Jump to content

Aρχαριος Και Στησιμο Ενυδρείου


toykaki

Recommended Posts

Μωβ λάμπα δεν έχω ακούσει αλλά και δεν κάνει γιατί θα γεμίσει άλγες το ενυδρείο σου.

Προφανώς εννοείς για κάποια λάμπα που δίνει μια <<ροζέ>> απόχρωση.

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτηκα να βαλω 4 Black Widow tetra και 2 Corydoras leopard ..τι λετε?? ή 2 Black Widow tetra και 2 Corydoras leopard...

Κατι ακομα ενας φιλος μου στο ενυδρειο 60l του ειχα δωσει εγω το ενα τελευταιο που μου ειχε μεινει αυτο http://www.google.gr/search?client=firefox-a&hs=MjL&rls=org.mozilla:el:official&q=%CF%81%CE%BF%CE%B6+%CF%88%CE%B1%CF%81%CE%B9+glykou+nerou&bav=on.2,or.r_cp.r_qf.&bvm=bv.53371865,d.d2k,pv.xjs.s.en_US.i8jRULGL-Ys.O&biw=1440&bih=754&dpr=1&um=1&ie=UTF-8&hl=el&tbm=isch&source=og&sa=N&tab=wi&ei=-_xLUqqfJqqg0wWwuoDoAg#hl=el&q=pink+tetra&rls=org.mozilla:el%3Aofficial&tbm=isch&um=1&facrc=_&imgdii=_&imgrc=rVIKBl0crHNXOM%3A%3B_FjKAfoYaNOlkM%3Bhttp%253A%252F%252Fwww.fishtanksandponds.co.uk%252Fimages%252Fprofiles%252Fdyed-tetra.jpg%3Bhttp%253A%252F%252Fwww.fishtanksandponds.co.uk%252Fprofiles%252Fgymnocorymbus-ternetzi.html%3B800%3B600

Kαι σημερα πηγε πηρε αυτος 4 Black Widow tetra και τα εβαλε μεσα...και ειδε το δικο μου να κυνηγαει τα black tetra..να το αφησει η να το βγαλει?

Link to comment
Share on other sites

Για ποσα λιτρα μιλαμε?

Το ψαρι που αναφερεις ειναι βαμμενο και δεν υπαρχει στη φυση,επισης το 60λιτρο ειναι μικρο γι αυτα τα tetra.

Link to comment
Share on other sites

Για 60 μιλαμε...νομιζω καλα ειναι γιατι διαβασα 60λ για 8 ψαρια...τωρα με αυτο το βαμμενο τι να κανει ? :P

Έγινε επεξεργασία - toykaki
Link to comment
Share on other sites

Κατσε,το δικο σου ειναι 60 η του φιλου σου?

Επιδη ειχα αυτα τα ψαρια παλιοτερα,για μενα το 60αρι ειναι μικρο,εγω τα ειχα σε 110 φουλ φυτεμενο.Επισης αν δεν εχεις μεγαλο αριθμο ψαριων και κρυψωνες θα υπαρχουν τσαμπουκαδες μεταξυ τους.

Το βαμμενο τι να σου πω φιλε μου,κανονικα τετοια ψαρια δεν αγοραζουμε,,,

Link to comment
Share on other sites

Κατσε,το δικο σου ειναι 60 η του φιλου σου?

Επιδη ειχα αυτα τα ψαρια παλιοτερα,για μενα το 60αρι ειναι μικρο,εγω τα ειχα σε 110 φουλ φυτεμενο.Επισης αν δεν εχεις μεγαλο αριθμο ψαριων και κρυψωνες θα υπαρχουν τσαμπουκαδες μεταξυ τους.

Το βαμμενο τι να σου πω φιλε μου,κανονικα τετοια ψαρια δεν αγοραζουμε,,,

Δεν το ηξερα οτι δεν αγοραζουμε τετοια :P ...Του φιλου μ ειναι 60 και πηρε 4 Black widow Και το ροζ που του ειχα δωσει..τι να κανει να το βγαλει??Εγω σε 30λ σκεφτομαι να βαλω 2 black widow και 2 corydoras trilinear

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα το εβγαζα...

Σε 30 λιτρα τα ξεχνας αυτα τα ψαρια που γραφεις...Ειναι και τα 2 κοπαδοψαρα και θελουν πολυ παραπανω λιτρα.

