Jump to content

Ενυδρείο 115Lt Τι Συνθεση


Recommended Posts

κατοπιν έντονου προβληματισμού αποφάσισα να πάω προς τύρφη μεριά μιας που την θεωρώ περισσότερο απλή διαδικασία αλλά και πιο φυσική για τα ψαράκια

κάποια ερωτήματα σχετικά με τον εξοπλισμό και την διαδικασία

  • το ενυδρείο μου είναι 115λίτα αλλάζω νερό ανα 2 εβδομάδες, 30 λιτρα είναι οκ? σε συνάρτηση με το πόσα λίτρα βαρέλι να παρω
  • τι εσωτερικό φίλτρο να παρω πόσες φορές πρέπει να γυρνάει το νερό?
  • το εσωτερικό φίλτρο μπορεί να παιξει τον ρόλο του κυκλοφορητή δηλαδή να μπορεί να στείλει το επεξεργασμένο νερό σε 1,5 μετρό ύψος προς το ενυδρείο
  • εάν δε γίνεται μπορείτε να προτείνεται κάποια specs που πρέπει να προσέξω για αγορά κυκλοφορητή

ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

κατοπιν έντονου προβληματισμού αποφάσισα να πάω προς τύρφη μεριά μιας που την θεωρώ περισσότερο απλή διαδικασία αλλά και πιο φυσική για τα ψαράκια

κάποια ερωτήματα σχετικά με τον εξοπλισμό και την διαδικασία

  • το ενυδρείο μου είναι 115λίτα αλλάζω νερό ανα 2 εβδομάδες, 30 λιτρα είναι οκ? σε συνάρτηση με το πόσα λίτρα βαρέλι να παρω
  • τι εσωτερικό φίλτρο να παρω πόσες φορές πρέπει να γυρνάει το νερό?
  • το εσωτερικό φίλτρο μπορεί να παιξει τον ρόλο του κυκλοφορητή δηλαδή να μπορεί να στείλει το επεξεργασμένο νερό σε 1,5 μετρό ύψος προς το ενυδρείο
  • εάν δε γίνεται μπορείτε να προτείνεται κάποια specs που πρέπει να προσέξω για αγορά κυκλοφορητή

ευχαριστώ!

Τα 30 λίτρα είναι οκ , αλλά αν μπορείς άλλαζε νερό κάθε εβδομάδα.

Η αντλία του εσωτερικού, δύσκολα θα σου κάνει και για τις αλλαγές νερού. Επίσης πως θα το κάνεις αυτό ; Θα βγάζεις την κεφαλή και μετά θα την ξαναβάζεις ;

Εγώ για τις αλλαγές έχω αυτόν : http://www.sicce.com/prodottiDettaglio_eng.php/prodotto=syncra-silent-0.5-1.0-1.5/idprodotto=6

Τον 0.5.

Link to comment
Share on other sites

Το νερό το αλλάζω μέσο σκούπας βυθού σε σύνδεση με 5μετρο σωλήνα, ωραία η αντλία κάνει 2 δουλειές απο ότι αντλαμβανομαι

Σχετικά με το φίλτρο (φυσικά δεν ξέρω εαν γίνεται)θα συνδέονταν σωλήνας στην έξοδο του

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα αγοράστηκε το 40lt πλαστικό βαρέλι για αρχή

Έχετε να προτείνεται περισσότερες (οικονομικές) επιλογές για αγορά φίλτρου + αντλία νερού

Link to comment
Share on other sites

Φιλτρο δεν εχεις; Εγω θα προτεινα fluval 206! Καλο, πρακτικο και οικονομικο!

Link to comment
Share on other sites

Μπα μάλλον για καμία κινεζια θα πάω μέσω eBay

Για το βαρέλι προορίζεται απλά ψάχνω να έχει μεγάλο χώρο για την τυρφη

Για water pump κανά φθηνό και καλό προξενιό?

Link to comment
Share on other sites

Α για το βαρελι; Ε τοτε για κατσε να σου πει κανας αλλος γιατι εγω δεν το χω! :D

Link to comment
Share on other sites

Το θηρίο εσωτερικό είναι αυτό ; Τα παρέλαβες ή τα έχεις παραγγείλει ;

Link to comment
Share on other sites

μαμησέτα!! μάυρο ψυγείο είναι!!

