Jump to content

Τα Φώτα Των Αφρικάνων .... Αλλάζω Ήπειρο!


Safarpn

Recommended Posts

Καλησπέρα στην παρέα. Μετά από ώριμη σκέψη... 10 - 15 λεπτών, αποφάσισα να αλλάξω Ήπειρο και να πάω κατα Αφρική μεριά και να αποχωριστώ το αγαπημένο μου κατά τ' άλλα φυτεμένο. Η γοητεία ενος Αφρικάνικου δε συγκρίνεται εύκολα με αυτό που έχω τώρα (προσωπική άποψη). Κατ' αρχήν πρέπει να αλλάξω γυάλα και σκέφτομαι να πάω το πολύ σε 300 καθαρά λίτρα αλλά το λιγότερο 250. Οι Αφρικάνοι παρακαλώ να μου δώσουν τα φώτα τους μιας και μπαίνω σχεδόν πάντα από κινητό και δεν έχω την πολυτέλεια να διαβάσω πολλά εδω μέσα, αν και διάβασα ορισμένα πραγματάκια (και μου βγήκαν τα μάτια). Τα ψάρια που με ενδιαφέρουν περισσότερο είναι τα ακόλουθα χωρ΄λις να αποκλείω και άλλα βεβαια :

1. pseudotropheus elongatus

2. pseudotropheus demasoni

3. pseudotropheus acei

3. pseudotropheus johanni

4. pseudotropheus saulosi

5. labidochromis mbamba

6. brichardi

με τα σκούρα γράμματανα είναι εκείνα που με ενδιαφέρουν περισσότερο.

Ξέρω οτι μπαίνουν σε χαρεμάκια. Τα ερωτήματά μου λοιπόν είναι αν μπορώ να βάλω χαρεμάκια από δύο διαφορετικά είδη στα λίτρα αυτά και αν μπορώ να ανακατέψω δυο λίμνες (οι απόψεις εδώ διαφέρουν από όσο ξέρω).

Αυτά για αρχή και αν ανοίξει κουβέντα θα ρωτήσω κι άλλα στην πορεία.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Βρε καλωστον στα νερα μας :D

Καταρχην τι μηκος θα εχεις,ολα απο αυτο εξαρτατε

Link to comment
Share on other sites

Κάλως ήρθες στην αφρική παναγιωτη!στα λιτρα που λες θα απέφευγα elongatus Kai demasoni.τα saulosi θα τα εβαζα μόνα τους και τα acei που ειναι από τα αγάπημένα μου θα έκαναν ωραιο συνδιασμό με labidochromis caeruleus .η αφρικη έχει χρωμα και χαρακτηρα αλλά με σωστές επιλογές από την αρχή αποφεύγεις πολλά προβληματα στο μάλλον.πάρε γνωμες και μη βιαστεις.

Link to comment
Share on other sites

Προδοτηηηηηηηηηηηη!!!!!

αχααχαχαχαχαχ πλακα κανω,καλη αρχη φιλε! :)

:bigemo_harabe_net-74: :bigemo_harabe_net-74: :bigemo_harabe_net-74: .... το περίμενα αυτο!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Βρε καλωστον στα νερα μας :D

Καταρχην τι μηκος θα εχεις,ολα απο αυτο εξαρτατε

Υποθέτω 1,20 ή 1,30 το μήκος.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα. Μετά από ώριμη σκέψη... 10 - 15 λεπτών, αποφάσισα να αλλάξω Ήπειρο και να πάω κατα Αφρική μεριά και να αποχωριστώ το αγαπημένο μου κατά τ' άλλα φυτεμένο. Η γοητεία ενος Αφρικάνικου δε συγκρίνεται εύκολα με αυτό που έχω τώρα (προσωπική άποψη). Κατ' αρχήν πρέπει να αλλάξω γυάλα και σκέφτομαι να πάω το πολύ σε 300 καθαρά λίτρα αλλά το λιγότερο 250. Οι Αφρικάνοι παρακαλώ να μου δώσουν τα φώτα τους μιας και μπαίνω σχεδόν πάντα από κινητό και δεν έχω την πολυτέλεια να διαβάσω πολλά εδω μέσα, αν και διάβασα ορισμένα πραγματάκια (και μου βγήκαν τα μάτια). Τα ψάρια που με ενδιαφέρουν περισσότερο είναι τα ακόλουθα χωρ΄λις να αποκλείω και άλλα βεβαια :

1. pseudotropheus elongatus

2. pseudotropheus demasoni

3. pseudotropheus acei

3. pseudotropheus johanni

4. pseudotropheus saulosi

5. labidochromis mbamba

6. brichardi

με τα σκούρα γράμματανα είναι εκείνα που με ενδιαφέρουν περισσότερο.

