Jump to content

Κατά Αιόλου Γένεσις


Aiolos

Recommended Posts

Κρίμα ρε φίλε.....δεν νομίζω πάντως να έφταιξε το στρίμωγμα!Εμένα ο χαβανέζος μου πέρασε τρεις μήνες σε 80 λίτρα ενυδρείο και δεν μάσησε....κάτι άλλο έπαιξε Βαγγέλη ψάξ'το λίγο!

Άλλες στεναχώριες να μην σε βρουν φιλαράκι.....τρέξε λιγάκι το καινούργιο....

ΥΓ.Κλαζάκο έτσι ξαφνικά τάβλα;;;;;;;Κάπνιζε;;(κάνω και λίγη πλάκα γιατί αλλιώς....)

Link to comment
Share on other sites

Κάτι παραπάνω από χρόνο, και τα λίτρα είναι 70.

Θερμοκρασία και αλατότητα ίδιες (και γενικά συνθήκες νερού) με αυτές του μεγάλου 26 βαθμούς Κελσίου και 1026

ακου Βαγγελη αυτο ειναι μια μεγαλη κουβεντα επειδη εχω χασει ψαρι μετα απο 1,5 και 2 χρονια ετσι ξαφνικα να τρωει κανονικα πριν μια ωρα και μετα τουμπα ,υπαρχουν διαφορα σεναρια απο τον τροπο που πιανονται μεχρι το πως τρεφονται η και φυσικα αιτια οπως εμφραγμα απο εντονο στρες,δεν νομιζω οτι φταιει η μετακομισει στην συγκεκριμενη περιπτωση χωρις να σημαινει οτι αποκλειετε.

Link to comment
Share on other sites

Το χόμπυ μας "κρύβει" πολλά μυστήρια και πολλά απ αυτά μένουν αναπάντητα και μόνο εικασίες.

Οι λόγοι μπορεί να είναι διαφορετικοί είτε για το κάθε ψάρι, είτε για το κάθε ενυδρείο.

Όλοι μας κατά καιρούς είχαμε τέτοιες εμπειρίες. Και έμενα που έτυχε στο παρελθόν, ψάρια που μέχρι χθες ήταν υγιέστατα το πρωί να τα βρίσκω νεκρά, και μάλιστα ψάρια ανθεκτικά σε σχέση με κάποια άλλα που υπήρχαν μέσα στο ενυδρείο.

Εντύπωση όμως μου κάνει ότι πεθαίνουν κατά τη διάρκεια της νύχτας !!! Τι στο καλό εφιάλτες βλέπουν?

Απλά το δικαιολογούμε "ότι ήταν μέσα στο πρόγραμμα", αλλά κακά τα ψέματα, όλη αυτή η αναστάτωση της μεταφοράς δεν είναι και ότι καλύτερο για τους οργανισμούς, άσχετα με το ποιος ήταν ο λόγος.

Link to comment
Share on other sites

Μετά από πολύ δουλειά τις τελευταίες 5 ημέρες άρχισε σιγά σιγά το όλο εγχείρημα να παίρνει μορφή.

Το παλιό ενυδρείο μαζί με το έπιπλο του μεταφέρθηκε στο πίσω δωμάτιο (support room).
H γυάλα θα χωριστεί σε διαμερίσματα για να καλύψει τις ανάγκες μου.

Έτσι, στο διαμέρισμα Α θα τοποθετηθεί μελλοντικά το skimmer της ΑΤΙ, στο διαμέρισμα Β η αντλία επιστροφής.

Το διαμέρισμα Γ θα είναι για την προετοιμασία νερού αλλαγής και το διαμέρισμα Δ για αναπλήρωση.

Τα χωρίσματα δεν έχουν γίνει ακόμη γιαυτό είναι με κόκκινο.

DSC05862_zpsc3b1c51e.jpg

Στο σχέδιο με τα διαχωριστικά του sump, θα προστεθεί ακόμη ένα τζάμι μεταξύ του Α και του Β με κενό 5 εκ. από κάτω (στο δεύτερο τζάμι), για παγίδα φυσαλίδων (bubble trap) ώστε οι φυσαλίδες από το skimmer να μην μεταφέρονται από την αντλία επιστροφής στο κυρίως ενυδρείο.

Μπράβο ρε Giovanni για την πληροφορία....σαν άσχετος με τα sump που είμαι είναι κάτι που δεν είχα υπολογίσει.

Τώρα το έπιπλο του κυρίως ενυδρείου είναι 132Χ75Χ85 ύψος και έχει διαμορφωθεί και αυτό για τις ανάγκες μου.

