Jump to content

Nεο Ξεκινημα .


Recommended Posts

Για ποιο λογο ριχνεις βακτηρια αφου δεν εχεις ρυπους; Δεν κανεις κατι εκτος απ το να σπαταλας το ζουμι!

Link to comment
Share on other sites

Να βαλω τα ψαρια μου μεσα δλδ και να το παρακολουθω ή να το αφησω να κλεισει το μηνα χωρις αλλη προσθηκη ;

Link to comment
Share on other sites

Aπλα δεν θελω να παει στραβα , αν παει στραβα απο την αρχη , θα το χασω μετα .

Link to comment
Share on other sites

Αστο 40 μερες χωρις να ριχνεις τιποτα! Το νερο θα γινει αγιασμος! Κανε μετρησεις, ριξε τα βακτηρια και βαλε τα ψαρια. Για καμια 15αρια μερες ταισμα φιδωλα και τελος!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν σε αμφισβητω Θοδωρη , αλλα στο παρελθον , σε 30 μερες και με χορηγηση τεσσαρων δοσεων special blend ηταν οκ . Ποσο μαλλον τωρα που εχω δυο εσωτερικα φιλτρα . :)

Link to comment
Share on other sites

Ωστοσο τα φιλτρα τα εχω βαλει απεναντι το ενα απο το αλλο , στις γωνιες μου πισω και τα εχω ρυθμισει ετσι ωστε να σπαω την πιεση του νερου . Ειναι δυο sera fil 120 .

Link to comment
Share on other sites

Στην επιφανεια μου δλδ , γινεται ενας ελαφρυς , ανεπαισθητος στροβιλισμος του νερου :)

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως φιλαρακι οτι ενυδριο εχω στησει ετσι το εχω κανει και δεν μου εβγαλε ποτε προβλημα!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Kαλημερα Δημητρη . Περιμενω να κλεισω μηνα για να βαλω τα ψαρια μεσα . 08 Νοεμβρη δλδ θα μπουν . Χθες πηγα και πηρα υγρα τεστ της Api . Πηρα τεστ για αμμωνια , νιτριτη και νιτρικα .

Επισης ετοιμαζω και δυο ξυλα να βαλω μεσα . Το ενα ειναι ριζα και το αλλο δεν ξερω τι ειναι . Αυτα προς το παρον :)

Link to comment
Share on other sites

Λεγοντας οτι τα ετοιμαζω εννοω οτι τα ξεπλενω καθημερινα με νερο και τα εχω βυθισμενα σε κουβα . Σημερα βεβαια παρατηρησα οτι εχουν βυθιστει πλεον και οταν τα ξεπλυνα μου εβγαλαν ακομα λιγοτερη κιτρινιλα .

Αυτο βεβαια απο οτι διαβασα εδω ειναι τανινες και χουμικα οξεα και δεν ειναι βλαβερα για τα ψαρια . Δεν θελω ομως να μου κιτρινισει το νερο :)

Προτου τα εισαγω στο ενυδρειο εννοειται οτι θα τα ξαναβαλω σε νερο με αντιχλωριο και θα τα αφησω για μια ωρα μεσα . Σκεφτομαι επισης και την java moss , ισως και τα ντυσω . Αλλα τα χρυσοψαρα ειναι λιγο βαρβαρα ψαρια , τρωνε τα παντα και σκαλιζουν . Γνωριζω δλδ οτι μπορει να βαλω φυτα και να τα χασω .

Έγινε επεξεργασία - Juwell - Guppy 60
Link to comment
Share on other sites

Μετρησεις εχεις παρει?

Οπως σου ειπε ο Θοδωρης αν δεν εχεις ρυπους μεσα τα βακτηρια τα ριχνεις τζαμπα γιατι ψωφουν απο την πεινα.Θα επρεπε η να ριχνεις τροφη η να βαλεις ψαρια.

Το ξυλο οσο και αν το πλυνεις το νερο θα σου κιτρινισει,μετα απο μερικες αλλαγες νερου ομως θα φυγει η κιτρινιλα,μη το φοβασαι.Οσο για τη μοςς,ειναι πολυ πιθανο να μη μεινει τιποτα απο τα χρυσοψαρα..

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα Κωστα . Μετρησεις δεν πηρα ακομα . Αργοτερα θα παρω για να δω και τα τεστ που αγορασα χθες :) .

Βακτηρια δεν θα ριξω αλλα , αλλα θα περιμενω να κλεισει μηνα . Βεβαια και αυριο να εβαζα τα χρυσοψαρα τι θα αλλαζε ; Τι αυριο , τι σε λιγες μερες .

