Jump to content

Boyu 398 Για Nano-Reef


teoxan

Recommended Posts

μολις εκανα μια μικρη πατεντα.ειχα το εσωτερικο φιλτρο της dennerle και του εβαλα μια πλαστικη μουφα απο βρυση.εβαλα ενα λαστιχο και ρουφαει μια χαρα νερο.στελνει βεβαια πολυ νερο(500λτ)αλλα θα βαλω βανακι.και ετσι με μια σωληνα τυπου θα ρουφαει απο το μεγαλο κ δε θα χρειαζεται να ειναι σε αυτο.αν σκεφτομαι λαθος διορθωστε με.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 210
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

νομίζω οτι είσαι οκ, τσέκαρε και με το βανάκι να κόψει αρκετά τη ροή, μη σου κάνει το μικρο πλυντήριο.

Link to comment
Share on other sites

Ανέβασα δυο φωτο, για να δείτε την εξέλιξη του ενυδρείου. Διανύει την τρίτη εβδομάδα.

Στην πρώτη φωτό όπως ήταν την πρώτη μέρα, στη δεύτερη φωτο σήμερα. Εχω αλλάξει λίγο τη διάταξη και είχα πάρει λίγο νεκρό βράχο για να ακουμπάει ο ζωντανός.

Οι δυο κεντρικοί βράχοι έχουν σχεδόν γεμίσει με κοραλλίνη, αλλα και φαίνεται καθαρά και η καφέ άλγη που έχει εμφανιστεί τις τελευταίες μέρες.

Θα περιμένω άλλες δυο εβδομάδες τουλάχιστον με μετρήσεις μέχρι να μπει κάποιο σαλιγκαράκι αρχικά.

Απο ζωντανά που ήρθαν με το βράχο:

απταισιες - εξολοθρεύτηκαν

σπειρογράφοι

ασκίδια μικρά διάφανα-πολλά

pistol γαρίδα

astrea snails

σκουλήκι γένους Amphinomidae, fire worm

και ένα σαλιγκάρι ( ;; ) μικροσκοπικό που βγαίνει μόνο με τα φώτα κλειστά και είναι σαν εξωγήινος :bigemo_harabe_net-134: ..δεν έχω βρει ακόμα τι είναι.

Για το επόμενο διάστημα προέχει η αγορά ΑΟ, να γλυτώσω και απο τα αντιχλώρια και τα νερά βρύσης και να δω για αναπλήρωση.

Αυτα προς το παρόν.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφο φιλε teoxan!

Ωραιο και το στησιμο.Μολις βαλεις τα πρωτα κοραλακια θα γινει τελειο.

Μερικα zoanthus,ricordia και καμια favia θα το κανουν διαμαντι :thumbup:

Απο ψαρακια τι σκεφτεσαι?

Τις απταιζιες πως τις εξολοθρευσες?

Έγινε επεξεργασία - mad23
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω φίλε mad23, απο ψαράκια δεν έχω αποφασίσει γιατι το ενυδρείο είναι πολυ μικρό για ψάρια, ίσως κάποιο gobby να κάνει παρέα με την pistol που υπάρχει μέσα.

Τις απταίσιες τις πρόσεξα νωρίς οταν ηταν ακόμα πολυ μικρές, ήταν πάνω στο μεγάλο αριστερό βράχο.

Τον έβγαλα έξω απο το νερό και έκοψα προσεκτικά το κομμάτι που βρίσκονταν, έριξα ξύδι και λίγο πλυσιμο με γλυκό νερό γύρω απο το κομένο μέρος.

Δεν έχω ξαναδεί απο τότε.

Link to comment
Share on other sites

Καλη επιλογη το goby αλλα και παλι ισως να εχεις καποιους περιορισμους.Υπαρχουν μερικα πανεμορφα.

Ωραιο -για σχετικα μεγαλο διαστημα-,θα ειναι και ενα ζευγαρακι απο μικρα clownfish.

Για τις απταιζια μην κατεβαζεις τα οπλα ακομα.

Συνεχισε να παρατηρεις και τον υπολοιπο βραχο γιατι ισως να ειναι κ εκει(που δεν το ευχομαι) και απλα να μην ειναι ακομα σε

ευδιακριτο μεγεθος.

Περιμενουμε και φωτο,οταν με το καλο βαλεις τα πρωτα κοραλακια :bigemo_harabe_net-82:

Link to comment
Share on other sites

Καλη επιλογη το goby αλλα και παλι ισως να εχεις καποιους περιορισμους.Υπαρχουν μερικα πανεμορφα.

Ωραιο -για σχετικα μεγαλο διαστημα-,θα ειναι και ενα ζευγαρακι απο μικρα clownfish.

Για τις απταιζια μην κατεβαζεις τα οπλα ακομα.

Συνεχισε να παρατηρεις και τον υπολοιπο βραχο γιατι ισως να ειναι κ εκει(που δεν το ευχομαι) και απλα να μην ειναι ακομα σε

ευδιακριτο μεγεθος.

Περιμενουμε και φωτο,οταν με το καλο βαλεις τα πρωτα κοραλακια :bigemo_harabe_net-82:

ναι, για τις απτάισιες υποψιάζομαι οτι δεν έχω ξεμπερδέψει, τον παρατηρώ το βράχο.

Με τα gobby τι περιορισμοί υπάρχουν; Συμβατότητας με άλλα ψαράκια;

Link to comment
Share on other sites

Μακαρι φιλε μου να εισαι απο τους τυχερους που την ειδαν νωρις,ανελαβαν δραση και γλυτωσαν μια και καλη! :bigemo_harabe_net-64:

Για τα Goby...δεν θα εχεις θεμα συμβατοτητας αλλα διατροφης και μακροζωιας.

