Jump to content

Nεο Ξεκινημα .


Recommended Posts

Σημερα μετα απο δυο και μηνες επανεργοποιησα το ενυδρειο μου ( 60 λιτρα ) για την υποδοχη δυο χρυσοψαρων comet .

Ενα μπραβο στον Εβενο για το αναλυτικο προφιλ στα χρυσοψαρα που δημοσιοποιησε .

Σε ενα σημειο γραφει ψιλοκκοκο χαλικι ( πατος ) εναλλακτικα αμμο . Αυτο που θελω να ρωτησω εγω ειναι οτι τα χρυσοψαρα αφου αναζητουν τροφη στον βυθο , η αμμος δεν ειναι επικινδυνη για αυτα ; Μηπως καταπιουν αμμο ή πνιγουν απο αυτη ;

Link to comment
Share on other sites

Καθως επισης να μου πειτε και αποδεκτες θερμοκρασιες . Ισχυει το 18 μεχρι 30 ; Το νερο απο την βρυση μου ηταν στους 19 βαθμους και για αυτο ενεργοποιησα και τον θερμαντηρα στους 24 βαθμους .

Link to comment
Share on other sites

Θα σε στεναχωρησω, γιατί τα 60 λίτρα είναι πολύ λίγα για τα comet. Μιλάμε για τουλάχιστον ένα μέτρο μήκος. :)

Link to comment
Share on other sites

οποιοδήποτε άλλο ακτός από comet & common. και όχι δεν χρειάζεσαι θερμαντήρα, αντέχουν στους 19

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι 2 fancy χρυσόψαρα μπορείς να βάλεις στα 60 λίτρα. Εγώ λατρεύω τα oranda red cap και ranchu lionhead που είναι στρουμπουλά και χαριτωμένα.

Η θερμοκρασία στους 19 είναι αποδεκτή για χειμώνα, αρκεί να μην τα βάλεις απότομα από μία θερμοκρασία σε μία άλλη.

Προσωπική εμπειρία με άμμο δεν έχω, εφόσον όμως υποδεικνύεται στο προφίλ τους, γιατί να έχουν πρόβλημα; Αυτό που κάνουν είναι να βάζουν π.χ. τα χαλίκια στην άμμο και μετά να τα φτύνουν, έχουν πολύ πλάκα. :)

Link to comment
Share on other sites

Red cap θα βαλω τοτε , ειχα και παλαιοτερα . Αυτα απαιτουν και μια αλλη βιταμινη για να παρουν το χρωμα στο ( καπελο ) τους .

Link to comment
Share on other sites

Ο εχινοδορος και οι ανουμπιες που εχεις μεσα Καλλιροη , ειναι ενταξει ; Εχουν μεγαλωσει ;

Link to comment
Share on other sites

Προηγουμένως έγραψα "βάζουν τα χαλίκια στην άμμο και τα φτύνουν" εννοούσα τα βάζουν στο στόμα και τα φτύνουν! Αυτό για την ειδική βιταμίνη δεν το ήξερα, ποια είναι; Εγώ τους δίνω μία φορά την εβδομάδα βιταμίνες fishtamin της sera. Το red capάκι μου (καπάκι το λέω :P ) είχε και συνεχίζει να έχει το κόκκινο καπελάκι του και μάλιστα μεγαλώνει τρελά από τότε που το έφερα, και τα δύο μεγαλώνουν γρήγορα σε σχέση με ό,τι φανταζόμουν.

Οι ανούμπιες δεν θα έλεγα ότι έχουν μεγαλώσει πολύ, άλλωστε είναι αργής ανάπτυξης. Η ανούμπια νάνα έχει βγάλει νέα φυλλαράκια. Ο ένας εχινόδωρος είναι φρέσκος, δεν έχω προλάβει να δω ανάπτυξη, ο άλλος ο παλιός δεν πήγαινε καλά, μου είχαν χαλάσει φύλλα, αλλά προσπαθώ, κλαδεύω τα χαλασμένα, δίνω λίπασμα και σίδηρο εναλλάξ κάθε εβδομάδα και τουλάχιστον έχει σταματήσει να χειροτερεύει, ελπίζω να τα πάει καλά. Σκέψου όμως ότι εγώ δεν έχω υπόστρωμα, κατά λάθος τον πήρα και στην αρχή τον είχα δέσει στην πέτρα, οπότε έχει ταλαιπωρηθεί βάλε βγάλε ο καημένος. Τα φυτεμένα μου τα έχω στο χαλίκι με ταμπλέτα. Επίσης έχω μία λευκοκεφάλα και μία cryptocorine φυτεμένες στο χαλίκι με ταμπλέτα και ένα κερατόφυλλο. Κανονικά τα χρυσόψαρα τα τρώνε αυτά τα φυτά, τα δικά μου όμως δεν τα έχουν αγγίξει. :D

