Jump to content

Boyu 398 Για Nano-Reef


teoxan

Recommended Posts

Και δεν καπνιζουμε;; :-Ρ

Πολυ ομορφο το μικρουλι....

Καλη συνεχεια σου ευχωμαι!!!!

Καλες γιορτες!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 210
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ευχαριστώ για τις ιδέες παιδια,

το έκανα το τεστ με τα φιλτράκια και τελικά έβαλα και τον άλλο κυκλοφορητη.

Δύο θέματα τώρα:

1. Το εσωτερικό-κρεμαστό φίλτρο του Boyu φεύγει και στη θέση του θα μπει ένα κρεμαστό της Sun-Sun, αυτό: http://www.petsupermarket.gr/201/%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%AC%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%BF%CF%82/%CE%BA%CF%81%CE%B5%CE%BC%CE%B1%CF%83%CF%84%CE%AC-%CF%86%CE%AF%CE%BB%CF%84%CF%81%CE%B1.html#2

Έτσι θα έχω πρόσβαση στην πλάτη του ενυδρείου και περισσότερο χώρο.

2. Ξεκινάω το refugium στο μικρό 12αρακι που έχω με σκέτο βράχο και μακροάλγη. Εκεί θα τοποθετηθεί και ο θερμοστάτης και σκέφτομαι αν μπορω μετά να βάλω και ενα nano-skimmer σαν το reef octopus

Η απορία μου είναι η εξής: Ο ΖΒ στο refugium δεν χρειάζεται στρώσιμο πρώτα; 2 κιλα θα είναι μόνο αλλά θέλει πάλι την ίδια διαδικασία έτσι; Επίσης, εφόσον στο refugium η κυκλοφορία πρέπει να είναι η ελάχιστη, δεν θα υπάρξει πρόβλημα με το βράχο; ( νιτρικά, detritus κλπ ).

Τα φώτα σας, παρακαλώ!

Link to comment
Share on other sites

Θα βαλεις κινηση τοση οσπ δεν θα υπαρχουν σημεια που να μπορει να καθισει η βρωμα με λιγα λογια το νερο κατω και γυρω απο τον βραχο θα κινειτε συνεχως οσο πρεπει

Link to comment
Share on other sites

Detritus πολύ δύσκολα θα μαζέψει μην ανυσηχεις!Σου είπα να έχεις ελάχιστη κυκλοφορία γιατί τα κοπιποδα/αμφιποδα/ισοποδα κυκλοφορούν πολύ πιο άνετα με χαλαρή κυκλοφορία!Για να καταλάβεις εγώ είχα 300 λίτρα κυκλοφορία και δούλευε ρόλοι!Στην τελική πετάς μέσα και έναν οφιουρο και καθαρίσαμε!;)

Link to comment
Share on other sites

ωραία,ευχαριστώ παιδιά!

Μόλις ετοιμαστεί το refugium θα ενημερώσω με φωτό.

Link to comment
Share on other sites

Στήθηκε το refugium, αρκετά πειραματικά μεν αλλά μετα απο πολυ παίδεμα δουλεύει. Μέσα έχει 1 κιλό ζωντανό βράχο απο το Boyu. Δεν έβαλα αραγωνίτη.

Στην πρώτη φωτό είναι η επιστροφή, το νερό πέφτει χαλαρα και ήρεμα. Στη δεύτερη φωτό γενική άποψη. Και στην τρίτη το εσψτερικό όπου φαίνεται το σωληνάκι εισόδου νερού.

Το νερό φεύγει απο το Boyu με μια μικρή αντλία 200l/h στην οποία όμως αναγκάστηκα να μειώσω πολύ τη ροή ώστε να εξισσοροπήσω την επιστροφή που γίνεται με τη διαφορά ύψους.

Οπότε έβαλα άλλη μια μικρή ίδια αντλία στο refugium για να έχω έστω μια κάποια κυκλοφορία.

Τρύπα στο τζάμι του μικρου δεν μπόρεσε να γίνει, πήγα σε δυο τζαμάδες και οι δυο μου είπαν οτι δεν θα αντέξει και θα σπάσει το τζάμι..Τι να πω, δεν είμαι τζαμάς... :blink:

Αυτο που τώρα μένει είναι ο φωτισμός, και να σταθεροποιήσω τα σωληνάκια για να μην έχουμε κανένα ατύχημα.

Εβαλα και αγγελία για chaeto ή caulerpa.

Αυτο που θέλω έιναι να προσθέσω νερό για να ανεβάσω λίγο ακόμα τη στάθμη.

Το αισθητικό κομμάτι θα τακτοποιηθεί σιγα-σιγα.

