Jump to content

Aρχαριος Και Στησιμο Ενυδρείου


toykaki

Recommended Posts

Γιατι εκτος οτι δεν ωφελουν σε τιποτα τα ψαρια σου και το οικοσυστημα σου, δεν ξερεις και τι ουσιες θα ελευθερωσουν στο ενυδρειο σου.

Στο κατω κατω τιποτα δεν συγκρινεται με την φυση! ;)

Έγινε επεξεργασία - Sturm
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω σε αυτα..και για πείτε μου σε αμμο (οπου θα εχω) γιατι ειναι ομορφη και γιατι χρειαζετε στα corydoras με αυτα τα ψάρια που θα εχω τι φυτο-α θα προτεινατε να βάλω?

Link to comment
Share on other sites

Ξεκινα με απλα φυτα οπως echinodorus bleheri, anubia, valisneria, microsorium, java moss, hygrophilia!

Link to comment
Share on other sites

Θα σου συνιστουσα να παρεις ταμπλετες βυθου και υγρο λιπασμα και υγρο διοξειδιο για καλυτερα αποτελεσματα σε σχεση με τα φυτα σου.

Link to comment
Share on other sites

μαλιστα τα φυτα θελουν φως οπως εχω διαβασει,τα black widow δεν θελουν πολυ φως..λοιπον?τι γινετε σε αυτην την περιπτωση?τροφη εχω την tetra pro vegetables ..πες οτι βαζω 6-8 χήρες και το ιδιο κορυδορας..ποσες τετοια flakes (τροφες) πρέπει να τα δίνω??

Link to comment
Share on other sites

Οχι . θα ρίξεις όλη την ποσότητα που θέλεις άλλα να είναι τόση, ώστε να καταναλωθεί σε δυο λεπτά από τα ψάρια.

Link to comment
Share on other sites

ωραια... τα φυτα θελουν φως οπως εχω διαβασει,τα black widow δεν θελουν πολυ φως..τι γινετε σε αυτην την περιπτωση?

Έγινε επεξεργασία - toykaki
Link to comment
Share on other sites

Τα εύκολα φυτά που σου έχουν προτείνει δεν χρειάζονται πολύ φως. :)

Link to comment
Share on other sites

Μην τρελλενεσαι με το φως. Ξερουν αυτα που να κρυφτουν και που να ηρεμησουν. Το ενυδρειο τι λαμπες σου δινει;

Link to comment
Share on other sites

Προχωρα αφοβα. Ενταξει αμα βαλεις και κανα φυτο επιφανειας ή καμια ριζα μεγαλουτσικη για να κρυβονται μια χαρα θα ναι!

Link to comment
Share on other sites

σε αυτα τα λιτρα εκτος απο Black widow tetra που θα βαλω,τι αλλο μπορω να βαλω?γιατι μαλλον δεν θα βαλω κορυδορας...ας πουμε 2 Chromobotia macracanthus (κλοουν)..αλλιως τι αλλο?

Έγινε επεξεργασία - toykaki
Link to comment
Share on other sites

Οχι κλοουν φιλε μου, δες εδω: http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=83077&p=767818

Θα μπορουσες να βαλεις ενα ζυγος απιστογραμμα, ενα ζευγος ραμιρεζι, ενα ζευγος μπολιβιαν ραμ, ενα κοπαδι καρδιναλιους αλλα οχι μαζι με τις χηρες!

Κορυ γιατι δεν βαζεις;

Link to comment
Share on other sites

Οχι κλοουν φιλε μου, δες εδω: http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=83077&p=767818

Θα μπορουσες να βαλεις ενα ζυγος απιστογραμμα, ενα ζευγος ραμιρεζι, ενα ζευγος μπολιβιαν ραμ, ενα κοπαδι καρδιναλιους αλλα οχι μαζι με τις χηρες!

Κορυ γιατι δεν βαζεις;

Ενα απο αυτα τα ζευγαρια,ολα μαζι.:P

Link to comment
Share on other sites

Ενα απο αυτα τα ζευγαρια,ολα μαζι. :P

Χαχαχαχα υπερβολικε!

Link to comment
Share on other sites

εβαλα αμμο κατω και γεμισα με νερο και υπαρχει πολυ σκονη απο θεμα αμμου,δηλαδη φαινετε οτι γυρναει η αμμο μεσα στο νερο και πηγαινει προς το φιλτρο..ποσες ωρες θελει να κατσει?

Έγινε επεξεργασία - toykaki
Link to comment
Share on other sites

Μην αγχωνεσαι γιαυτο. Εχεις βαμβακι μεσα στο φιλτρο; Σε κανα δυο μερες θα κατσει!

Link to comment
Share on other sites

εβαλα αμμο κατω και γεμισα με νερο και υπαρχει πολυ σκονη απο θεμα αμμου,δηλαδη φαινετε οτι γυρναει η αμμο μεσα στο νερο και πηγαινει προς το φιλτρο..ποσες ωρες θελει να κατσει?

Αυριο θα είναι εντάξει. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Οχι. Αυτο θα ρουφηξει τα πολλα. Αυτο θα το αντικαταστησεις οταν θα ανοιξεις το φιλτρο σου.

Link to comment
Share on other sites

Ποτε να το ανοιξω το φιλτρο για καθαρισμα??Επίσεις αυτος μου ειπε οτι μπορω να βαλω σκαλαρια και χηρες...εγω διαβασα εδω οτι δεν γινετε,με τις χηρες που θα βαλω ειδα επισεις και κατι αλλα που μου αρεσαν και θελω να μ πειτε εαν ταιριαζουν,ξυφοφοροι,πλατυ,τιγρακια πρασινα και τιγρακια κανονικα,μπορω κατι?

Link to comment
Share on other sites

Οχι για τα σκαλαρια και οχι για τους ξιφοφορους και τα πλατυ! Τωρα και για τα τιγρακια θα σου ελεγα οχι γιατι θα πηξει το ενυδρειο σου!

Το φιλτρο θα το ανοιξεις οταν δεις οτι μπουκωνει η ροη!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...