Τα αγαπάω πάρα πολύ τα red cap, το δικό μου είναι λίγο... ανάπηρο, το ένα κομμάτι της ουράς τους είναι σαν αγκυλωμένο και δεν το κουνάει αλλά κολυμπάει γρήγορα, ακόμα και για fancy και κάνει αναδύσεις, καταδύσεις, ελιγμούς σα να ήταν κοινό χρυσόψαρο! Προφανώς η συγκατοίκηση και ο ανταγωνισμός με το κοινό χρυσόψαρο τον έκαναν έτσι, στην αρχή χτυπιόταν, δεν κολυμπούσε!

Έγινε επεξεργασία - kalliroi
Link to comment
Share on other sites

Καταλαβα τι εννοουσες πριν μην αγχωνεσαι . Ουτε εγω ξερω τι βιταμινη ειναι αυτη , αλλα θα μαθω . Θα ψαξω και θα μαθω . Την fishtamin της sera την εχω και γω . Σε ρωτησα για τα φυτα διοτι σκεφτηκα να βαλω ενα κομματι ξυλο ή ριζα μεσα αλλα δεν θελω να ανακατευτω στην παρουσα φαση με φυτα . Τουλαχιστον σε αυτο το ενυδρειο . Οταν φτιαξω το αλλο που σκεφτομαι ( 250 + ) λιτρα εκει σιγουρα θα παιξω με φυτα και μαλιστα με πολλα ( υποβρυχιο δασος ) .

Αλλα με δεδομενο οτι εβαλα ψιλοκοκκο χαλικι κατω χρωματος καφε και background αφισα με φυτα , πιστευω οτι με ενα κομματι ξυλο μεσα θα εδειχνε ακομα καλυτερα .

Προς το παρον , απο χθες δλδ ειμαι στην διαδικασια στρωσιματος , δεν βιαζομαι βεβαια και τελικα θα βαλω δυο oranda red cap .

Με μια συντομη αναζητηση στην σελιδα της microbe lift , παρατηρησα οτι η εταιρεια αυτη εχει ξεχωριστα προιοντα οσον αφορα τα χρυσοψαρα .

Χρησιμοποιω το microbe lift special blend το οποιο ειναι για φρεσκο και θαλασσινο νερο μια και μου ειχε περισσεψει .

Λογικα δεν νομιζω να εχει και μεγαλη διαφορα απο εκεινο που ειδα , πιστευω πως ειναι οκ για τα χρυσοψαρα .

Link to comment
Share on other sites

Μου αρέσει η επιλογή σου, καφέ χαλίκι και αφίσα με φυτά. Ανυπομονώ να το δώ όταν το τελειώσεις!Νομίζω θα είναι όμορφο το αποτέλεσμα, με ένα ξύλο και μερικά φυτά που δένονται πάνω του, όπως οι anubias και το microsorum pteropus, εύκολα και ανθεκτικά φυτά. Τα χρυσόψαρα θέλουν χώρο για να κολυμπάνε, αλλά τους αρέσει πολύ και το ψαχούλεμα, ένα ξύλο με λίγα φυτάκια δεμένα θα είναι ό,τι πρέπει. :)

Υ.Γ. Ναι, λοιπόν, για πρώτη φορά μόλις τώρα είδα το κίτρινο χρυσόψαρο να τσιμπάει το κερατόφυλλο! Αλλά το άφησε, ή δεν του αρέσει ή δεν καταφέρνει να το φάει...

Έγινε επεξεργασία - kalliroi
Link to comment
Share on other sites

Για τα ανωτερω φυτα που ανεφερες , χρησιμοποιεις καποιο λιπασμα ; Κατι σαν το flourish απο seachem ; Λογικα κατι θα βαζεις .

