Jump to content

Nεο Ξεκινημα .


Recommended Posts

Δεν με αγχωνει Θοδωρη . Αν δεν ημουν μελος εδω σιγουρα θα με ειχε αγχωσει ! Αντιθετα , θα το αφησω οσο απαιτηθει . Την παραπανω Κυριακη ( σε οχτω μερες απο σημερα δλδ ) , θα ξαναμετρησω .

Ποσο λες να κανει να ολοκληρωσει ; Ενα δεκαπενθημερο ακομα ; Ενα εικοσαημερο ;

Η αμμωνια δλδ θα ανεβει στο τερμα και μετα θα μηδενισει . Διαβασα τον κυκλο του αζωτου πριν :)

Link to comment
Share on other sites

Ποσο καιρο το εχεις και τρεχει τωρα; Θεωρητικα σε 40 μερες εχει συμπληρωθει. Βεβαια αυτο θα στο πουν οι μετρησεις σου!

Η αμμωνια δεν θα ανεβει τερμα. Δεν υπαρχει καποιο σημειο κορυφης αφου μπορει να ειναι απειρη. Θα ανεβει ως ενα σημειο μεχρι να αρχισουν τα βακτηρια να την κατεβαζουν. Στο ενυδρειο σου τωρα μπορει καλλιστα να βρισκεσαι στην καθοδο. Δηλαδη ηδη να εχουν δημιουργηθει βακτηρια και εχουν πιασει δουλεια!

Link to comment
Share on other sites

Θα μου πεις , κατσε ρε μεγαλε , ουτε μηνα δεν εκλεισες ! Οκ , σωστο και αυτο ! Απλα ρωτω .

Link to comment
Share on other sites

Σημερα εντοπισα και τον πρωτο λαθρεπιβατη :) . Ειμαι αστρωτος ομως ακομα , εχω αμμωνια . Μηπως αυτο τον επηρεασει αρνητικα :( ;

Link to comment
Share on other sites

Σημερα εντοπισα και τον πρωτο λαθρεπιβατη :) . Ειμαι αστρωτος ομως ακομα , εχω αμμωνια . Μηπως αυτο τον επηρεασει αρνητικα :( ;

Μπαααα....βγαλτον :)

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ είχα άστρωτο ενυδρείο όταν πρωτοβρήκα τους δύο λαθρεπιβάτες μου και ανησυχούσα! :D

Tους πήρα από το δοχείο που είχα βάλει τα φυτά και τους "τοποθέτησα" μέσα στο ενυδρείο! Είναι και αυτοί πετ! :P

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Eπισης πειραξα λιγο το κερατοφυλλο . Το τοποθετησα λιγο καλυτερα μεσα αφου το στερεωσα και περασα αναμεσα απο τα ξυλα μου . Νωριτερα θυμιζε ανθους φυτου που τους φυσα ο ανεμος και τους παει περα δωθε :)

Link to comment
Share on other sites

Eπισης πειραξα λιγο το κερατοφυλλο . Το τοποθετησα λιγο καλυτερα μεσα αφου το στερεωσα και περασα αναμεσα απο τα ξυλα μου . Νωριτερα θυμιζε ανθους φυτου που τους φυσα ο ανεμος και τους παει περα δωθε :)

Τι ειπες τωρα;;; Νομπελ λογοτεχνιας στον κυριο! :P

Υπαρχει περιπτωση να σου κοπει και παλι να ανεμιζει μεσα στο ενυδρειο σαν μαντηλι καλαματιανο! :D

Αστο μωρε ελευθερο, αυτη ειναι η δουλεια του! Οπου του αρεσει θα κατσει!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Xαχαχαχαχα , ε οχι και Νομπελ λογοτεχνιας , υπερβαλλεις Θόδωρα . Οσον αφορα το μαντηλι το Καλαματιανο το γνωριζω πολυ καλα , 57 χιλ εξω απο την Καλαματα ειμαι . Ειμαι Αρκαδας ωρε :)

Link to comment
Share on other sites

Α ναι; Και τι δουλεια εχεις στο ναυτικο; Απ το Κολωκοτρωνιτσι;

Link to comment
Share on other sites

Α ναι; Και τι δουλεια εχεις στο ναυτικο; Απ το Κολωκοτρωνιτσι;

Καταγομαι απο εκει Θοδωρη , ολα μου τα χρονια στον Πειραια ζω . Οσο για το Ναυτικο , ο πατερας μου ηταν και αυτος στο Ναυτικο καθως και ο γερος ( παππους ) ηταν Λοχιας ασυρματιστης για πεντε χρονια .

