Jump to content

Τα Φώτα Των Αφρικάνων .... Αλλάζω Ήπειρο!


Safarpn

Recommended Posts

Ε δεν είπα εγω οτι είσαι καμμένος;;;;;;

Το σκόρδο κάνει καλο σε πολλά πραγματάκια και το θέλω στη διατροφή τους. Το θέμα μάλλον ειναι οτι δε το θέλουν αυτά. Αύριο έχει τζατζίκι λοιπόν κι άμα θέλουν ας μη φάνε

.........έπρεπε να ζήσουν στην κατοχή όμως για να εκτιμήσουν μερικά πράγματα (....κλεμμένο απο τη μάνα μου)!

Link to comment
Share on other sites

Ε δεν είπα εγω οτι είσαι καμμένος;;;;;;

Το σκόρδο κάνει καλο σε πολλά πραγματάκια και το θέλω στη διατροφή τους. Το θέμα μάλλον ειναι οτι δε το θέλουν αυτά. Αύριο έχει τζατζίκι λοιπόν κι άμα θέλουν ας μη φάνε

.........έπρεπε να ζήσουν στην κατοχή όμως για να εκτιμήσουν μερικά πράγματα (....κλεμμένο απο τη μάνα μου)!

Για πες.. για το σκόρδο! Να βάλω και εγώ στα δικά μου;

Είναι άσχετο από το θέμα.. αλλά για το ενυδρείο σου τα είπαμε.. είναι σχεδόν τέλειο!

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και 4-5 μέρες βλεπω το μεγαλόσωμο Acei να πηγαίνει στον κυκλοφορητή ή και στον θερμοστάτη καμία φορά και αφού κάθεται δίπλα του, με μια απότομη κίνηση μυρίζει το σώμα του προς τα πλάγια και το χτυπάει πάνω στο αντικείμενο με τόση δύναμη μου ακούγεται το χτύπημα μέχρι το άλλο διπλανό δωμάτιο. Το κάνει 3-4 φορές την ημέρα. Γιατι έτσι; Σήμερα είδα και ένα άλλο (πάλι Acei) που το έκανε πάνω σε μια πέτρα την ωρα που περνάνε απο μπροστά της, ετσι, με μια απότομη κίνηση και έφυγε.

Link to comment
Share on other sites

Να συμπληρώσω το παραπάνω πόστ......δε ξύνονται όπως οταν έχουμε ick, απλά ρωτάω μήπως ειναι μέρος της συμπεριφοράς τους. Σήμερα ας πούμε ο μεγάλος το έκανε 2 φορές πάνω στον κυκλοφορητή. Ενα άλλο θέμα που παρατηρώ όμως τις τελευταίες μέρες ειναι οτι τα Acei κάθονται κρυμμένα κοντα στον θερμοστατη. Για φαγητό δύσκολα θα βγουν. Η μια βρίσκεται στην άλλη άκρη κρυμμένη Μονή της και απο οτι είδε πρεπει να ειναι μπουκωμένη. Τα υπόλοιπα έτσι; Γενικά βλεπω μια αϋπνία απο όλα τα ψάρια τελευταία, δε κινούνται όπως τις προηγούμενες μέρες, όλη μέρα σχεδόν βλεπω μόνο τις πέτρες και που και που κανά Maingano. Μετρήσεις που έκανα ειναι μια χαρα, θερμοκρασία στους 26. Εχετε καμία ιδέα;

Link to comment
Share on other sites

Οσο αφορα το ξυσιμο διαβασε αν θες αυτο:http://www.aquazone.gr/forums/topic/90755-oe-aaeiae-c-aauaeiiocoa/#entry875778

Tωρα για τα υπολοιπα το να απομονωνεται μια μπουκωμενη θηλυκια ειναι απολυτως φυσιολογικο.Μηπως εχεις καποιον κυριαρχο αρσενικο που παραμενει μεσα/μπροστα στη φωλια του και οτι κινειται δεχεται την επιθετικοτητα του προκειμενου να εμπεδωσει την κυριαρχια του περιμετρικα της φωλιας του?

Link to comment
Share on other sites

Για τη μπουκωμένη ξέρω οτι ειναι φυσιολογικό. Τα υπόλοιπα κάθονται "αιωρούμενα" σε ένα σημείο, ακίνητα. Μέχρι πριν λίγες μέρες δε σταματούσαν να αλωνίζουν σε όλο το ενυδρειο. Οσο για τα χτυπήματα, όχι, δεν ειναι ξύσιμο, κοπανιέται στην κυριολεξία πάνω στον κυκλοφορητή ή στον θερμοστάτη κατα περίπτωση. Δε καταλαβαίνω. Παράξενα πράγματα.

Έγινε επεξεργασία - Safarpn
Link to comment
Share on other sites

Εμενα προσωπικα δεν μου χει τυχει να κοπανιουντε καπου.Τι να πω,οντως παραξενη συμπεριφορα!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Πανο αν ξεμπερδεψες με την ασθενεια ευχαριστως σου δωριζω 5 μικρα ασει περιπου 3 ποντων.

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη ξεκίνησα στο ενυδρειο θεραπεία με αλάτι και θα διαρκέσει 12 μέρες. Εσυ πρωτίστως ΔΕ ΘΕΛΩ και ΔΕ ΠΡΕΠΕΙ να νιώθεις ενοχές (αν ισχύει κάτι τετοιο, γιατι εγω αυτό διακρίνω). Τα ψαράκια δεν έδειχναν να είχαν κάτι (αν είχαν πριν έρθουν σε μένα), φαινόταν υγιέστατα!

Link to comment
Share on other sites

Ισως και να νιωθω λιγο γιατι σου λεω που και που ξυνοντε στην αμμο.Βεβαια μου ειπαν οτι ειναι συνηθες στις αφρικανες.Το καλο ειναι οτι το ζευγαρι που κρατησα ειναι μια χαρα και απο την αλλη εχω καμια 50αρια μικρα οποτε αν θες σου στελνω.Για να μην νιωθω και ενοχες βρε αδερφε.Χαχαχα...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οι αφρικάνες το συνηθίζουν, με τον τροπο αυτό οριοθετούν και το χώρο τους κατα κάποιο τροπο έχω διαβάσει. Κανουν βιαστικά περάσματα ακουμπώντας πάνω στην άμμο απο οτι έχω διαβάσει για να σχηματίσουν κάτι σα "γραμμές". Αν ειναι λοιπόν και οταν θα αλλάξω το νερο για να μειώσω την αλατότητα, θα σου πω να μου στείλεις αλλα 5. Πόσο μικρα ειναι;

Link to comment
Share on other sites

3 εκατοστα περιπου.Αν τα εχεις χορτατα κ τα βαλεις σσ συνθηκες σκοτους δεν νομιζω α χουν θεμα.Την στιγμη που θα τα βαλρις βσλε κ τον μεγαλο που σου επεζησε (ή μηπως οχι?) για να αποσπασει την προσοχη απ τα υπολοιπα που ειναι ηδη μεσα.

Link to comment
Share on other sites

Ελα ρε,κριμα!Αυτα που εχω ειναι τα παιδια του.Σκεψου κ μου λες.

Link to comment
Share on other sites

Ελα ρε,κριμα!Αυτα που εχω ειναι τα παιδια του.Σκεψου κ μου λες.

Εσένα θα σου πω......σ' εκείνα τι θα πω;;;
Link to comment
Share on other sites

Χαχαχα...καλο.(αλλα black).Θα φαμε κραξιμο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...