Jump to content

Aρχαριος Και Στησιμο Ενυδρείου


toykaki

Recommended Posts

Οταν λες λιγο επανω ποσο εννοεις? οπως το κοιταω απο πισω την φιλτρο,επανω-κατω- δεξια (τζαμι κολλητα)-αριστερα τζαμι αλλα πιο μακρυα απο την εξοδο της φυσουνας που βγαζει νερο..εγω το εχω λοιπον αναμεσα αριστερα και επανω,και λιγο προς τα κατω...να το βαλω στην μεση του αριστερα και δεξια?

Link to comment
Share on other sites

Mε μπέρδεψες εντελώς. . .

Όπως το κοιτάζεις από πίσω στριψτο λίγο προς τα επάνω σαν να το ξεβιδώνεις τόσο όσο να χτυπάει το νερό

της επιφάνειας !!Κοινώς να έχεις ανατάραξη. . .

Link to comment
Share on other sites

ωραι,ετσι το εχω....ισα ισα οχι παρα πολυ ετσι?δηλαδη κανει αναταραξη το ενα τεταρτο τις επιφανειας...να το γυρισω ακομα λιγο επανω?

Έγινε επεξεργασία - toykaki
Link to comment
Share on other sites

Mε μπέρδεψες εντελώς. . .

Όπως το κοιτάζεις από πίσω στριψτο λίγο προς τα επάνω σαν να το ξεβιδώνεις τόσο όσο να χτυπάει το νερό

της επιφάνειας !!Κοινώς να έχεις ανατάραξη. . .

:bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

οκ τοτε...πππφφφ...εχω μπερδευτη πολυ με το φυτεμα,δηλαδη πρεπει να παρω καπου στα 2-3 ξυλα?γγιατι εαν παρω ενα και το βαλω στην μεση θα εχω σε ενα μερος φυτα,τι να κανω για να εχω δεξια-αριστερα πισω η πλατη φυτα?παρα πολυ μ δυσκολευει το φυτεμα,και απο οσα εχω διαβασει μου ειναι επιφοβο και στο μετα,με αρρωστειες φυτων με αλγες,με-με πολλα.....αν φυτεψω με το καλο θα παρω μια eheim 400 αεραντλια,εχω δει βιντεο που τις κρυβουν μεσα στα φυτα και ¨αναβλιζει¨ το νερο...

Έγινε επεξεργασία - toykaki
Link to comment
Share on other sites

Αν βάλεις φυτά προτείνω να μην βάλεις αεραντλία. Η ανατάραξη που είπαμε οτι θα κανει το φίλτρο σου, αρκεί.

Link to comment
Share on other sites

να κανω και 2 ερωτσεις ακομα ,ξυλο μπορω να βρω καπου εγω ο ιδιος,δηλαδη υπαρχει εδω στν φυση,στα ποταμια μας καποιο ειδος που να κανει?Εννοειται οτι πρωτου μπει στο ενυδρειο θα βραστη στους 100 βαθμους...Επίσεις ενω εχω ψαρια μεσα μπορω να φυτεψω φυτα και να ρίξω το λίπασμα που χρειάζερε??

Έγινε επεξεργασία - toykaki
Link to comment
Share on other sites

Τα φυτα μπορεις να τα φυτεψεις οποτε θες αλλα για τα ευκολα φυτα που υπολογιζεις δεν νομιζω να χρειαζεται λιπασμα! Τωρα για το ξυλο που λες εγω δεν θα το ρισκαρα! Σιγουρα υπαρχουν τροποι να τα απολυμανεις αλλα εγω θα προτιμουσα να δωσω καποια λεφτα και να εχω το κεφαλι μου ησυχο!

Link to comment
Share on other sites

σαφος και εγω,απλα συζητηση κανουμε,δηλαδη anubias δεν θελουν τιποτα?μονο ξυλο και δεσιμο με μπετονια επανω στο ξυλο?

