Jump to content

Aρχαριος Και Στησιμο Ενυδρείου


toykaki

Recommended Posts

Πολυ ασχοληθηκα με του φιλου μου..Στο δικο μου σκεφτομαι για γαριδες και αναπαραγωγη τους..για βοηθηστε μου λιγο....τι να προσεξω?Τι να εχει μεσα το ενυδρειο απο κρυψώνες,τροφη..και πως επιτυχανετε η αναπαραγωγη?και καθε ποτε γινετε?

Έγινε επεξεργασία - toykaki
Link to comment
Share on other sites

Βασικο ειναι οτι θελει καλο στρωσιμο οβυθος

περιπου 2 μηνες

μεσα σιγουρα πρεπει να εχεις ριζες

αρκετη moss

η αναπαραγωγη γινεται ευκολα (πχ red cherry)

βαζει μια ομαδα γαριδες και μεσα σε λιγο καιρο θα εχεις γεμησει

και γινεται οποτε να ναι (δηλαδη εχει τυχει εμενα να γεννησει μια γαριδα

και μετα απο μια βδομαδα να την δω με αυγα) αυτα δεν ειναι προγραμματισμενα

Link to comment
Share on other sites

Αν ψαξεις λιγο στο φορουμ και ειδικα στα απονδυλα θα βρεις ολες τις απαντησεις...μη τα περιμενουμε ολα ετοιμα..

Link to comment
Share on other sites

τελεια..θα το δοκιμάσω..αυριο θα παω να παρω...Καλα απο τον φιλο μου εχω ακουσει παρα πολλαααα.....Απο οτι ειδαμε το κορυδορας εχουν κοκκινα βραγχια...σαν να εχουν πληγωθ...λογικα απο την αμμο που βαλαμε :( ....τι γινετε?

Link to comment
Share on other sites

Βασικο ειναι οτι θελει καλο στρωσιμο οβυθος

περιπου 2 μηνες

μεσα σιγουρα πρεπει να εχεις ριζες

αρκετη moss

η αναπαραγωγη γινεται ευκολα (πχ red cherry)

βαζει μια ομαδα γαριδες και μεσα σε λιγο καιρο θα εχεις γεμησει

και γινεται οποτε να ναι (δηλαδη εχει τυχει εμενα να γεννησει μια γαριδα

και μετα απο μια βδομαδα να την δω με αυγα) αυτα δεν ειναι προγραμματισμενα

Το έχεις ;

Link to comment
Share on other sites

Το μονο που ειδα και θα σας ρωτουσα...πππφφφ...κατι για αν το συντομεψω??

Επισης δεν ξερει καποιος να μου πει : .Απο οτι ειδαμε το κορυδορας εχουν κοκκινα βραγχια...σαν να εχουν πληγωθ...λογικα απο την αμμο που βαλαμε :( ....τι γινετε?Kαι μου την ειπε κιολας οτι καλα τα ειχε τοσο καιρο και που ειδα εγω οτι θελουν αμμο κ.λ.π...Ισως βεβαια να μην ειναι κιολας...ισως να το παρατηρησαμε και τωρα οτι ειναιλιγο πιο κοκκινοπα γιατι φαινονται μονο οταν ανοιγουμε το φως...θα ψαξω να δω στο ιντερνετ σε φωτο εαν υπαρχουν πληγωμενα να δω πως ειναι

Έγινε επεξεργασία - toykaki
Link to comment
Share on other sites

Στα bronze corries μερικές φορές τα βράγχια φαίνονται λίγο κόκκινα. Χωρίς μετρήσεις και φωτογραφίες όμως, δύσκολα να πούμε ότι είναι όλα "οκ".

Όσο για τη συντόμευση : Η υπομονή είναι το μεγαλύτερο όπλο στο χόμπι μας. (στο λέω εγώ που την έχω πατήσει... ) ;)

Link to comment
Share on other sites

Το μονο που ειδα και θα σας ρωτουσα...πππφφφ...κατι για αν το συντομεψω??

Επισης δεν ξερει καποιος να μου πει : .Απο οτι ειδαμε το κορυδορας εχουν κοκκινα βραγχια...σαν να εχουν πληγωθ...λογικα απο την αμμο που βαλαμε :( ....τι γινετε?Kαι μου την ειπε κιολας οτι καλα τα ειχε τοσο καιρο και που ειδα εγω οτι θελουν αμμο κ.λ.π...Ισως βεβαια να μην ειναι κιολας...ισως να το παρατηρησαμε και τωρα οτι ειναιλιγο πιο κοκκινοπα γιατι φαινονται μονο οταν ανοιγουμε το φως...θα ψαξω να δω στο ιντερνετ σε φωτο εαν υπαρχουν πληγωμενα να δω πως ειναι

Aν η αμμο ειναι καινουρια θα εχετε προβλημα! Τα κορυ θελουν κι αυτα στρωμενο βυθο! Σταματα να ασχολεισαι με τον φιλο σου αφου δεν καταλαβαινει και ασχολησου με το δικο σου!

