Jump to content

Boyu 398 Για Nano-Reef


teoxan

Recommended Posts

To Mg οχι χαμηλα , αλλα στο πανω οριο ειναι.....Οι τιμες σου ειναι παντως ειναι καλες....αρκει να παραμενουν σταθερες....αν καταφερεις το τελευταιο , και εχεις καλη κυκλοφορια και φως δυνατο, μεχρι και ευκολα σκληρα βαζεις ανετα!

ναι, εχεις δικιο με το μαγνήσιο. Μπερδεύτηκα.

Να σας πω και κατι άλλο:

Αν πανε καλα΄όλα και αργότερα αποφασίσω κάποιο έυκολο σκληρό, αυτη η λάμπα πως σας φαίνεται : http://www.ebay.com/itm/E27-12x3-36W-PAR30-LED-Coral-Reef-Grow-Light-8White4Blue-Fish-Tank-Aquarium-Lamp/281206818254?rt=nc&_trksid=p2047675.m1851&_trkparms=aid%3D222002%26algo%3DSIC.FIT%26ao%3D1%26asc%3D261%26meid%3D4435302072431396616%26pid%3D100005%26prg%3D1088%26rk%3D2%26rkt%3D5%26sd%3D231146341816%26

Τωρα ο φωτισμός μου ειναι η λαμπα της Denerlee nano , 24W με τρεις λευκες και μια μπλε ακτινική.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 210
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

πολυ καλο, ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

το φως που εχεις επειδη ηταν δικο μου σε καλυπτει ακομα για κανενα 6μηνο.εισαι περιπου ενα βαττ ανα λιτρο.οχι ασχημα για αρχη.εχεις χρονο να ψαξεις μεχρι να βρεις κατι καλο.εχω βρει και αυτη τη κινεζια που φαινεται πολυ καλο.

http://www.tropical-sealife.de/index.php?option=com_virtuemart&view=productdetails&virtuemart_product_id=8&virtuemart_category_id=10

Link to comment
Share on other sites

το φως που εχεις επειδη ηταν δικο μου σε καλυπτει ακομα για κανενα 6μηνο.εισαι περιπου ενα βαττ ανα λιτρο.οχι ασχημα για αρχη.εχεις χρονο να ψαξεις μεχρι να βρεις κατι καλο.εχω βρει και αυτη τη κινεζια που φαινεται πολυ καλο.

http://www.tropical-sealife.de/index.php?option=com_virtuemart&view=productdetails&virtuemart_product_id=8&virtuemart_category_id=10

ναι, ειμαι ενταξει με το φως σου προς το παρον. Οταν κολλησω κι εγω με τα σκληρα, βλέπουμε.

πολυ designατο το φως στο link, και η τιμή....αλμυρη! Αλλα οντως φαίνεται πολυ καλο.

Link to comment
Share on other sites

Την ξένια την βλέπω κάπως!Κατά τα άλλα πολύ πολύ όμορφα!Τα ζωανθάκιαπροσπάθησε να τα κρατάς χώρια γιατί τα palythoa είναι ικανά να υπερκαλύψουν τα υπόλοιπα!;)Φτου φτου σκόρδα!!

ΥΓ.Κόλλα βρε και την caulastrea πάνω στον βράχο!!:)

Έγινε επεξεργασία - kostaskappa
Link to comment
Share on other sites

Την caulastrea την έβαλα εκει μετα την προσαρμογή προσωρινά μεχρι να να βάλω και τα άλλα. Αλλα άνοιξε αμέσως εκει και τη βλέπω μια χαρα, φοβάμαι και να βάζω χερι μεσα συνέχεια

Τα polyps θα τα μετακινήσω, αλλά θα τα αφησω όλα να ηρεμήσουν γιατι χτες το παρακανα με τις μετακινήσεις.

Την xenia τι εννοεις; Δεν είναι καλη η θέση της εκεί;

ευχαριστω για τις συμβουλές !

Link to comment
Share on other sites

Οπχι για την ξένια εννοώ πως την βλέπω λίγο ξενερωμένη!Σε γενικές γραμμές πάντως πάει πολύ καλά το μικρό!Άντε βάζε πράμα να γεμίσει χρώμα!;)

Link to comment
Share on other sites

Αντε να γεμισει χρωματα το ενυδρειο :) Την culastrea οντως με την πρωτη ευκαιρια κολα την καπου. Η ξενια ελπιζω να συνελθει. Την βαραει πολυ δυνατη ροη εκει?

Link to comment
Share on other sites

Ναι όντως τη χτυπάει πολυ εκει το νερό. Αλλά προηγουμένως ειχε ανοιξει ολη τοσο πολυ που τρομαξα!!

Να σας πω, έχω δυο sexy shrimp που πάνε και κάθονται δίπλα της. Μήπως την ενοχλούν;

Θα τη μετακινήσω παντως.

