Jump to content

Ενυδρείο 115Lt Τι Συνθεση


Recommended Posts

Καλημερα και χρονια πολλα.

Θελω και μετρησεις απο gh,kh και αυτα πρεπει να μετρας,γιατι αυτα πεφτουν πρωτα συμπαρασυρουν το ph.

Βαλε πιο ψιλο καλσον γιατι μπορει να φταιει και αυτο.Τα κουτια απο το φιλτρο μπορεις να τα βγαλεις?Δηλαδη να ειναι μεσα μονο το καλσον με την τυρφη και τιποτα αλλο.Και το καλσον να μην ειναι σφηχτα μεσα στο φιλτρο αλλα ανετα για να περνα καλα το νερο απο μεσα του.

Link to comment
Share on other sites

καλη χρονιά παίδες!!

νεότερα φρομ δε φιλντ

κατόπιν νεας μέτρησης το ph 7.6 ακατέβατο, έβαλα νέα ποσότητα τύρφης πιο ενισχυμένη (55gr έναντι 40gr) κυκλικά μέσα στο κυτίο του φίλτρου έτσι ώστε να φιλτράρεται αναγκαστικά αλλά τίποτα...

rasta έχω μόνο gH (δεν έχω kH) όμως δεν έχω βγάλει άκρη, συγκεκριμένα έχω αυτό

429_gH_test_2010.jpg

στις οδηγίες περιγράφει οτι βάζεις ανα σταγόνα(σχετικό ανακάτεμα) και περιμένεις να δεις τον κύκλο από κόκκινο σε καφέ και τελικά σε πράσινο, εε λοιπόν πράσινο δε γίνεται ποτέ(όσες σταγόνες και εάν βαλεις) φτάιω εγώ? φταίει το τεστ? δεν έχω ιδέα...

παρακάτω, διαπιστώθηκε οτι σε μια πατέντα που είχα κάνει στο κεντρικό καπάκι με ανοξείδωτο μεντεσέ και βίδες σκουριάσαν από την κάτω μεριά με αποτέλεσμα να πάρουν τα κάτοπτρα και να υπάρχει επικίνδυνη οξείδωση,

αντικαταστάθηκαν τα κάτοπτρα και με dremel κοψε ράψε ήρθαν στα ίσα και τοποθετήθηκαν(η πατέντα πήρε τον κατήφορο). Επίσης αντικαταστάθηκαν οι λάμπες με τις παρακάτω(βασικά ήταν οι μόνες διαθέσιμες παραμονή στο πετσοπαδικο)

$T2eC16d,!ysE9sy0jKt+BQeW5BY7yg~~60_35.J1057_544.jpg

και μια ακόμη από το ενυδρείο

8cw2.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειο πολυ ομορφο! Η μια λαμπα ειναι 25.000 κελβιν ή κανω λαθος;

Link to comment
Share on other sites

Kοιτα, την βλεπω ροζ που σημαινει κανει για φυτα αλλα 25000 κελβιν σε συνδιασμο με αλλα 7500 κελβιν τα βλεπω υπερβολικα πολλα!

Ισως αν το ειχες τιγκα φουλ φυτεμενο να σου λεγα οκ αλλα τωρα ξερω γω!

Link to comment
Share on other sites

Teo παραμονή πήγα σε πετσοπαδικο υπήρχαν μονο αυτές σε συνδιάσμο με το πρόβλημα οξείδωσης που δημιουργήθηκε ήταν μονόδρομος να αγοράσω και να φύγω

Ελπίζω να μη διμιουργησει ανεπιθύμητες αντιδράσεις

Link to comment
Share on other sites

Σκοπευεις να το κανεις τιγκα φυτεμενο; Φοβαμαι για αλγες!

Link to comment
Share on other sites

Θα δούμε εαν δώ να ζωντανεύει το πράμα θα πάρει δρόμο..

Εντομεταξυ το πρόβλημα με την επεξεργασία is still on

Link to comment
Share on other sites

Σε βλεπω και παιδευεσαι με την τυρφη. Γιατι δεν βαζεις μια οσμωση να τελειωνεις; Παντως και το 7,6 δεν το λες και σκληρο!

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι τα ψαράκια μας θα είναι οκ με το 7,6 η θα αρχίσουμε τις ασθένειες?

Στο ερώτημα πριν 2-3 μήνες σχετικά με όσμωση η τυρφη είχα επιλέξει το δεύτερο αγόρασα τον εξοπλιςμο και πρέπει να βρω τι δεν κάνω καλά για να βγάλω άκρη

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι τα ψαράκια μας θα είναι οκ με το 7,6 η θα αρχίσουμε τις ασθένειες?

Στο ερώτημα πριν 2-3 μήνες σχετικά με όσμωση η τυρφη είχα επιλέξει το δεύτερο αγόρασα τον εξοπλιςμο και πρέπει να βρω τι δεν κάνω καλά για να βγάλω άκρη

Σε αυτο δεν μπορω να σε βοηθησω!