Τα ξυλα θα τα βαλω ισως και αυριο τοτε , στο μυαλο μου υπολογιζα να τα βαλω την Τριτη που μας ερχεται .

Ευχαριστω και εκτιμω το ενδιαφερον σας :)

Link to comment
Share on other sites

Είσαι σχεδόν έτοιμος δηλαδή ! Είσαι και οργανωμένος. :)

Με την μος θα το δοκίμαζα και εγώ, το πολύ πολύ να γίνει γευματάκι. :)

Link to comment
Share on other sites

Παρε μετρησεις για να δεις που βρισκεσε.

Προσωπικα θα επαιρνα απο καποιον μπολι για να τελειωνα πιο γρηγορα. :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Είσαι σχεδόν έτοιμος δηλαδή ! Είσαι και οργανωμένος. :)

Με την μος θα το δοκίμαζα και εγώ, το πολύ πολύ να γίνει γευματάκι. :)

Δημητρη πανω απο ολα ειναι η οργανωση και η σωστη προετοιμασια , οχι μονο στα ενυδρεια αλλα και στην ζωη μας γενικα .

Οσον αφορα την moss , αυτο σκεφτομαι και εγω . Να την βαλω και οτι γινει . :)

Link to comment
Share on other sites

Παρε μετρησεις για να δεις που βρισκεσε.

Προσωπικα θα επαιρνα απο καποιον μπολι για να τελειωνα πιο γρηγορα. :bigemo_harabe_net-64:

Θα παρω μετρησεις ναι . Το μπολι μου το ειπε και ο Θανασης ( tan ) χθες που τον επισκεφτηκα να αγορασω τα τεστ .

Αλλα να σου πω , απο την στιγμη που το ξεκινησα με βακτηρια , υπαρχει λογος να βαλω τωρα μεσα μπολι ;

Δεν νομιζω να εχω θεμα , βεβαια αυτο θα το διαπιστωσω με τις μετρησεις μου , αλλα θεωρω οτι θα ειμαι οκ :)

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα θα εβαζα μπολι και τα ψαρια αμεσα για να πιασει και το μπολι.Απο τη στιγμη που υπαρχει το μπολι γιατι να καθεσε να περιμενεις 1 μηνα?Γνωμη μου παντα,αν καποιος θελει να περιμενει τοτε οκ και εγω με τη μεθοδο που δοκιμαζω θα περιμενω 2 μηνες μεχρι να γεμισω νερο το ενυδρειο που φτιαχνω,αλλος μπορει να μη το εκανε..

Link to comment
Share on other sites

Απο 8 Οκτωμβρη Κωστα που εκανα επαννεκινηση με το special blend ειμαι . Τωρα ειμαι στα τελειωματα :)

Link to comment
Share on other sites

To βραδακι θα εχετε απαντηση . Αλλα λογικα θα ειναι ολα μηδεν αφου δεν υπαρχει τιποτα μεσα :)

Τις προαλλες πηγα σε φαρμακειο και πηρα συριγγα για να παιρνω δειγμα απο το νερο μου και η φαρμακοποιος με κοιταξε καπως . Εχω ενυδρειο απαντησα και την θελω για να παιρνω δειγμα απαντησα εγω , χαχαχαχαχαχαχα .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα ξεκινούσα με ανούμπιες που δεν τις τρώνε και αργότερα θα δοκίμαζα να βάλω μος και άλλα παρόμοια, γιατί όταν μπούνε στο ενυδρείο τα χρυσόψαρα θα αρχίσουν να το εξερευνούν και να βάζουν στο στόμα τους ό,τι βρούνε. Επίσης δεν ξέρω αν θα ταίζεις λίγο στην αρχή ή κανονικά. Αν τα ταίζεις λίγο θεωρώ ακόμη πιο πιθανό να ορμήξουν στη μος. Μία κοπέλα σε ένα κατάστημα μου είχε πει ότι δεν μου τρώνε τα φυτά επειδή τα ταίζω και σπιρουλίνα.

:bigemo_harabe_net-112:

Καλή επιτυχία!

:bigemo_harabe_net-62:

Link to comment
Share on other sites

Τωρα που το σκεφτηκα , να ρωτησω το εξης . Αν εν τελει βαλω φυτα , δεν θα ηταν προτιμοτερο να σταθεροποιησω το συστημα μου , να περασει δλδ ενα τετραμηνο - εξαμηνο χωρις προβληματα και μετα να βαλω τα φυτα ;

Μην μπλεξω δλδ απο τωρα με τα λιπασματα της seachem .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...