Jump to content

Κατά Αιόλου Γένεσις


Aiolos

Recommended Posts

Μια πρωτοχρονιάτικη αναθεώρηση και αλλαγή σχεδίων.... προς το καλύτερο !!!

Τελικά θα χρησιμοποιήσω το έτοιμο sump που πήρα από τον Giovanni, οπότε το παλιό μου ενυδρείο θα πάει στην αποθήκη του ΑΖ

Όσον αφορά το sump οι διαστάσεις του είναι 100Χ60Χ46 ύψος, χωρισμένο σε τέσσερα διαμερίσματα όπου το τελευταίο είναι της αναπλήρωσης.

DSC05868_zpsb690231a.jpg

Ο συνολικός (καθαρός) όγκος νερού είναι 130 λίτρα περίπου (χωρίς την αναπλήρωση), οπότε στο διαμέρισμα Α όπου θα υπερχειλίζει και το ενυδρείο, θα τοποθετηθεί το skimmer Deltec MCE-600, (μελλοντικά της ΑΤΙ), από το διαχωριστικό με bubble trap θα περνάει το νερό στο διαμέρισμα Β όπου θα χρησιμοποιηθεί για refugium για διάφορες άλγες και φυσικά κοπίποδα και θα φωτίζεται σε αντίστροφο χρόνο με αυτόν του ενυδρείου με ledstrip της Aqualum το Combo Fresh, (color: White 12000K + Magenta 635nm), για να υπάρχει ανάπτυξη της άλγης.

DSC05870_zps39160967.jpg 3073-2-53836.jpg

Το νερό πάλι μέσω bubble trap θα πηγαίνει στο διαμέρισμα Γ όπου μια αντλία της ΕΗΕΙΜ Compct+ 3000 και με προφίλτρο στην είσοδό της για αντιφώσφορο και ενεργό άνθρακα, θα αναλαμβάνει να στέλνει το νερό πίσω στο ενυδρείο.

Η αντλία επιστροφής θα είναι προγραμματισμένη με χρονοδιακόπτη να σταματάει την λειτουργία της 10 λεπτά νωρίτερα από ότι θα είναι ρυθμισμένη η αυτόματη ταιστρα και θα επαναλειτουργεί 10 λεπτά αργότερα ώστε η τροφή να μην φύγει από την υπερχείλιση του ενυδρείου.

Το διαμέρισμα της αναπλήρωσης (Δ) έχει χωρητικότητα 30 λίτρων και με τον Osmoletor της Tunze θα τροφοδοτεί όσο νερό εξατμίζεται με τον αισθητήρα να βρίσκεται στο διαμέρισμα Γ της επιστροφής.

Στο διαμέρισμα Δ υπάρχει φλοτέρ που διακόπτει την τροφοδοσία του νερού από την αντίστροφη όσμωση όταν φτάσει στο επιθυμητό επίπεδο, αλλά υπάρχει και σύστημα συναγερμού υψηλότερης στάθμης σε περίπτωση που δεν πάει κάτι καλά.

Προέκταση (τσόντα) στο ενυδρείο για ένα ακόμη διαμέρισμα (Ε) για προετοιμασία νερού.
Λόγω ότι το έπιπλο είναι 1.20 και το sump 1 μέτρο, υπάρχει ένα κενό 20 εκ. και σκέφτομαι να κατασκευαστεί μια γυάλα 20Χ60Χ46 ύψος, για να χρησιμοποιηθεί ως δοχείο προετοιμασίας νερού, χωρητικότητας 50 λίτρων περίπου.

Επειδή θα βρίσκεται δίπλα στο διαμέρισμα της αναπλήρωσης, θα υπάρχει διπλή βάνα (που θα ανοίγει κατά περίπτωση) από την αντίστροφη όσμωση, καθώς και διπλό φλοτέρ διακοπής της ροής.

