Jump to content

Boyu 398 Για Nano-Reef


teoxan

Recommended Posts

Ναι αλλά πρώτα πρέπει να είναι σίγουρος για την μέτρηση του γιατί μπορεί να είναι στο 1025…

οπότε μετά θα ξεφύγει..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 210
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ναι αλλά πρώτα πρέπει να είναι σίγουρος για την μέτρηση του γιατί μπορεί να είναι στο 1025…

οπότε μετά θα ξεφύγει..

Έχεις απόλυτο δίκιο!Πρώτα αγορά ρεφρακτόμετρου και μετά άνοδος την αλατότητας! ;)
Link to comment
Share on other sites

ναι παιδια, βρήκα ρεφρακτόμετρο απο αγγελία εδω μέσα, πιστεύω αν είναι καλό να το πάρω γιατι σκέφτομαι να κάνω την πρώτη αλλαγή νερού την Κυριακή, τι λέτε; ή να περιμένω;

ααα..απο χτες παρατηρω κάτι στο βράχο που σιγα-σιγά μεγαλώνει. Είναι καφε-μωβ κυλινδρικό και σήμερα βλέπω μικρα πλοκαμάκια. για δείτε τη φωτό.

Νομίζω οτι είναι ανεμώνη γιατι μόλις έκλεισα τα φώτα κρύφτηκε στο βράχο.

Τι λέτε;

Link to comment
Share on other sites

καμία καλύτερη φωτογραφεία έχεις?

Έτσι όπως το βλέπω δεν είναι κάτι για να ανησυχητικό αλλά για να είμαστε σίγουροι βαλε μια καλύτερη να δούμε!!

Link to comment
Share on other sites

φίλε μου προσπάθησα αλλά καλύτερη φωτογραφία δεν βγαίνει..είναι και πολυ μικρό.

Τέλος πάντων, θα ψάξω και στο Internet και θα το παρακολουθω κιόλας.

Αλλαγή νερού πότε να κάνω;

Link to comment
Share on other sites

Αλαγη νερου δεν κανεις καθολου προς το παρων. Οταν μηδενιστουν NH3,NO2 και μεινουν μηδενισμενα (παροτι θα ριχνεις λιγο τροφουλα για τα βακτηρια οπως ειπαν παραπανω) τοτε κανε μια μικρη και βαλε και κανενα μικρο ψαρακι μεσα :)

Link to comment
Share on other sites

ωραία, ευχαριστώ!

Φαγάκι ρίχνω, αναπλήρωση όμως μπορώ να κάνω έτσι; Γιατι απ' ότι βλέπω θέλει λίγο. Δυστυχώς δεν είμαι ακόμα έτοιμος χρηματικά για ΑΟ οπότε αναγκαστικά βρύση και αντιχλώριο.

να ρωτήσω κάτι, το εμφιαλωμένο νερό σαν λύση αναπλήρωσης πως σας φαίνεται;

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου μοιαζει με απταιζια. αστο λιγο και θα δεις.

Το εμφιαλομενο δεν μου φαινετε και η καλητερη λυση,

Αναπληρωση μπορεις να βαζεις απο απιονισμενο νερο απο σουπερ μαρκετ (Αρκει να μην εχει αρωματα λεβαντας κλπ).

Αρχικα τωρα που εισαι στο ξεκινημα παλευεται το νερο της βρυσης. Αλλα μετα αν θες ποιο σταθερες συνθηκες και αψογη ποιοτητα νερου.....πας σε Α/Ο.

Γνωμη μου...να παρεις Α/Ο. Δεν θα το μετανιωσεις.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα σαν σπειρογράφος μου κάνει

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν,

αυτό στον πορτοκαλί κύκλο δεν έχω καταλάβει τι είναι...απταζια; Είναι πολύ ευαίσθητο, με την παραμικρή κίνηση εξω απο το ενυδρείο κρύβεται αστραπιαία.

Το άλλο στον μπλέ κύκλο μοιάζει με σπειρογράφο αλλά και με μικρή απταίζια, με ευδιάκριτο κορμό μόνο που το στεφάνι του είναι πιο πλατύ. Ειναι παρα πολύ μικρό.