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μια χαζή ερώτηση?

Τις πέτρες γιατί δεν τις βγάζεις?

Πως θέλεις να πέσει το ph?

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μια χαζή ερώτηση?

Τις πέτρες γιατί δεν τις βγάζεις?

Πως θέλεις να πέσει το ph?

Το ph στο βαρελι με την τυρφη προσπαθει να ριξει Δημητρη!

Αλλα καλη ερωτηση! Οι πετρες ειναι ασβεστολιθικες;

Έγινε επεξεργασία - Sturm
Link to comment
Share on other sites

Αν βγάλει τις πέτρες και αφήσει μόνο μια για ντεκόρ και προσθέση άλλο ένα ξύλο πιστεύω δεν θα χρειαστεί τύρφη.

Αν κάνω κάποιο λάθος ας με διόρθωσή κάποιος.

Link to comment
Share on other sites

καλη χρονιά παίδες!!

στις οδηγίες περιγράφει οτι βάζεις ανα σταγόνα(σχετικό ανακάτεμα) και περιμένεις να δεις τον κύκλο από κόκκινο σε καφέ και τελικά σε πράσινο, εε λοιπόν πράσινο δε γίνεται ποτέ(όσες σταγόνες και εάν βαλεις) φτάιω εγώ? φταίει το τεστ? δεν έχω ιδέα...

Xρόνια πολλά και καλή Χρονιά !!

Το τεστ μήπως είναι ληγμένο??

Βάζεις σωστή ποσότητα νερού??

Με το συγκεκριμένο δεν περιμένεις τπτ !Σταγόνα,ανακάτεμα και αλλάζει αμέσως το χρώμα!!

Link to comment
Share on other sites

Το τεστ λήγει 5/14

Ποσότητα 5ml

Η διαδικασία λέει ότι αλλάζει το χρώμα απο κόκκινο σε καφέ και τελικό πράσινο απο σταγόνα σε σταγόνα στην δική μου περίπτωση όσες σταγόνες και εαν προσθέσεις δεν θα δεις πράσινο ενώ η μονάδα μέτρησης είναι 1 σταγόνα =1 dGH

Link to comment
Share on other sites

κατόπιν επανεξέτασης αντικαταστάθηκε σήμερα η phytolux με τα 27k και πάρθηκε μια solarmax 7,5k

από οτι ψάχνω η αναφορά είναι για το colour temp. Τα lumen είναι η μονάδα μέτρησής της φωτεινότητας και αυτό που θα μας ενδιέφερε εάν προσδίδει περισσότερη ένταση από ότι θέλαμε

anyway θα προτιμούσα μια από της λάμπες να δίνει χρώμα για να τονιστεί το χρώμα των ψαριών....την επόμενη φορά

φορ δε ρεκορντς

φορούσε sylvania standard f18w 54-765 t8 daylight 6.5k

τώρα haquoss solarmax 18w t8 7,5k

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν πας για τρελο φυτεμα, ενας συνδιασμος λαμπτηρων, η μια 6500- 6800 κελβιν και η αλλη απο 2500 ως 4000 κελβιν ειναι μια χαρα!

Η τελευταια μαλιστα απο 2500 ως 4000 ειναι και ροζε αν δεν κανω λαθος!

Έγινε επεξεργασία - Sturm
Link to comment
Share on other sites

νεότερα

δεν λειτουργούσε το τεστ gh της sera(δεν ξέρω γιατί δεν ειναι ληγμένο)

αγόρασα gh kh της tetra

τεσταρα τα παρακάτω για να έχουμε τα στοιχεία

το νερό έχει ως εξής:

από την βρύση 17gh 15kh

του ενυδρείο αυτή την στιγμή 13 gh 11kh

το βαρέλι μετά απο 3ημέρες επεξεργασίας 11gh 8kh

παραυτα το ph (με τα τεστ της api) δεν κατεβαίνει με τίποτα (7.8)

πως τα αντιλαμβάνεστε?

Link to comment
Share on other sites

σημερινά τεστ στο βαρέλι

10gh

9 kh

7.4 ph(ακατέβατο)

πως το βλέπετε το πράμα μπαίνουν τα ψαράκια σε τέτοιες συνθήκες?

Link to comment
Share on other sites

αγοράσθηκε και εγκαταστάθηκε κανα 2 μέρες το παρακάτω(και αυτό για το βαρέλι προετοιμασίας)

haquoss_aeratoreecoacquario_l.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλα πας,απλα μαλλον θες πιο πολυ τυρφη.Πρωτα πεφτουν οι σκληροτητες και μετα παρασυρουν το ph.

Αυτο που πηρες τι ειναι?Αεραντλια για το βαρελι?Για πιο λογο?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...