Μέσα σ αυτό το διαμέρισμα θα υπάρχει θερμοστάτης, ένα μικρός κυκλοφορητής ίσα ίσα για μια υποτυπώδη κυκλοφορία και μια αντλία η οποία θα μεταφέρει το νερό κατά την αλλαγή στο διαμέρισμα Α ή Β.
Φυσικά κατά την αλλαγή θα διακόπτεται η λειτουργία του skimmer και της αντλίας επιστροφής.
Από το διαμέρισμα που θα αδειάζει το νερό θα υπάρχει μόνιμα ένας σωλήνας (με βάνα) που θα πηγαίνει προς την αποχέτευση, οπότε η μόνη ενέργεια για το άδειασμα του νερού θα είναι να ανοίγω την βάνα. Ούτε κουβάδες και ούτε μια σταγόνα στο πάτωμα !!

Και όπως είπαμε είμαστε υπερβολικοί, οπότε θα περάσει και πάλι ο Ορέστης να βάλουμε μπλε φόντο και σε αυτό!!!

Όταν ολοκληρωθεί και τοποθετηθεί όλος ο εξοπλισμός θα υπάρχει φυσικά και φωτογραφική κάλυψη.

Καλή και δημιουργική Χρονιά

Link to comment
Share on other sites

Και μια διευκρίνηση... τα κοπίποδα δεν θα μεταφέρονται μέσω της αντλίας επιστροφής (λόγω του προφίλτρου), αλλά σε χρονικά διαστήματα θα μεταφέρω την άλγη Chaeto (και με ότι κουβαλάει επάνω) στο κυρίως ενυδρείο.... delivery δηλαδή !!!!

Link to comment
Share on other sites

λεω να γραψουμε κανα βιβλιο..αλλα να εχει οδηγιες χρησεις και αο εξω να λεει 3+ ..αρα να ειναι πιο ευκολο σε παιδικη εκδοσση,...γτ εγω δν καταλαβαινω γρη :xmas_laugh:

και για να μην ξεχναμε τον safaprn :ChristmasTree:

Link to comment
Share on other sites

τι δεν καταλλλλαβαίνεις?

Link to comment
Share on other sites

Καλή η αλλαγή σχεδίων,αλλά πρόσεξε με το ati,ο Γιάννης είδε και έπαθε να το περάσει....

Έγινε επεξεργασία - gregog7
Link to comment
Share on other sites

Το διαμόρφωσε έτσι το sump που είναι έτοιμο !!!!

... αλλά προσανατολίζομαι και για το νέο skimer της ΕΗΕΙΜ, το αγόρασε ο Ανδρέας και μόλις το παραλάβει θα το εξερευνήσουμε !!

eheim%20skimmarine.jpg

https://www.eheim.com/en_GB/products/technology/external-filters/protein-skimmer

Link to comment
Share on other sites

Εμείς οι γραφίστες και γενικά οι διακοσμητές, είμαστε τελειομανείς, βεβαια είναι και στον ανθρωπο ανεξαρτήτου επαγγέλματος.

Έχουμε ένα ρητό που λέει ότι:.. "αν δεν μπορείς να καλύψεις μια ατέλεια, τόνισε την".

Και που θέλω να καταλήξω μ αυτό.

Ποτέ δεν μου άρεσε να φαίνεται ο οποιοσδήποτε εξοπλισμός στο ενυδρείο, ακόμη και τους κυκλοφορητές να μπορούσα να κρύψω θα το έκανα.

Στο sump όμως τα πράγματα είναι πολύ διαφορετικά ειδικά στο δικό μου που δεν θα είναι σε κάποιο ντουλάπι. Μπορεί να μην είναι άμεσα προσβάσιμο από τους επισκέπτες, αλλά όλοι όσοi θα μπαίνουν στο support room θα είναι φάτσα κάρτα.

Αν και όπως είπα δεν θέλω να φαίνεται ο εξοπλισμός σε αυτή τη περίπτωση δεν ισχύει και μάλιστα θα το τονίσω ακόμη πιο πολύ... μη σας πω ότι θα βάλω και σποτ να τον φωτίζουν !!!

Μη μου πείτε ότι δεν θα ήταν εντυπωσιακό το skimmer να φωτίζεται εσωτερικά με ένα μπλε led!!!

