Jump to content

Τα Φώτα Των Αφρικάνων .... Αλλάζω Ήπειρο!


Safarpn

Recommended Posts

Πανω απο δοκάρι ήταν το πρωτο ενυδρειο Κώστα. Αυτο ειναι μπροστά απο τοίχο. Αλλα κοντα σε δοκάρι. 450 κιλά ειναι το διάολο, δε μένω και σε καλύβα!

Θοδωρή, που ξέρεις, μπορει οι καλεσμένοι να κάτσουν και χρόνια, κάνω καλά πάρτι και δε θέλουν να φύγουν. Απο τον αρραβώνα μου το 2004, ο Βασιλάκης της γειτόνισσας ακόμα εδω ειναι, έχει γίνει μελος της οικογενείας!

Το σπίτι πάλι δεν ειναι δικό μου. Κάποια στιγμή θα φύγω απο δώ, δε θα κάτσω τοοοοσα χρόνια

Στο ευχομαι φιλαρακι να πας σε δικο σου!

Αντε γιομα το να δουμε λιγο κινηση!

Ο Βασιλακης ο γνωστος;

Έγινε επεξεργασία - Sturm
Link to comment
Share on other sites

Το θεμα με το πάτωμα, το βάρος του ενυδρειου τον φόβο μη καταρρεύσουν όλα ξεπεράστηκε κάνοντας κάτι πολυ απλό.....το σταυρό μου και τίποτα άλλο.

Τώρα λοιπόν μπαίνω στη διαδικασία να βρω ψάρια αλλα οσο και να έψαξα κάνεις δε μπορεί να μου εγγυηθεί ότι θα ειναι χαρέμι μιας και τα ψάρια πρέπει πρώτα να ενηλικιωθούν και να δείξουν συμπεριφορές, να έχουν γέννες κτλ. Ζήσε Μάη μου να φας τριφύλλι δηλαδη. Πρέπει να βρω απο χομπίστα αλλα στις αγγελίες που έψαξα δεν είχα τύχη. Απο την άλλη τον χομπίστα πόσο εύκολα να τον εμπιστευτώ αν τα πετ σοπ μου λένε ότι δε μπορούν να τα ξεχωρίσουν; Τα ψάρια στα οποία κατέληξα ειναι χαρέμια απο

Labidochromis yellow

Maingano και

Pseudotropheus Acei tallow tail

Να πάρω ψαράκια και ότι τύχη έχουμε ή να βρω ντε και καλά χαρέμια αλλα μπορει και κατα την άνοιξη να τα έχω;

Link to comment
Share on other sites

Αν τα παρεις χωρις να ειναι χαρεμια βρες και που θα δωσεις τα περισσευουμενα μετα!

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορείς να κάνεις και πολλά... Αγοράζεις περίπου 7-8 από το κάθε είδος και με τον καιρό βγάζεις τους περίσσιους αρσενικούς. Δεν χρειάζεται να αγοράσεις όλα τα είδη με τη μια. Ακόμα και ένα ένα είδος.

Link to comment
Share on other sites

Πήρα τηλέφωνο και σε άλλο κατασ΄τηματα και μου είπα το ίδιο. Δεν υπάρχει περίπτωση να ασχοληθούν οι προμηθευτ΄πες τους με το διαχωρισμό των φύλων. Θα πρέπει να κάνω αυτό που λές adlib. Θα παραγγείλω μια ομάδα 7-8 από Pseudotrofeus Acei για αρχή και στην πορεία θα αφαιρέσω τα αρσενικά......και αν δε βγουν αρσενικά τι γίνεται ρε παιδιά; θα πάρω κι άλλα; :bigemo_harabe_net-74:

.....από οτι βλέπω και στις αγγελίες, όταν κάποιος πουλάει ψάρια, είναι απο γέννες οπότε πάλι δε ξέρουμε το φύλο.

