Jump to content

Nεο Ξεκινημα .


Recommended Posts

Σορι παιδια τις ανεβασα μεσω postimage.org . Πρωτη φορα το εκανα και τωρα εμαθα πως λειτουργει :)

Link to comment
Share on other sites

Απενεργοποιησα την αεραντλια καθοτι τα φυτα απελευθερωνουν οξυγονο . Μαλιστα σκεφτομαι να την ενεργοποιω το βραδυ οταν θα εχω μεσα τα χρυσοψαρα .

Επισης τραβηξα λιγο το χαλικακι απο τις γωνιες ωστε οταν θα πρεπει να σηκωσω τα φιλτρα για να καθαρισω τα σφουγγαρακια , να μην αναγκαζομαι να μετακινω το χαλικι ξανα και ξανα και να μου θολωνει το νερο .

Χθες οταν τα μετακινησα μου θολωσε :)

Link to comment
Share on other sites

Καλή προσπάθεια, με το καλό να βάλεις και τα ψαράκια σου, την αεραντλία γιατί την χρησιμοποιείς;

Link to comment
Share on other sites

Tην χρησιμοποιουσα για περισσοτερη παροχη του οξυγονου . Ξερω οτι το καλοκαιρι χρειαζεται κυριως παρα το χειμωνα .

Απο χθες βεβαια που εβαλα το κερατοφυλλο την εκλεισα .

Δεσμευομαι με τα λιτρα ειδαλλως θα μπορουσα να κανω κατι πολυ καλυτερο , αλλα εχω χρονο και υπομονη .

Χθες ειδα ενα τοπιο του Oliver Knott το οποιο και θα κανω copy paste στο επομενο μεγαλυτερο ενυδρειο που θα φτιαξω :)

Link to comment
Share on other sites

Kαλημερα , καλημερα . Pptom εχω υποψιν μου το αιτημα σου . Φορτιζω την cybershot τωρα ;) .

Δημητρη τι εννοεις ; :)

Εννοώ ότι το συγκεκριμένο φυτό χρειάζεται πολλά νιτρικά και από τη στιγμή που δεν έχεις ψάρια και ταΐσματα, να σου παράγουν ρύπους, σκέφτομαι μην "ζοριστεί". :)

Link to comment
Share on other sites

Το ότι θα βάλεις φυτά δεν σημαίνει υποχρεωτικά ότι πρέπει να μπλέξεις με λιπάσματα, ιδίως αν είναι εύκολα και λίγα. Εγώ έβαζα λίπασμα με λίγα φυτά, ενώ είχα ήδη βάλει και ταμπλέτες στον βυθό μιας και δεν έχω υπόστρωμα. Αν έχεις υπόστρωμα και εύκολα φυτά δεν είναι απαραίτητο το λίπασμα, εγώ που έβαζα γέμισα άλγη και τα σταμάτησα, για να δω πως θα πάνε τα φυτά και η άλγη. :)

Οσον αφορα την αλγη Καλλιροη , βρηκα σε manual της Api υγρο που ειναι για την αντιμετωπιση της αλγης :)

Link to comment
Share on other sites

Οσον αφορα την αλγη Καλλιροη , βρηκα σε manual της Api υγρο που ειναι για την αντιμετωπιση της αλγης :)

Οχι χημικα στο ενυδρειο!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Θοδωρη , ωραιο το set up των ξυλων με το κερατοφυλλο ; Φαινεται σαν ενα αλλα ειναι δυο κομματια . Στην αρχη που εβαλα το κερατοφυλλο μεσα , γυρνουσε σβουρα μεσα και δεν μου αρεσε .

Κατοπιν σκεφτηκα να το στερεωσω με τα ξυλα :)

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα ειναι το ενυδρειακι και με φυτουλια μεσα θα γινει ακομη καλυτερο αλλα μην ριξεις σκευασματα που καινε την αλγη και γενικα οχι χημικα μεσα στο ενυδρειο. Χερακια εχουμε, θα τα καθαρισουμε χειροκινητα!

Link to comment
Share on other sites

Όντως, υπάρχουν σκευάσματα για τα πάντα, για τον έλεγχο της άλγης, του ph, και άλλων, αν και είναι καλό να αποφεύγουμε όπως είπε και ο Sturm. Εμένα μου αρέσει το κερατόφυλλο στο ξύλο! :)

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μολις πηρα μετρηση και βρηκα αδικαιολογητες ( κατ εμε ) τιμες :

Αμμωνια / Αμμωνιο : 2,0 ppm

Νιτριτης : 0,25 ppm

Νιτρικα : 5,0 ppm

Οι μετρησεις ειναι με υγρα τεστ της Api . Προφανως δεν ειμαι ετοιμος και στρωμενος . Μηπως να προχωρησω σε μια αλλαγη νερου πανω απο 50 % ;

Link to comment
Share on other sites

Οχι, να αφησεις το κυκλο να κλεισει μονος του! Και μια διορθωση, λεγονται νιτρωδη και οχι νιτριτης!

Link to comment
Share on other sites

Να το αφησω λες χωρις καμια εργασια ; Ουτε προσθηκη βακτηριων , τιποτα ετσι ;

Link to comment
Share on other sites

Οκ , τοτε θα ξαναπαρω μετρηση σε οχτω μερες απο σημερα να δω πως παει :)

Link to comment
Share on other sites

Βαλε μπολι να τελειωνεις.στο ξαναλεω!

Οσο για το ενυδρειο που εβαλες πιο πανω...σορρυ αλλα δεν ειναι ενυδρειο..ενυδρειο ειναι ενας υδριβιος βιοτοπος οχι ενα τοπιο με βουνα και ελατα..Ασε που θες πολυ εξοπλησμο,διαβασμα και λεφτα για να κανεις κατι παρομοιο.Να ξερεις ομως οτι αυτα δεν μπορεις να τα συντηρισεις ευκολα,αυτοι τα στηνουν μονο για διαγωνισμους και μετα τα χαλανε και φτιαχνουν για τον επομενο.Μην εχετε σαν κρητιριο τετοια ενυδρεια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την διευκρινιση Κωστα αλλα και για την επισημανση με το μπολι . Εχω υπομονη ομως και σκεφτομαι πολυ σοβαρα να παρω αλλα δυο ξυλα και να τα συμπηρωσω μεσα μαζι με τα αλλα .

Σκεφτομαι πολλα στην παρουσα φαση , θα δειξει :)

Link to comment
Share on other sites

Αλλα εχω μια απορια . Πως η αμμωνια βρεθηκε σε αυτη την τιμη οταν δεν υπαρχει ζωντανος οργανισμος μεσα ;

Link to comment
Share on other sites

Η αμμωνια ειναι η χημικη ενωση υδρογονου και αζωτου!

Link to comment
Share on other sites

Η αμμωνια ειναι η χημικη ενωση υδρογονου και αζωτου!

Στο ενυδρειο τι προκαλει το υδρογονο και τι το αζωτο ;

Link to comment
Share on other sites

Το υδρογονο υπαρχει στο νερο και το αζωτο στον αερα!

Link to comment
Share on other sites

Α μαλιστα , σορι Θοδωρη . Ισως κουτη ερωτηση αλλα οπως το ειπες βραχυκυκλωσα :)

Link to comment
Share on other sites

Μην σε αγχωνει η αμμωνια τωρα. Ισα ισα θα βοηθησει στην αναπτυξη των νιτροποιητικων βακτηριδιων!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...