Jump to content

Maxxx Nano ''To βάπτισμα''


stathis200

Recommended Posts

Σταθη καλα κανεις και αποφασισες να περιμενεις... ειναι ετσι συνεχεια τις τελευταιες 2 μερες? Το κανει συχνα αυτο?

Πολλες φορες και ειδικα οι BTA το κανουν αυτο...αλλα μετα ειναι μια χαρα... δωσε μας περισσοτερα στοιχεια σε παρακαλω και μην κανεις βιαστικες κινησεις! Οπως μας ειπε και ο Shimek δεν προκειτε να σου κανει τιποτα περιεργο στο ενυδρειο σου αν τη χασεις...οτι "κακο" προξενησει θα ειναι αυτο που θα σου εκανε και ενα νεκρο ψαρι με αναλογο μεγεθος...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 231
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δοκίμασε να την ταίσεις, προσεχτικά με πιπέτα ή σωληνάκι και φαγητό ζουμί.(target feeding)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον και τις απαντήσεις. :thumbup:

Έχετε δίκιο και άδικα αγχώθηκα

Τα νέα είναι πολύ ευχάριστα.

Έφυγα το πρωί για δουλείες και όταν γύρισα σήμερα το απόγευμα βρήκα όχι μία , αλλά δύο υγιέστατες ανεμώνες... :buttrock:

Για το ιστορικό να πώ ότι πρίν δεν είχε δείξει τετοια συμπεριφορά (ούτε στιγμιαία).

Πάντα ήταν φουσκωτή και καμαρωτή ενώ το βράδυ έκλεινε σαν μπαλόνι.

Για δύο ημέρες τα πλοκάμια της ήταν πεσμένα , δεν έκλεινε και δεν φούσκωνε το βράδυ, δεν έτρωγε (σε προσπάθεια με σύριγκα).

Φαίνεται αυτή θα είναι η συμπεριφορά της πριν διαχωριστεί , και την επόμενη φορά θα το ξέρω.

Τα δύο μικρά είναι υγιέστατα και το ένα φυσικά θα το δώσω.

Καμία ιδέα πώς θα το ξεκολήσω ?

Ο Calfo νομίζω ότι πρότεινε με παγάκι.

Να συμφωνήσω και εγώ με τον Μάνο ότι έιναι παρεξηγημένο ζωντανό και άδικα το φοβόμαστε..

Link to comment
Share on other sites

post-2654-1193500225_thumb.jpg.. Έγινε επεξεργασία - stathis200
Link to comment
Share on other sites

.

post-2654-1193500225_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - stathis200
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον και τις απαντήσεις. :thumbup:

Έχετε δίκιο και άδικα αγχώθηκα

Τα νέα είναι πολύ ευχάριστα.

Έφυγα το πρωί για δουλείες και όταν γύρισα σήμερα το απόγευμα βρήκα όχι μία , αλλά δύο υγιέστατες ανεμώνες... :buttrock:

Για το ιστορικό να πώ ότι πρίν δεν είχε δείξει τετοια συμπεριφορά (ούτε στιγμιαία).

Πάντα ήταν φουσκωτή και καμαρωτή ενώ το βράδυ έκλεινε σαν μπαλόνι.

Για δύο ημέρες τα πλοκάμια της ήταν πεσμένα , δεν έκλεινε και δεν φούσκωνε το βράδυ, δεν έτρωγε (σε προσπάθεια με σύριγκα).

Φαίνεται αυτή θα είναι η συμπεριφορά της πριν διαχωριστεί , και την επόμενη φορά θα το ξέρω.

Τα δύο μικρά είναι υγιέστατα και το ένα φυσικά θα το δώσω.

Καμία ιδέα πώς θα το ξεκολήσω ?

Ο Calfo νομίζω ότι πρότεινε με παγάκι.

Να συμφωνήσω και εγώ με τον Μάνο ότι έιναι παρεξηγημένο ζωντανό και άδικα το φοβόμαστε..

ΜΠΡΑΒΟ ΣΤΑΘΗ τωρα ανοιξα τον υπολογιστη και ειδα της αναφορες σου σχετικα με την ανεμωνη σου και χαρηκα που ειναι ολα οκ.εχω βαλει και εγω μια σε σχετικα μεγαλο μεγεθος λες να μου δημιουργησει προβλημα λογο του μεγεθους παντος την παρακολουθω συνεχεια και κανει ακριβος αυτα που αναφερες φουσκωνει και ξεφουσκωνει μολις πεσουν τα φωτα.

Link to comment
Share on other sites

Σταθη δεν μπορεις να φανταστεις ποσε ανεμωνες δολοφονουνται, ειδικα στην χωρα μας, επειδη μολις τις δουν ετσι πανικοβαλονται και τις πετανε! Ελεος! Δεν εχουν καμια μυστηριοδη δολοφονικη τοξινη...προξενουν οτι κακο μπορει να κανει ενα αντιστοιχου μεγεθους ψαρι αν δεν βγει απο το ενυδρειο! Κατα τη γνωμη μου το χαρακτηριστικο που δειχνει πιο καθαρα οτι μια ανεμωνη πεθαινει ειναι τα λεγομενα Noodles που βγαινουν απο το στομα της. Προκειτε για τα εντοσθια της τα οποια μοιαζουν με λεπτα ασπρα κινεζικα μακαρονια, Noodles !