Link to comment
Share on other sites

30 λίτρα ; Μονομάχο ή γαριδαδικο μετά από κάνα 2μηνο. :)

Link to comment
Share on other sites

ππφφ..μονο εε? :( ...Θα τρελλαθω ενας αλλος φιλος μου που ειχαμε παρει μαζι τα ενυδρεια ασχετος σαν εμενα ουτε προεργασιες ουτε τιποτα εχει μεσα ενα αγγελοψαρο ενα γλυφτη και ενα τετρας και 4 μηνες ...που δεν ταιριαζει τετρα με αγγελοψαρο και του ζουν ολα κομπλε

Έγινε επεξεργασία - toykaki
Link to comment
Share on other sites

Αμφιβάλλω για το "κομπλε". Απλως επιβιώνουν... ;)

Link to comment
Share on other sites

Λίτρα: Τα ελάχιστα λίτρα που θα καλύψουν ένα κοπάδι με τον ελάχιστο αριθμό ψαριών 6-8 ατόμων, μπορεί να είναι ένα ενυδρείο 80 λίτρων ώστε να έχουν τον χώρο να τρέχουν, σε μικρότερο ενυδρείο κινδυνεύουν να μένουν αδρανή, σε μεγαλύτερο θα παρατηρήσετε πιο έντονα παιχνίδια και ερωτικούς χορούς. Μεγάλη σημασία για αυτά τα ψάρια έχει η επιφάνεια του βυθού και όχι τόσο το ύψος, έτσι ένα ενυδρείο με πάτο 35x70 έχει το ελάχιστο βάθος και επιφάνεια για 6-8 άτομα ανεξάρτητα με το ύψος του.Επιβάλλεται αυστηρά η χρήση λευκής χαλαζιακής πολύ λεπτής άμμου αφού η αγαπημένη τους ασχολία είναι να την σκάβουν και την φιλτράρουν συνεχώς με τα βράγχιά τους προς εύρεση τροφής. Στην περίπτωση που κάποιος χρησιμοποιήσει χαλίκι τα ψάρια δεν θα έχουν διάθεση να σκάβουν, θα μένουν αδρανή και επίσης κινδυνεύουν να χάσουν τα μουστάκια τους που είναι το σημαντικότερο όργανο για την εύρεση της τροφής τους, έτσι εκτός από μολύνσεις κινδυνεύουν και από ασιτία. Χρειάζονται επίσης αρκετά ξύλα που θα εμπλουτίζουν το νερό με χρήσιμες για τα ψάρια ουσίες. Είναι επιθυμητό να υπάρχουν κάποια ξύλα που δημιουργούν κενό από κάτω για να βρίσκουν καταφύγιο κατά την ξεκούρασή τους, μπορούν επίσης να χρησιμοποιηθούν φυτά. Απαραίτητος είναι επίσης ένας φωτεινός, ανοικτός χώρος μόνο με άμμο για να παίζουν και να σκάβουν.

Κοίτα εδω αναλυτικά

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=36778#entry323411

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα το πιστεψετε..εκανε αλλαγη νερου σημερα ο φιλος μου και τα widow tetra χασαν λιγο το χρωμα του...το μαυρο εγινε πιο θαμπο οπως και το σωμα τους..γιατι? :P ...Mας φανηκε πολυ αστειο..να φανταστω δεν θα επανερθη εε?? :P

Έγινε επεξεργασία - toykaki
Link to comment
Share on other sites

Με ποιον τρόπο έκανε την αλλαγή ; Υποπτεύομαι στρες, εξ ου και η αλλαγή του χρώματος ...