Ξέρω οτι μπαίνουν σε χαρεμάκια. Τα ερωτήματά μου λοιπόν είναι αν μπορώ να βάλω χαρεμάκια από δύο διαφορετικά είδη στα λίτρα αυτά και αν μπορώ να ανακατέψω δυο λίμνες (οι απόψεις εδώ διαφέρουν από όσο ξέρω).

Αυτά για αρχή και αν ανοίξει κουβέντα θα ρωτήσω κι άλλα στην πορεία.

Ευχαριστώ.

:poster_oops:

Link to comment
Share on other sites

:poster_oops:

Τι, θα με μαλώσεις κι εσύ τώρα;;;;........αν δείτε το χρώμα της επιδερμίδας μου θα καταλάβετε γιατι πάω Αφρική!

και για να μη μαλώνετε, υπάρχει περίπτωση να κρατήσω και το φυτεμένο!

Link to comment
Share on other sites

υπάρχει περίπτωση να κρατήσω και το φυτεμένο!

:bigemo_harabe_net-122:

Link to comment
Share on other sites

Μην ακους τους μποσταναδες,η αφρικη ειναι απλη και παρα πολυ ομορφη.

Δυο pseudotropheus δεν μπορεις να βαλεις ,γιατι θα υβριδησουν.

μπορεις 3 χαρεμακια,να βαλεις.Γενικα λιμνες δεν ανακατεβουμε,γιατι η ταγκανικα ειναι λιγο πιο αργη απο τους τρελομαλαβιανους.

Link to comment
Share on other sites

Ήμουν σιγουρος οτι θα ερχοσουν κατα Αφρική μεριά!

Καλη αρχή Πάνο!

Υποθέτω 1,20 ή 1,30 το μήκος.

Πωπωπω ωραίο μήκος!;)

Link to comment
Share on other sites

Πάμε στη άμμο τώρα. 4-5 εκατοστά βυθό ή περισσότερα; Προτείνετε και καμιά άμμο παρακαλω.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα. Μετά από ώριμη σκέψη... 10 - 15 λεπτών, αποφάσισα να αλλάξω Ήπειρο και να πάω κατα Αφρική μεριά και να αποχωριστώ το αγαπημένο μου κατά τ' άλλα φυτεμένο. Η γοητεία ενος Αφρικάνικου δε συγκρίνεται εύκολα με αυτό που έχω τώρα (προσωπική άποψη). Κατ' αρχήν πρέπει να αλλάξω γυάλα και σκέφτομαι να πάω το πολύ σε 300 καθαρά λίτρα αλλά το λιγότερο 250. Οι Αφρικάνοι παρακαλώ να μου δώσουν τα φώτα τους μιας και μπαίνω σχεδόν πάντα από κινητό και δεν έχω την πολυτέλεια να διαβάσω πολλά εδω μέσα, αν και διάβασα ορισμένα πραγματάκια (και μου βγήκαν τα μάτια). Τα ψάρια που με ενδιαφέρουν περισσότερο είναι τα ακόλουθα χωρ΄λις να αποκλείω και άλλα βεβαια :

1. pseudotropheus elongatus

2. pseudotropheus demasoni

3. pseudotropheus acei

3. pseudotropheus johanni

4. pseudotropheus saulosi

5. labidochromis mbamba

6. brichardi

με τα σκούρα γράμματανα είναι εκείνα που με ενδιαφέρουν περισσότερο.

Ξέρω οτι μπαίνουν σε χαρεμάκια. Τα ερωτήματά μου λοιπόν είναι αν μπορώ να βάλω χαρεμάκια από δύο διαφορετικά είδη στα λίτρα αυτά και αν μπορώ να ανακατέψω δυο λίμνες (οι απόψεις εδώ διαφέρουν από όσο ξέρω).