Έγινε επεξεργασία - Safarpn
Link to comment
Share on other sites

Μίλησα με ένα κατάστημα και μου είπε ότι το Σάββατο θα μου στείλει ένα χαρέμι (4 ψάρια) απο labodochromis. Εν τω μεταξύ εγω είχα στείλει μήνυμα σε ενα παιδι που πουλάει Acei και μου είπε ότι μπορει να μου στείλει όσα θέλω αύριο. Ρωτάω το εξής :

Εγω σκόπευα να κάνω το στρώσιμο με βακτήρια τη μια μέρα και εισαγωγή ψαριών την επόμενη (σύμφωνα με τις οδηγίες του σκευάσματος), ξερω οτι τα πρωτα ψαρακια που θα μπουν, θα πρεπει να ειναι σχετικά λίγα και τα ταίζονται με μεγάλη φειδώ, μήπως τα 8 ψαράκια θα ειναι πολλα για αυτό τον τροπο στρωσίματος και δεν τα αντέξει η βιολογία που ουσιαστικά ξεκινάει να σχηματίζεται; Αν πάλι δε πάρω τα 4 Acei, φτου κι απ την αρχη για να τα βρω. Να σημειώσω ότι στη μεγάλη ποσότητα βιολογίας που έχω στο φιλτρο, εδω και 5 μέρες έχω βάλει και ελάχιστο μακαρόνι (15-20 κομμάτια) απο το παλιο φιλτρο του οποίου φρόντισα να κρατήσω τη βιολογία και ταυτόχρονα τροφή σε αποχή μέσα στο ενυδρειο (δε ξέρω αν αυτο βοηθάει σε κάτι). Να τα πάρω και τα δυο είδη ψαριών (8 σύνολο) ή όχι;

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δενβάζεις ρώτα τα 4 labido που θα τα "σηκώσει" πιο εύκολα η βιολογία και μετά τα υπόλοιπα?

Γενικά πρέπει να είσαι προσεκτικός και στην αρχή θα πορεύεσαι με βάση τις συχνές μετρήσεις.

Ήδη το ενυδρείο σου έχει ξεκινήσει τον κύκλο αφού έβαλες στρωμένο υλικό και το συντηρείς με τροφή. Τι μετρήσεις έχεις(ΝΗ3/4, ΝΟ2, ΝΟ3)?

Link to comment
Share on other sites

ΝΗ3/4:0, ΝΟ2:0 και ΝΟ3:0-1. Μετρημένα βέβαια την επόμενη μέρα ή μεθεπόμενη (δε θυμάμαι) του στη στησίματος του ενυδρειου. Οσο για το να βάλω τα Acei αργότερα, το σκέφτηκα αλλα επειδη ειναι σε αγγελία και το παιδί θέλει να τα διώξει, φοβάμαι μη μου τα φάει κανας άλλος και τα χάσω.

Link to comment
Share on other sites

E πες του ρε Πανο να στα κρατησει μια εβδομαδα! Δεν χαθηκε και ο κοσμος πια!

Βαλε τα βακτηρια την Παρασκευη, τα ψαρια απ το πετ το Σαββατο, ταισμα την Κυριακη και την αλλη εβδομαδα σου στελνει τα ψαρια ο φιλος! Εξηγησε του τον λογο και να στα κρατησει!

Έγινε επεξεργασία - Sturm
Link to comment
Share on other sites

E πες του ρε Πανο να στα κρατησει μια εβδομαδα! Δεν χαθηκε και ο κοσμος πια!

Βαλε τα βακτηρια την Παρασκευη, τα ψαρια απ το πετ το Σαββατο, ταισμα την Κυριακη και την αλλη εβδομαδα σου στελνει τα ψαρια ο φιλος! Εξηγησε του τον λογο και να στα κρατησει!

