Jump to content

Nano Reef Attempt 30Lt


DeLk

Recommended Posts

Κάνε. Δεν κάνεις κακό! ;)

Οκ, θα το προγραμματίσω για Σάββατο για να έχω ελεύθερο χρόνο!

:)

Link to comment
Share on other sites

Μπορουν και γυριζουν τα σαλιγκαρια Παναγιωτη,οπως κι επισης κανουν και καποια βολτα απο τον αραγωνιτη.Οι οργανισμοι στους οποιους αναφερεσαι ειναι κυριως πτωματοφαγοι,και στην περιπτωση σου,που καλως ανεφερες,μαλλον το σαλιγκαρι δεν ηταν στα καλα του και ειχε ψοφησει.

Αυτο απο το οποιο κινδυνευουν τα σαλιγκαρια περισσοτερο ειναι οι ερημιτες αν υπαρχουν στο ενυδρειο,γιατι θα καλοβλεπουν και το καβουκι τους :)

Link to comment
Share on other sites

Μπορουν και γυριζουν τα σαλιγκαρια Παναγιωτη,οπως κι επισης κανουν και καποια βολτα απο τον αραγωνιτη.Οι οργανισμοι στους οποιους αναφερεσαι ειναι κυριως πτωματοφαγοι,και στην περιπτωση σου,που καλως ανεφερες,μαλλον το σαλιγκαρι δεν ηταν στα καλα του και ειχε ψοφησει.

Αυτο απο το οποιο κινδυνευουν τα σαλιγκαρια περισσοτερο ειναι οι ερημιτες αν υπαρχουν στο ενυδρειο,γιατι θα καλοβλεπουν και το καβουκι τους :)

Τώρα που το είπες πριν λίγο είδα το ένα που είχε κατέβει στην άκρη, και μετά από λίγο ξανανέβηκε!

Link to comment
Share on other sites

Μπορουν και γυριζουν τα σαλιγκαρια Παναγιωτη,οπως κι επισης κανουν και καποια βολτα απο τον αραγωνιτη.Οι οργανισμοι στους οποιους αναφερεσαι ειναι κυριως πτωματοφαγοι,και στην περιπτωση σου,που καλως ανεφερες,μαλλον το σαλιγκαρι δεν ηταν στα καλα του και ειχε ψοφησει.

Αυτο απο το οποιο κινδυνευουν τα σαλιγκαρια περισσοτερο ειναι οι ερημιτες αν υπαρχουν στο ενυδρειο,γιατι θα καλοβλεπουν και το καβουκι τους :)

Το ότι είναι πτωματοφάγοι είναι γεγονός, αλλά απο τις φορές που έχουν αναποδογυρίσει σαλιγκάρια, ελάχιστες φορές ξαναγύρισαν μόνα τους.

Link to comment
Share on other sites

Το ότι είναι πτωματοφάγοι είναι γεγονός, αλλά απο τις φορές που έχουν αναποδογυρίσει σαλιγκάρια, ελάχιστες φορές ξαναγύρισαν μόνα τους.

Τα δικα μου το εκαναν αρκετα συχνα μπορω να πω.Και δεν ειχα και απωλεις,απεναντιας ειχα γεννες,και αυτη τη στιγμη αφου το ενυδρειο το χαλασα,ζουν ολα σε σενυδρειο φιλου :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Μόλις ανακάλυψα ότι στο ενυδρείο υπάρχουν πολλά Flatworms - Acoel! Σύμφωνα με το Site που μου έδωσε ο Πάνος, λέει Suitability : Watch them!

Διατρέχω κάποιον κίνδυνο;

:)

Link to comment
Share on other sites

Που τα είδες?

Είσαι σίγουρος?

Αν μπορείς βάλτα μια φωτό.

Τρέφονται αποκλειστικά με ιστούς σκληρών κοραλιών και ειδικά με acros. Αν δεν έχεις σκληρά μετά απο 2 βδομάδες το πολύ ψοφάνε απο ασιτία.