Επίσης είδα και άλλο ένα σαν αυτό στον μπλέ κύκλο μονο που ήταν διάφανο. Δεν μπόρεσα να το φωτογραφίσω γιατι κρύφτηκε κι αυτό.

Τι λέτε;

Link to comment
Share on other sites

Με τον κοκκινο κυκλο μου μοιαζει για σπειρογραφο. Εχει καποιο "σκελετο" απο εκει που βγαινει η φουντα του? Ο σπειρογραφος ετσι συμπεριφερεται. Λιγο αν ενοχληθει μπαινει σφαιρα πολυ γρηγορα μεσα και κρυβεται.

Για το μπλε μοιαζει και με απταισια. Δεν κανεις τον κοπο να βγαλεις αλλη μια φωτο απο διαφορετικη οπτικη γωνια να τα δουμε.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια σόρρυ αλλά δεν μπορω να βγάλω καλύτερες, η ύποπτη απταισια είναι πολυ μικρή, 3-4 χιλιοστά.

Τέλος πάντων, πήρα μεγεθυντικό φάκο και την τσέκαρα, μπήκα και σε άλλα forum ξένα και μάλλον είναι απταίσια.

Οπότε αν είναι τι κάνω; Βγάζω το βράχο και την ξεπαστρεύω ή να περιμένω να μεγαλώσει για να σιγουρευτώ;

Link to comment
Share on other sites

Οτι θες. δικη σου ειναι η απταισια :P (Αν ειναι ομως απταισια)

Για να μην σε βασανιζει βγαλε τον βραχο, καθαρισε τον με γλυκο νερο, ξεπαστρεψε την με κανενα μαχαιρακι, και απο πανω(στην περιοχη που ειναι η απταισια) ριξε αρκετο ξυδι και περιμενε 1-2 λεπτα. Βεβαιωσου οτι τα κομματια της απταισιας που θα κοψεις με το μαχαιρι θα φυγουν ολα στον νυπτιρα, καθος αυτα αναγεννιουντε. Μην σου μπουν μεσα σε σχισμες του βραχου και αναγεννηθουν.

Αν εχει κανεις καλητερη ιδεα που να το εχει κανει ας μας την πει.

Link to comment
Share on other sites

Για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο, θα κάνω την επέμβαση...

Αν βγάλω όμως όλο αυτο το βράχο και τον βουτήξω σε γλυκό νερό δεν θα νεκρωθεί;

Είναι το μεγαλύτερο κομμάτι του ενυδρείου ρε γμτ... Σκέφτομαι να τον βγάλω και να κόψω μόνο το κομμάτι που είναι η υποτιθέμενη απταίσια και να ρίξω λίγο ξύδι.

Αλλά να μην τον βουτήξω στο γλυκό..

Link to comment
Share on other sites

Για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο, θα κάνω την επέμβαση...

Αν βγάλω όμως όλο αυτο το βράχο και τον βουτήξω σε γλυκό νερό δεν θα νεκρωθεί;

Είναι το μεγαλύτερο κομμάτι του ενυδρείου ρε γμτ... Σκέφτομαι να τον βγάλω και να κόψω μόνο το κομμάτι που είναι η υποτιθέμενη απταίσια και να ρίξω λίγο ξύδι.

Αλλά να μην τον βουτήξω στο γλυκό..

Σπάσε τον βράχο εκεί χωρίς να ακουμπήσεις-"σπάσεις" την απταίζια και όλα καλά! ;)
Link to comment
Share on other sites

Tελικά ήταν δύο "ύποπτες", την άλλη την είδα σήμερα, 1-2 εκατοστά απο την αρχική..Οπότε βράχος έξω, έκοψα προσεκτικα όλη την περιοχή εκεί,ξέπλυνα λίγο εκει γύρω που έκοψα με γλυκό νερό, έριξα και λίγο ξυδάκι...

Τώρα αν εμφανιστεί πάλι, τι να πώ...να πετάξω όλο αυτο το βράχο; Είναι δυο κιλά σχεδόν.

Και το θέμα δεν είναι να έχω μια απταισια..Δεν με πειράζει το ζωάκι, το θέμα είναι μην γίνει το ενυδρείο εκτροφείο με απταισιες και δεν μπορέσω να βάλω τίποτε άλλο.