Αυτο έκανα Θοδωρή. Περιμένω απάντησή του. Απλα θα έρθει ο αδερφός του αύριο προς τα εδω και ήταν και καλη ευκαιρία να γλιτώσω και τα έξοδα αποστολής

Έγινε επεξεργασία - Safarpn
Link to comment
Share on other sites

Αυτο έκανα Θοδωρή. Περιμένω απάντησή του. Απλα θα έρθει ο αδερφός του αύριο προς τα εδω και ήταν και καλη ευκαιρία να γλιτώσω και τα έξοδα αποστολής

Ε αυτο λεγεται γκαντεμια ρε φιλε!

Link to comment
Share on other sites

Πάνο , προτείνω και εγώ με τη σειρά μου να περιμένεις λίγο. Έφτασες ως εδώ , είναι κρίμα να βιαστείς και να "τρέχεις" με τα προβλήματα που μπορεί να προκύψουν.

Link to comment
Share on other sites

αν θες την 1/1/14 θα ειμαστε αρτα για ψαροκαφε και εκει ειναι και ο ντινος που εχει και λαμπιντο και ασει θες να τον ρωτησω αν εχει χαρεμακι?

Link to comment
Share on other sites

Λεω κ γω,κ Πανος κ Ιωαννινα κ ασει κ μεταφορα με τον αδερφο...Τοσο συμπτωση!!!Τελκς παντων,αν εννοεις εμενα στα κραταω κ στα στελνω οποτε θες.Δεν καιγομαι να τα πουλησω κ αν μου πεις οτι θα τα παρεις δεν τα δινω σε αλλον.Αλλα κ παλι οτι μου πεις εσυ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λεω κ γω,κ Πανος κ Ιωαννινα κ ασει κ μεταφορα με τον αδερφο...Τοσο συμπτωση!!!Τελκς παντων,αν εννοεις εμενα στα κραταω κ στα στελνω οποτε θες.Δεν καιγομαι να τα πουλησω κ αν μου πεις οτι θα τα παρεις δεν τα δινω σε αλλον.Αλλα κ παλι οτι μου πεις εσυ.

Λες να μην εννοώ εσένα; Χαχαχαχαχα! Όπως και να 'χει θα τα πάρω την Τρίτη που είπαμε στο τηλέφωνο. Τώρα αν δώ ότι απο το Σάββατο, μετα την είσοδο των Λαμπίντο και την προηγηθείσα είσοδο των βακτηρίων, ανεβει η αμμωνία, τι να πω; Σε παίρνω ενα τηλέφωνο και σου ζητάω να το καθυστερήσουμε καμία βδομάδα.
Link to comment
Share on other sites

Αν τα ταιζεις με το "σταγονομετρο" και προσθετεις βακτυρια δεν νομιζω να ανεβει η αμμωνια.Βλεπωντας κ κανοντας.

Link to comment
Share on other sites

Αν τα ταιζεις με το "σταγονομετρο" και προσθετεις βακτυρια δεν νομιζω να ανεβει η αμμωνια.Βλεπωντας κ κανοντας.

Μέρα παρα μέρα και με το σταγονόμετρο. Μετρήσεις καθημερινά και όπως είπες, βλέποντας και κάνοντας.
Link to comment
Share on other sites

Κοιτούσα και ξανακοιτούσα το ενυδρείο μου και κάτι δε μου κόλαγε. Δεν άργησα να αντιληφθώ πως το scape που είχα φτιάξει μέσα με αυτές τις πέτρες δεν έμοιαζε με τίποτα με Αφρική..... περισσότερο προς Μέτσοβο έφερνε και αναγκαστικά μετά θε έπρεπε να ταίζω τα ψάρια με κοκορέτσι και κοντοσούβλι. Έτσι λοιπόν, μιας και είμαι πάντα της τελευταίας στιγμής, αποφάσισα να αλλάξω πέτρα. Εύκολα βρήκα σε μια μάντρα οικοδομών και πήρα ψαμμίτη (μαθαίνω αργότερα, οτι είναι το ιδανικό πέτρωμα για αφρικάνικο). Είναι σαφώς καλύτερο και πιό Αφρικάνικο πλέον. Πριν από λίγο τελείωσα το στήσιμο και το απόγευμα που φτάνει το λεοφωρείο από Αθήνα, θα μπουν και οι τέσσερις πρώτοι κάτοικοι.