Τελως παντων..μπραβο που δεν πανικοβληθηκες και μπραβο για την γεννα!! Η γνωμη μου ειναι να μην τις ενωχλησεις καθολου για λιγο καιρο...δωσε τους μερικες εβδομαδες να ηρεμησουν, να φανε και να δυναμωσουν και μετα τις ξεκολας. Εχω ξεκολησει ανεμωνη χωρις προβλημα απλα με το χερι (απετυχε το παγακι αν και το προτεινουν αρκετοι). Την ενοχλουσα στη βαση και σιγα σιγα ξεκολησε...προσοχη ομως να μην την τραυματισεις.

Μπραβο Σταθη !!

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο βρε Στάθη, η αναπαραγωγή της δείχνει ποιότητα νερού :thumbup:

Εγώ προς το παρόν βολεύομαι με υποκατάστατα ανεμώνης :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια Στάθη!! Να σου ζήσουν!!

Στη φωτογραφία, στο κάτω μέρος, βλέπω και άλλα πλοκάμια. Υπάρχει και τρίτη??

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Στάθη :angry2:

Χαρούμενο το αποτέλεσμα. :thumbup:

Πάντα τέτοια..................να σου ζήσουν οι μωράκλες :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο βρε Στάθη, η αναπαραγωγή της δείχνει ποιότητα νερού :buttrock:

θα μπορούσε να οφείλετε σε ελλείψει χώρου η τροφής ?

Link to comment
Share on other sites

Νίκο το κάτω πλοκάμι είναι απο euphillia.

Γιώργο σε έλλειψη χώρου ίσως, σε έλλειψη τροφής σίγουρα όχι.

Υπερταίζω τα πάντα στο ενυδρείο σε σημείο υπερβολής.

Τα ψάρια 2-3 φορές την ημέρα και τα κορράλια κάθε βράδυ αλεσμένη κατεψυγμένη τροφή και διάφορα χημικά.

Για αυτό το λόγο έχω την τεράστια αντιαισθητική αλλά απαραίτητη chaeto στο κυρίως ενυδρείο , που μου κρατάει τα νιτρικά απο 0 εώς 5.

Ελπίζω κάποια στιγμή να βρώ xρόνο να φτιάξω ένα diy refugium.

Link to comment
Share on other sites

Στάθη αν και αργοπορημένος... ένα μεγάλο ΜΠΡΑΒΟ και απο εμένα!!!!

Να σου ζήσουν οι ανεμωνήτσες!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Emerald Mithrax Crab O Μπαμπλοφάγος.

Ξέκανε το 90% σε 3 ημέρες.

post-2654-1194332760_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν τον έβγαλα.

Τον έβαλα :buttrock: . Kαι είναι reef safe.

Μάλλον έγινε παρεξήγηση.

Μιλάω για bubble άλγη και όχι για το κορράλι Βubble .

Ιδού και μια φώτο επι το έργον.

post-2654-1194334688_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Στάθη τι μεροκάματο παίρνει ο τύπος, για να τον ενοικιάσω μια βδομάδα, να μου καθαρίσει και το δικό μου..............έχει μπόλικο φαΐ :buttrock::thumbup::angry2:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τον θέλω για λιγότερο για μια-δυο μέρες για να δείξει στο δικό μου τον ανειδίκευτο την τέχνη. Που τον πέτυχα το μπαγάσα :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τον θέλω για λιγότερο για μια-δυο μέρες για να δείξει στο δικό μου τον ανειδίκευτο την τέχνη. Που τον πέτυχα το μπαγάσα :buttrock:

Το συγκεκριμενο καβουρακι το εχω και εγω και μαλιστα 3 εδω και κανα τριμηνο κανουν καλη δουλεια και ειναι οντος reef safe!!!!!!!!! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Ωραίος ο τύπος!!!

Πάντως αξίζει να αναφερθεί, ότι δεν είναι όλα τα είδη επιλεκτικά στην bubble.

Να συγκρατήσουμε το πράσινο χρώμα του.

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνοντας πληροφορίες για το Bubble Tip βρήκα πολλές χρήσιμες πληροφορίες εδώ.

http://www.karensroseanemones.com/whynobubbletips.htm

Μεγάλη εμπειρία στη BTA, και ένα έχω να υπογραμμίσω..ΚΑΛΟ ΤΑΙΣΜΑ κάθε 3 ημέρες.

http://www.karensroseanemones.com/feedingyourbta.htm

Link to comment
Share on other sites

Να υπενθυμισω οτι συμφωνα με τον Calfo πρεπει το φαι που την ταιζουμε να ειναι κομμενο σε πολυ μικρα κομματια...μην παρετε παραδειγμα την φωτο με ολοκληρο το silverside γιατι μπορει η ανεμωνη να εχει προβλημα...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...