Jump to content

Nano Reef Attempt 30Lt


DeLk

Recommended Posts

Οκ θα μπει στο πρόγραμμα ευχαριστώ! :)

εαν εισαι αθηνα αυριο ελα να σου δωσω. :)

Link to comment
Share on other sites

εαν εισαι αθηνα αυριο ελα να σου δωσω. :)

Δυστυχώς δεν είμαι αθήνα.

Τελικά το μοιραίο έγινε, μόλις το βρήκα μισοθαμμένο στην άμμο να το τρώει το nassarius, να το βγάλω ή όχι?

Link to comment
Share on other sites

αμεσως φιλε μου κριμα κανε αλλαγη νερου ριξε βακτηρια και περιμενε κανα μηνα μεχρις να βαλεις αλλο ψαρι

Link to comment
Share on other sites

αμεσως φιλε μου κριμα κανε αλλαγη νερου ριξε βακτηρια και περιμενε κανα μηνα μεχρις να βαλεις αλλο ψαρι

Αλλαγή μάλλον αύριο, μιας και μου κάηκε η αντλία που σπάει το αλάτι και σήμερα θα βρω μία. Βακτήρια έριξα 2-3 μέρες πριν, να ξαναρίξω?

Link to comment
Share on other sites

Κρίμα Νικόλα για το ψάρι! Τώρα πρέπει να τα έχεις απο πριν στο ντουλάπι σου για παν ενδεχόμενο.

Μιας και το κατάστημα σου εδωσε την δυνατότητα αντικατάστασης μπορείς να απευθυνθείς αύριο.

Link to comment
Share on other sites

Κρίμα Νικόλα για το ψάρι! Τώρα πρέπει να τα έχεις απο πριν στο ντουλάπι σου για παν ενδεχόμενο.

Μιας και το κατάστημα σου εδωσε την δυνατότητα αντικατάστασης μπορείς να απευθυνθείς αύριο.

Θα απευθυνθώ, αλλά θα αφήσω να περάσει λίγος καιρός πριν πάρω ξανά, αν και είμαι σχεδόν σίγουρος για τα αίτια της ασθένειας. Μάλλον ήταν χτύπημα κατά τη μεταφορά, διότι όπως άνοιξα το κουτί είδα πως δεν ήταν σφηνωμένα, είχαν δηλαδή ένα κενό μερικών εκατοστών, και μπορούσαν να κουνηθούν μέσα στο κουτί, κάτι που δεν συνέβη όταν είχα πάρει τη γαρίδα.

Θα μιλήσω αύριο και βλέπουμε. Τελικά χρειάζομαι seachem metronidazole, ή κάποιο άλλο?

Link to comment
Share on other sites

Θα απευθυνθώ, αλλά θα αφήσω να περάσει λίγος καιρός πριν πάρω ξανά, αν και είμαι σχεδόν σίγουρος για τα αίτια της ασθένειας. Μάλλον ήταν χτύπημα κατά τη μεταφορά, διότι όπως άνοιξα το κουτί είδα πως δεν ήταν σφηνωμένα, είχαν δηλαδή ένα κενό μερικών εκατοστών, και μπορούσαν να κουνηθούν μέσα στο κουτί, κάτι που δεν συνέβη όταν είχα πάρει τη γαρίδα.

Θα μιλήσω αύριο και βλέπουμε. Τελικά χρειάζομαι seachem metronidazole, ή κάποιο άλλο?

Δεν έχει να κάνει το σφήνωμα. Μπορεί να τραυματίστηκε και την ώρα που το έπιανε.

Πάρε μετρονιδαζόλη, αλλά πάρε και σκορδόζουμο και βιταμίνες να τα έχεις. Πάντα πρέπει να είσαι έτοιμος.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει να κάνει το σφήνωμα. Μπορεί να τραυματίστηκε και την ώρα που το έπιανε.

Πάρε μετρονιδαζόλη, αλλά πάρε και σκορδόζουμο και βιταμίνες να τα έχεις. Πάντα πρέπει να είσαι έτοιμος.

Σκορδόζουμο χρειάζεται? Αφού μπορώ να το φτιάξω και μόνος μου!

Βιταμίνες ποιες προτείνεις?

Link to comment
Share on other sites

Edit: Τι άλλα ψαράκια θα μπορούσαν να μπουν αν δεν έβαζα κλόουν?

Link to comment
Share on other sites

Ωχ που έκανα το edit :lmao:

Το βρήκα το λινκ από το θέμα σου paul αλλά ευχαριστώ :)

Link to comment
Share on other sites

Σκορδόζουμο χρειάζεται? Αφού μπορώ να το φτιάξω και μόνος μου!

Βιταμίνες ποιες προτείνεις?

seachem vitality(το δοκίμασα πρόσφατα, καλό)

seachem garlic guard.

Το αγοραστό σκορδόζουμο είναι σίγουρα καλύτερο γιατί έχει και άλλα εξτράς μέσα.