τα παρήγγειλα, αν και θα μου αργήσουν καλο Δεκέμβρη λένε..

Link to comment
Share on other sites

Με το καλο!!!

Ο θερμοστατης ποσα watt ειναι?Γιατι μου φαινεται μικρος απο τη φωτο...

Τα βρηκες φθηνοτερα απο το να τα επαιρνες απο καταστηματα?

Link to comment
Share on other sites

Ωραια ολα αυτα, ενυδρειο δεν βλεπω ομως! :P

Link to comment
Share on other sites

Με το καλο!!!

Ο θερμοστατης ποσα watt ειναι?Γιατι μου φαινεται μικρος απο τη φωτο...

Τα βρηκες φθηνοτερα απο το να τα επαιρνες απο καταστηματα?

50w για 30 lt μια χαρά είναι, είναι πολύ φθηνότερα αλλά 1.κινεζιά και 2.έχει κανα μήνα αναμονή, δεν βιάζομαι όμως..

Ωραια ολα αυτα, ενυδρειο δεν βλεπω ομως! :P

βρε sturm δεν ειπαμε οτι είναι εξοπλισμός για την επεξεργασία..? :P

μπήκα σε άλλο μπελά όμως τώρα.. η γυναίκα μου δεν την παλεύει με το βαρέλι μέσα στο σαλόνι, μάλλον(εάν δεν την πείσω)θα πάω σε κατασκευή 40λτ γυάλινου κουτιού

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω για το ενυδρειο νομιζα οτι ειναι...γι'αυτο ο θερμοστατης μου φανηκε μικρος... χαχαχα!

Ενταξει,αφου ειναι για το βαρελι ας ειναι κινεζικα!

Τωρα πως κανεις αλλαγες νερου?

Link to comment
Share on other sites

  • για την αφαίρεση νερού: μέσο σκουπας βυθού με 5μετρη προέκταση που πάει απο το ενυδρείο-τουαλέτα
  • για την επεξεργασία και προσθήκη νερού: θα προστίθεται νερό στο βαρέλι θα επεξεργάζεται και κατόπιν θα στέλνεται στο ενυδρείο μέσο άντλησης

φυσικά τίποτα δεν είναι μόνιμο όλα τοποθετούνται την ώρα της εκάστοτε διαδικασίας..στο υγιές μέλλον δηλαδή μετά απο χρόνια θα προβλεφθούν όλα τα παραπάνω και θα γίνουν αυτοματοποιημένα

Link to comment
Share on other sites

Ναι το ειπαμε αλλα δεν βλεπω καμια φωτο βρε παιδακι μου. Δεν το εχεις ξεκινησει ακομη;

Link to comment
Share on other sites

Παραγγέλθηκαν και θα έρθουν, υπομονή φωτόλαγνοι ότι νέοτερο έχω το ποσταρω κατευθείαν!

Με βλέπω τον εξοπλισμό να το παραλαμβάνω μέσα Δεκεμβρίου ψαράκια απο το νέο έτος πιο πιθανόν, στο μεταξύ έχω δουλειά να κάνω με την χωροταξία των ξυλων πετρων και φυτών εντός του ενυδρειου

I΄ll be back

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Εδώ παιδιά περιμένουμε τον προαναφερόμενο εξοπλισμό επεξεργασία..

Περιμένω να πάρω αντλία και φίλτρο...

Προχθές βρέθηκα σε φυτώριο, ρωτάω για τυρφη...και αγόρασα μια χωρίς προσμίξεις λιπάσματος κλπ, όμως είναι χώμα.. Μπορεί να παίξει αυτή με το καλσόν μέσα στο φίλτρο η θα γίνει λάσπη το νερό;

Που βρίσκεις κοκκοειδή τυρφη στη θεσσαλονικη;

Link to comment
Share on other sites

Ξανά μάνα... Στην προσπάθεια που κάνω να στείσω μπορείτε να βοήθεισετε?

Η τυρφη που αναφέρω στο Αποπανω μπορεί να χρησιμοποιηθεί? η θέλει αλλη?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...