Υπαρχουν μερικα των οποιων η διατροφη στηριζεται αποκλειστικα στο φιλτραρισμα της αμμου.

Οποτε οταν σε ενα μικρο ενυδρειο(συντομα δηλαδη),καθαρισουν την αμμο,η υγεια τους φθεινει με συνεπεια να μην ζουν πολυ καιρο.

Κανε μια επιλογη που διατροφη του δεν θα στηριζεται αποκλειστικα στην αμμο αλλα θα φανε και καποια απο τις αλλες τροφες που ριχνουμε στα ενυδρεια μας.

Εδω ειναι ο καταλογος των gobies του liveaquaria.

Εχει πολλες φωτο και πληροφοριες γι'αυτα τα ψαρακια

http://www.liveaquaria.com/product/aquarium-fish-supplies.cfm?c=15+31

Δες τι σου αρεσει και ανεφερε το μας,μηπως και καποια παιδια εχουν εμπειρια με αυτο που σκεφτεσαι να φιλοξενησεις.

Έγινε επεξεργασία - mad23
Link to comment
Share on other sites

ωραία, θα το διαβάσω το link.

Στην πρώτη φωτό ενα σκουλήκι, πρώτη φορά το βλέπω, μήπως είναι spaghetti warm?

Στη δεύτερη, αυτή η κόκκινη μακροάλγη που φυτρώνει μ'αρέσει και θέλω να την κρατήσω, δεν νομίζω να μου δημιουργήσει προβλήματα αν την ελεγχω έτσι;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,

είπα να κανω ενα update για το ενυδρείο, τρέχει 4 εβδομάδες τωρα, μέτρησα χτες και ολα είναι μηδεν, νιτρικά, αμμωνία.

Το πρόβλημα που έχω όμως είναι η πράσινη τριχοειδής άλγη που αναπτύσσεται στα τζάμια και στον αραγωνίτη. Φωσφορικά δεν έχω μετρήσει, αλλά σκέφτομαι να κάνω αύριο μια μεγάλη αλλαγή νερού ( 50% ), αφου καθαρίσω τζάμια και σιφονάρω τον

αραγωνίτη.

Θα βάλω και φρέσκο αντιφωσφορο αλουμινίου.

Αν όλα πάνε καλά σκέφτομαι να βάλω τα πρώτα ζωντανά, μια γαρίδα-καθαριστή και μερικά σαλιγκάρια.

Θα κάνουν δουλειά με την άλγη ή να πάρω κάποιο άλλο ζωντανό για την πράσινη τριχοειδή;

Link to comment
Share on other sites

Είναι ένα καβουρι που λεγετε mithrax. Ότι πρεπει για το "γκαζον". Σε φιλους εχει κανει πολύ καλη δουλεια σε τριχοειδή αλγη.

Link to comment
Share on other sites

Ωραία, ευχαριστώ!

Το θέμα τωρα είναι να το βρω.

Έχει πρόβλημα με γαρίδες ή άλλα ζωντανά;

Link to comment
Share on other sites

Όχι.ειναι πολύ φιλικος με τα περισσοτερα ζωντανα του ενυδρείου. Εχουν καποια καταστήματα. Πριν 1 εβδομαδα ειχα δει Cosmozoo. Πολλες φορες εχω δει και στο Aquario. Για αλλους δεν ξερω. Παρε ένα τηλ να πληροφορηθείς.

Link to comment
Share on other sites

κατσικα ακομη καλυτερα, να σκαρφαλώνει και στα δυσκολα σημεία του βράχου..

Link to comment
Share on other sites

:xmas_laugh: Περα από την πλακα οντως και το λαγουδι κανει καλη δουλεια(δοκιμασμενο σε ενυδρειο φιλου). Και μαλιστα είναι και ποιο φθηνο από το καβουρι :bling:

Link to comment
Share on other sites

ε, ας κάνουμε και λίγη πλάκα, μ'αυτα που περνάμε καθημερινά...

Θα πάω μια βόλτα απο cosmozoo την άλλη εβδομάδα να δω τι υπάρχει, γιατι σε λίγο θ'αρχισω να βάζω χορτοκοτπικό για το γκαζόν εκει μέσα.

ευχαριστω παιδιά!

Link to comment
Share on other sites

Έχει σίγουρα το aquario!Μιλάμε για πολύ δυνατό καθαριστή όχι αστεία!Περνάει πάνω από την άλγη και μόλις φύγει είναι γυαλί!Απλά μόλις χορτάσει αράζει και από εδώ παν κι άλλοι.........!!

Link to comment
Share on other sites

Θα κάνει την δουλειά που πρέπει και θα αποχωρίσει...εκτός κι αν παράγει τόση άλγη ώστε να μπορεί να παραμείνει...ναι αν υπάρχει φαί και στα 30 λίτρα μια χαρά θα είναι!:)

Link to comment
Share on other sites

γιαυτο υπαρχουν οι ποιο εμπειροι να μας ανοιγουν τα ματια! εγω παντως με ενα στρομπους σαλιγκαρο ξεχασα τι παει να πει βρωμικο ενυδρειο.αζαξ τον εχω βγαλει...τα κανει αορατα :xmas_laugh:

Link to comment
Share on other sites

ωραία, θα δοκιμάσω το λαγο αν τον βρω κι οιταν το γυαλίσει σίγουρα θα βρεθεί κάποιος να εδω μεσα να τον δωσω. Εχει κι ενα κάποιο σεβαστο μέγεθος απ'οτι είδα.

Να ρωτησω και κάτι, άλγη έχω και πάνω στους βράχους, θα το καθαρίσει κι αυτο;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...