Link to comment
Share on other sites

Τώρα μου θυμίζεις παλιά τους υπολογιστές που τους έφτιαχνα με παραθυρα , νέον καλώδια και black light.. Τεσπα γούστα είναι αυτά. Θα είναι εντυπωσιακό πάντως.. Αν και όπως σου ειπαν εγώ θα σχεδιαζα και ενα σουπερ ats.. Πιστευω οτι ανοίγει νέους δρόμους.

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αιολε εγω εαν εκανα ποτε support room για το ενυδρειο μμ, θα ειχα ολων τον εξοπλισμο φατσα καρτα να φαινετε, γιατι ειναι η υποστιριξη, η ζωη εν ζωη του συστηματος, τιμη μου και καμαρι μου, ειδηκα εαν ειναι καπως επωνυμος ο εξοπλισμος(λιγο ψωνιο δεν βλαπτει!).....

Μου αρεσει οπως το πας....!

Το μπλε λεντ στο σκιμμερ δεν εχει κυνδινο αλγεων ή τπτ τετοιο;;;

Link to comment
Share on other sites

Τόσες μέρες που ασχολιόμουν με ξεστησίματα, μεταφορές, συντηρήσεις του εξοπλισμού, το νέο ενυδρείο δέσποζε όρθιο στο σαλόνι.

Ευτυχώς ήρθε σήμερα ο Θοδωρής με τον φίλο του τον Βασίλη και το έβαλαν στη θέση τους. Ευχαριστώ λεβέντες !!!

Τελικά το φαρδύ ενυδρείο είναι άλλο πράγμα, ειδικά αν πρόκειται για ενυδρείο υφάλου.

20140102_225659_zps4dfa01ca.jpg

Οι υπερχειλίσεις όταν στηθεί ο βράχος δεν θα είναι πια ορατές !!

735cf7a3-b2a7-463b-bca9-1fc90fcaa068_zps

Αύριο θα πέσει καθάρισμα και από βδομάδα αρχίσει αυτό που μ αρέσει πιο πολύ σε όλη τη διαδικασία... το στήσιμο του βράχου !!!

Μεγάλο κεφάλαιο και θα αναφερθώ διεξοδικά σ αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Εμείς οι γραφίστες και γενικά οι διακοσμητές, είμαστε τελειομανείς, βεβαια είναι και στον ανθρωπο ανεξαρτήτου επαγγέλματος.

Έχουμε ένα ρητό που λέει ότι:.. "αν δεν μπορείς να καλύψεις μια ατέλεια, τόνισε την".

Και που θέλω να καταλήξω μ αυτό.

Ποτέ δεν μου άρεσε να φαίνεται ο οποιοσδήποτε εξοπλισμός στο ενυδρείο, ακόμη και τους κυκλοφορητές να μπορούσα να κρύψω θα το έκανα.

Στο sump όμως τα πράγματα είναι πολύ διαφορετικά ειδικά στο δικό μου που δεν θα είναι σε κάποιο ντουλάπι. Μπορεί να μην είναι άμεσα προσβάσιμο από τους επισκέπτες, αλλά όλοι όσοi θα μπαίνουν στο support room θα είναι φάτσα κάρτα.

Αν και όπως είπα δεν θέλω να φαίνεται ο εξοπλισμός σε αυτή τη περίπτωση δεν ισχύει και μάλιστα θα το τονίσω ακόμη πιο πολύ... μη σας πω ότι θα βάλω και σποτ να τον φωτίζουν !!!

Μη μου πείτε ότι δεν θα ήταν εντυπωσιακό το skimmer να φωτίζεται εσωτερικά με ένα μπλε led!!!

βαλε και στα χαιρουλια τις πορτας για να βλεπεις το βραδυ :lolu: :lolu:

Link to comment
Share on other sites

Βαγγέλη με το καλό να στηθεί και ο βράχος!

Θα σου πρότεινα με πολύ αγάπη να μην σκέφτεσαι τόσο πολύ το φαίνεσθαι αλλά την ουσία του όλου εγχειρήματος! :bigemo_harabe_net-64:

Βουρ για το στήσιμο γιατί λογικά τα ψαράκια στο μικρό ασφυκτιούν....!

