Jump to content

Aρχαριος Και Στησιμο Ενυδρείου


toykaki

Recommended Posts

Καλη φαινεται,juwel ειναι,ειναι ακριβη?

Γιατι εγω πηγα προσφατα και πηρα μια με μπαταριες και ειναι πιο πρακτικη...

Το οτι μπαινει και μεσα στο φιλτρο καλο μου ακουγεται γιατι αυτα τα εσωτερικα (εχω κι εγω) πιανουν μπιχλα κατω κατω....

Link to comment
Share on other sites

http://petcity.gr/controls/ImgHndlr.ashx?type=zoom&id=22402383

απο οτι καταλαβα απο την φωτο ειναι πλαστικο και οχι ξυλο

Μην βαλεις σαβουρα στο ενυδρειο σου! Υπαρχουν ξυλα αληθινα που ειναι πολυ πιο ομορφα!

Link to comment
Share on other sites

20 ευρο την βρηκα φιλε μου..να ρωτησω κατι , εχω βρει αυτην εδω http://www.juwel-aquarium.de/out/pictures/master/product/main/zoom/1/87020.jpg πειτε μου λιγο πως λειτουργει?δηλαδη δεν θα επρεπε να εχει ενα μηχανησμο να ρουφαει?

Link to comment
Share on other sites

Ειναι η κλασσικη σκουπα βυθου,και για αλλαγη νερου φυσικα,που την κουνας πανω κατω μεσα στο νερο μεχρι να ανεβει το νερο στο λαστιχο και να αρχισει να τρεχει μεσα στον κουβα...εγω πηρα μια με μπαταρια με 15 ευρω,πατας το κουμπι και τραβαει!Και δεν τρομαζει και τα ψαρακια!

Δεν θυμαμαι μαρκα ομως,αμα θες να σου πω το απογευμα...

Αν παρεις απλη σκουπα οπως αυτη που λες γιατι δεν παιρνεις μια πιο φθηνη και οχι juwel...την ιδια δουλεια κανουν ολες!

Link to comment
Share on other sites

και αυτη που λες ειναι για καθαρισμο και για αλλαγη νερου?το φορουμ τι λεει?συμφωνει?

Έγινε επεξεργασία - toykaki
Link to comment
Share on other sites

Αδερφε εγω κανω σπανια εως καθολου σκουπα βυθου! Μια που ειχα τις ΜARINA με μπαταριες δεν με ειχε βολεψει και δεν ειχε και δυναμη!

Link to comment
Share on other sites

Φτιαξε πρωτα ολα τα αλλα στο ενυδρειο σου και ασε την σκουπα τελευταια!

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα δεν βαζω ποτε σκουπα βυθου ειδικα στα φυτεμενα ενυδρεια που παντα ειχα.Το μονο που εκανα ηταν να σηφωναρω το βυθο με λαστιχο για να παρω τα χοντρα αν υπηρχαν πολλα.

Link to comment
Share on other sites

Με το λαστιχο φιλε μου,ρουφας με το στομα ενω εχεις το λαστιχο στο νερο και τραβας οτι θες.Δεν ειναι καλο να βαζεις σκουπα σε φυτεμενο ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

δεν το ηξερα αυτο..οποτε δεν παιρνω σκουπα

Μισο, εμεις σου παραθεσαμε τα επιχειρηματα μας. Εσυ πρεπει να κρινεις αν θες να την παρεις ή οχι και οχι επειδη στο ειπαμε εμεις! ;)

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου επειδή και εγώ ρώτησα για σκούπα μόλις μου εξήγησαν τις "συνέπειες" της προτίμησα να μην την αγοράσω!!

Θεωρώ πως σιφωναριστά με ενα αλφαδολάστιχο με μικρή διαμετρο κάνεις πολύ καλή δουλίτσα . . .

Άλλωστε η συγκεκριμένης μπορεί να είναι πολύ καλή αλλά η τιμή της δεν είναι και ιδιαίτερα ελκυστική. . .

Σου συνιστώ λοιπόν σαν αρχάριος και εγώ αυτό το πενηντάρικο που κοστίζει η σκούπα να το διαθέσεις σε κάτι άλλο

γιατί πίστεψεμε μας λείπουν πράγματα πιο απαραίτητα από μια σκούπα τα οποία φτηνά μεν αλλα αθροιστικά είναι

για πολλά πενηντάρικα . . .

Βέβαια υπάρχει και η φτηνή λύση για σκούπα βυθού μαζί με την χαρά της δημιουργίας . . .

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=7842&hl=%2B%F3%EA%EF%F5%F0%E1+%2B%E2%F5%E8%EF%F5

ή με αλφαδολάστιχο και μπουκαλάκι νερού . . .

Link to comment
Share on other sites

Τι σου εχει μεινει ακομη; Το στρωνεις;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...