Link to comment
Share on other sites

Οταν εχουμε ψαρια του αφρου και ψαρια του βυθου πως τα ταιζουμε...???Γιατι ταιζοντας πανε τα ψαρια του αφρου ας το πω και τα τρωνε και δεν προλαβαινει να παει τροφ κατω...

Link to comment
Share on other sites

Ή ταιζεις pellets ( μπιλιες που βυθιζονται ) ή αν δινεις flakes τα μουλιαζεις σε λιγο νερο ή ταιζεις το βραδυ με ταμπλετες βυθου για τα βυθοψαρα!

Link to comment
Share on other sites

Ολα! Ολες οι εταιρειες εχουν ολα τα ειδη τροφων!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

πρώτα ο θεος πρόκειται να παραλαβω ενυδρειο 125λ ..Θα βάλω μεσα 6 corydoras και 4 Black Widow tetra σιγουρα αυτα,επισεις γλύφτη μπορω να βαλω ή θα εχω προβλημα με τα corydoras??(το λεω γλύφτης γιατι δεν τον εχω βρει στο προφιλ ψαριών)....Μπορώ να βάλω και κατι ακόμα?Επίσεις είναι αναγκαστικο να βάλω ζωντανα φυτα μέσα?

Έγινε επεξεργασία - toykaki
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!Το ψαρακι που λες γλυφτη λεγεται κοινως πλεκο!

Το κανονικο του ονομα ειναι plecostomus η ancistrus. :)

Δεν γνωριζω να σου πω αν ταιριαζει στο ενυδρειο σου καλυτερα να μας πει καποιος ποιο εμπειρος,εγω δεν θα το εβαζα...

Ειμαι ομως σχεδον σιγουρος οτι τα tetra ειναι κοπαδαψαρα και καλυτερα να μην βαλεις 4 αλλα τουλαχιστον 8-10.Και νομιζω θελουν και μαλακο νερο αλλα ριξε μια ματια στο προφιλ τους...

Τα corydoras θελουν αμμο...

Αληθινα φυτα?Εννοειται! :) Υπαρχουν πανευκολα και πολυ ομορφα φυτα που δεν θελουν φυτεμα αλλα μονο να τα δεσεις πανω σε ξυλα!

Link to comment
Share on other sites

Μαλιστα...φυτα επειδη δεν εχω ασχοληθη με αληθνα ποτε μου..ποια ειναι ας μου προτείνη καποιος κατι,όπως και καπιο ξύλο.. Aμμο εχω :)

Έγινε επεξεργασία - toykaki
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!Το ψαρακι που λες γλυφτη λεγεται κοινως πλεκο! Το κανονικο του ονομα ειναι plecostomus η ancistrus. :) Δεν γνωριζω να σου πω αν ταιριαζει στο ενυδρειο σου καλυτερα να μας πει καποιος ποιο εμπειρος,εγω δεν θα το εβαζα... Ειμαι ομως σχεδον σιγουρος οτι τα tetra ειναι κοπαδαψαρα και καλυτερα να μην βαλεις 4 αλλα τουλαχιστον 8-10.Και νομιζω θελουν και μαλακο νερο αλλα ριξε μια ματια στο προφιλ τους... Τα corydoras θελουν αμμο... Αληθινα φυτα?Εννοειται! :) Υπαρχουν πανευκολα και πολυ ομορφα φυτα που δεν θελουν φυτεμα αλλα μονο να τα δεσεις πανω σε ξυλα!

Oπως ειπε κι ο Γιωργος 8-10 black widow το ιδιο και για τα κορυ. Αμμο οπωσδηποτε και εδω ειναι τα φυτακια http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=86082&p=806692

Έγινε επεξεργασία - Sturm
Link to comment
Share on other sites

θα διαβασω και τα φυτακια τωρα :P:) ..εαν δεν μπει φυτο και μπουν μονο διακοσμιτικα,ξυλο καραβακι γενικα υπαρχει καποιο προβλημα?

Έγινε επεξεργασία - toykaki
Link to comment
Share on other sites

Καραβακι να μην μπει! :bigemo_harabe_net-55:

Τα ψαρακια αυτα θελουν το πρασινο τους για να κρυβονται! Μονο καλο κανουν τα φυτα!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...