Link to comment
Share on other sites

Σχετικα με τα προιοντα της microbe lift που αφορουν χρυσοψαρα . Παραθετω το κατωθι link και οποιος γνωριζει κατι απο αυτα ας απαντησει :

http://www.microbelift.com/products/home-aquarium/goldfish-products/

Link to comment
Share on other sites

Την μία εβδομάδα βάζω ένα λίπασμα της Haquoss και την άλλη βάζω σίδηρο της Seachem. Τον σίδηρο τον ξεκίνησα πρόσφατα γιατί ο εχινόδωρος είχε σημάδια έλλειψης. Επειδή δεν έχω υπόστρωμα, στα φυτεμένα έχω βάλει μία ταμπλέτα δίπλα από το κάθε ένα. Ευχαριστώ για το λινκ, θα το τσεκα΄ρω κι εγώ. :)

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα Καλλιροη , τα λιπασματα που χρησιμοποιεις επηρεαζουν τις τιμες ( ποιοτητα ) του νερου σου ;

Link to comment
Share on other sites

Χθες εβγαλα και τον θερμαντηρα αφου παρατηρησα οτι η θερμοκρασια ειναι σταθερα στους 26 βαθμους . Θα μου πειτε πολυ σωστα οτι αυτη ειναι και η θερμοκρασια δωματιου μου .

Link to comment
Share on other sites

Την μία εβδομάδα βάζω ένα λίπασμα της Haquoss και την άλλη βάζω σίδηρο της Seachem. Τον σίδηρο τον ξεκίνησα πρόσφατα γιατί ο εχινόδωρος είχε σημάδια έλλειψης. Επειδή δεν έχω υπόστρωμα, στα φυτεμένα έχω βάλει μία ταμπλέτα δίπλα από το κάθε ένα. Ευχαριστώ για το λινκ, θα το τσεκα΄ρω κι εγώ. :)

Οταν λες : ο εχινόδωρος είχε σημάδια έλλειψης. Πως ηταν δλδ ; Ειχε αρχισει να σου ξεραινεται ;

Link to comment
Share on other sites

Οταν ερθει λοιπον η ωρα εισαγωγης του Νεαρχου και του Κιμωνα , τι ειναι σωστοτερο ; Να μπουν και οι δυο μεσα ή να μπει πρωτα ο ενας και μετα απο 7 - 15 μερες να μπει και ο αλλος ; Λαβετε υποψιν ομως οτι στα 60 λιτρα εχω δυο εσωτερικα φιλτρα για 120 λιτρα το καθε ενα με φουλ siporax mini .

Ενα φιλτρο για ενα χρυσοψαρο . Καλη αναλογια πιστευω .

Link to comment
Share on other sites

Τα χρυσοψαρα παραγουν πολυ αμμωνια. Κανε τις μετρησεις σου και αν δεις οτι ειναι ενταξει βαλτα και τα δυο. Προσοχη στο ταισμα για καμια 15αρια μερες και νομιζω θα εισαι ενταξει.

Τωρα οσο για φυτα, με τα χρυσοψαρα δεν σου εγγυαται κανεις τιποτα!

Link to comment
Share on other sites

Sturm τα χρυσοψαρα ειναι πραγματι ρυπογονα ( αρκετα μαλιστα ) . Αλλα σκεψου οτι σε 60 λιτρα νερο εχω φιλτρανση για 240 λιτρα . Καλα δεν ειναι ;

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω ναι. Απλα για να εισαι σιγουρος κανε τους προληπτικους ελεγχους γιατι μετα αν σε παρει η κατρακυλα θα εχεις ολο προβληματα. ;)

Link to comment
Share on other sites

Το ξερω sturm , το εζησα και αυτο . Με τα φυτα που ειπες συμφωνω και εγω . Στην παρουσα φαση δεν θελω φυτα . Ισως ενα ξυλο ή μια ριζα να προσθετα .

Link to comment
Share on other sites

Ενας τροπος για να δεις ποια θα σου κρατησουν (λιγο ακριβος βεβαια) ειναι να βαλεις πολλα ειδη και να δεις ποια δεν θα σου φανε! Η ανουμπια και το μικροσοριουμ ειναι φυτα που δεν πολυπειραζουν τα ψαρια!

Βαλε και καμια πετρουλα! ;)

Link to comment
Share on other sites

Ψιλοκκοκο χαλικι καφε χρωματος εχω κατω και background αφισα με φυτα . Θα ταιριαζαν και αυτα που λες , ναι .

Link to comment
Share on other sites

Πες μου κατι αλλο τωρα . Απο υγρα τεστ , τι προτεινεις ; Sera ή Api ;

Εχω ακουσει τα καλυτερα για την Api .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...