Έγινε επεξεργασία - toykaki
Link to comment
Share on other sites

Σε αυτό πλέον μπορώ να απαντήσω και εγώ με απόλυτη σιγουριά . . . (of topic :bleh:)

Δέσιμο σε ξύλο ή σε πέτρα και όχι πολύ φως γιατί βγάζουν άλγες !!!

Link to comment
Share on other sites

Rastafari για να εισαι τοσο σιγουρος το εχεις ψαξει καλα,ποσο ειναι το οχι πολυ φως?2 ωρες την ημερα ας πουμε?2χ28 τ8 εχω,οποτε παιρνω ξυλο και το δενω επανω το φυτο (ουτε λιπασματα ουτε τιποτα),η πετονια βγαινει οταν πιασει η ριζα??ολες οι anubias εχουν τις ιδιες απαιτησεις ε?

Link to comment
Share on other sites

Ε μην υπερβαλουμε κιολας! Οταν λεμε οχι πολυ φως δεν εννοουμε ωρες. Απλα βαλτες μεσα στο ενυδρειο σε σκιερο μερος.

Link to comment
Share on other sites

Rastafari για να εισαι τοσο σιγουρος το εχεις ψαξει καλα,ποσο ειναι το οχι πολυ φως?2 ωρες την ημερα ας πουμε?2χ28 τ8 εχω,οποτε παιρνω ξυλο και το δενω επανω το φυτο (ουτε λιπασματα ουτε τιποτα),η πετονια βγαινει οταν πιασει η ριζα??ολες οι anubias εχουν τις ιδιες απαιτησεις ε?

Σαν νέος στο άθλημα είναι από τα πράγματα που έχω κατανοήσει-παρατηρήσει και στο δικό μου ενυδρείο καλά!!

Εγώ για να σου δώσω να καταλάβεις δεν χρειάστηκε να την δέσω. . .

Την σφήνωσα σε μια "χαραμαδα" που έχει το ξύλο και έκατσε μια χαρά!!

Όταν με το καλό ριζώσει εννοείται πως κόβεις την πετονια καθαρά για αισθητικούς λόγους . . .

Όλες έχουν τις ίδιες απαιτήσεις με την μόνη διαφορά το μέγεθος των φύλλων και το ύψος που παίρνουν!!

Πολλες απορίες για τα φυτάκια θα σου λύνονται αν ρίχνεις και μια ματιά εδώ . . .

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=83262

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι θεσσαλονικη και πηγα σε 2 μαγαζια με ενυδρεια και οι δυο μου ειπαν να βαλω σκαλαρια δεν θα εχουν προβλημα με τις χηρες....λοιπον?

Link to comment
Share on other sites

http://petcity.gr/controls/ImgHndlr.ashx?type=zoom&id=22402383

απο οτι καταλαβα απο την φωτο ειναι πλαστικο και οχι ξυλο

Έγινε επεξεργασία - toykaki
Link to comment
Share on other sites

Να δεθούν εννοεις ; Ναι μπορούν άλλα καλυτερα να πάρεις κάποιο φυσικο διακοσμητικό. ;)

Link to comment
Share on other sites

και θα αναπτυχθούν κανονικα?και ας ειναι πλαστικο?(εγω νομιζα οτι πρεπει να ειναι πετρα η ξυλο για να αναπτυχθουν

Έγινε επεξεργασία - toykaki
Link to comment
Share on other sites

Ναι άλλα καλυτερα να πάρεις κανονικό ξύλο.

Link to comment
Share on other sites

ενδιαφερομαι να αγορασω σκουπα βυθου..ποια θα μου προτείναται?εγω ειδα αυτην εδω JUWEL AQUA CLEAN μιας και ταιριαζει με το φιλτρο μου,και θα καθαριζει και το φιλτρο ταυτοχρονα γιατι νομιζω μπαινει μεσα στο φιλτρο..για πειτε μου και εσεις

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...