Οπως καταλαβαινεις η στολη ειναι μερος της παραδοσης , απο τους αρχαιοτερους στους νεοτερους :)

Το κολοκοτρωνιτσι του κυριου Ταξης και Ηθικη ειναι εξω απο την Τριπολη ;)

Εγω ειμαι ακομα πιο κατω απο Τριπολη :P

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με το κερατόφυλλο ότι θα καθίσει όπου του αρέσει είναι κυριολεκτικά αλήθεια! Εγώ το είχα αμολήσει στην επιφάνεια του χρυσοψαρο-ενυδρείου και πήγε και αγκάλιασε την ρίζα. Ακόμα και αν μετακινηθεί λίγο στις αλλαγές νερού, πάντα πάει και κάθεται στη θέση του. Δεν είναι φυτό επιφάνειας, αλλά αγκαλιάς, νομίζω!

Εγώ που είμαι της ποίησης θα σας το πω έτσι:

Το κερατόφυλλο έβαλα,

μέσα στο ενυδρείο,

έτσι ώστε τα χρυσόψαρα,

να 'χουν ταχυφαγείο.

Επάνω το αμόλησα

αργά να κολυμπάει

τί είδα όμως και κόλλησα;

Τη ρίζα προτιμάει.

Τι κι αν μετακινήθηκε

σε κάθε αλλαγή

καθόλου δεν πτοήθηκε

και να' το πάλι εκεί!

:bigemo_harabe_net-134:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Οι αναρροφησεις των φιλτρων μου εχουν πιασει πρασιναδα απο το κερατοφυλλο . Σε καποια σημεια δλδ μου εχει μαδησει το φυτο . Ειναι οκ αυτο ;

Link to comment
Share on other sites

Βαγγέλη, φοβάμαι οτι έχει μαδήσει, επειδή δεν έχει να τραφεί.

Link to comment
Share on other sites

Λες φιλε ; Βεβαια ακομα στο στρωσιμο ειμαι , εχω αμμωνια δλδ και τα σχετικα . Να το κρατησω και να δω πως θα παει ; Λαβε υποψιν σου οτι δεν το χτυπα αμμεσα η ροη του νερου απο τα φιλτρα μου .

Link to comment
Share on other sites

Μηπως εβαλα νωρις το κερατοφυλο μεσα ; Μηπως η πρασιναδα που ειναι κολλημενη στις αναρροφησεις μου αρχισει να σαπιζει και μου ανεβασει την αμμωνια κατακορυφα ; :(

Link to comment
Share on other sites

Ουσιαστικη μεταβολη στις τιμες σε σχεση με την προηγουμενη μετρηση ( συμφωνα με το ημερολογιο μου ) ειναι στα νιτρικα .

Η αμμωνια και τα νιτρωδη παραμενουν σταθερα .

Link to comment
Share on other sites

Και που να το βαλεις! Αστο τωρα δεν πειραζει. Απλα υπαρχει περιπτωση να ξεραθει τελειως!

Link to comment
Share on other sites

Το εβγαλα τελειως Θοδωρη :( . Ισως κανω νεα αποπειρα αφου μπουν τα ψαρια μεσα με αλλα φυτα :P .

Απο το προφιλ βρηκα αυτο : Φυτά που ενδέχεται να επιβιώσουν σε ένα ενυδρείο με χρυσόψαρα είναι τα Java Fern (Microsorum Pteropus), Anacharis (Egeria Densa), Moss, Sword plants, Anubias και Cryptocorines.

Ποια απο τα ανωτερω δενονται σε ξυλα ;

Έγινε επεξεργασία - Juwell - Guppy 60
Link to comment
Share on other sites

Το εβγαλα τελειως Θοδωρη :( . Ισως κανω νεα αποπειρα αφου μπουν τα ψαρια μεσα με αλλα φυτα :P .

Απο το προφιλ βρηκα αυτο : Φυτά που ενδέχεται να επιβιώσουν σε ένα ενυδρείο με χρυσόψαρα είναι τα Java Fern (Microsorum Pteropus), Anacharis (Egeria Densa), Moss, Sword plants, Anubias και Cryptocorines.

Ποια απο τα ανωτερω δενονται σε ξυλα ;

:bigemo_harabe_net-117:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...