Jump to content

Nεο Ξεκινημα .


Recommended Posts

Το πρωτο δεκαπενθημερο η τροφη θα ειναι μετρημενη μεχρι να σταθεροποιηθω . Απο κει και περα θα ταιζω κανονικα . Βεβαια εχω υποψιν μου την μια μερα νηστειας την εβδομαδα καθως και τον αρακα .

Οποτε με μειωμενη τροφη , σιγουρα θα στραφουν στα φυτα . Για αυτο λεω να περιμενω πριν βαλω φυτα .

Link to comment
Share on other sites

Ειναι αναλογα το ψαρι. Σιγουρα εχει να κανει και με την τροφη, αν δηλαδη αποτελειται απο φυτικα, αλλα μπορει να στα φανε ακομα κι αν τα ταιζεις χορτοσουπα!

Τα φυτα τι σχεση εχουν με το στρωσιμο του φιλτρου; Τα φυτα χρειαζονται νιτρικα, απ τη στιγμη που τα εχεις τα φυτα δεν εχουν προβλημα. Ισα ισα τα φυτα βοηθανε πολυ το ενυδρειο!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μμμμμ , θα τα βαλω με το καλο μεσα . Θα το παρακολουθησω στην αρχη , μετρησεις καθε Κυριακη και μολις δω οτι ειμαι οκ και δεν ανεβαζει τιποτα , τοτε ισως βαλω και τα φυτα .

Link to comment
Share on other sites

Δεν θυμαμαι ποιος ειπε οτι στην περιοδο στρωσιματος καλο ειναι να μην μπαινουν λιπασματα .

Link to comment
Share on other sites

Oποτε Θοδωρη καλα το εχω στο μυαλο μου , ολοκληρωνω το συστημα , το παρακολουθω , βεβαιωνομαι οτι ειναι οκ , το αφηνω να τρεξει ενα γεματο εξαμηνο και κατοπιν κοιτω για φυτα :)

Link to comment
Share on other sites

Για αρχή θα σου έλεγα να ζητήσεις από συνχομπίστες λίγο κερατόφυλλο, για να τραβάει τα νιτρικά και αν το φάνε καλή τους όρεξη.

Στη συνέχεια άμεσα μπορείς να τοποθετήσεις φυτά σκληρά χωρίς να είναι ανάγκη να περιμένεις τόσο διάστημα (6 μήνες).

Δεν έχουν όλα τα φυτά τις ίδιες ανάγκες λίπανσης, και μόνο καλό θα κάνουν στο ενυδρείο σου.

Link to comment
Share on other sites

Το κερατοφυλλο Σωτηρη ειναι αυτο που επιπλεει ε ; Αυτο που ειναι για γεννες σε ζωοτοκα ;

Link to comment
Share on other sites

Το κερατοφυλλο Σωτηρη ειναι αυτο που επιπλεει ε ; Αυτο που ειναι για γεννες σε ζωοτοκα ;

Ετσι ακριβώς. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Μμμμ , καταλαβα ποιο λες . Αν το στερεωσω στην ριζα μου πειραζει ; Να μην γυρνα δλδ σβουρα μεσα στο ενυδρειο .

Link to comment
Share on other sites

Το βάζεις όπως θέλεις, δεν υπάρχει κανόνας. Μια ιδέα είναι πιάσεις, σαν ματσάκι 5-6 stem μαζί και αφού τα δέσεις απαλά να τα στερεώσεις με ένα βεντουζάκι σε κάποιο σημείο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλη ιδεα . Ή στο σωληνακι της αεραντλιας . :bigemo_harabe_net-117:

Σωστός!!! :D

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδι μου, γιατι να περιμενεις ενα 6μηνο; Εγω δεν ειπα αυτο αλλα ακριβως το αντιθετο! Κανε αυτο που λεει ο Σωτηρης και βαλε τα φυτα πριν μπουν τα ψαρια. Εκτος οτι θα σου δινουν οξυγονο στο ενυδρειο και οτι θα σου τραβηξουν τα νιτρικα ισως τα ψαρια που θα τα βρουν εκει να μην τα φανε ( υποθεση )!

Έγινε επεξεργασία - Sturm
Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδι μου, γιατι να περιμενεις ενα 6μηνο; Εγω δεν ειπα αυτο αλλα ακριβως το αντιθετο! Κανε αυτο που λεει ο Σωτηρης και βαλε τα φυτα πριν μπουν τα ψαρια. Εκτος οτι θα σου δινουν οξυγονο στο ενυδρειο και οτι θα σου τραβηξουν τα νιτρικα ισως τα ψαρια που θα τα βρουν εκει να μην τα φανε ( αισιόδοξη υποθεση :D )!

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχαχα ξερεις ειναι το κλασικο " αν βαλεις καρδιναλιους πριν τα σκαλαρια δεν θα εχεις προβλημα " !!!!

Link to comment
Share on other sites

Το ότι θα βάλεις φυτά δεν σημαίνει υποχρεωτικά ότι πρέπει να μπλέξεις με λιπάσματα, ιδίως αν είναι εύκολα και λίγα. Εγώ έβαζα λίπασμα με λίγα φυτά, ενώ είχα ήδη βάλει και ταμπλέτες στον βυθό μιας και δεν έχω υπόστρωμα. Αν έχεις υπόστρωμα και εύκολα φυτά δεν είναι απαραίτητο το λίπασμα, εγώ που έβαζα γέμισα άλγη και τα σταμάτησα, για να δω πως θα πάνε τα φυτά και η άλγη. :)

Link to comment
Share on other sites

.................Newsflash............. Πριν λιγο προσθεσα τα ξυλα αλλα και το κερατοφυλλο . Παιδια ; Απλα ειναι φοβερο ! ! ! Εδειξε παρα μα παρα πολυ ! Απο την στιγμη που τα τοποθετησα , το χαζευω :bigemo_harabe_net-82:

Link to comment
Share on other sites

Βάλε καμμιά φωτό να χαζέψουμε και εμείς

Έγινε επεξεργασία - pptom
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχεις να χαζέψεις ακόμα ! :)

Πρέπει να δεις τι θα κάνεις με τα νιτρικά σου όμως, τα οποία είναι απαραίτητα σε μεγάλες ποσότητες για τη "ρουφήχτρα" που έβαλες. ;)

Link to comment
Share on other sites

Kαλημερα , καλημερα . Pptom εχω υποψιν μου το αιτημα σου . Φορτιζω την cybershot τωρα ;) .

Δημητρη τι εννοεις ; :)

Link to comment
Share on other sites

Χθες επισης οταν επισκεφτηκα τον Θαναση ( Tan ) για να αγορασω το κερατοφυλλο , του ζητησα να μου φερει και δυο μικρα oranda red cap .

Επειδη θα τα ονομασω του ζητησα να μην ειναι ιδια , αλλα να εχουν καποια διαφορα ωστε να τα ξεχωριζω .

Ειμαι σιγουρος οτι θα μου φερει δυο πανεμορφα ψαρακια , καθως στο παρελθον τα guppy που ειχα , τα ειχε διαλεξει ενα ενα ο Θανασης .

Εμπιστευομαι τις γνωσεις του αλλα και το γουστο του :)

Χρονια σου πολλα Δημητρη :)

Έγινε επεξεργασία - Juwell - Guppy 60
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παραθετω δυο link τα οποια ειναι φωτογραφιες της μεχρι τωρα προοδου - προετοιμασιας μου ...............

DSC02530.jpg

DSC02530.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...