Οποιος έχει καμια ιδέα για να γίνει καλύτερο ή ακομα και διαφορετικό, ευπρόσδεκτη! Οπως επίσης και καμια μακροάλγη!

Link to comment
Share on other sites

Καλά το πας!Για caulerpa έλα να πάρεις απο εμένα!

Ευχαριστώ!

Μπήκε και ο φωτισμός, είναι ο παλιός του Boyu, θα τον εχω μόνιμα ανοιχτό ή ανάποδα με το main; ( οταν κλείνει το "main" να ανάβει το refugium). Διάβασα οτι έτσι βοηθάει το pH, αλλά για ανάπτυξη μακροάλγης θέλει 24 ώρες.

Eπίσης, ελπίζω να τραβήξει και την καφε διατομική που σήμερα ξαφνικά εμφανίστηκε σε πολλά σημεία στον αραγωνίτη και στα τζάμια.

Εσείς τι λέτε;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ την μακροάλγη την έχω 24/7 με φως και έτσι θα σου προτείνω να την έχεις κι εσύ!Έχει τρελή ανάπτυξη!

Η διατομική δεν νομίζω να φύγει από την μακροάλγη...θα κάνει τον κύκλο της και θα φύγει μόνη της μην ανησυχείς!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ την μακροάλγη την έχω 24/7 με φως και έτσι θα σου προτείνω να την έχεις κι εσύ!Έχει τρελή ανάπτυξη!

Η διατομική δεν νομίζω να φύγει από την μακροάλγη...θα κάνει τον κύκλο της και θα φύγει μόνη της μην ανησυχείς!

ωραία, φίλε σ' ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια! Το εκτιμώ ιδιαίτερα.

Έστειλα πμ για την caulerpa.

Link to comment
Share on other sites

Θόδωρε θα σου πρότεινα πάντως να φτιάξεις μια diy υπερ/ση ή να πάρεις μια του εμπορίου για να είσαι σίγουρος 100% πως όλα θα δουλεύουν ρολόι....Μην μαζεύεις τίποτε λίτρα από τα πατώματα!!(χτύπα ξύλο)!

Link to comment
Share on other sites

ναι, η υπερχείληση με απασχολεί πολυ, αλλά diy γιατι προς το παρόν το budget έχει ξεφύγει λίγο.

Πρέπει μονο να βρω ένα τρόπο σε συνδυασμό με το refugium και εκεί έχω κολλήσει... :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Φτιάξε την κλασσική diy που φτιάχνουν όλοι!googlαρέ το και θα την βρεις για πλάκα!Αν και νομίζω πως κάπου παίζει και στο φόρουμ θέμα....έλα τα σαΐνια του ΑΖ δώστε κανένα link!!

Link to comment
Share on other sites

τελικα εγινε η ζημια, γυρισα απο μια μικρη εκδρομη πριν δυο ωρες και σφουγγαριζα κοντα πεντε λιτρα νερο, Ημουν και τυχερος γιατι το νερο δεν πηγε στα πολυπριζα,...Θα χρειαζομουν και καινουργιο υπολογιστη...

Για καποιο αγνωστο λογο σταματτησε η αντλια που στελνει νερο και η επιστροφη κατεβαζε νερο μεχρις οτου η σταθμη στο refugium επεσε τοσο πολυ που στάματησε ευτυχως αφου βεβαια ξεχειλισε πεντε λιτρα.

Την Τριτη που ανοιγουν τα μαγαζια παιρνω σωληνες και φτιαχνω υπερχειλιση.

Βαρδας, ευχαριστω για το λινκ, αυτην ειχα βρει κι εγω.

Link to comment
Share on other sites

Φτουουουου!Τι το λέγαμε.....;;;Ελπίζω να μην έπεφταν παντοφλιές μαζί με το σφουγάρισμα!!Άστο off και φτιάξε μια υπερχείληση να τελειώσουν τα θέματα σου μια και καλή!;)

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχως η γυναικα μου ειναι συνηθισμενη απο ενυδρεια, εχουμε σφουγγαρισει λιτρα και λιτρα!

Tελος παντων, προς το παρον το εχω εκτος μεχρι να φτιαξω την υπερχειλιση.

Link to comment
Share on other sites

Για σας παιδιά,

Η υπερχείλιση δουλεύει, όλα καλά προς το παρόν. Υπάρχουν και εξελίξεις όμως.

Σήμερα έκανα δυο μικρές προσθήκες, στην πρώτη φωτό μια sexy shrimp. Πολυ όμορφη!

Στη δεύτερη, ένα scooter blenny.