Επίσης θα γίνουν και άλλες παρεμβάσεις με επιπλέον ράφια, ανεμιστήρες για εξαερισμό και ότι άλλο χρειαστεί.... (αν χρειαστεί)

Έχει τοποθετηθεί όλος ο ηλεκτρολογικός εξοπλισμός και τα μηχανήματα, καθώς και ένα 50 λίτρο ενυδρείο για καραντίνα.

DSC05867_zps82f70f86.jpg

DSC05863_zpsfa5c48ad.jpg DSC05864_zps4c3bab99.jpg

Στο συρτάρι ένα υπολογιστής 10 ιντσών για τον χειρισμό του φωτιστικού, την παρακολούθηση παραμέτρων με το Seneye, αλλά και του ίδιου του ενυδρείου μέσω web cam !!!

DSC05866_zps35c9d5cd.jpg

Νομίζω ότι το έκανα σωστά μελετημένο, μιας και έχω τον χρόνο, αλλά και την εμπειρία από το προηγούμενο για να αποφύγω προχειρότητες.

Οι προχειρότητες όμως είχαν να κάνουν ότι ο εξοπλισμός αγοραζόταν σταδιακά σε ένα ήδη στημένο ενυδρείο και έπρεπε με διάφορες πατέντες να προσαρμοστεί σε αυτό.

Σε αυτή την περίπτωση όμως που υπάρχει όλος ο εξοπλισμός εξ αρχής (πριν καν στηθεί το ενυδρείο), τα πράγματα είναι πιο ξεκάθαρα και γνωρίζω από πριν που και πως θα τοποθετηθεί το κάθε τι.

αααα το έπιπλο δεν είναι στραβό, "φταίει" ο ευρυγώνιος φακός !!!

Είχα πει ότι το παλιό μου ενυδρείο θα πήγαινε στην αποθήκη του ΑΖ για διάφορες εκδηλώσεις, αλλά τελικά αποφάσισα να το κρατήσω και να δώσω στο ΑΖ ένα άλλο φαρδύτερο που προς το παρόν είναι sump και έχει χωρίσματα τα οποία θα αφαιρεθούν.

Τελικά θα είναι ένα ενυδρείο 100Χ60Χ46 ύψος, ότι πρέπει για το frag swap !!!

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικα το απογειωσες ρε Βαγγελη το επιπλο!!

Μεγαλο ατου να μην εχεις το σαμπ κατω απο το ενυδρειο...
Χαιρομαι που το βλεπω ετσι.. ετσι το φανταζομουν και εγω αλλα το θηριο σαμπ δεν αφηνε περιθωρια για τιποτα..

Link to comment
Share on other sites

Άσε Γιάννη, που βγήκε ο :bigemo_harabe_net-119: .... όλη τη μέρα χωμένος μέσα στο ντουλάπι (ευτυχώς χωράω άνετα), αλλά πιάστηκα ολόκληρος.

Μέση, πόδια,... όλο μου το σώμα πονάει.

Τελικά έβαλα και ένα επιπλέον δοκάρι από πίσω, και όπως θα διαπίστωσες και φωτισμό.

Πάντως έχει ακόμη περιθώρια για παρεμβάσεις. Θα φανεί στη πορεία αν θα χρειαστεί κάτι επιπλέον.

Link to comment
Share on other sites

Καλα εννοειται μπορεις να κανεις τρελλα πραματα εκει μεσα αν δεν εχεις σαμπ.. ειναι τεραστιος ο χωρος !

Link to comment
Share on other sites

Βαγγέλη το valntini σου τσιμπούσε τίποτε;Σκέφτομαι να βάλω ένα κι εγώ!Δεν ξέρω πως θα το πάρει ο χαβανέζος μου και το hawkfish όμως.....

ΥΓ.Για το δαιμόνιο του DIYer δεν χρειάζεται να πω τίποτε....το έπιπλο του sport billy θα φτιάξεις!!

Έγινε επεξεργασία - kostaskappa
Link to comment
Share on other sites

Το Valentini στα μόνα που τους έδινε να καταλάβουν ήταν τα σαλιγκάρια...

Δεν πείραζε τίποτα άλλο και δεν το πείραζε κανένα ψάρι....αλλά :rip_1:

Link to comment
Share on other sites

μήπως να έκανες το Γ αναπλήρωση και το Δ για προετοιμασία νερού;

Πες τα ρε κουμπαρε..