Link to comment
Share on other sites

Από ότι είχα παρατηρήσει στο ενυδρείο ενός φίλου αυτό είναι στρες (το νερό που έβαλε είχε μεγάλες διαφορές από το νερό που είχε πριν το ενυδρείο, ph, θερμοκρασία κ.λ.π.) στα ψάρια του φίλου μου πάντως το χρώμα επανήλθε μέσα σε μια ώρα, αυτό φαντάζομαι έχει να κάνει και με τα ψάρια, ο φίλος μου πάντως έχει καρχαριάκια.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι είναι στρες από "κακή" αλλαγή νερού

Link to comment
Share on other sites

Εβγαλε νερο απο το ενυδρειο περιπου 4 λιτρα τα εβαλε μεσα και αφου εκανε την αλλαγη στο αλλο το ξαναεβαλε...στα 2 επανηλθε το χρωμα (μικροτερα) στα 2 μεγαλυτερα επανηλθε αλλα οχι οπως το αρχικο :) ...μετα την αλλαγη ο μεγαλυτερος ολων τρελλαθηκε να τα κυνηγαει...επισεις εχει και corydoras μεσα και τους βαλαμε αμμο...δεν μπορειται να φανταστητε τι παιχνιδι κανουν...η αμμος εχει γεμμηση με τρυπουλες που ψαχουλευουν :P ..

Eπισεις απο οτι διαβασα εδω λεει οτι τα widow tetra δεν θελουν πολυ φωτισμο..τι ειναι το πολυ?Γιατι απο τοτε που τα εβαλε δεν το εχει αναψει καθολου... και θελουμε να το δουμε πως θα μοιαζει με λευκη αμμο φωτισμο μεσα αλλα δεν το αναβουμε λογο οτι εχει της χηρεσ μεσα

Έγινε επεξεργασία - toykaki
Link to comment
Share on other sites

Εβγαλε νερο απο το ενυδρειο περιπου 4 λιτρα τα εβαλε μεσα και αφου εκανε την αλλαγη στο αλλο το ξαναεβαλε...στα 2 επανηλθε το χρωμα (μικροτερα) στα 2 μεγαλυτερα επανηλθε αλλα οχι οπως το αρχικο :) ...μετα την αλλαγη ο μεγαλυτερος ολων τρελλαθηκε να τα κυνηγαει...επισεις εχει και corydoras μεσα και τους βαλαμε αμμο...δεν μπορειται να φανταστητε τι παιχνιδι κανουν...η αμμος εχει γεμμηση με τρυπουλες που ψαχουλευουν :P ..

Eπισεις απο οτι διαβασα εδω λεει οτι τα widow tetra δεν θελουν πολυ φωτισμο..τι ειναι το πολυ?Γιατι απο τοτε που τα εβαλε δεν το εχει αναψει καθολου... και θελουμε να το δουμε πως θα μοιαζει με λευκη αμμο φωτισμο μεσα αλλα δεν το αναβουμε λογο οτι εχει της χηρεσ μεσα

Απιστευτο..ξανα ηρθαν τα χρωματα τους :P ..Eπισεις απο οτι διαβασα εδω λεει οτι τα widow tetra δεν θελουν πολυ φωτισμο..τι ειναι το πολυ?Γιατι απο τοτε που τα εβαλε δεν το εχει αναψει καθολου... και θελουμε να το δουμε πως θα μοιαζει με λευκη αμμο φωτισμο μεσα αλλα δεν το αναβουμε λογο οτι εχει της χηρεσ μεσα

Link to comment
Share on other sites

Απο στρες ειναι αυτο που εχασαν το χρωμα τους.Οπως σου ξαναειπα αν δεν εχει σωστους αριθμους στα ψαρια,το κυριαρχο θα κυνηγα τα αλλα τα οποια θα στρεσσαρονται και μετα ισως ξεκινησουν τα προβληματα..

Link to comment
Share on other sites

Τι να του πω ρε φιλε του τα ειπα..Δεν με ακουει σε ολα ,τι να των κανω...Ευτχος πηρε και βαλαμε αμμο για το κορυδορας..καλα τρελλενονται μιλαμε...Με το φως τι γινετε ομως??Για τα widow tetra?

Link to comment
Share on other sites

Τι να του πω ρε φιλε του τα ειπα..Δεν με ακουει σε ολα ,τι να των κανω...Ευτχος πηρε και βαλαμε αμμο για το κορυδορας..καλα τρελλενονται μιλαμε...Με το φως τι γινετε ομως??Για τα widow tetra?

Kαλα ηρεμηστε, σχεδον κανενα ψαρι δεν θελει φωτισμο και πηγαινουν και κρυβονται κατω απο φυτα ή ξυλα ή οτι βρουν τελοσπαντων. Αν τα εχεις σε σωστα νουμερα δεν εχεις προβλημα με τον φωτισμο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...