Link to comment
Share on other sites

seachem vitality(το δοκίμασα πρόσφατα, καλό)

seachem garlic guard.

Το αγοραστό σκορδόζουμο είναι σίγουρα καλύτερο γιατί έχει και άλλα εξτράς μέσα.

Χμμ οκ θα το σκεφτώ για το σκορδόζουμο. (γιατί ποιος την ακούει τη μάνα μου μετά)

Link to comment
Share on other sites

seachem vitality(το δοκίμασα πρόσφατα, καλό)Το χρησιμοποιώ καιρό τώρα και είναι πολύ καλό.

seachem garlic guard.Και αυτό πολύ καλό και 2-3 φορές που το χρειάστηκα την επόμενη ημέρα τα ψάρια ήταν μια χαρά.

Το αγοραστό σκορδόζουμο είναι σίγουρα καλύτερο γιατί έχει και άλλα εξτράς μέσα.

Τώρα θέλω να δοκιμάσω για προληπτικούς λόγους τις καινούριες βιταμίνες της korallen-zuncth.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Μόλις επικοινώνησα με το κατάστημα που το πήρα και θα υπάρξει αντικατάσταση, και θα πάρω επίσης μετρονιδαζόλη και to vitality. Για το guarlic Guard θα το ήθελα αλλά πάει μακριά η βαλίτσα, και από τη στιγμή που το κάνω και μόνος μου, θα το αφήσω ως έχει. Μάλλον από βδομάδα θα γίνει η νέα παραγγελία!

:)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Μόλις επικοινώνησα με το κατάστημα που το πήρα και θα υπάρξει αντικατάσταση, και θα πάρω επίσης μετρονιδαζόλη και to vitality. Για το guarlic Guard θα το ήθελα αλλά πάει μακριά η βαλίτσα, και από τη στιγμή που το κάνω και μόνος μου, θα το αφήσω ως έχει. Μάλλον από βδομάδα θα γίνει η νέα παραγγελία!

:)

Ευχάριστα νέα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μόλις έγινε και η αλλαγή νερού και πέσαν τα βακτήρια. Σε λίγο κάνω και τις μετρήσεις να δούμε που είναι το KH.

Link to comment
Share on other sites

Οι μετρήσεις είναι :

ΝΟ3 : 5-10

ΚΗ: πάνω από 15,7, δηλαδή έφτασε στο 0 και δεν είχε αλλάξει χρώμα. Τι κάνουμε τώρα?

Link to comment
Share on other sites

Οι μετρήσεις είναι :

ΝΟ3 : 5-10

ΚΗ: πάνω από 15,7, δηλαδή έφτασε στο 0 και δεν είχε αλλάξει χρώμα. Τι κάνουμε τώρα?

Όσο θα κάνεις αλλαγές απο βρύση επειδή ήδη της βρύσης είναι υψηλό το Kh, μόλις βάζεις αλάτι εξφενδονίζεται!!!

Link to comment
Share on other sites

Bαλε κανενα κοραλι μεσα

Νίκο για να του τραβήξει κάποιο κοράλι το kh πρέπει να είναι sps ή lps. Τα softies στην καλύτερη τραβάνε ελάχιστο kh(αμιλιτέα ποσότητα). Στην παρών φάση πιστεύω ότι δεν είναι για κοράλια ακόμα. Ίσως κανένα soft, αλλά και πάλι πολύ είναι για τώρα.

Οι μετρήσεις είναι :

ΝΟ3 : 5-10

ΚΗ: πάνω από 15,7, δηλαδή έφτασε στο 0 και δεν είχε αλλάξει χρώμα. Τι κάνουμε τώρα?

Νίκο προς το παρών μέχρι να πέσει λίγο το kh μην βάλλεις ακόμα κοράλια. Βάλε το 1ο ζωντανό και μόλις πάνε όλα καλά βάλε και τα πρώτα κοράλια. Ούτως η άλλος τα ψάρια δεν έχουν θέμα με το kh.

Link to comment
Share on other sites

Νίκο για να του τραβήξει κάποιο κοράλι το kh πρέπει να είναι sps ή lps. Τα softies στην καλύτερη τραβάνε ελάχιστο kh(αμιλιτέα ποσότητα). Στην παρών φάση πιστεύω ότι δεν είναι για κοράλια ακόμα. Ίσως κανένα soft, αλλά και πάλι πολύ είναι για τώρα.Παναγιωτη μιλουσα μια μοντιπορα και οπως ειπες σωστα μια εφυλια δεν θα εχει τρομερη καταναλωση αλλα θα αρχισει να δουλευει σιγα σιγα το συστημα και θα τρεναρει λιγο τις αλλαγες.

Νίκο προς το παρών μέχρι να πέσει λίγο το kh μην βάλλεις ακόμα κοράλια. Βάλε το 1ο ζωντανό και μόλις πάνε όλα καλά βάλε και τα πρώτα κοράλια. Ούτως η άλλος τα ψάρια δεν έχουν θέμα με το kh.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...