Link to comment
Share on other sites

Φοβάμαι λίγο τον υπολογιστή σου, στο συρτάρι πάνω από το ενυδρείο. Ελπίζω το ενυδρείο να έχει καπάκι γιατί οσο και νάναι θα την έχει την υγρασία του..

Link to comment
Share on other sites

μήπως να έκανες το Γ αναπλήρωση και το Δ για προετοιμασία νερού;

Καλά αυτό είναι το μόνο εύκολο...

Πες τα ρε κουμπαρε..

Εσύ μη χάσεις !!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ στο είπα πρώτος όμως στο τηλ... Αυτός δε μετράει. Αλλιως δε σε παίζω άλλο.. :P

Link to comment
Share on other sites

μμμμμμ και εγω δεν σου μιλάω φέτος... από του χρόνου πάλι!!!

Link to comment
Share on other sites

Φοβάμαι λίγο τον υπολογιστή σου, στο συρτάρι πάνω από το ενυδρείο. Ελπίζω το ενυδρείο να έχει καπάκι γιατί οσο και νάναι θα την έχει την υγρασία του..

Το ενυδρείο αυτό θα λειτουργεί μόνο σε περίπτωση έκτακτης ανάγκης, καραντίνα - θεραπεία δηλαδή.

Άλλωστε θα υπάρχει εξαερισμός στο ντουλάπι, αλλά και στην περίπτωση που διαπιστωθεί μελλοντικά ότι θα δημιουργήσει πρόβλημα υγρασίας, θα μεταφερθεί για να λειτουργήσει αλλού. Άλλωστε εκεί που βρίσκεται τώρα είναι κάτι σαν αποθηκευτικός χώρος.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά είμαστε υπερβολικοί εμείς οι reefάδες... η υπερβολή σε όλο της το μεγαλείο !!!

Κουβάλησα βραδιάτικα τον Ορέστη να κολλήσει μπλε φόντο και στο sump αλλά και στο ενυδρείο καραντίνα !!!

Κακά τα ψέματα όμως, φαίνονται πολύ καλύτερα και κρύβονται όλες εκείνες οι σωληνώσεις και τα καλώδια.

.....Ο Ορέστης επί το έργον στην καραντίνα !!!

20131230_232350_zps9ee7a760.jpg

20131230_232412_zps897cbc76.jpg

20131230_232530_zps2cea6033.jpg

20131230_232818_zps4f800ad0.jpg

20131230_233153_zps6c5a4b5c.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλά ρε συ,το κουβαλησες βραδυάτικά το παιδί....δεν ντρέπεσε λίγο;

Τελικά της καθαρής μπλε πλάτης και εσύ;

sent from iphone

Έγινε επεξεργασία - gregog7
Link to comment
Share on other sites

....Τελικά της καθαρής μπλε πλάτης και εσύ;

Ναι, γράφει πιο ωραία το aquascape στο μπλε και θυμίζει περισσότερο το φυσικό απέραντο γαλάζιο

Link to comment
Share on other sites

Αντε να παίρνεις σειρά Βαγγέλη να κοιμόμαστε και εμείς τα βράδια χαχαχα

Link to comment
Share on other sites

υπερπαραγωγή το έπιπλο, αλλα χώρο για ats δεν βλέπω...μόνο skimmer; Μιας και τελευταία παιζει πολύ και έχει καλά αποτελέσματα όπως φαίνεται, μήπως να έκανες και ενα σχεδιασμό για μελλοντική προσθήκη...είναι κρίμα με τόσο ενυδρείο να μην έχεις πού να το βάλεις..αν το αποφασίσεις...

Link to comment
Share on other sites

Αν αποφασίσω να βάλω τελικά ATS υπάρχει πρόβλεψη για ένα κρεμαστό, στο κάθετο όμως (με μικρή κλίση), στο διαμέρισμα της επιστροφής.

.....αλλά υπάρχει μια άλλη καλύτερη ιδέα για ένα project που θα ξεκινήσουμε με τον Ορέστη στο άμεσο μέλλον, δηλαδή ένα refugium με άλγες και μακρόβιες στο μπαλκόνι που θα υπερχειλίζει απευθείας στο κυρίως ενυδρείο μιας και το χωρίζει ένας τοίχος από αυτό.
Θα φωτίζεται από φυσικό φωτισμό.

Όταν έρθει η ώρα του θα ανοιχτεί ένα νέο θέμα γιαυτό το project.... υπομονή

Link to comment
Share on other sites

¨Όλα έχουν μελετηθεί επομένως...περιμένουμε το αποτέλεσμα αγωνιωδώς...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...