Ξέρω οτι είναι δύσκολο ψάρι, και γνωρίζω τις απαιτήσεις τους σε τροφή, διάβασα αρκετά και σε άλλα forum για το συγκεκριμένο ψάρι, το παρακολουθώ και ελπίζω στην μεγάλη μπάλα Chaeto που μου προσέφερε ο Ευγένιος και βρίσκεται στο refugium να παράγει αρκετά κοπήποδα για τον μικρούλη.

Επίσης, θα προμηθευτώ και κατεψυγμένη τροφή.

Αν δω οτι υπάρχει πρόβλημα, θα ενημερώσω για βοήθεια ή θα το προσφέρω σε κάποιον που το θέλει.

Προς το παρόν κυκλοφορεί σε όλο το ενυδρείο και σκάβει τον αραγωνίτη. Είναι υπέροχος!

Kαι κάτι τελευταίο, έχω αγοράσει ένα μεταχειρισμένο ενυδρείο, 85 λίτρα DIY με επιπλάκι. Ηταν θαλασσινο, reef .

Οπότε σε λίγο καιρό όταν μαζευτούν χρήματα, θα γίνει η μεταφορά όλου του setup στο μεγαλύτερο ( με το Βoyu σαν sump-refugium ).

Προς το παρόν όμως, λεω να περιμένω αλλες δύο εβδομάδες πριν βάλω ενα βραχάκι με star polyps.. ( είναι και ακριβά...)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

λοιπόν παιδιά,

το ενυδρείο τρεχει δυο μήνες, το μονο πρόβλημα ειναι η καφε διατομική στον αραγωνίτη που έχει αρχίσει να με εκνευρίζει...

Εβαλα αγγελία για fragakia να ξεκινήσω κι εγω να βαζω κοράλια γιατι να πω την αλήθεια με κουρασε λιγο να βλεπω σκετο βράχο!

Απο μετρήσεις:

NH4 : 0.0

N02 : 0

NO3 : 10

kH : 11

Ca : 440

Mg : 1350

αλατότητα : 1026

Θερμοκρασία : 27 C

pH : 8.3

Το μαγνήσιο είναι λιγο χαμηλά...Ελπίζω να μέτρησα καλα...

Τι λέτε; Να ξεκινήσω να στοκάρω σιγα-σιγα;

Link to comment
Share on other sites

α ναι, φωσφορικά μηδεν, αλλα εχω και λίγη άλγη στον αραγωνίτη που τα καταναλωνει.

Link to comment
Share on other sites

οσο διαβαζεις μαθαινεις περισσοτερα .κατσε σκεψου ΚΑΛΑ τι θες να βαλεις να μη πετας τα λεφτα σου ασκοπα.εγω στην αρχη ελεγα που να μπλεξω με σκληρα κανενα ζωανθο και πολυ μου ειναι.ελα ομως που ζαβωσα για τα καλα και τα σνομπαρω τα μ****α.στο λεω σαν παθων γιατι στα λιτρα τα δικα μας δε χωρανε και πολλα.

Link to comment
Share on other sites

οσο διαβαζεις μαθαινεις περισσοτερα .κατσε σκεψου ΚΑΛΑ τι θες να βαλεις να μη πετας τα λεφτα σου ασκοπα.εγω στην αρχη ελεγα που να μπλεξω με σκληρα κανενα ζωανθο και πολυ μου ειναι.ελα ομως που ζαβωσα για τα καλα και τα σνομπαρω τα μ****α.στο λεω σαν παθων γιατι στα λιτρα τα δικα μας δε χωρανε και πολλα.

προσπαθω να μην παρασυρθω και να το παρω σιγα-σιγα...Το καταλαβαίνω οτι στα 30 λίτρα δεν υπαρχουν και πολλα περιθωρια.

Υπάρχουν δυο-τρια μαλακά που θα ήθελα οπωσδήποτε να εχω ( εφυλια, xenia, ricordea ). Απο κει και περα, βλέπουμε.

Εσυ πως τα πας με τα σκληρά ;

Link to comment
Share on other sites

Mg : 1350

Το μαγνήσιο είναι λιγο χαμηλά

Τι λέτε; Να ξεκινήσω να στοκάρω σιγα-σιγα;

To Mg οχι χαμηλα , αλλα στο πανω οριο ειναι.....Οι τιμες σου ειναι παντως ειναι καλες....αρκει να παραμενουν σταθερες....αν καταφερεις το τελευταιο , και εχεις καλη κυκλοφορια και φως δυνατο, μεχρι και ευκολα σκληρα βαζεις ανετα!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...