Ελπίζω τώρα να συνέλθει το ενυδρείο γιατι πολυ "χέρι" έπεσε και είναι ακόμα μολις 3-4 ημερων στήσιμο...Είναι και μικρό, μην το πάρω στο χέρι...

Τέλος πάντων, έχω βρει και δυο-τρεις σπειρογράφους ακόμα, έριξα και φαγητό, αύριο θα κάνω μετρήσεις να δούμε πως πάει.

Link to comment
Share on other sites

Μην τρελενεσαι αδερφε. και απταισιες να βρεις στην πορεια να ξερεις οτι υπαρχουν ζωντανα που μπορεις να βαλεις μεσα και θα στο καθαρισουν. Και εγω ειχα καποτε και τωρα το ενυδρειο δεν εχει ουτε μια!

Link to comment
Share on other sites

Tελικά ήταν δύο "ύποπτες", την άλλη την είδα σήμερα, 1-2 εκατοστά απο την αρχική..Οπότε βράχος έξω, έκοψα προσεκτικα όλη την περιοχή εκεί,ξέπλυνα λίγο εκει γύρω που έκοψα με γλυκό νερό, έριξα και λίγο ξυδάκι...

Τώρα αν εμφανιστεί πάλι, τι να πώ...να πετάξω όλο αυτο το βράχο; Είναι δυο κιλά σχεδόν.

Και το θέμα δεν είναι να έχω μια απταισια..Δεν με πειράζει το ζωάκι, το θέμα είναι μην γίνει το ενυδρείο εκτροφείο με απταισιες και δεν μπορέσω να βάλω τίποτε άλλο.

Ελπίζω τώρα να συνέλθει το ενυδρείο γιατι πολυ "χέρι" έπεσε και είναι ακόμα μολις 3-4 ημερων στήσιμο...Είναι και μικρό, μην το πάρω στο χέρι...

Τέλος πάντων, έχω βρει και δυο-τρεις σπειρογράφους ακόμα, έριξα και φαγητό, αύριο θα κάνω μετρήσεις να δούμε πως πάει.

Ακριβως τωρα που ειναι νωρις ξεκαθαρισετο,ελα να σου δωσω εγω βραχο,

Έγινε επεξεργασία - niknik
Link to comment
Share on other sites

Μην τρελενεσαι αδερφε. και απταισιες να βρεις στην πορεια να ξερεις οτι υπαρχουν ζωντανα που μπορεις να βαλεις μεσα και θα στο καθαρισουν. Και εγω ειχα καποτε και τωρα το ενυδρειο δεν εχει ουτε μια!

ναι μωρε, αλλά ξέρεις τώρα, πρώτο θαλασσινο, είναι και μικρό και αυξάνεται η δυσκολία κλπ..κλπ..άγχος ανάμεικτα με ενθουσιασμό..

ούτε οταν έστηνα το πρώτο μου ενυδρείο δεν έκανα έτσι...

φίλε nicknick ευχαριστώ για την προσφορά, αν δω ότι υπάρχει πρόβλημα θα ενημερώσω.

Link to comment
Share on other sites

Αμ δεν ξερω. Οπως ολοι μας.

Ακομα θυμαμαι τον ενθουσιασμο μου οταν πρωτογεμιζα το θαλασσινο που εχω αυτη την στιγμη. Το ειχα σκετο με νερο (Ουτε καν βραχο) και δεν ξεκολαγα απο το να περναω απο μπροστα του και να το κοιταω συνεχεια :)

Και ξερεις τι πιστευω....οτι και 10 λιτρα να ηταν το ενυδρειο παλι την ιδια αντιδραση θα ειχα. Θα ηθελα να το κοιταω :)

Link to comment
Share on other sites

καλα, άσε μ' αυτό. Συνέχεια το κοιτάω!!

Αφου και η γυναίκα μου, παρόλο συνηθισμένη στα ενυδρεία, το είδε έτσι με το σκέτο βράχο και εντυπωσιάστηκε!!

Ασε που χθές βρήκα ένα μικρο 10λιτρο απο παλιό δώρο και ολο το τριγυρίζω!!!

Λες να πετάξω ένα βραχάκι μέσα και λίγο αραγωνίτη και να πάμε για δεύτερο;; :bigemo_harabe_net-66:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...