Αυτά για αρχή και αν ανοίξει κουβέντα θα ρωτήσω κι άλλα στην πορεία.

Ευχαριστώ.

Καλώς τον , λοιπόν αφού θα πας για mbuna malawi θα έλεγα acei ,labido , Iodotropeus σε χαρέμια των 4 ατόμων,θα έλεγα malawi tanganyika οχι μαζί ,οσον αφορά τις απόψεις αν προσωπικά έφευγα απο ενα κλασσικό βιοτοπικό και πηγαινα σε συνδυασμο δυο λιμνών θα συνδύαζα μαλαουι Βικτώρια λίμνες με παρόμοιες παραμέτρους νερού ,υπάρχον κάποιες συμβατότητες σε ψάρια απο τις λίμνες αλλά ας μείνουμε στην μαλαουι .

Πάμε στη άμμο τώρα. 4-5 εκατοστά βυθό ή περισσότερα; Προτείνετε και καμιά άμμο παρακαλω.

Και λίγο περισσοτερο δεν θα πείραζε ,από θέμα άμμου τι παραμέτρους νερού έχεις ; ph gh kh ;

Link to comment
Share on other sites

Τις παραμέτρους του νερου δε τις θυμάμαι γιατι ολο τον καιρο χρησιμοποιούσα όσμωση και μετρούσα άλλες τιμές. Αύριο θα κάνω μετρήσεις και θα τις γράψω γιατι τώρα είμαι εκτός πόλης. Πάντως για ανακάτεμα των λιμνών δε θα το κάνω. Ο συνδυασμός που μου έδωσες ΣΩΚΡΑΤΗ μου αρέσει.

Κοιταω λοιπόν για ενυδρεια και βρήκα της Sunsun αυτο: http://m.petsupermarket.gr/6909/product/sunsun-hrx-1000h-%CE'> το οποίο ειναι φθηνο συγκριτικά με άλλων εταιριών και έχει και φθηνο έπιπλο. Το μήκος του βέβαια ειναι στο 1 μέτρο. Αν αυτο με εμποδίζει να βάλω τα ψαράκια που θέλω όπως σας τα είπα παραπάνω, αναγκαστικά θα πάω στο 1,2 μ. μήκος με ίδιο ύψος και πλάτος, που έχει αρκετά λίτρα όμως παραπάνω αλλα μικρη διαφορά στην τιμη. Σαν ενυδρειο πως το βλέπετε; Ειναι καλό ή θα πρέπει να πάω σε κάτι άλλο; (Τα οικονομικά μου δεν ειναι βέβαια και στα καλύτερά τους αυτο τον καιρο).

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορείς να πας στο 1.20 κάντο. Στο 1 μέτρο θα είσαι οριακά με ένα χαρέμι.

Link to comment
Share on other sites

Και συ τεκνον Βρουτε;

Τι κάνετε έτσι βρε;;;;.... Θα βάλω και Βαλισνέρια μέσα και καμία ανουμπια, θα το κάνω φυτεμενο αφρικάνικο :)
Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες στην μαύρη ήπειρο φίλε μου! :)

Το 1 μέτρο θα σε περιορίσει στο ένα χαρέμι(εκτός αν πας για Tanganyika).

Στο 1,2 θα μπορέσεις να βάλεις και 2ο ίσως και τρίτο χαρέμι(υπό προϋποθέσεις, όπως η πρόταση του κ.Σωκράτη με τα σχετικά "ήρεμα" Mbuna).

Γενικά στην Αφρική το βασικότερο ρόλο παίζει το μήκος και το πλάτος και όχι τα συνολικά λίτρα του ενυδρείου, οπότε όσο μεγαλύτερο, τόσο το καλύτερο.

Link to comment
Share on other sites

Το ηξερα οτι μια μερα θα μας προδιδες! Δεν επερεπε να σε εμπιστευτουμε! :bigemo_harabe_net-88:

Περα απο αυτο το λινκ που εδωσες δεν βγηκε! Για ξαναβαλτο λιγο!

