα ταισω με σκορδοζουμο στην τροφή.

Κάτι άλλο που προέκυψε είναι, πως τώρα που γύρισα σπίτι την λευκή λάμπα αναμμένη. ο χρονοδιακόπτης είχε μπει στο mode που ανοίγει συνεχόμενα. Είδα το ψάρι στρεσσαρισμένο , και επίσης παρατήρησα ότι πάει και στο 2ο μάτι να κολλήσει το pop eye..,!

Link to comment
Share on other sites

Τρωει?

Του έριξα το απόγευμα, δεν το είδα να τρώει.

Link to comment
Share on other sites

Φοβαμαι οτι θα χαθει ο ψαρις ευχομαι να κανω λαθος

Τι να πω, μακάρι να κάνεις λάθος, αν και από ότι παρατήρησα η κατάσταση του έχει επιδεινωθεί. Θα δούμε αύριο.

Link to comment
Share on other sites

οταν μπορεσεις παρε αυτο για να το εχεις http://www.petmax.gr/product/4096/seachem-metronidazole-10gr

Οκ θα μπει στο πρόγραμμα ευχαριστώ! :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...