Θα βάλω και την caulastrea στο βράχο.

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν,

άλλαξα πάλι τις θέσεις, και νομίζω είναι καλύτερα. Η caulastrea δείχνει να το χαίρεται περισσότερο και η xenia νομιζω ειναι καλύτερα.

Στη δεύτερη φωτό έχω άλλο ενα xenia φραγκάκι, αριστερά, που το χτυπάει βεβαια το νερο αρκετά. Θα δω μηπως του αλλάξω θέση.

Χωρισα και τα φραγκάκια με τα ζωάνθη.

Πίσω απο την caulastrea εχω green star polyps που δεν εχουν ανοίξει όλα ακομα. Είναι φυσιολογικό;

αααα, και κατι άλλο.

Να αγορασω φυτοπλαγκτον και ζωοπλαγκτον να ρίχνω;

Λεω να κανω ενα mix, να βαλω λιγο mysis με ζωοπλαγκτον και φυτοπλαγκτον και να τους δίνω μια-δυο φορες την εβδομάδα.

Link to comment
Share on other sites

κατεβασα το βραχάκι με τα star polyps κατω.


Εριξα mysis για το scooter μου και πηγαν δυο κομματια στην caulastera. Φούσκωσε και έγινε διπλή..Τωρα ειναι στο "κανονικο" μέγεθος.

Η xenia μολις αντιλήφθηκε τη mysis έγινε έτσι οπως τη βλέπετε. Ειναι εντάξει;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, πάει ο scooter blenny... :wacko:

Τον βρήκα σφηνωμένο στην είσοδο της αντλίας του μικρου κυκλοφορητή που στελνει νερο στο refugium... :blink:

Τι να πω...αυτό δεν μου εχει ξανατυχει...Εχω στενοχωρηθεί παρα πολύ.

Ηταν υπεροχο ψαράκι και τα πηγαινε περίφημα...

Link to comment
Share on other sites

Από αυτά τα λάθη μαθαίνεις και κάτι.....ανέβασε την αντλία ψηλά και τοποθέτησέ την έται ώστε να μην έχουν πρόσβαση τα ζωντανά στο σημείο που ρουφάει νερό!Κρίμα το ψαράκι...!Εσύ να'σαι καλά και θα βάλεις ξανά με τον καιρό!;)

Link to comment
Share on other sites

Μα την αντλία την ειχα πολύ ψηλά πανω από τον κυκλοφορητή και η εισοδος ηταν σχεδόν κολλητα με το τζάμι γι αυτό το λογο.

Πως βρεθηκε εκει πανω απορω.

Τι να πω...Τελος παντων...κριμα γιατι ηταν παχουλος-παχουλος και άρχοντας στο μικρο..

Link to comment
Share on other sites

Οπως ειπε και ο κωστας,μη στεναχωριεσαι φιλε teo!

Δυστυχως συμβαινουν αυτα.Οτι και να κανεις ειναι μεσα στο προγραμμα!

Προσωπικα ειχα χασει ενα πολυ μικρο blue tang γιατι ειχε παει να κρυφτει πισω απο μια αντλια...τον ρουφηξε και οταν το ξεκολλησα ηταν σαν τοστιερα.

Μην στεναχωριεσαι,δεν εκανες κατι λαθος.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω παιδια,

τουλάχιστον τα κοραλλάκια μου προς το παρον πανε καλα. (φτου-φτου σκορδα)..

Link to comment
Share on other sites

Ακριβως teo....φτου και φτου και φτου και φτου και φτου και φτου και φτου!!!!! :jig:

Ποτε σκεφτεσαι να ξαναβαλεις?

Το ιδιο ψαρακι λες?

Link to comment
Share on other sites

Λεω για το ίδιο γιατι πραγματικά το αγάπησα!

Είναι αξιολάτρευτο και πολύ ιδιαίτερο ψαράκι, το ειχα καταφέρει να τρωει και κατεψυγμενη τροφη..

Θα περιμένω από ένα μαγαζι που μου ειπαν ότι θα φερουν την άλλη βδομάδα.

Link to comment
Share on other sites

Για σας παιδιά,

Ένα update από το νανακι μου.

Τα κοράλλια συμπληρώνουν 10 μερες. Προστέθηκε κι ένα six line wrasse ( πανέμορφο και ήσυχο!).

Στην φωτο 5 μια xenia αποφάσισε ότι εκει κατω περνάει καλύτερα κ ετσι την άφησα εκει...

και στην 7 διπλα από την caulastrea ένα φραγκάκι anthelia, εχει γινει διπλο σε μέγεθος.

Αν πανε όλα καλα, θα προστεθεί και μια ricordea το Σαββατοκύριακο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...