Link to comment
Share on other sites

Το ηξερα οτι μια μερα θα μας προδιδες! Δεν επερεπε να σε εμπιστευτουμε! :bigemo_harabe_net-88:

Περα απο αυτο το λινκ που εδωσες δεν βγηκε! Για ξαναβαλτο λιγο!

Σώπα βρε;;;; Αργησες να μας την πεις εσυ. Σε περίμενα απο τους πρώτους, χαχαχαχα!!!! Λοιπόν, το ενυδρειο που θα παραγγείλω ειναι το SUNSUN HRX-1200H (σα μηχανή μεγάλου κυβισμού ακούγεται) με διαστάσεις 1.20*47*60. Μπες στο Petsupermarket να το δεις γιατι είμαι σε κινητό και θα ζοριστω να σου βάλω λινκ. Κινέζος ειναι αλλα δε με παίρνει για κάτι αλλα που είδα, για να τα πάρω αυτα πρέπει να κάνω καμιά ληστεία και φοβάμαι μη με πιάσουν και στη φυλακή δεν επιτρέπονται ενυδρεια κτλ.

http://m.petsupermarket.gr/6910/product/sunsun-hrx-1200h-ενυδρείο-390l.html

Έγινε επεξεργασία - Safarpn
Link to comment
Share on other sites

Ε επρεπε να στην πω κι εγω! :P Αν κι εγω ετοιμαζω ενα Αφρικανακι αλλα δεν αλαζω τον Αμζονιο. :bigemo_harabe_net-127:

Λοιπον αυτο που βλεπεις ειναι το ενυδρειο χωρις βαση. Η βαση ειναι στην πρωτη σελιδα και κανει γυρω στα 80 ευρω! Παντως ειναι ωραιο ενυδρειο κι ας ειναι κινεζος, το χω δει απο κοντα! Κι εγω κινεζο εχω :D Αν θες σου λεω και λεπτομερειες που ειδα.

Link to comment
Share on other sites

Ε επρεπε να στην πω κι εγω! :P Αν κι εγω ετοιμαζω ενα Αφρικανακι αλλα δεν αλαζω τον Αμζονιο. :bigemo_harabe_net-127:

Λοιπον αυτο που βλεπεις ειναι το ενυδρειο χωρις βαση. Η βαση ειναι στην πρωτη σελιδα και κανει γυρω στα 80 ευρω! Παντως ειναι ωραιο ενυδρειο κι ας ειναι κινεζος, το χω δει απο κοντα! Κι εγω κινεζο εχω :D Αν θες σου λεω και λεπτομερειες που ειδα.

εννοείται μαζι με τη βάση θα το πάρω. Βρίσκομαι ήδη σε διαπραγματεύσεις με το συγκεκριμένο κατάστημα μπας και βάλουμε καμία δόση με πιστωτική αλλα χλωμο μου λένε. Θα πρέπει να τα δώσω ντούκου :(
Link to comment
Share on other sites

Να υπολογισεις και αλλα πραματακια οπως φιλτρο, θερμοστατη κτλ! :D

Link to comment
Share on other sites

Να υπολογισεις και αλλα πραματακια οπως φιλτρο, θερμοστατη κτλ! :D

Εννοείται αυτο. Φιλτρο θα μείνω με το εσωτερικό του και ενα δεύτερο εξωτερικό, μέχρι να πάρω ενα μεγαλύτερο εξωτερικό για τα λίτρα του. Το θεμα εναι να μου κάνουν τις δόσεις γιατι με 660€ τέλη κυκλοφορίας και 300+ φόρο πολυτελείας, 150€ ασφάλεια αυτοκινήτου που λήγει σε λίγο και 110 της γυναίκας....η μόνη αφρικάνα που θα μπει στο σπίτι μου ειναι μια μετανάστης του κάτω ορόφου :)
Link to comment
Share on other sites

Καλα πως γινεται να πληρωνεις 150 ευρω ασφαλεια σε αμαξι που εχει φορο πολυτελειας και αυξημενα τελη κυκλοφοριας; :bigemo_harabe_net-88:

Το εσωτερικο του κανει δουλεια αλλα μην φανταστεις οτι ειναι και τιποτα τρελο. Παντως φιλαρακι μακαρι να το παρεις!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...