.....Φωτογραφίες δε σου βάζω Sturm γιατί είμαι πολύ κακός :crazysmile::devil: !

Θα περιμένεις γι' αυτές, αύριο....

Link to comment
Share on other sites

Το σημαντικό είναι το στήσιμο να είναι λειτουργικό για τα ψάρια και φυσικά να αρέσει και σε σένα!

Από την στιγμή που πληρούνται αυτά τα 2 τότε όλα καλά! :)
Περιμένουμε φώτος

;)

Link to comment
Share on other sites

Εστω και την τελευταια στιγμη εκανες την αλλαγη που ηθελες!!!!!

Περιμενω κι εγω φωτο!!!!!!

:thumbsu::thumbsu::thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Κοιτούσα και ξανακοιτούσα το ενυδρείο μου και κάτι δε μου κόλαγε. Δεν άργησα να αντιληφθώ πως το scape που είχα φτιάξει μέσα με αυτές τις πέτρες δεν έμοιαζε με τίποτα με Αφρική..... περισσότερο προς Μέτσοβο έφερνε και αναγκαστικά μετά θε έπρεπε να ταίζω τα ψάρια με κοκορέτσι και κοντοσούβλι. Έτσι λοιπόν, μιας και είμαι πάντα της τελευταίας στιγμής, αποφάσισα να αλλάξω πέτρα. Εύκολα βρήκα σε μια μάντρα οικοδομών και πήρα ψαμμίτη (μαθαίνω αργότερα, οτι είναι το ιδανικό πέτρωμα για αφρικάνικο). Είναι σαφώς καλύτερο και πιό Αφρικάνικο πλέον. Πριν από λίγο τελείωσα το στήσιμο και το απόγευμα που φτάνει το λεοφωρείο από Αθήνα, θα μπουν και οι τέσσερις πρώτοι κάτοικοι.

.....Φωτογραφίες δε σου βάζω Sturm γιατί είμαι πολύ κακός :crazysmile::devil: !

Θα περιμένεις γι' αυτές, αύριο....

Ρε θηριο, εκατσες και το αδειασες και φτου κι απ την αρχη; Μπραβο!

Οντως εισαι κακος ( και προδοτης ) αλλα εγω θα περιμενω!

Link to comment
Share on other sites

Άντε ρε Πάνο να δούμε επιτέλους τι φτιάχνεις εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Τα ψαράκια μου από το πρωί είναι κρυμμένα και δεν έχουν κάνει την εμφάνισή τους με άνεση και αυτοπεποίθηση. Αυτο που μπόρεσα να κάνω μέχρι στιγμής λοιπόν ήταν να βάλω μια φωτογραφία με το scape που έφτιαξα με τον ψαμμίτη. Παρακάτω ειναι το πριν και το μετά και εύχομαι τα labido μου να "ξεψαρώσουν" σύντομα για να σας τα δείξω κι αυτα :

ΠΡΙΝ

ΜΕΤΑ

Οι πέτρες αν και ειναι μεγαλύτερες και περισσότερες, ειναι πολυ πιο ελαφριές απο τις προηγούμενες αφου έπεσα απο τα 80 κιλα στα 55.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο το καινούργιο στήσιμο και ίσως και πιο ασφαλές για τα ψάρια μιας και δεν έχουν φόβο να τραυματιστούν με αυτές τις πέτρες.

Και είναι και ελαφρότερες από ότι λες.Αν και εμένα μου άρεσαν πιο πολύ οι προηγούμενες πέτρες (μου έκανε πιο άγριο τοπίο).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...