Link to comment
Share on other sites

Κρίμα ρε Βαγγέλη τόσος κόπος, τόσα έξοδα, τέτοια μελέτη, για να στίσεις ένα παλιόθαλασσινό; :bigemo_harabe_net-75:Το θεωρείς εξέλιξη αυτό; Αντί να στίσεις κάτι ποιο πράσινο κάνεις τα ίδια λάθει. :bigemo_harabe_net-89:

Τέλος πάντων να μην σου χαλάσω το όνειρο περιμένω και εγώ όπως και οι άλλοι να δούμε το ενυδρείο στην τελική μορφή και όταν ξυπνήσεις από το όνειρο σφύρα να στίσουμε ένα αληθινό ενυδρείο :icon_dance::P

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο και το φυτεμένο δεν λέω, αλλά έχει το καθένα τη χάρη του...... άλλωστε στα πρώτα στάδια της ωρίμανσης σαν φυτεμένο θα είναι από τις άλγες !!!

Link to comment
Share on other sites

Βαγγέλη μου αρέσει η σταθερότητα σου.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί βρε χαμένε... :rasp: ίσα ίσα αφού ακόμη είμαι στα αρχικά στάδια, οι αναθεωρήσεις επιτρέπονται !!!

Link to comment
Share on other sites

Γιατί βρε χαμένε... :rasp: ίσα ίσα αφού ακόμη είμαι στα αρχικά στάδια, οι αναθεωρήσεις επιτρέπονται !!!

Ετσι σε θελω... ειπαμε.. με 50 ευρω αντε και τα τζαμια δωρο... :bbq:

Link to comment
Share on other sites

Γιαυτό είναι οι φίλοι !!!

Μετά από ένα "αποτυχημένο" ραντεβού με τον Θοδωρή, ανέλαβε ο Γιάννης να ανοίξει τις τρύπες στο ταβάνι για το φωτιστικό.

(εγώ δεν μπορούσα γιατί με πιάνει ζαλάδα... φοβάμαι τα ύψη !!)

20140104_143456_zps3e909b94.jpg 20140104_143523_zps219fba51.jpg

...και άμα είναι νοικοκύρης ο άνθρωπος....

20140104_144611_zps17698838.jpg

Μετά τη δουλειά που έκανε, όσο και να προσπαθούσα να τον πείσω να κάνει τον γοργόνο... δεν ήθελε!!!

Link to comment
Share on other sites

:spam:Σε προλαβα πριν βαλεις το λαστιχο να το γεμισεις... αφου σε ειπα .. ειμαι ασυμφορος.. καταναλωνω πολυ kh. .. :bigemo_harabe_net-171:

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς μερικές αναποδιές δεν γίνεται.... όλα μέσα στο πρόγραμμα είναι.

Προσπαθώντας να προσαρμόσω τις σωληνώσεις της υπερχείλισης από το ενυδρείο στο sump (θα γίνει αναφορά παρακάτω γιαυτό), ο σπιράλ σωλήνας κόπηκε σαν αγγούρι !!! Σαν να έχει "ξεραθεί" το υλικό του και έσπαγε.

Άντε πείτε μου τώρα που μπορεί να οφείλεται αυτό.

20140104_174749_zps9110feaa.jpg

Ο υπόλοιπος σωλήνας, συνεχίζει να είναι εύκαμπτος.

Το ίδιο πρόβλημα είχε και η άλλη υπερχείλιση (δεξιά) και αντικαταστάθηκε με άλλο κομμάτι σωλήνα.

Δηλαδή τα προβληματικά σημεία ήταν ακριβώς από την έξοδο του ενυδρείου.

Link to comment
Share on other sites

Ευκαιρια να παρεις απο το καλο σωληνα που πηρα κ εγω... απο ενα μαγαζι ενα στενο πανω απο το σπιτι σου .. :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Λες να μην πήγα, άλλα σαν αυτόν που πήρες δεν έχει Φ4, έχει δυο διαμέτρους, Φ5 και Φ3.2

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...