Ούτως η άλλος δεν έχεις σκληρά. ;)

Αλλά βάλτα μια φωτό για την ιστορία τουλάχιστον! ;)

Link to comment
Share on other sites

Είναι τόσο μικρά που πολύ δύσκολα θα φανούν, αλλά θα κάνω μια προσπάθεια!! :)

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις φωτογραφική μηχανή βγάλε όλα τα ζουμ και βάλτην όσο πιο κοντά στο τζάμι και εστίασε με σταθερό χέρι.

Α, και βγάλε το φλας.

Έγινε επεξεργασία - Παναγιώτης Κ
Link to comment
Share on other sites

Δεν τα κατάφερα τελικά, όλες θολές βγήκαν!

Κάτι άλλο τώρα, ανακάλυψα ότι η γαρίδα άλλαξε κέλυφος, να το αφήσω μέσα ή να το βγάλω?

:)

Link to comment
Share on other sites

Το ιδιο κανει Παντως εαν μπορεις βαλε καμια φωτο

Από τα flatworms? Όσο και αν προσπάθησα, δεν μπορούσα να βγάλω καθαρή φωτογραφία! Μια απλή φωτογραφική μηχανή έχω! Προσπάθησα να τα βγάλω από το νερό μήπως γίνει κάτι αλλά με το που έβγαλα μερικά εξαφανίστηκαν, ή εγώ δεν τα έβλεπα, τι να πω!

:)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Δεν πήγα σχολείο σήμερα (άρρωστος) και με έτρωγε η βαρεμάρα! Ε δεν ήθελε και πολύ, όσο κοίταγα το ενυδρείο, τόσο περνούσε από το μυαλό μου να αλλάξω λίγο το aquascape. Και έτσι έγινε! Το βραχάκι αριστερά πήγε δεξιά και τον μεγάλο αριστερά τον έσπασα σε 3 κομμάτια και έβαλα τα 2 μέσα δεξιά. Ευτυχώς δεν πείραξα τα δεματικά και ο ζωντανός έχει το σχήμα που έχει, αλλιώς θα το κατέστρεφα τελειώς! Φωτογραφίες μόλις ανοίξουν τα φώτα!

Link to comment
Share on other sites

Πριν
efi8.jpg
Τώρα
FTS
ig18.jpg
Left Side View
0n9v.jpg
:D
y0x5.jpg

Η διαφορά δεν είναι μεγάλη, αλλά μου φαίνεται πιο ωραίο έτσι! Ακούω γνώμες! :)

Link to comment
Share on other sites

Ο λόγος που το έκανα ήταν επειδή μου φαινόταν λίγο μπουκωμένο, και ήθελα να εξασφαλίσω καλή κυκλοφορία σε όλο το ενυδρείο. Όπως είναι τώρα πιστεύω το έχω πετύχει!! :)

Link to comment
Share on other sites

Ο λόγος που το έκανα ήταν επειδή μου φαινόταν λίγο μπουκωμένο, και ήθελα να εξασφαλίσω καλή κυκλοφορία σε όλο το ενυδρείο. Όπως είναι τώρα πιστεύω το έχω πετύχει!! :)

Καλά έκανες! :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Αύριο θα έρθουν το ψαράκι και 2 turbo! Τώρα που προλαβαίνω, μήπως θα χρειαζόμουν τίποτα επιπλέον?? :)

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα ειναι :)

Ωραία ευχαριστώ Στράτο!

Τα λέμε αύριο με φωτός :)

Link to comment
Share on other sites

Αύριο θα έρθουν το ψαράκι και 2 turbo! Τώρα που προλαβαίνω, μήπως θα χρειαζόμουν τίποτα επιπλέον?? :)

Με το καλό!

Φωτός μην ξεχάσεις!

Link to comment
Share on other sites

Τελικά τα ψαράκια θα έρθουν αύριο, μιας και έτυχε ένα τεχνικό πρόβλημα και δεν πρόλαβε το ΚΤΕΛ ο αποστολέας, οπότε αύριο!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...